Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Joj što mrzim skupljanje gljiva. Ajde što ih ne znam, i nemam želju da znam, ali tu maniju traženja teško podnosim. Pogotovo kad idemo normalno negde kroz šumu i sve je pod kontrolom i onda neko spazi jednu. I to je onda to, svi počnu kao obuzeti da piče po šumi, zagledaju iza žbunja i drveća, prevrću... Ili kad smo noćili s grupom u šumi, pa isto tako svi tražili, a jedan poznanik krenuo da diskutuje s ocem (penzionersko doba) da li je jedna gljiva prava ili lažna lisičarka. Zapenili obojica, sin malo više, malo je falilo da leti perje, otac je teška srca priznao da nije u pravu, mada možda je na kraju hteo samo da smiri situaciju.

 

Pre par godina bili isto tako među nekim poznanicima, gde jedna živi u Holandiji. I u jednom trenutku se hvali kako ima pun frižider gljiva, pokazuje slike... Tek negde pred kraj joj se omakne, a da, u Holandiji je zabranjeno, ali ona ne može da odoli. Reko' baš je bilo zajebano među tolikom jakom konkurencijom nakupiti tolike gljive 😁.

  • Haha 1
Link to comment

 

IMG-df0f697c6927a35ac79eaa0e92c16f56-V.j

 

 

IMG-20220915-072207.jpg

 

Ima raznih gljiva u hercegovačkim šumama. Berem samo ono što znam, žao mi je što mnoge (i jestive verovatno) moram da eliminišem.

Za neke znam zasigurno da su otrovne 

IMG-20220914-164735.jpg

 

Sunčanice su baš lepe 

IMG-20220914-170248.jpg

 

I ove, koje lokalci zovu prosto pečurke 

IMG-20220914-172012.jpg

 

Ukratko, najela se gljiva za tri života, vrganja osušila za celu zimu

 

 

  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment
11 hours ago, Venom said:

, a jedan poznanik krenuo da diskutuje s ocem (penzionersko doba) da li je jedna gljiva prava ili lažna lisičarka. Zapenili obojica, sin malo više, malo je falilo da leti perje, otac je teška srca priznao da nije u pravu, mada možda je na kraju hteo samo da smiri situaciju.

 

 😁

Можда је то и добро испало, јер лисичаркина двојница може бити отровна гљива заводница. 

Link to comment
9 hours ago, dùda said:

 

 

 

 

Za neke znam zasigurno da su otrovne 

IMG-20220914-164735.jpg

 

 

 

 

 

ako mislis na ovu da je otrovna jako je velika sansa da nije,nikako nije tacno da su vrganji koji plave otrovni...od svih vrganja ima samo 1 otrovna i nekoliko nejestvih vrsta

treba jos slika ali to je verovatno lazna kraljevka

 

 

@Duhovnost, ljubav i med

 

ima i Hygrophoropsis aurantiaca koja je ,,lazna lisicarka,,

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, dùda said:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I ove, koje lokalci zovu prosto pečurke 

IMG-20220914-172012.jpg

 

 

 

 

 

 

zanimljivo je sto u Bosni sampinjone zovu pecurka ali  ,,sampinjon,, ustvari znaci pecurka na francuskom.. tako da i mi njih ustvari zovemo pecurka samo na francuskom :D 

 

ti tvoji su verovatno Agaricus arvensis :D 

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...