Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

ono sto me buni je sto tako rastu iz drveta to nikad nisam videla pa jos iz vrbe iako sam ih vidjala i oko vrbe ...ja sam vidjala da rastu iz panja ili iz zile u zemlji  nikad nisam videla da raste tako iz sred stabla,mada ja naravno nisam nikakav autoritet daleko od toga....one imaju taj prsten i kremkasto rozikaste listice ali se pojavljuju i u jako puno boja i oblika od tamno braon do skoro bele...

 

treba mi jos slika ugl sesira i to u raznim fazama razvoja

 

 

Link to comment

bila je i poneka oko drveta...zaboravio sam da dodam da je to plavno podrucje, mozda to objasnjava zasto rastu na toj visini. ako to uopste ima veze. rastu na severnoj strani drveta.

 

ove na koje sam naleteo su sad vec stariji primerci.

Link to comment

razlog zasto sam oprezna je to sto trenutno rastu jos bar dve vrste tako na drvetu i to bas na vrbi....jako je luda ova jesen...

 

obidji tu vrbu za nekoliko dana ili za 10-14dana,zavisi od uslova malo je vec kasno.. ili na prolece...tu ce se pojavljivati redovno a znaju da plode od maja do evo novembra na nekim panjevima cak i bez prestanka

Link to comment
On 7.11.2020. at 14:56, ivy said:

 

izjave o jestivosti ne dajem.

Tako je. Pominjali smo ovde, nema igranja s gljivama, sve su jestive ali neke samo jednom. Ako niste 100% sigurni, ne jesti! 

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 5.11.2020. at 11:20, čekmeže said:

Bili na vikendici, pečuraka svuda, dok smo pekli ručak nisam mogao da odolim daj da probam jednu neću umreti, uzeo nešto što liči na veliki šampinjon i bacio na ploču.

Svež i intenzivan ukus, nisam neki ljubitelj ali ovo je bilo odlično.

 

Imao si sreću, ne bih na to računao svaki put.

 

On 7.11.2020. at 10:22, Tvrdica said:

Ајде, плашите ме још мало! :isuse:

 

Ne plaše te, nego skeću pažnju na neophodne mere opreza. Ne mogu se gljive u prirodi brati na osnovu forografija iz knjiga ili sa interneta, moraju se gledati i slušati ljudi koji poznaju problematiku.

 

Ja, na primer, ne smem da berem divlje šampinjonje sve dok ne budem upoznao otrovne zamene.

 

Nije zajebavanje, skoro svaka jestiva gljiva ima otrovnu zamenu, imao sam priliku da pogledam knjigu koja na levoj strani ima opis i fotografiju jestive gljive, a na desnoj otrovne zamene. Nije bilo prijatno za čitanje.

  • +1 1
Link to comment
 
Ne plaše te, nego skeću pažnju na neophodne mere opreza. Ne mogu se gljive u prirodi brati na osnovu forografija iz knjiga ili sa interneta, moraju se gledati i slušati ljudi koji poznaju problematiku.
 
Ja, na primer, ne smem da berem divlje šampinjonje sve dok ne budem upoznao otrovne zamene.
 
Nije zajebavanje, skoro svaka jestiva gljiva ima otrovnu zamenu, imao sam priliku da pogledam knjigu koja na levoj strani ima opis i fotografiju jestive gljive, a na desnoj otrovne zamene. Nije bilo prijatno za čitanje.
Tako moj kum iz Zaječara odlepi kad ja krenem da lupetam, video ovo video ono...
Kaže:
Ako imaš volje zovi me da odemo u šumu pa da gledaš i slušaš i da naberemo, a posle toga nemoj sam...

On na početku tri godine nije sam otišao u šumu, nego sa "mentorima".
Njegov komšija bio alav pa fasovao otrovnu spasili ga al recimo nabio slepilo na jedno oko i ruka jedna mu se oduzela...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Много их волим али конзумирам само из маркета.Када бих шетала кроз шуму ја бих их само сликала за успомену

не бих се усудила овако неука да их берем.Фотке би сигурно биле лепе, мени доста!

 

Link to comment

Ista ova priča važi i za ostale biljke. Gledam skoro na Povlenu, izrastao mrazovac u nenormalnim količinama, ljudi ga veselo beru i planinari i izletnici, deca se igraju sa buketima. Smrzao sam se, to je smrtonosna biljka.

Link to comment

rujnice..iako je neko bio pre mene u toj sumi i na glavnoj dzadi ih je dosta  bilo trulih i starih morala sam promeniti strategiju pa sam korpu napunila tek posle obilaska svih zabacenih budzaka i coskova,zagledanja po visokoj travi i zavlacenja ispod zbunova kleke :D

 

126512525_10225311285868629_612092899582

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...