Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

On 24. 1. 2019. at 13:21, namenski said:

Pre nekoliko godina sam na toplickoj strani Kopaonika gledao vukove kako se igraju na mesecini, ivica sume, sneg, oni k'o stenad, pun mesec, vedrina, smrzlo, ledeno, mislim da je ziher bilo ispod -20...

Vukovi jesu problem, em ih nije zdravo susresti, em 'oce da naprave stetu, pokolju ovce, dogadja se to jos uvek: uostalom nije bez nista da od svih zverova, tigrova, lavova i njima slicnih, jos niko nije u cirkusu video vuka cirkuzanta...

Medvedi i ovako i onako, nemam licnih iskustava, a ne bih da prepricavam, tek sa divljom svinjom, narocito u pojedinim stanjima, mladunci, itd, itd, nije saliti se ni u kakvim okolnostima, ovo mogu da potvrdim.

Ne znam doduse za kretanje uobicajenim planinarskim stazama, ja pricam o planinama/delovima planina koje planinara videle nisu, ali gde se domoroci ne krecu bez сикирчета ili кратежа i to cak i danas, u sred 21. veka u zemlji Srbiji.

Posebno skrecem paznju мушкарчинама na jazavca: ne toliko sto je istinski - pocev od pogleda - zao, vec sto napada iskljucivo gadjajuci takozvanu мушкост...

:fantom:

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Serena said:

👍Bio je skoro u Italiji slucaj da je medvedica usmrtila momka od dvadest i koju godinu koji je u toj zoni ziveo i cesto trcao po sumi. Niko ne zna koji je bio razlog. Medvedicu kasnije "uhapsili", mecici ostali u sumi pa su se dugo prepirali oko toga sta da rade sa njom jer kao ako je jednom osetila ljudsku krv velike su sanse da ce opet krenuti na coveka. 

 

Niko ne zna koji je razlog... pominješ mečiće odmah u drugoj rečenici, eto razloga. Natrčao na mečku s mečićima mučenik... u zonama gde ima medveda treba svaki korak paziti i otvoriti četvoro očiju, posebno ako si sam. Crni i mrki/grizli medvedi jako retko napadaju ako nisu uplašeni za teritoriju, potomstvo ili ulov. Ona izreka da legneš i praviš se mrtav ako te napadne medved važi samo za mrkog ili grizlija, kod crnog to ne pomaže već se moraš potući s njim kao onaj planinar na videu od prošle godine. Kod belog ne pomaže ništa al to su male šanse da sretneš :D

  • +1 3
Link to comment
5 hours ago, Frile said:

@Serena
Kod nas ima neuopredivo manje medveda nego u Sloveniji, Rumuniji, itd... tako da batali te slučajeve iz okolnih zemalja. Kod nas jedva da ima nekolicina medveda, a šta misliš, koliko drvoseča, šumara, pastira, seljaka hoda po šumama i planinama, i koliko mahnitih manijaka ima među njima?

Ako baš voliš da se plašiš, evo ti teme za plašenje: od svega strašnog što može da se desi, daleko najverovatnije je da naiđeš na stado ovaca ili krave koje čuva neki ker, pa da ker pojuri na tebe preko livade. Još ako nije jedan ker, nego dva-tri...
 

Prošle godine na Lefkadi, na nekoj od etapa od severa do juga ostrva, imao sam bliski susret sa ovčarom veličine teleta. Nekako se probijam kroz šipražje na obeleženoj stazi ali kuda niko dugo nije prošao... i već sam četvoronoške kad on odjednom besno udari u neku sklepanu ogradicu i automatski krenu u trk na stranu odakle sam došao. Ja reko ovaj zna kuda ide, bešte noge što bi se reklo :D

Od tad sam uvek nosio neki štap sa sobom jer ne koristim one za hajking 

  • Haha 1
Link to comment
5 hours ago, Frile said:

šta misliš, koliko drvoseča, šumara, pastira, seljaka hoda po šumama i planinama, i koliko mahnitih manijaka ima među njima?

Pojma nemam zasto si - bez ikakve zlobne primisli, zaista :) - uveo u igru mahnite manijake, pa jos medju sumarima - pastira istinskih, a ni pastirica mladih odavno nema na zalost :D - seljacima, sa sve mogucnoscu da naude putniku namerniku na bilo koji nacin.

Moje iskustvo, a nije malo, i ako ne planinarim nego naprosto koje skitam vukojebinama, koje moram zbog po neke obaveze, je da se fela koju pominjemo jedna od retkih u kojoj su se ocuvale neke od takozvanih tradicionalnih - u najboljem i nikad prezaljenom smislu - vrednosti.

Od davno zaboravljenog obicnog dobardan u prolazu, do podrazumevane gostoljubivosti, spremnosti da se ponudi jelo i pice ne kao kurtoazija nego nesto sto covek duguje coveku, do poziva - iskoriscavanog pa i zloupotrebljavanog :blush: - da se prespava, zanoci...

Uostalom, koga ne mrzi moze da proba da u Beogradu zakuca predvece na neka random vrata i kaze dobrovece, ima li gde da se prespava nocas, evo kisa samo sto nije... :D 

Spremnost da se pomogne u svakom pogledu, otpesaci koji kilometar vise ne bi li se pokazala neka precica, pokaze nesto za sta si onako uz rec pomenuo kao interesantno takodje....

Moze, po danasnjim urbanim :isuse: kriterijumima da zasmeta prebrzo ulazenje u pricu/raspitivanje na teme koje se u gradu u moderna vremena smatraju licnim, intimnim, ali iole dobronameran sagovornik brzo shvati - ako vec ne zna - da se iza toga ne krije ama bas nista osim obicne, tako ljudske zelje za razgovorom. 

 

  • +1 4
Link to comment

Super, znaci jedna briga manje, belog medu nema sanse da sretnem u sumi :lolol: 

A ni vukovi nisu tako opasni :rolleyes: a jazavac ne nasrce na zenski rod ili nisam dobro razumela :blink:

1 hour ago, namenski said:

jos niko nije u cirkusu video vuka cirkuzanta...

E bas si me nasmejao :lolol: 

50 minutes ago, arheolog1981 said:

Od tad sam uvek nosio neki štap sa sobom jer ne koristim one za hajking 

Ja ih nosim i na svu srecu do sad ih nisam koristila u odbrambene svrhe :)

Link to comment
2 minutes ago, Serena said:

jazavac ne nasrce na zenski rod ili nisam dobro razumela 

Cudno, doduse ne znam za naucnotm objasnjenje ako postoji, 'oce na zenskotm, ali klasicno, odnosno ako se oseti ugrozenim - hvata na galamu, rezanje, u krajnjem slucaju ujeda: seljaci smatraju da se radi o razlikovanju mirisa, ko ce ga znati...

Inace, osim sto je zloca, izuzetno pametna zverka: najlepsi su kada organizovano, u paru, kradu kukuruz - jedan legne na ledja, sve 4 u vis, drugi izmedju prednjeg i zadnjeg para nogu uredno naslaze klipove i kada se napune, ovaj ga zubima odvuce hvatajuci ga za rep...

  • Wub 1
  • Haha 3
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

uveo u igru mahnite manijake, pa jos medju sumarima


I ja sam se posle pitao otkud zašto sam stavio šumare na spisak :)
Zašto pastiri i šumski radnici: naravno, ne svi odreda, ali među njima ima i gastarbajtera, skupljenih s koca i konopca, ko zna da li među njima ima nekog željnog lake zarade metodom ošamućivanja glupog planinara. 

Moja iskustva po planinama u proteklih n godina su više nego odlična, zaista se nemam na šta požaliti. Što si dalje od Beograda, to su ljudi predusretljiviji. Mislim na lokalce. Ljudi iz gradova su već šarena sorta, ima ih razih, od manje-više običnih ljudi do neiživljenih (i opasnih) foliranata, njih se svakako treba kloniti.

Nego priča je bila o opasnim životinjama u nas, i čega čovek sve može da se plaši u planini. Pa mi pade na pamet da se ja ipak najviše plašim ljudi, iako ponavljam ni ja ni bilo ko od mog društva nikad nije imao ni mrvu lošeg iskustva. Jednostavno, znam kakva je ljudska priroda, šansa da se neki imaginarni vuk navadi na mene zbog nareska u rancu je minimalna, daleko je veća verovatnoća da me zatuče neki imaginarni manijak. 
Ne znam ni za jedan slučaj da je kod nas nekog napao medved, još manje vuk, a sećem se priče o biciklisti iz Holandije koji je pre desetak godina nestao kod Prijepolja, nađeni su samo bicikl i delovi šatora u kanjonu Mileševke (zatukla ga je i opljačkala neka dvonoga životinja).  

Edited by Frile
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Frile said:


I ja sam se posle pitao otkud zašto sam stavio šumare na spisak :)
Zašto pastiri i šumski radnici: naravno, ne svi odreda, ali među njima ima i gastarbajtera, skupljenih s koca i konopca, ko zna da li među njima ima nekog željnog lake zarade metodom ošamućivanja glupog planinara. 

Moja iskustva po planinama u proteklih n godina su više nego odlična, zaista se nemam na šta požaliti. Što si dalje od Beograda, to su ljudi predusretljiviji. Mislim na lokalce. Ljudi iz gradova su već šarena sorta, ima ih razih, od manje-više običnih ljudi do neiživljenih (i opasnih) foliranata, njih se svakako treba kloniti.

Nego priča je bila o opasnim životinjama u nas, i čega čovek sve može da se plaši u planini. Pa mi pade na pamet da se ja ipak najviše plašim ljudi, iako ponavljam ni ja ni bilo ko od mog društva nikad nije imao ni mrvu lošeg iskustva. Jednostavno, znam kakva je ljudska priroda, šansa da se neki imaginarni vuk navadi na mene zbog nareska u rancu je minimalna, daleko je veća verovatnoća da me zatuče neki imaginarni manijak. 
Ne znam ni za jedan slučaj da je kod nas nekog napao medved, još manje vuk, a sećem se priče o biciklisti iz Holandije koji je pre desetak godina nestao kod Prijepolja, nađeni su samo bicikl i delovi šatora u kanjonu Mileševke (zatukla ga je i opljačkala neka dvonoga životinja).  

Tako sam i razumeo, samo se nadovezao, ali mislim da jednstavno nema svrhe na temi - ne samo topiku - o prirodi poezati - nista licno naravno :) - opasnosti koje dolaze, mogu da dodju i od ljudi.

U pravu si da ima svega i tek ce biti, negativna selekcija uzima svoje, tu skoro me je sumar terenac koga sam slucajno sreo, na moje vajkanje zasto je u Srbiji nestao uginuo brest, pitao a sta je to brest... :isuse: 

Razumeo bih da ga nije video, nije ni mogao sa svojih 30-ak godina, ali ipak... :D 

Uostalom, manijaka raznih fela ces i statisticki, a i stvarno lakse da nadjes u gradu i da imas problema sa njima, nego u planinama i ostalim vukojebinama...

A prica - barem ova ovde - svodi se na to da nas vecina zna kako sa - cak i zlonamernim ljudima, da prepozna, oseti ako nista drugo, dok sa zivotinjama to nije slucaj.

I to ne samo sa divljim :D: osim pasa i macaka, ogroman deo nas vise pojma nema sta i kako sa domacim zivotinjama, a naci nekog ovde ko bi - sve i da umire od gladi - znao da pomuze kravu, zalozi vatru nasuvo, a kamoli po kisi, itd... - sanse nema...

Uostalom, ovde fale i zavarivaci... :cry:

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, namenski said:

 

Posebno skrecem paznju мушкарчинама na jazavca: ne toliko sto je istinski - pocev od pogleda - zao, vec sto napada iskljucivo gadjajuci takozvanu мушкост...

:fantom:

to cesto pomenem u nekim kafanskim razgovorima. na to svi- a medjed, vuk, vepar, zmija, tigar...

kad im objasnis kako radi jazavac obicno ostanu otvorenih usta.

 

:laugh:

Edited by foto
  • Haha 1
Link to comment

ugl ako se plasis idi u grupi i po planinarskim stazama jer su zivotinje naucile da su tu ljudi i zaobilaze te delove planina.

 

 

ja sam na Fruskoj srela sve zivotinje osim sakala i tog misterioznog jelena kog u NP tvrde da ima...i sve zivotinje me ugl pogledaju,okrenu se i odu ili samo protrce pored mene kao da me nema...a sretala sam i jazavca i krda divljih svinja sa sve mladima ....a po sumi idem sama..mozda sam zato pazljivija pa ni na jednu zivotinju nisam bas naletela....ali evo  od svih zivotinja najvece probleme mi je pravio jedan ovcarski pas..

Link to comment
16 minutes ago, ivy said:

 krda divljih svinja sa sve mladima

 

One su u principu najopasnije (najvise ih ima po sumama, za razliku od ostalih) i biciklisti ih se sa razlogom plase. Na nasoj pitomoj planini Taunusu je pre dosta godina jedan biciklista stradao, ne secam se vise detalja kako tacno, mislim da se spucao u vepra kog nije prvobitno video a onda... Moj muz je imao bliski kontakt sa jednim, tj. vozio je uobicajeno brzo stazom i samo u jednom momentu ovaj stoji tako ogroman malo iznad staze polukamufliran u liscu, i kada je prosao, vepar je sisao na stazu i gledao u njegovom pravcu. Usr*o se, moj muz, ne vepar.

 

Cisto kao funfact: kada je bio u Juznoj Africi, naucio je da je najopasnija zivotinja niko drugi no slatki nilski konj. Tad makar je statistika bila da je to zivotinja koja ubije najvise ljudi godisnje, a svi naravno prvo pomisle na opasne zverke.

  • +1 1
Link to comment

pa problem je jedino kada naletis bas na zivotinju ili ako krdo zivotinja u trku naleti bas na tebe...ali ako se po sumi kreces pazljivo i tiho tesko da ce se to desiti ...i koliki moras biti baksuz u zivotu da ti se to desi...

Link to comment

Ja mislim da su divlje zivotinje jako iziritirane nasim prisustvom u njihovoj "kuci". Mi kad idemo u setnju, trudimo se da sto manje narusavamo mir koji tamo vlada i onda odjednom u sred te lepote ti se odnekud stvori, u punoj brzini, kamikaza na biciklu :wacko: zvoni, vice da se sklonis 😖

Pa covece ni u prirodi vise ne mozes da se opustis 😤 mogu misliti kako se osecaju zveri kad vide kamikazu. 

Ovde je skoro bilo nekoliko slucajeva gde su se isti povredili naletevsi na razapetu zicu izmedju dva stabla :blink:

Neko odlucio da postavi "lezece policajce". 

Link to comment

20230624003.thumb.JPG.140388b0e03c7f164c9517cf93b1d988.JPG

 

Svitanje na vrhu vulkana (aktivnog, zadnji put 2000.) Batur, 1717m. Pretekosmo. Relativno lagan uspon, samo je bitno ne žuriti i biti 100% siguran u svaki sledeći korak jer je podloga klizava zbog sitnog vulkanskog kamenja. Na horizontu je vulkan Agung, 3031m, najviši vrh na Baliju. Razmišljali smo i o njemu, ali smo na kraju odustali jer je uspon duži i opasniji, a glavna poenta odmora je ipak bila sprdnja na moru/bazenu, više detalja na perspicu :D 

  • +1 5
  • Wub 4
Link to comment
  • 2 weeks later...

Silazak sa Sasseneire (CH) 3253m, bilo oblačno pa smo ostali uskraćeni za sjajan pogled sa gomilom 4000 metraša (iako se u pozadini naslućuje Dent Blanche 4300+). Samo se na 10min pojavilo sunce i otvorio ovaj pogled.
952c464d4457307d2c4ecd587fc7dc65.jpg

  • +1 7
  • Wub 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...