Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

pocelo je malo da se mrda u sumi,uzbudljivi dani..ima bukove brade i poneka suncanica za tiganj a javljaju se i bukovace

 nadju se i zelena pupavka i amanita citrina za zanimljivost..

i berem omiljene sampinjone na mojim nalazistima pored Dunava

 

ali najvece uzbudjenje je sto su moji prijatelji pronasli na Fruskoj izuzetno retku gljivu Grifola frondosa koju do sada nismo nasli...dobila sam parce da probam,jedva cekam  :wub:

 

uspeli smo da imamo izlozbu,svasta se zanimljivo  naslo..

 

sad cekam da malo ohladi pa da vidim hoce izaci rujnice i ostale ukusne u borovima..i lepiste nude  :heart:

Link to comment

Ja juče bila u planini, sa sve gipsom :rolleyes:, doduše, muž me vozio jednu deonicu da ne idem po kamenjaru, već po livadama .

 

Našla gomilu sunčanica i divljih šampinjona. Dok sam napravila marinadu, to se pretvorilo u dve manje teglice :mellow:.

Link to comment
23 hours ago, Filozof manijak said:

Šakala ima i to sve više, pojavili su se oko mlavskih sela u većem u poslednjih par godina.

Ne znam da li su migrirali od negde ili su bili i ranije na ovim prostorima, ali do skora nisam čuo da ih je iko video i spominjao. A sad čujem sve više svedočenja o bliskim susretima.

Mladunce šakala je fotografisala moja koleginica sa prozora svoje kuće u Komadražu. Bili su na susednom placu koji je prazan.

Link to comment

u svom zivotu u divljini u h novom i bgd, vidjela sam lisicu, lasicu, fazana, zeca, skorpiju, sakale (caglje) cula svake noci svakog ljeta, zmije ni ne racunam, vidjela sam ih 100x

moj tata je vidio divlju svinju.

tatin drugar je na gradskom podrucju udario divlju svinju kolima, pa kad je vec tako od nje je napravio kobasice.

edit, sve navedeno je u gradu.

delfini ne ulaze u obracun, nisu divljac ali ima ih sve vise.

 

Edited by morgana
Link to comment

samo sto se od samo mlevenig i malo prokuvanog praha nista ne usvaja...polisaharidi koji su u ovim gljivama lekoviti su zasticeni hitinskim omotacem koji je medju cvrscim tvorenima prirode tako da se mora kuvati saatiimaa ili rastapati u alkoholu a najbolje oba,duplom ekstrakcijom..

 

a i mnoge druge Ganoderme su lekovite ,lucidum je relativno retka u prirodi ali se uspesno gaji a drugih Ganodermi ima gomila okolo

  • Hvala 1
Link to comment

misim marketing je jak ali nije sve bas tako jednostavno i magicno...i nigde se ne prica da ganoderme nije dovoljno samo popiti mleveni prah nego je potrebna komlikovana priprema..

 

kod drugih gliva kao sto su coprinus comatus je npr dovoljno piti samo prah...dok kod ganodermi nikako nije

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...