Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Pa dobro nije jos uradio, jos uvek je na nivou teorije i sales pitch. Uopste mi ne deluje nemoguce da se takav neko, ko ima formalno obrazovanje ali ga na najgori nacin koristi kao alibi za sharlatanstvo, angazuje u nekom buducem pravoslavnom Centru za odvikavanje od droge/zaljubljenosti/lecenje homoseksualizma i zabludelosti svake vrste
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovaj se pretvara u Ivanu Mihić.

ŽIVOT I STIL Formule življenja Maska ili javno JaUntitled-1.jpg(Ilustracija Srđan Pečeničić)Ljude možemo razlikovati na osnovu toga da li smo sa njima bliski ili držimo distancu. Prvi čine naš intimni socijalni svet, a oni drugi spadaju u javnost. Sa bliskim ljudima možemo da se ponašamo spontano, da sa njima delimo naše uspehe i brige. Između nas i bliskih ljudi postoji neka vrsta ljubavi: erotska, rođačka, prijateljska. Odnosi su stabilni i čvrsti jer se dobro poznajemo i prihvatamo jedni druge. U bliskim odnosima iskrenost se podrazumeva.Ako se u javnosti ponašamo kao što se ponašamo u bliskim odnosima, mogu nastati dva problema. Ili ćemo svojom iskrenošću uvrediti nekog drugog ili će tu iskrenost neko iskoristiti da bi na našu štetu ostvario svoj cilj. Zato je važno da se u javnosti zaštitimo od drugih i da druge zaštitimo od sebe. Način da to postignemo je da naučimo da u javnosti nosimo psihološku masku. Nositi masku je samo po sebi, osim u retkim izuzecima, negacija bliskosti. Osobe koje u bliskosti nose masku i pretvaraju se da su bliske dobijaju etikete kao „dvolične” i „licemerne” (onaj koji meri, namešta lice).Međutim, kada iz sveta bliskosti izađemo na ulicu, uđemo u javnost, maska postaje obavezni deo komunikacije. Kulturna komunikacija jednostavno nije moguća ako ne nosimo maske. Dok ljubav spada u bliskost, ljubaznost spada u javnost. Ljubazni smo kada se prema nepoznatoj osobi ponašamo kao da je volimo, iako ne osećamo ljubav. I zato su maske sasvim legitimni deo naše ličnosti – čine naše javno Ja, koje nam omogućuje da pozitivno komuniciramo sa ljudima sa kojima nismo bliski.Sasvim je drugo pitanje da li je ta maska takva da informiše ili da dezinformiše. Noseći masku i pripadajući kostim, ljudi se na određeni način predstavljaju jedni drugima. Cilj je da kod drugih stvore određenu sliku o sebi. Ako su u tome uspešni, tada će se drugi prema njima ponašati na predvidljiv način.Ličnost možemo uporediti sa prodavnicom koja ima izlog. Nepoznati ljudi koji prolaze ulicom primećuju šta je u izlogu. Ukoliko su zainteresovani zastanu, pažljivije pogledaju u izlog, ako prepoznaju nešto što ih zanima, uđu u prodavnicu. Isto tako nosimo naše izloge i predstavljamo se drugima. Pretpostavka je da ono što ima u izlogu ima i u prodavnici. U velikoj većini slučajeva je zaista tako. Ali, nekada ima u izlogu, a nema u prodavnici ili obrnuto – glavna delatnost prodavnice nije predstavljena u izlogu.Poznavanje koncepta maske pomaže da se smanji naivnost i kod odraslih i kod dece. Svi smo psiholozi koji pokušavaju da razluče šta je nečija maska, a šta je onaj drugi deo ličnosti. Zoran Milivojevićobjavljeno: 23.02.2013.
Link to comment

^^ Isuse boze pa ovo ko da je ozana pisala :lolol:Zaljubljenost je najlepsi osecaj na svetu, nebitno da li si srecno ili nesrecno zaljubljen. I naravno da nije nikakav kulturoloski koncept, u pitanju je cista hemijska reakcija. To sto se ovaj kretencic uplasio iste ne znaci da sad svi treba da je odbace. Vise mi deluje ko da trazi opravdanje za svoj strah.Da otvorimo temu blic zena pa da krenemo redom? :unsure:

Link to comment
^^ Isuse boze pa ovo ko da je ozana pisala :lolol:Zaljubljenost je najlepsi osecaj na svetu, nebitno da li si srecno ili nesrecno zaljubljen. I naravno da nije nikakav kulturoloski koncept, u pitanju je cista hemijska reakcija. To sto se ovaj kretencic uplasio iste ne znaci da sad svi treba da je odbace. Vise mi deluje ko da trazi opravdanje za svoj strah.Da otvorimo temu blic zena pa da krenemo redom? :unsure:
Haha, pa sad si ga i ti malo banalizovao. Naravno da zajljubljenost nije samo čista hemijska reakcija (što ne znači da nije i hemijska reakcija), i naravno da je oblikovana kulturom, kao i sve ostalo što se tiče čovekovog života u kulturi. Edited by Syme
Link to comment
Evi, kad ovako izložiš stvar, ja nemam nikakav problem s tim što pričaš. Naravno da zaljubljenost može da izazove razne probleme, i to posebno u kulturi koja visoko ceni ličnu i romantičnu ostvarenost. Problem je samo u tome što Zoća zbog toga zaključuje da su te ambicije pogrešne i da se treba vratiti u vreme kada one nisu bile bitne. To je treš koji može izazvati mnogo veće probleme od onih koje navodno rešava. Dobro je što živimo u kulturi koja ceni pojedinca i njegove ambicije, sreću i romantične ideale, jednom rečju, njegovo pravo na pursuit of happiness. To je, verujem, jedno od najvećih dostignuća savremene kulture. Ovakav razvoj događaja naravno izaziva razne krize i probleme, i te krize i probleme moramo rešavati, ali rešenje nikako nije povratak na staro. To nije ni moguće ni poželjno.
pa zalljubljivanja je valjda oduvek bilo i ono je oduvek bilo slicno bitno?sto se tice ovog jurcanja za srecom, ja bih to zabranila nekim prigodnim zakonom. mozda bi tada i tako neki od ovih sludjenih iksana bili zapravo srecni :)
Link to comment
Evi, kad ovako izložiš stvar, ja nemam nikakav problem s tim što pričaš. Naravno da zaljubljenost može da izazove razne probleme, i to posebno u kulturi koja visoko ceni ličnu i romantičnu ostvarenost. Problem je samo u tome što Zoća zbog toga zaključuje da su te ambicije pogrešne i da se treba vratiti u vreme kada one nisu bile bitne. To je treš koji može izazvati mnogo veće probleme od onih koje navodno rešava. Dobro je što živimo u kulturi koja ceni pojedinca i njegove ambicije, sreću i romantične ideale, jednom rečju, njegovo pravo na pursuit of happiness. To je, verujem, jedno od najvećih dostignuća savremene kulture. Ovakav razvoj događaja naravno izaziva razne krize i probleme, i te krize i probleme moramo rešavati, ali rešenje nikako nije povratak na staro. To nije ni moguće ni poželjno.Postoji još jedna stvar oko koje smo se sporili, a to je da li je Milivojeviću stalo da pomogne konkretnoj osobi, kakve god njene želje bile, ili mu zapravo nije cilje njena sreća i zadovoljstvo, nego nešto drugo - kolektiv, natalitet, itd. On u "Formulama ljubavi", u uvodu koji si delom citirala, stvarno piše nešto u prvom smislu, ali to je samo "lip service" terapeutskom kodeksu. Ako čitaš njegove intervjue i izjave postaje sasvim jasno da je za njega pojedinac potičnjen kolektivu, i da je briga za ličnu sreću znak dekadencije i "propasti Zapada".U nastavku ti dajem samo jedan od brojnih primera.Edit: Inače, Bridesmaids nije baš rom-com, pre je ženski buddy movie.Бин дер, дан дет.Inače, "Pravoslavlje" je u to vreme bilo vrlo blisko Dverima i redovno objavljivalo tekstove Boška Obradovića, na primer ovaj, objavljen samo par brojeva ranije od Zoćinog intervju. Porodične vrednosti, if you catch my drift
о Пантелејмоне преподобни, Симе који рецитује амерички устав, сад само фали well regulated militia and right of people to bear arms...
Link to comment
о Пантелејмоне преподобни, Симе који рецитује амерички устав, сад само фали well regulated militia and right of people to bear arms...
Pobobu Zorge, pa nije Amerikancima ustav pao s Marsa, nego je odraz nekih mnogo širih težnji. A pursuit of happiness sam naveo samo kao prepoznatljivu skraćenicu za pravo na vođenje sopstvenog života u skladu sa svojim shvatanjima, uverenjima, odlukama i idealima.
pa zalljubljivanja je valjda oduvek bilo i ono je oduvek bilo slicno bitno?sto se tice ovog jurcanja za srecom, ja bih to zabranila nekim prigodnim zakonom. mozda bi tada i tako neki od ovih sludjenih iksana bili zapravo srecni :)
Pa zaljubljivanja je bilo oduvek, ali nije uvek igralo istu društvenu ulogu, niti imalo isti značaj.A naravno da se ne radi o jurcanju, nego o potrazi za srećom, tj. o onome što sam malopre rekao Zorgeu. Ono što je suprotstavljeno ovoj potrazi bi bilo nametanje sreće kao gotovog recepta. Edited by Syme
Link to comment
pa zalljubljivanja je valjda oduvek bilo i ono je oduvek bilo slicno bitno?sto se tice ovog jurcanja za srecom, ja bih to zabranila nekim prigodnim zakonom. mozda bi tada i tako neki od ovih sludjenih iksana bili zapravo srecni :)
pa ono jeste, manja bi bila potraznja za djavolom, a mozda (ali samo mozda!) i nalazenje istog ^_^ali, je li, posle ovoliko strana, ja prosto ne mogu da verujem o chemu mi :omada ja i sama vrlo rado o kojechemu... Edited by thermal bug
Link to comment

Zoća, usput, o tome gde je ženi mesto.

Када похваљујемо понашање друге особе и, на пример, кажемо: „Твој предлог је веома паметан”, ми смо као паметан означили само предлог а не особу. Из тврдње да је предлог паметан не следи нужно да је паметна и особа која је дала предлог. И људи који нису веома паметни могу повремено да изјаве нешто веома паметно. Зато жена, којој је супруг похвалио начин на који је скувала вечеру, може увређено да пита: „А шта јуче није било у реду са вечером?”Сасвим је друкчије када муж похвали жену као особу, у овом случају као куварицу. Ако јој каже да је добра куварица, он тврди да је она увек таква, односно да систематично добро кува. Исто тако, ако кажемо да је нека особа паметна, то значи да она веома често говори на начин који оцењујемо као паметан.
Link to comment

Užas koliko površno čovek piše, zaista mislim da je ovo nivo 1 Ivane Mihić. A primer za ilustrovanje razlike između pohvale postupku i pohvale osobi je stvarno za :isuse:

Link to comment

Pa, lep primer je odabrao. Mogao je takodje i o Cigi koji donosi ugalj. "Cigo, to si dobro istovario" vs. "Cigo, ti si dobar radnik". Nauka!

Link to comment

Što, bolje bi bilo da ilustruje primerima tipa Draga, tvoj sastanak juče sa korporativnim vrhom je vrlo primećen u upravnom odboru vs Draga, ti si jedan od najboljih top menadžera Menhetna Dobanovaca.

Link to comment

A zašto ne ilustruje obrnutim primerom - žena kaže mužu, dobar ti je ručak? Eh, pa znamo zašto, promena rodnih uloga je uvod u raspad civilizacije.Evi, ja stvarno ne razumem zašto braniš Zoću, kad tu stvarno nema ništa vredno branjenja.Uostalom, Indy objasnio u čemu je problem sa primerom.

Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...