Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Bili na vikendici, pečuraka svuda, dok smo pekli ručak nisam mogao da odolim daj da probam jednu neću umreti, uzeo nešto što liči na veliki šampinjon i bacio na ploču.

Svež i intenzivan ukus, nisam neki ljubitelj ali ovo je bilo odlično.

Link to comment

pristup gljivama ,,na osnovu osecaja,, ti je odlican  :thumbsup: 

 

 

posebno sto su izasli i otrovni saminjoni zajedno sa jestivima...a i svasta jos nesto ,,sto lici na sampinjon,, je izaslo sto je otrovno...

 

 

ja inace jako volim divlje sampinjone i mogu da kazem da su mi medju omiljenim gljivama

Link to comment
8 minutes ago, čekmeže said:

Može li se umreti od 1 pečurke, od ovih vrsta po Fruškoj Gori?

 

Recimo, na Fruškoj gori rastu sve amanite, među njima i zelena i bela pupavka, koje svojim pristupom veoma lako možeš da pomešaš sa šampinjonom. Obe mogu da budu su smrtonosne, i da, samo jedna je dovoljna. 

Ne bih se ja tako zezao. 

 

  • Hvala 1
Link to comment
11 minutes ago, čekmeže said:

Može li se umreti od 1 pečurke, od ovih vrsta po Fruškoj Gori?

 

 

pa naravno..ima i na Fruskoj zelene pupavke i svih ostalih otrovnica kojih ima svuda...ne znam sta si mislio za Frusku da je neko ostrvo izdvojeno od otrovnih gljiva?

Link to comment

djavo mi ne da mira, pa sam morao da odem, uzmem jednu od onih potencijalnih jablanovaca i uradim autopsiju. u prilogu slike pacijenta.

 

miris je prijatan, na gljive. i miris sesira i miris drske, koji mi se cini da je nesto jaci.

kada se odlomi parce, ne menja boju, ne ispusta nikakvu tecnost. koza sesira je providna skoro, tanka.

drska tvrda, skoro drvenasta...na slici se vidi kako izgleda...ne menja boju, ispustila je pri dnu minimalno neke tecnosti providne.

 

slika 1
slika 2
slika 3
slika 4

 

Link to comment

@triple_nippled

 

vise bi znacile detaljnije slike sa stanista..

 

 

@napadaj

 

izostavio si najvazniji deo a to je ostaci kao kesice pri samom dnu drske tj pri zemlji iz koje raste gljiva..ali posto trenutno plode kao lude i ima ih svuda na tone reci cu ti da je to verovatno Volvopluteus gloiocephalus  https://en.wikipedia.org/wiki/Volvopluteus_gloiocephalus

za potpunu sigurnost treba slika korena drske i te kao kese

 

izjave o jestivosti ne dajem.

Edited by ivy
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...