Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

ja gljive isto ne jedem mnogo

osušim vrganje da imam preko zime za supicu, evo sada sam pravila kao neki prebranac sa vrganjima, nije loš, mada su vrganji baš jaki i brzo mi dosadi taj ukus, 

 

lisičarke sam stavljala u turšiju, one su super, blaže su, te iz turšije se malo isperu pa u kajganu, jako ukusno, ili rižoto,

 

sunčanice se meni najviše dopadaju, i te kozare što sam spomenula i jedne i druge su lepog, blagog ukusa

 

nije da se nešto ubijam jedući gljive, ali prosto, bude mi žao kada neke zaobiđem jer ne znam da li su jestive

Link to comment

To je vrganj i mislim da je jestiv, samo mora prvo da se skuva, ne mogu da se setim imena tačno, to što plavi nije neka drama, samo tako izgleda opasno,

ali svakako je dobra ideja da ne jedeš ništa za šta nisi 100% sigurna šta je.

  • +1 1
Link to comment

pa šta znam, ja dosta berem vrganje i baš ih znam

ova gljiva je baš izrazito žuta odozdo i oksidira ovako na plavo

znam i dvojnika vrganja za kojeg kažu da je otrovan, od liči na vrganj ali se ipak iz aviona vidi razlika, nogica mu je tanka i oksidira na indigo boju

 

ova je drugačija i od vraganja i od tog dvojnika, ono, po obliku zbilja jeste sasvim kao vrganj a i našla sam je u blizini vrganja

 

u tom kraju ima i gljive koju sam identifikovala kao gljivu ''turčin'' :tongue:, ali ni nju se ne bih usudila da probam bez nekog znalca

 

i da, ova žuta ni ne miriše kao vrganj, to mi je baš zagonetka, koliko se sećam ima baš neki slabašan miris

 

ovo je turčin

Leccinum_aurantiacum.jpg 

Link to comment
Just now, dùda said:

znam i dvojnika vrganja za kojeg kažu da je otrovan, od liči na vrganj ali se ipak iz aviona vidi razlika, nogica mu je tanka i oksidira na indigo boju


vrganj nije jedna gljiva, vrganjevke su velik skup u koje spadaju rodovi boletus ("pravi vrganji"), xerocomus (verovatno je tu ono sa prethodne fotke), lecinus (tu je turčin), suillus, itd

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

kako ti @ivy znaš koje su dobre za jelo ?

 

da li možeš da preporučiš neku dobru knjigu ? ili to može da se nauči samo na kursu ? mislim, uživo ?

 

pitam zato što ja u šetnji po šumi nailazim na dosta gljiva, ali znam samo par njih i samo te i berem, ne usudim se ništa izvan toga

 

znam vrganj, lisičarku, sunčanicu i neke koje lokalci zovu ''kozare'' ili samo pečurka

 

my 2 cents:

 

Najlakše i najbolje je da ideš sa nekim ko zna gljive i hoće da objasni.

 

U svakom slučaju, kao prvo, nauči dobro nekoliko sigurnih gljiva (to si već uradila) i beri njih.

 

Možeš pratiti fb grupe, iako tamo ima svega i početniku treba vremena dok izdvoji nekolicinu članova grupe koje treba slušati. Sve ostalo uzmi sa puno zrna soli, tek kasnije ćeš shvatiti koliko tu često ima pogrešnih ili nebitnih priča. Ali opet vredi pratiti zbog ove nekolicine koja zna šta priča i priča korisne stvari.

 

Neka gljivarska društva na internetu imaju dobre sajtove (odnosno delove sajtova posvećene determinaciji gljiva). Na primer GD Novi sad, i priče poput ove: https://gdnovisad.weebly.com/determinacija---priru269nici/rod-xerocomus

 

Literatura je jako bitna, ja preporučujem knjige Ibrahima Hadžića (npr "Drugi gljivarski korak") pošto je dao dobre opise relativno čestih gljiva (nije se rasplinjavao) i što je bitno: fotografije su odlične, boje su verne, i zaista pomažu pri prepoznavanju. Sledeći dobar izbor (ali to je malo naprednija literatura) je "Ključ za gljive" Ivana Fochta.
Moj savet je da se držiš knjiga koje se koncentrišu na nekoliko desetina najčešćih gljiva, i koje su pisali domaći autori o gljivama sa domaćih staništa (mislim na celu ex YU)
 

Literatura i nova saznanja će te dalje usmeriti kuda da ideš, šta je relativno bezbedno da otkrivaš sama, a gde treba biti jako pažljiv. Otprilike, vrganjevke su OK, rusule su isto bezbedne, ali kod amanita i agaricusa treba biti jako oprezan (pa se tu ograničiš na rudnjaču, amanitu cesareu, i recimo biserku); lisičarke su super jer nemaju puno sličnih nejestivih (takozvanih dvojnika), macrolepiote (tu spada sunčanica) nisu tako jednostavne kao što izgleda (ima puno sličnih a različitih, neke su manje jestive), i tako dalje.

I ja isto "znam" samo desetak gljiva, neke pokušavam da naučim, pored ogromne većine prolazim svestan da su možda lepe i jestive, ali šta da se radi kad ih ne poznajem, a neke ni ne pomišljam samostalno da "otkrivam" (amanite i generalno  bele gljive sa šeširom). 

  • Hvala 1
Link to comment

joj da je sve tako jednostavno... @Frile to su sve stare podele...sve su izmesali i dodali gooomilu novih rodova/vrsta i naziva

 

zato ni stare knjige vise ne vaze,sve sto se do sada ucilo o vrstama(posebno vrganevki a i mnogihdrugih vrsta) vise ne vazi.

 

 

@dùda

 

ja bih rekla da je ta tvoje Boletus pseudoregius,lazna kraljevka

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, ivy said:

to su sve stare podele


Znam (npr. odjednom nije boletus satanas nego rubroboletus satanas, božemesakloni), zato ja to ovako interno sve nazivam vrganjevkama, a posle kada pokušavam determinaciju konkretne gljive, dođem i do starog i do novog naziva (podele). U starim knjigama je naravno ostala stara podela (t.j. latinski nazivi po starom) pa to upamtih :)

Link to comment

Treba da pocnem da kacim slike ovde onoga sto moji naberu. Oni nisu normalni, i mislila sam da nesto znaju dok jednom nisam skapirala da su sa neke livade obrali sve, apsolutno sve pecurke koje su se tamo zadesile.
Posle im moj ujak kaze za neke da nisu jestive, al on nije uvek tu da proveri.

Jednom je preko telefona ubedjivao moju majku da baci neke sa nekim intenzivnim mirisom, ona sve kao cekaj opet da ih slikam pa salje na viber coravom coveku od 75 sliku skuvane i iseckane pecurke u fantasticnoj /not/ rezoluciji...

Link to comment

@Frile

 

ma da...i ja pamtim stare..od novih me boli glava.

 

mada mene od vrganjevki generalno boli glava koliko ih ima i kolike su raznovrsne razlike,njih ucim po dve nove godisnje ako i toliko...

Edited by ivy
Link to comment
2 minutes ago, ivy said:

njih ucim po dve nove godisnje ako i toliko...


ja učim pa ne naučim ništa i onda se svake godine zaletim, odem u moju šumu (120 km od Beograda) i nađem 5% kvalitetnih vrganjevki a ostalo se polakomim i naberem onu gorku i nejestivu... može biti da je to ono na Dudinoj prvoj fotki, jesenas sam se potrudio da naučim: Caloboletus calopus - leponogi vrganj

Link to comment

@Frile

 

Dudin vrganj ima zute cevcice i drugacije plavi..leponogi slabo plavi celim presekom dok dudim plavi samo u dnu sesira,u delu iznad cevcica...leponogi ima belo meso dok dudin ima zuckasto...i tako..

 

ja mislim da je dudin vrganj boletus pseudoregius,lazna kraljevka

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, ivy said:

leponogi slabo plavi celim presekom


Ovim si me potpuno ubedila :) , sad znam(*) da obratim pažnju kad sledeći put kad odem na moj teren, možda nisu baš sve odreda oni gorki vrganji

(*) ako do leta ne zaboravim ko gde plavi







 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...