Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

^^^^Tjah, šteta što nije ostao na svom psihoterapeutskom iskustvu. Ja i dalje tvrdim da mu je kniga pravo u metu. Ali ovo sa istočnim svetom i količinom dece je sprdnja. Opet na stranu to što tu decu i taj istočni stil imaju samo najsiromašnije kaste i u toj samoj Indiji (iz istog razloga kao i ove mnogočlane porodice kod nas jer toj deci ionako skoro ništa ne pružaju a za kontrolu rađanja ne znaju/briga ih/prosto ne mogu da je priušte) a ona srednja kasta ima ko i kod nas dvoje-troje.

Edited by Evi_
Link to comment

Pa upravo. Meni je zapravo i najgori taj implicitni rasizam koji zapravo romantizuje siromaštvo i bedu. Tim ljudima je jedini cilj da se izvuku iz bede u kojoj žive, a on im kaže - ma ne, vi ste super, that's the stuff, a ne ja - karijera, pare, to je bezveze.Ali sad kad smo ovo raščistili, baš bih voleo da znam zašto misliš da mu je knjiga pravo u metu? Mislim, svakako, sigurno tu ime nekih modela iz terapeutske teorije i prakse koji nisu besmisleni, ali ono je pre svega skup opštih mesta i banalnosti.

Edited by Syme
Link to comment

Gde ti je link :DPa u knjizi i ima dosta prakse i uopštavanja iz nje, vrlo je konkretna, dosta dobro rašlanjuje ono inicijalno zaljubljivanje od toga kako se kasnije razvija to osećanje (mada on kaže da su ta dva osećanja nepovezana ali meni je to malo naivno). Elem kad sam je čitala jako puno sam prepoznavala rezone i nedostatak istih iz sopstvenog iskustva ili ljudi oko sebe. Ljudi su (u zapadnoj civilizaciji :P) od jednog osećanja koje je bajno i krasno zista nadogradili čitavu mitomaniju i bespotrebno opteretili mnoge ljude nekim ćaknutim idejama. Srećom pa većina ljudi to preraste, ali ume dugo da traje i potuno nepotrebno pravi frustracije. To Milivojević otprilike i kaže, ljudi imaju ponekad potpuno bizarne i nerealne predstave. Ali sve sam ovo već pisala.

Edited by Evi_
Link to comment
^^^^Tjah, šteta što nije ostao na svom psihoterapeutskom iskustvu. Ja i dalje tvrdim da mu je kniga pravo u metu. Ali ovo sa istočnim svetom i količinom dece je sprdnja. Opet na stranu to što tu decu i taj istočni stil imaju samo najsiromašnije kaste i u toj samoj Indiji (iz istog razloga kao i ove mnogočlane porodice kod nas jer toj deci ionako skoro ništa ne pružaju a za kontrolu rađanja ne znaju/briga ih/prosto ne mogu da je priušte) a ona srednja kasta ima ko i kod nas dvoje-troje.
Svi koji su prihvatili zapadni model na istoku su u problemu japan je decenijama u stagnaciji a a kinu sad razvaljuje lavina razvoda u generaciji rodjenoj pod parolom nebitne boje macke. Indoevropljanima je odzvonilo a nece ni zuti dugo.
Link to comment

-_-

Nered u kući kvari vezuIZVOR: KLIX.BA | SUBOTA 2.03.2013. | 16:30 KUĆA | 0 KOMENTARA Kada dvoje ljudi živi zajedno sasvim je normalno da povremeno uđu u raspravu zbog obaveza u kući, od toga čiji je red da izbaci smeće do toga ko treba da uključi mašinu za veš.

519570604513215eabf473769033626_orig.jpg

Jedno britansko istraživanje je pokazalo da se jedan prosečan par godišnje posvađa 104 puta zbog nereda u domu, a nekad su te prepirke tako žustre da utiču na njihov seksualni život, a mogu dovesti i do prekida veze. Istraživanje je pokazalo da je 67 odsto žena odbilo da stupi u seksualne odnose ukoliko je u sobi nered. Žene muškarcima zameraju što svoju odeću ostavljaju gde stignu, a čak 18 odsto muškaraca smatra da je ženina obaveza da je skloni. Ovakva shvatanja dovode do neslaganja u vezi koje rezultira svađama. Ipak, ima i onih koji uspeju nagovoriti svog muškarca da pospremi iza sebe. Deset odsto žena je reklo da svog partnera podmite obećavši mu seks, dok je 30 odsto muškaraca spremno pomoći u pospremanju doma samo kako ne bi slušali zanovetanje svoje partnerke. No, prepirke ne izaziva samo muška odeća. Muškarci se, takođe, žale na količinu kozmetike koju žena poseduje, a smetaju im i cipele. Trideset posto ispitanika je priznalo da ne prezaju ni od bacanja partnerovih stvari kako bi oslobodili prostor za sebe. Portparol kompanije IKEA, koja je sprovela istraživanje, rekao je da je impresivno videti koliko se parovi često svađaju zbog nereda u kući.
Link to comment
Misliš na knjigu? Pa cenim da je imaš u ličnoj biblioteci -_- :lolol:
Ne vrdaj, neki youtube isečak prigodnog romcoma ili makar Simpsonovih. Bez toga ko da nisi ti, sačuvaj me bože.
Link to comment
Gde ti je link :DPa u knjizi i ima dosta prakse i uopštavanja iz nje, vrlo je konkretna, dosta dobro rašlanjuje ono inicijalno zaljubljivanje od toga kako se kasnije razvija to osećanje (mada on kaže da su ta dva osećanja nepovezana ali meni je to malo naivno). Elem kad sam je čitala jako puno sam prepoznavala rezone i nedostatak istih iz sopstvenog iskustva ili ljudi oko sebe. Ljudi su (u zapadnoj civilizaciji :P) od jednog osećanja koje je bajno i krasno zista nadogradili čitavu mitomaniju i bespotrebno opteretili mnoge ljude nekim ćaknutim idejama. Srećom pa većina ljudi to preraste, ali ume dugo da traje i potuno nepotrebno pravi frustracije. To Milivojević otprilike i kaže, ljudi imaju ponekad potpuno bizarne i nerealne predstave. Ali sve sam ovo već pisala.
Uh, Evi, naterala si me sad da ponovo pogledam knjigu. ono je katastrofa, on prepravlja Bubera i Jaspersa, smatra da je problem ljubavi to što ne postoji njena defnicija (!) i to što je upotreba tog pojma raznovrsna i obuhvata mnog razlitih pojava i situacija.Naravno, ne samo da to nije nikakav problem, nego je njegov pristup totalan promašaj. On misli da pesnici i filozofi ne znaju šta ljubav, nego će on, terapeut, da im objasni šta je zapravo ljubav. Nepismena budaletina, kojoj ne ide u glavu da mnogi bitni pojmovi nemaju definicije , niti ih mogu imati, jer igraju vrlo kompleksnu ulogu u našim životima, kroz mnoštvo različitih i međusobno povezanih jezičkih igara. A pesnici i filozofi nam mogu mnogo bolje pomoći da razumemo kompleksnost ovog fenomena, koji se odražava i u kompleksnosti našeg govora o njemu, nego ovaj naivni terapeutsku pristup - sve je to iluzija, sad ću ja da vam pokažem šta ljubav stvarno jeste!On prosto ništa ne razume.Edit: I prigodan klip.http://www.youtube.com/watch?v=z04VDnr5k4IEdit2: U suštini ovog njegovov pristupa se krije jedno suštnski naivno uverenje - da kultura nekako izopačuje pravu prirodu stvari, i da je jedini način da do ove prave prirode dođe, jeste da razgrnemo kulturu. Ali prava priroda ljubavi se ne dobija kad sa nje oljuštiš kulturu, nego kada razumeš ulogu koja ona za nas kao bića kulture ima i može imati. Kad oljuštiš kulturu, i naše načine govora o ljubavi, uključujući tu i one pesničke, ne dobiješ pravu stvarnost, nego ništa, kao kad oljuštiš luk. Edited by Syme
Link to comment
Evi, tvoj problem je to što sve svoje tvrdnje o društvenim pojavama i odnosima zasnivaš na anegdotama i primerima iz svoje neposredne okoline. I odbijaš da shvatiš da postoje ljudi koji iste ove stvari proučavaju koristeći naučni metod. Tako nastaju društvene teorije. Kada se neko od forumaša pozove na društvenu teoriju kao dokaz svojih tvrdnji, ti to odbaciš (kao ideološki konstrukt, valjda) i odmah udariš po primerima iz ličnog iskustva ili iskustva tvojih bližnjih. Reci mi, molim te, šta će za tebe biti dovoljan dokaz da je patrijarhat i dalje živ i vitalan, ne samo u Srbiji nego i u mnogim drugim društvima?edit: Syme bio brži ovo za anegdote.
Sailorman, moras da budes preciznija.Teorija je teorija, dokaz je dokaz. Teroija trazi da bude dokazana, nije dokaz.Emirijska istrazivanja sluze tome da dokazu ili ne teoriju.Stoga pozivanje samo na teoriju nije podrska tezi.
Link to comment
Sailorman, moras da budes preciznija.Teorija je teorija, dokaz je dokaz. Teroija trazi da bude dokazana, nije dokaz.Emirijska istrazivanja sluze tome da dokazu ili ne teoriju.Stoga pozivanje samo na teoriju nije podrska tezi.
Ne, teorija je sistem znanja zasnovan na "dokazima". Hipoteza traži da bude dokazana i empirijska istraživanja, između ostalog, služe tome da dokažu hipotezu.Pozivanje na teoriju je definitivno podrška tezi. Edited by sailorman
Link to comment

@Budja (zahvaljujuću prekratkom editu)Ustvari se slažem sa tobom da nisam trebala napisati "teorija kao dokaz tvrdnji". Ali kao objašnjenje tvrdnji i podrška tvrdnjama svakako da. Sa ostalim što si napisao se ne slažem, ko što sam rekla.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...