Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

plitka obuća, samo ako je neko iskusan i ide jako često u planine. Plitka (za hajing ili dostupe) UVEK ide uz štapove. Ja sam za laganije ture prešao na La Sportiva Ultra Raptor 2, zvanično trail patika, nezvanično lagana hajk cipela. (najprodavanija obuća iz te kategorije - u Francuskoj 50% ljudi na stazama ih ima)

Za neku ipak međuvarijantu te pomenute duboke Salomon su odlične, iako ja imam primedbu na Salomonov đon jer po meni brzo ode dođavola. Ali sve zavisi koliko često se koristi.

Za neki allround mogu da preporučim (2.par već koristim) Lowa Ticam 2. Cipela za sve - hajking, planinarenje, via ferrata.... Potpuno sjajno, udobno, postojano (mislim na nnepropusnost na vodu). Nećete se zajebati. 

Za još angažovanije cipele, tj visoke planine tj sneg/led/stena - Lowa Alpine Expert (ove su mi već stare, ali jbno neuništive), La sportiva Aequilibrium (ljubav na prvi pogled, iako su mi veoma nove)

 

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Niko ne nosi old school čizme, nešto ovako?

 

altberg-fremington-wide-70369-p.jpg?v=f2

 

ja nosim klasicne, Planika gojzerice (iz jednog kalupa).

 

mcb_31_forester_l_618823-23_a_katalog.jp

 

pa kad se pohabaju, a za to su potrebne godine, kupim nove. na kracim i ljetnim, jednodnevnim turama u posljednje vrijeme idem u obicnim patikama, mada nikada ne trcim planinom (stovise, gajim odredjenu odbojnost prema tom vidu rekreacije).

  • +1 3
Link to comment
On 14.10.2022. at 10:48, barrcode said:

plitka obuća, samo ako je neko iskusan i ide jako često u planine. Plitka (za hajing ili dostupe) UVEK ide uz štapove.

 

 

ovo je dobar savjet, koji proizlazi, vjerujem, iz tvog vlastitog iskustva. zacas se noga u gleznju, ali i u koljenu izvrne, posebno pred kraj planinarskog dana, kada misici (ne samo na nogama, vec i na ledjima) zbog iscrpljenosti popustaju. planinarski stapovi drze tijelo uspravno i olaksavaju (rasterecuju) spust, i na siparskim, i na travnatim, i na tvrdim (makadam, asfalt) podlogama. u kombinaciji s klasicnim gojzericama, koje stite glezanj od izvrtanja (i udaraca), uistinu su korisni. ali i kod plitke obuce, kao sto si dobro primjetio. plus ne dozvoljavaju trcanje niz padinu (sto je smrt za koljena / kraj planinarske karijere). u stijeni ih dakako ne treba koristiti, jer ne mogu zamijeniti ruke.

  • +1 1
Link to comment

Imao sam jedne planika, ali su toliko bile teške da sam ih prodao posle 2, 3 akcije jer su me toliko boleli listovi posle akcije da to nije bilo normalno, inače me listovi nisu boleli ne tad, nego bilo kad u životu, a živim na sportu ceo život. Još su bile veći kalup, tipa 46.5, msm da je svaka imala po kilu i po, pakao.

Link to comment

:D

 

https://planika.si/izdelek/brana-men-air-tex-610345-20-a/

 

nisu bas kilu i po, ali preko 800 grama jesu. ma teske su, u pravu si, posebno kad ih usporedimo s danasnjim trendovima. mada se meni uvijek svidjalo kako izgledaju listovi nakon sedmodnevnih tura po Julijskim Alpama ili Velebitu, tocno za cas anatomije, ne treba ti teretana. kod Planika gojzerica je dobro sto ne deru Ahilovu tetivu, to zna biti vrlo neugodno. nego, jos jedna stvar, kad govorimo o kvalitetnim gojzericama. famozni vibram. nemo's bit planinar ak nemas vibram (ili kariranu kosulju). evo i malo kritike na vibram temu.

 

https://outdooraktivnosti.si/je-vibram-res-boljsi/

Link to comment
On 19.10.2022. at 16:47, Vjekoslav said:

:D

 

https://planika.si/izdelek/brana-men-air-tex-610345-20-a/

 

nisu bas kilu i po, ali preko 800 grama jesu. ma teske su, u pravu si, posebno kad ih usporedimo s danasnjim trendovima. mada se meni uvijek svidjalo kako izgledaju listovi nakon sedmodnevnih tura po Julijskim Alpama ili Velebitu, tocno za cas anatomije, ne treba ti teretana. kod Planika gojzerica je dobro sto ne deru Ahilovu tetivu, to zna biti vrlo neugodno. nego, jos jedna stvar, kad govorimo o kvalitetnim gojzericama. famozni vibram. nemo's bit planinar ak nemas vibram (ili kariranu kosulju). evo i malo kritike na vibram temu.

 

https://outdooraktivnosti.si/je-vibram-res-boljsi/

 

planika-jalovec-men-air-tex-planinski-ce

 

Ovo su bivše moje. Nešto me žigne u nogama samo kad ih vidim...

Link to comment
  • 3 weeks later...

bili za vikend na Orjenu..predivna planina!!!!

ozbiljne ture,ozbiljne stene,ekponirani delovi...carobna suma...1 uzivancija!

 

 

smestili smo se u Trebinju i prvi dan smo isli od Uble na Veliku Jastrebicu u Vuciji Zub.. dosta naporan uspon na Vuciji zub sa rupama i procepima koji se preskacu po kamenju ostrom kao noz...i drugi dan od Vrbanje na Subru preko amfiteatra sa nekoliko eksponiranih prelazaka,ozbiljnim usponom po stenama i nekim ludim platoom kao na Mesecu sa druge strane... posle malo do mora da umocimo umorna stopala

 

predivan vikend,vreme nas je izuzetno posluzilo,suncano sa vetrom ali smo mi,nekim cudom, sve vreme bili u zavetrini..predivno,meni predrago Trebinje,ljubazni Bosanic i prejeftina a odlicna klopa! :heart::heart:

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

ko pise ona vremena na markacijama po planinama nije normalan...u jednom trenutku je pisalo do tacke-te-i-te 10km i 5sati hoda i svi smo pomislili bog zna kakav nas teren ceka kad se ide tako sporo i bas me je u tom trenutku demoralisalo...da bi teren ispao nikad laksi i uopste ne znam ko to prelazi 2km/h...  mi smo to presli za 3,5 sata,ta moja ekipa bi i brze nego sam ja najsporija i ugl mene cekaju..

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...