Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

u principu se gljive iz urbanih sredina ne jedu jer pojacano upijaju toksine i teske metale...ali mozda je malo bolje stanje sa gljivama sa drveta jer ipak se hrane sokovima drveta...evo ne znam,sam odluci

 

ima nekih naznaka da se npr pile sa gledicija i bagrema ne jede jer su domacini otrovni ali mi smo jednom jeli sa bagrema..

 

mislim do jednog puta nista nece biti...osim ako nije bas neka bulevracina blizu...ne znam,ja nemam iskustvo sa bas urbanim gljivama,moja nalazista van sume su polu urbana i na obali Dunava dosta daleko od automobila..

Edited by ivy
Link to comment
  • 3 weeks later...

IMG_20211018_111255.thumb.jpg.affcd3e0120ef0e4cc04b68b061882b5.jpg

 

Sunčanice za doručak. Tiganj podmazan puterom, na šešir so, biber i kockica putera, poklopim i lagano par minuta. Otklopim da ispari višak tečnosti, pa onda vruć hleb, krckava korica i još malo putera. 

 

Edited by banatjanin
  • +1 5
Link to comment

česta zabuna kod sasvim neiskusnih i/ili lakomih berača
kod onih što beru (ili otkupljuju) lisičarke za prodaju, zamena sa zavodnicom ne bi trebalo da bude problem

 

olakšavajuća stvar je što zavodnica nije smrtno otrovna

 

 

Link to comment

@dùda

 

prva je neka iz Coprinus/Coprinopsis familije...jel rasla samo ta jedna ili u skupini?

 

10-2021-10-21.jpg

 

 

jel si ovoj ostrugala drsku?fale crne tackice/skrabe koje je imala?

to je neki Leccinum ako je imao skrabe i rastao u hrastu onda je  ,,Turcin,, ali svi leccinumi su jestivi samo pocrne kada se iseku ali su ukusni i mogu da se suse

 

 

 

9-2021-10-21.jpg

 

 

a ovo je verovatno Omphalotus olearius,Zavodnica ali fali slika cele gljive i jos detalja oko stanista npr da li raste iz panja/grane/drveta ili ne..

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Sve ove gljive su rasle na livadi, ova crvenkasta bliže šumi ali ipak van šume, kao vrganj.

Nisam ništa strugala. 

Ova prva i ove crvene su pojedinačne , mada ih bude po nekoliko, dve- tri u blizini, a ova braonkasta je nekako u grupi, odnosno, može da bude jedna ili nekoliko njih povezano.

Link to comment

evo jednog priloga iz Slavonije, sa sumovitih obronaka planine Krndije (izmedju Nasica i Djakova).

 

zivcane.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=T17Vtri2zR4

 

i vi sad jedete tartuf istarski, a on je mozda u Nasicama ubran ili u Srbiji.

 

...

 

bla-bla-bla, pa mrdnu 2 metra, pa nadju gljive, pa bla-bla-bla, po opet predju 2 metra, i opet nadju gljive, i tako stalno, nisu sve zajedno presli 300 metara, a pronasli malo more raznoraznih jestivih gljiva. fascinantno, zar ne?

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...