Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

10 hours ago, ivy said:

@Mil@n

 

a jel znas koji su kriterijumi za te procene vremena na planinama?

bas me zanima..jel postoji neko pravilo,ko to meri i tako to..

 

tamo + vamo pa podijeljeno sa dva. mjere planinarska drustva koja odrzavaju markacije na tom podrucju, pa onda ti podaci idu planinarskim savezima. tako bi barem trebalo biti. generalno se slazem s tobom da postoje bas odvaljene (od realnosti) satnice za neke planine i dionice.

Link to comment

ne znam za ostale, ali švajcarci računaju potrebno vreme ovako: 

- u usponu 15min za 100m visine + 15 min za pređeni km

- u silasku 15min za 200m visine + 15 min za pređeni km

(što će reći 30 min za uspon od 100m na 1km) 

 

Računa se inače u proseku 300m/1h uspona, za bolje utrenirane 400, profesionalci 600. 

Ja sam ~450 m/h, samo da nije vrućina.

 

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

@Vjekoslav

 

e hvala,bas mi je to zanimljivo..tako neki odgovor sam trazila :) 

 

znaci neki prosek tempa je ipak 2km/h..i po Svajcarskim merilima sto kaze @barrcode

 

ja kad bih se pitala po planinama bih stalno isla ta 2km/h ali ovi moji ludaci pomalo forsiraju ...pa sam zbog njih u sve boljoj formi jbga :D 

 

mada smo imali jednog ludaka koji je forsirao i 5km/h po Fruskoj sto je ipak trcanje...

Link to comment
35 minutes ago, ivy said:

@Vjekoslav

 

e hvala,bas mi je to zanimljivo..tako neki odgovor sam trazila :) 

 

znaci neki prosek tempa je ipak 2km/h..i po Svajcarskim merilima sto kaze @barrcode

 

ja kad bih se pitala po planinama bih stalno isla ta 2km/h ali ovi moji ludaci pomalo forsiraju ...pa sam zbog njih u sve boljoj formi jbga :D 

 

mada smo imali jednog ludaka koji je forsirao i 5km/h po Fruskoj sto je ipak trcanje...

 

Švajcarci ne bi bili švajcarci kada bi se zadovoljili ovakvim jednostavnim i banalnim računanjem, te imaju i tačniju jednačinu :

t = (L x (C₀ + (C₁ x S₁) + (C₂ x S₂) + (C₃ x S₃) + (C₄ x S₄) + (C₅ x S₅) + (C₆ x S₆) + (C₇ x S₇) + (C₈ x S₈) + (C₉ x S₉) + (C₁₀ x s₁₀) + (C₁₁ x S₁₁) + (C₁₂ x S₁₂) + (C₁₃ x S₁₃) + (C₁₄ x S₁₄) + (C₁₅ x S₁₅))) : 1000

koga zanima, više informacija ovde:

https://www.sac-cas.ch/fr/les-alpes/le-temps-de-marche-en-une-formule-25135/

Link to comment

Кад сам ишао са "професионалцима" у групи (да кажемо то за људе који су се пели на Хималаје) сви смо ишли идентичним темпом, а најспоријег би ставили на чело групе. Нико од тих искусних није се "тркао", обично су "тркачи" који престижу на стази били неки млади људи из другог спорта, пуни снаге и жеље да се "тркају". Ови профи алпинисти ишли су сви уједначеним темпом, ни брзо, ни споро, без обзира што је за њих све око 2000 надморске смејурија. А када бих ишао са аматерском групом, група би се расула на појединце :D , свако је пичио за себе својим специфичним темпом, пензионери нису ни ишли на успон него би около брали цвеће,  "тркачи" би јурили ка врху као да се добија медаља, они слабије кондиције би одустајали на пола, жене из групе би гласно звоцале што морају да чекају нас са врха да се вратимо ("што су ишли скроз на врх, нећемо стићи на вечеру и кући до мрака да гледамо серију" :vikleri:) , група није ни функционисала као група, чим није било профи водича или искусних профи планинара да је воде.

  • Haha 1
Link to comment

@mustang

 

 

trajalo je ceo dan,od 7ujutru do mozda 16h,ne secam se sad detalja ali  sisli smo i do Trebinja pre mraka a mrak je padao oko 17h...20 kilometara i preko 1000m uspona ali je teren do tog drugog vrha bas naporan i sporo se prolazi jer se vere po ostrim stenama ..

  • Hvala 1
Link to comment

Auh. Bas mnogo. 

 

I ja sam juce na pentranje do holivud znaka ali iza, nisam isla nikad ovim putem sto sam izabrala. Vodila psa sa sobom. U jednom trenutku sam pozelela da se vratim jer cemo oboje izginuti. Strmo, negde putic prestaje pa se penjes preko kamenja, ne smes da ga pustis sa povodca da bismo se oboje lakse peli,  razne zivotinjice su non-stop tu, plus zvecarke, nisam ponela dovoljno vode za nas dvoje, nema oznaka gde se dalje ide....umorila sam se i mentalno i fizicki. 1.5h mi je trebalo do gore i 1 nazad. Kad juce nisam razbila glavu o to kamenje, necu nikad. U jednom trenutku morala sam da ga spuštam dok sam stopalima na ivici kamena jer je previsoko za njega da skoci dole a da se ne povredi. 

 

Edited by mustang
Link to comment

pronadji plavo-sivog planinara u plavo-sivoj orjenskoj stijeni

 

031abc.jpg

 

da je jakna crvena ili narancasta (ili barem ruksak), bilo bi puno lakse

 

...

 

al zato mi je ovaj foto-detalj za zid iznad kamina u planinarskom domu, desetka.

 

031ab.jpg

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...