Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

3 hours ago, ivy said:

ko pise ona vremena na markacijama po planinama nije normalan...u jednom trenutku je pisalo do tacke-te-i-te 10km i 5sati hoda i svi smo pomislili bog zna kakav nas teren ceka kad se ide tako sporo i bas me je u tom trenutku demoralisalo...da bi teren ispao nikad laksi i uopste ne znam ko to prelazi 2km/h...  mi smo to presli za 3,5 sata,ta moja ekipa bi i brze nego sam ja najsporija i ugl mene cekaju..

 

 

 

Једном , када сам освајао Морачке планине (више врхова) био сам убеђен да смо прешли стравичну километражу, а водич ме разуверио, казао ми да је то привид, јер ходамо цео дан, без паузе, а километража је јако мала. Ви сте уштедели сат и по, али сад је супер време, ни превише топло, ни хладно, по летњим врућинама можда бисте били  спорији. 

Link to comment

Не знам, само знам да могу највише да пређем кад није летња убитачна врућина, а некако се најлакше групе за кршне камените планине, без шумског заклона, саставе у лето, кад људи имају највише времена.... Камен, Сунце, вода испарава из тебе...  Виђао сам најразличитије прецизности маркирања, од оних што те ознаке саме воде до циља (везана трака за свако друго дрво) до оних што једва на сваких километар има избледело видљив знак, до оних што ти упиру стрелицом у погрешан правац кретања. :D

Link to comment
1 hour ago, ivy said:

ovde su staze odlicno markirane,svaka cast domacinskom pl. drustvu i u Bosni u CG...ali su procenjena vremena na znakovima  sranje..

 

Odlično im je društvo, jako su aktivni, planine su im super markirane, a te procene vremena ne pamtim planinu na kojoj su tačne. 

Link to comment

pa onda su besmislene..misim da se uvede neko pravilo tipa toliko i toliko km/h pa se izmeri pa ti ides koliko hoces...

 ugl ne obracam paznju na njih ali me je ova koja mi je rekla da ima jos 5 sati hoda bas demoralisala  :lolol: bilo je bolje tek na sledecoj kad sam videla da smo bolji od procene 

Link to comment

kladim se da je otprilike ovako:
 

Kreće se od vremena potrebnog da prosečni planinar pređe razdaljinu putem po ravnom terenu.

Za pređenu visinsku razliku se množi sa unapred određenim faktorom.

Za svaku deonicu, množi se sa faktorom zavisno od tipa terena (škrapar, sipar, livada, korito potoka, itd).

 

E sad u konkretnom slučaju koji Ajvi navodi, nagađam da teren jeste ekstremno težak (npr. škrapar), ali je majstor tako provukao stazu da eskivira najgore zajebancije i da se njom lako i brzo ide (?). Onaj koji je izračunao potrebno vreme je pljunuo u plajvaz, odabrao koeficijent prema tipu terena i pomnožio, a da nije ni prošao stazom...

Link to comment

e taj deo od 5sati ispostavilo se uopste nije tezak...misim potrefilo se da se taj znak podudario a malo i dodao mojoj psiho-emotivnoj krizi na sred staze  plus nismo mi znali kakav je teren do kraja pa kada sam videla 5 sati za 10km pomislila sam da je tezak teren ispred a vec smo prosli dosta tezak teren pa me je sve strefilo :D 

 

a teren je suma blago nizbrdo i nekoliko km sumskog makadama sa lepim sitnim kamenjem uz jedan i po srednji uspon po travnatom terenu...takoreci nista...eto mi smo ga presli za 3,5 sata tih 10 km... pa me zato jos vise zacudila ta procena...tih procenjenih 2km/h po tom terenu bi bili bas jako spor hod nizbrdo

Link to comment
36 minutes ago, ivy said:

@Mil@n

 

6oro

 

Pa to ti kaem, 6oro spremnih, grupa od 15-20 kakve su obične planinarske oduzmi sat lagano, a ako su sporiji i sat i po. 

 

Po čemu se oni vode, ne znam, ali prilično sam siguran da se ne vode ovim što Frile priča, kakvi proračuni, kakvi bakrači. Verovatno premarkiraju stazu, pa ili po sebi ili lupe gore dole u odnosu na neki reper. Na to bih stavio pare.

  • +1 1
Link to comment

da,izgleda da je tako..

 

 

samo ja sebi nikako nisam spremna..ta moja ekipa jeste,ludi su,dvoje su alpinisti,druga drugarica hoda kao da ne postoji sutra.. ja sam tu najslabija sa formom..idem ali volim sporije,uzbrdo mi je pomalo problem...ugl mene cekaju..

 

ali prvi dan smo prestigli neki ekipicu od 5oro koji su isli istu turu.. krenuli su pre nas ali smo ih u nekom trenutku prestigli i mi smo i pauzirali i lezali na vrhu i cekali mene i opet smo  vec debelo silazili kada su oni tek bili na pola puta izmedju dva vrha,kontam da su zavrsili debelo po mraku i bar 2 sata posle nas ako ne i vise...pa sam tada prvi put pomislila da sam ja ipak neki dobar planinar tu :D :D 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...