Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

6 hours ago, ivy said:

danas malo smrcaka  :wub::wub:


vostinu :heart:

ja mislio da nema šanse ove godine: beše neka filozofija da prva polovina marta  mora da bude kišna a mesec u merkuru da bi se smrčci pojavili, a pošto je ove godine mart izuzetno sušan, onda neće biti ništa, i tako to  

Link to comment
9 hours ago, Strucnjak said:

Gde si ih nasla Ivy, ako nije tajna?

 

 

na Fruskoj Gori,ovo je stepski smrcak  on se nalazi po travnatim obroncima,parlozima i pasnjacima

 

 

@Frile

 

ovo je jako slabo...4 sata hoda po  terenu jakom za smrcke za 20tak kom dok ih na terenu  na kom ja berem godinama uopste nema...tako da sezona je kilava..misim bolja je nego prosle godine ali kilava.

oni su krenuli jos krajem februara pa ih je onaj mraz usporio...vlage ima u donjim slojevima zemljista ali posto na prognozi nema kise u naredne dve nedelje ja mislim da bi to bilo to.

 

jesi ih i ti trazio/nalazio?

 

 

@igoraki

 

hajde,hajde :D 

Link to comment
59 minutes ago, ivy said:

jesi ih i ti trazio/nalazio?


Ove godine nisam ni pokušao
I generalno su mi nova gljiva, samo par puta sam ih nalazio na Zagajačkim brdima
Problem je što često propustim tih nekoliko vikenada ranog proleća, i prođe voz

Link to comment

@nisam ja

 

jesam ..super filmic..

 

 

@Frile

 

da,nezgodno je kad nemas terene blizu...ja cu pokusati jos jedan dan sledece nedelje posto ce biti toplo...pa cemo videti

mada idem danas na ,,moj,, teren ali ne nadam se puno..

 

Edited by ivy
Link to comment
  • 2 weeks later...

kako starim, tako postajem sve oprezniji. ili je možda prava riječ -> odgovorniji.

 

srijemus.jpg

 

ovo je 99.99% mladi, tek iznikli ispod otopljenog snijega, allium ursinum (lat), iliti srijemuš, iliti medvjeđi (ili divlji) luk. dakle jedna super zdrava biljčica. i da je za mene, zanemario bih onih 0.01% rizika. međutim nisam ga nabrao za mene, već za mog starog, i za majku mog šogora, koji imaju preko osamdeset let. ergo, jedan ili dva lista mrazovca u ovoj gomilici (koja u kompletu vrlo intenzivno miriše na češnjak), i ćao đaci, saranio sam ih, umjesto da ih razveselim jednom lijepom kajganom ili gibanicom. nakon kraćeg promišljanja, vratio sam nazad u Prirodu taj moj "99.99% srijemuš", i odlučio pričekati da izraste kako spada, tako da ga uistinu mogu razlikovati od mladih listova mrazovca, ili đurđice, koja je također otrovna.

 

IMG-6339.jpg

 

ovo su Majerove livade na centralnom grebenu središnjeg Papuka, gdje ja svake godine naberem medvjeđeg luka.


20220325-121056.jpg

 

međutim ove godine, mada liči, to nije to.

 

AM-JKLUz-Uuaxn-YAj68-Dyw-IZUBDYTq-KSzb-P

 

usporedbe radi, ovako su izgledale Majerove livade prije tri godine, točno u ovo vrijeme (24.03.2019.).

na fotografiji (ovoj gore i ovoj ispod) dakle JESTE srijemuš.

 

AM-JKLUBk-Jw-WAe-Wy-AOf38-Wbk-V91-VNz-PR

 

luda stvar, zar ne?

 

...


20220318-152357.jpg

 

ovo je onaj "99.99% srijemuš" s početka posta, tek iznikao između visibaba


IMG-6341.jpg

 

međutim ovo u prvom planu 100% nije srijemuš.


mrazovac.jpg

 

ovdje sam pak s lijeve strane na zemlju položio list srijemuša (izvadio sam ga s korijenom). vidi se da ima bijelu stapku (ima i bijeli korijen), međutim s desne strane je ili (smrtonosan) mrazovac ili nešto peto, možda čak i đurđica. ne znam / nisam siguran. problem je što rastu jedno uz drugo, i trebalo bi mi nekoliko sati pomnog čeprkanja (poput divlje svinje) da naberem iole pristojniju količinu. a za to nisam imao ni vremena ni živaca. a i nije lijepo raskopati pola planine radi jedne ili dvije kajgane, ili gibanice, ili pesta.

 

srijemuc5a1-mrazovac.jpg

 

...

 

tako da, što se branja nekom drugom tiče, fala lipa, ali pričekat ću da procvate (karakterističnim) bijelim cvijetovima, i tada neće biti sumnje.

 

divljiluk.jpg

  • +1 3
Link to comment

pa ako beres pazljivo list po list nece ti se desiti da pogresis...doduse kod mene nema mrazovca samo kozlac a on i nije bas slican

...ali nemoj cekati da bas procveta tada je vec manje hranljiv i lekovit...

  • +1 1
Link to comment

nisu jos listovi kako spada (punom duzinom stapke) iznikli iz zemlje, i zato ih je (barem meni) tesko razlikovati od drugih biljaka. to bi fakticki bilo kopanje, a ne branje. i onda usput potamanis i proljetnice koje su zakonom zasticene, kao sto je npr. pasji zub, kojeg ima bas na tim stanistima. jasno mi je sto pricas, medjutim nije isto kad uberem sebi nekoliko listova srijemusa dok planinarim, onako usput, za osvjezenje, i kad namjenski berem ljudima ciji je imunoloski sustav, nablaze receno, upitan. tako da sam ove godine odlucio obradovati ih bijelim cvjetovima srijemusa. mozda je malkic manje hranjivo, ali barem necu trtariti da li cu ih potrovati ili ne.

Link to comment

pa ok ako je tebi tako lakse..

 

ja sam prosle godine stavila previse teglica mlevanog sremusa pa smo ga jeli cele godine i sada ga uopste nisam zeljna :( 

a svezi je neuporedivog ukusa...ove godine cu stvaiti svega 2-3 teglice cisto da imam preko leta  pa da se uzelim do sledece sezone sto mi je prirodniji poredak stvari

  • +1 1
Link to comment

nego, el ima neki normalniji izraz za tu predivnu proljetnicu zvanu (po latinskom) pasji zub? di si bio šta si radio bio u planini uživao u nepreglednim poljima šafrana i pasjih zubova. ajde dragi naberi mi pasjih zubova, neću draga, pasji zubovi su ugroženi, i zato zakonom zaštićeni. pođi sa mnom u planinu pa ćemo zajedno uživati (u komu u čemu) u pasjim zubovima. pa mislim, najblaže rečeno, nije romantično. a nije baš ni košutovina. ko da je meso od košute.

 

IMG-6338.jpg

 

IMG-6365b.jpg

Link to comment
8 hours ago, ivy said:

jeli cele godine i sada ga uopste nisam zeljna :( 

Како си га чувала? У неком квалитетном уљу претпостављам? 

  • -1 1
Link to comment
14 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Како си га чувала? У неком квалитетном уљу претпостављам? 

 

 

ne mora...mrva soli i samo odgore kao poklopac malo maslinovog ulja 

Link to comment

:heart: Честитам на богатом улову. Ова трећа биљка, у горњем делу слике, то је млада коприва? (изнад смрчака и сремуша)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...