Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

i vec dva dana nalazim livadske sampinjone i pravim omlet sa njima,mada danas imam i malo viska pa cu videti sta cu sa njima.... ali  koliko ja njih volim,mislim da mi je to def omiljena gljiva :wub: :wub:

  • +1 1
Link to comment
On 24.8.2021. at 10:52, ivy said:

@Jumanji

 

pa tako bude i kod nas,cak i na Fruskoj Gori a o ostalim planinama da ne pricam...kad je normalna godina,kad nije ova godina...

Kod mene ove godine nije bilo nikad više vrganja.Ali samo posle onih julskih kiša.Toliko je bilo vrganja i jajara ,tamo gde ih nikada nema,moglo je da se ode traktorom u brdo i napuni prikolica.To samo brdašce iznad moje kuće a tek okolina . Ja nisam imao vreme zbog posla,tako da sam sa kevom osušio odnosno dobio "samo" 7-8 kg suvih vrganja i malo jajara ostavili u zamrzivač 

Problem je što je sve buknulo odjednom pa jednostavno ne može da postigneš fizički tih 2-3 dana pre nego se pokvare

 

Sada trenutno mislim da nema ništa ali sam  lenj nisam otišao do šume 

 

Link to comment

da bilo je i na Fruskoj obilje posle tih julskih kisa ali je bilo i 38c pa dok je malo smanjilo da se moze u sumu vec su dosta prosli..ali dobro, uspela sam da osusim neku kolicinu za licnu upotrebu..ja sam zadovoljna..

 

 

pa zovi sledeci put kad budes u takvom ,,problemu,, dovescemo pomoc :D

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

moj jučerašnji ''ulov'', hercegovina, na visini cca 1200 mnm

 

pecurke.jpg

 

uglavnom vrganji, njih trenutno sušim, gornja levo je sunčanica, ta pečurka je spektakularnog ukusa, nežnog a ipak upečatljivog

 

ova donja krajnja levo nije takve boje u naravi, nešto je zbog blica ispalo nadandžasto, ona je zapravo bela, unutra smeđa, ovde je zovu kozara, mislim da je to nešto kao divlji šampinjon, jedemo je ujutro pečenu sa jajima

 

Edited by dùda
  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
18 hours ago, maheem said:

 Pre neki dan na kasi u marketu vidim prelepu knjigu o pečurkama. Razmišljam se pazariti, ipak je na švedskom :(

 

 

ako nije bas jako skupa mogao si je kupiti...makar da gledas slike i navikavas oko i mozak na boje i oblike,nazivi su verovatno na univerzalnom latinskom pa jos ako je uz to i bas lepo i detaljno fotgrafisano sa detaljima drske/listica moze fino da se nauci...a mozda ima i neki univerzalni znak za staniste i jestivost/otrovnost....za pocetak :D 

 

Link to comment

@morgana

 

za ovo idu malo nezreliji plodovi

u kolicinu voca za 1 teglu sam stavila 4 kasike soli,verovatno je moglo i tri...promesam da se voce oblozi sa soli i stavim u teglu..to je sve...

posle nekoliko dana ce se izdvojiti sok iz voca u kome ce sve na dalje stajati i gotovo...vadis i jedes,moze se malo isprati od soli ali uz nesto neslanije i ne mora

  • Hvala 1
Link to comment
[mention=31]morgana[/mention]
 
za ovo idu malo nezreliji plodovi
u kolicinu voca za 1 teglu sam stavila 4 kasike soli,verovatno je moglo i tri...promesam da se voce oblozi sa soli i stavim u teglu..to je sve...
posle nekoliko dana ce se izdvojiti sok iz voca u kome ce sve na dalje stajati i gotovo...vadis i jedes,moze se malo isprati od soli ali uz nesto neslanije i ne mora
Meni je tako propalo dosta trnjina, srećom te godine je baš rodilo.
Od sada idu u friz ili u med.

Послато са LEX820 помоћу Тапатока

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...