Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

 naravno da sam ih nasla na 5kilometru od 16 pa sam ostalih 10km nosila 2kile smrcaka po pescari :laugh:

 

i da ih mesec dana trazim,razmisljam o stanistu,idem,trazim,izludjuju me...a ovu najvecu kolicini nadjem sasvim slucajno..

 

 

@Frile

 

jesi uspeo da nadjes smrcak?

 

Link to comment
On 11. 4. 2023. at 13:04, Frile said:

 

my 2 cents:

 

Najlakše i najbolje je da ideš sa nekim ko zna gljive i hoće da objasni.

 

U svakom slučaju, kao prvo, nauči dobro nekoliko sigurnih gljiva (to si već uradila) i beri njih.

 

Možeš pratiti fb grupe, iako tamo ima svega i početniku treba vremena dok izdvoji nekolicinu članova grupe koje treba slušati. Sve ostalo uzmi sa puno zrna soli, tek kasnije ćeš shvatiti koliko tu često ima pogrešnih ili nebitnih priča. Ali opet vredi pratiti zbog ove nekolicine koja zna šta priča i priča korisne stvari.

 

Neka gljivarska društva na internetu imaju dobre sajtove (odnosno delove sajtova posvećene determinaciji gljiva). Na primer GD Novi sad, i priče poput ove: https://gdnovisad.weebly.com/determinacija---priru269nici/rod-xerocomus

 

Literatura je jako bitna, ja preporučujem knjige Ibrahima Hadžića (npr "Drugi gljivarski korak") pošto je dao dobre opise relativno čestih gljiva (nije se rasplinjavao) i što je bitno: fotografije su odlične, boje su verne, i zaista pomažu pri prepoznavanju. Sledeći dobar izbor (ali to je malo naprednija literatura) je "Ključ za gljive" Ivana Fochta.
Moj savet je da se držiš knjiga koje se koncentrišu na nekoliko desetina najčešćih gljiva, i koje su pisali domaći autori o gljivama sa domaćih staništa (mislim na celu ex YU)
 

Literatura i nova saznanja će te dalje usmeriti kuda da ideš, šta je relativno bezbedno da otkrivaš sama, a gde treba biti jako pažljiv. Otprilike, vrganjevke su OK, rusule su isto bezbedne, ali kod amanita i agaricusa treba biti jako oprezan (pa se tu ograničiš na rudnjaču, amanitu cesareu, i recimo biserku); lisičarke su super jer nemaju puno sličnih nejestivih (takozvanih dvojnika), macrolepiote (tu spada sunčanica) nisu tako jednostavne kao što izgleda (ima puno sličnih a različitih, neke su manje jestive), i tako dalje.

I ja isto "znam" samo desetak gljiva, neke pokušavam da naučim, pored ogromne većine prolazim svestan da su možda lepe i jestive, ali šta da se radi kad ih ne poznajem, a neke ni ne pomišljam samostalno da "otkrivam" (amanite i generalno  bele gljive sa šeširom). 

Posle dužeg vremena, u prodaji su opet "Gljive" Romana Bošca:

https://shop.skolskaknjiga.hr/gljive-morfologija-sistematika-i-toksikologija.html

To je bar treće izdanje, jedno je još u doba SFRJ izdao zagrebački GZH, naredna dva Školska knjiga. Ova je po formatu slilčna Hadžićevoj knjizi, pa se može strpati u ranac i poneti u berbu.

Edited by ajgor
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, ivy said:

jesi uspeo da nadjes smrcak?


avaj, nisam
Gledao sam i uz sam Dunav, gde je pošumljeno topolama, ali izgleda da je ta mikrolokacija gde sam se muvao suviše topla i isušena, iako sam išao za uskršnje praznike, samo nedelju dana posle onog snega.
Gledao sam na youtube gde su se drugi muvali - tu ima vlage, negde blato, negde bara. Kod mene suvo, nema ničega, deluje apsolutno sterilno :(



 

Link to comment

a jbga...bas mi je zao,jako su plodili...

 

inace nema mikrolokacija..misim ima ali prvo treba da predjes 6-7km da nadjes mikrolokaciju

dakle samo prelaziti i prelaziti kilometre stanista,njuskati i biti u prirodi...jbga..

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...