Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Za Milivojevića je štetno ponašanje biti zaljubljen (ukoliko ta zaljubljenost nije "srećna", a i tad kaže da to nije zaljubljenost nego ljubav). I zato on savetuje da zaljubljenost treba da odbacimo kao ideološki konstrukt i puku iluziju, i da se prilikom izbora partnera rukovodimo time koliko je dotična osoba pogodna za zasnivanje porodice. Ako ti ne vidiš ovde nikakav problem OK, samo što je onda svaka dalja diskusija stvarno uzaludna.
Pa ovo što sam boldovala sam i ja tako ukapirala da kaže, a ovo drugo ne (čak mislim da on kaže da ne postoji univerzalno pravilo šta ko treba da traži u vezi*, ali beše davno knjiga). A inače rekoh već da se ne slažem da je zaljubljenost nepotrebna stvar koju treba da odbacimo, ali kapiram da mu je lakše da radi tako sa pacijentima (a i sobom možda).*Ustvari je navodio neke primere gde terapeut u slučaju nekog konflikta kod pacijenta prvo treba da utvrdi šta su vredosti kod pacijenta, npr da li je bitnija lupam sad porodica ili ljubav, ako je u pitanju odluka ili-ili, pa da deluje u tom pravcu.Miloglede, hvala za inside-info, znaću odakle da preporučim potencijalne kandidate vanljudskih svojstava.
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ovo što sam boldovala sam i ja tako ukapirala da kaže, a ovo drugo ne (čak mislim da on kaže da ne postoji univerzalno pravilo šta ko treba da traži u vezi*, ali beše davno knjiga). A inače rekoh već da se ne slažem da je zaljubljenost nepotrebna stvar koju treba da odbacimo, ali kapiram da mu je lakše da radi tako sa pacijentima (a i sobom možda).
Kontradiktorna si. Prvo si rekla da je on pozvan da procenjuje ispravnost tuđih kriterijuma i shvatanja veze, a sad kažeš da se on u to ne meša. Ja po onome što sam čitala mislim da se itekako meša, namećući svoja (duboko konzervativna) shvatanja.
Link to comment
Kontradiktorna si. Prvo si rekla da je on pozvan da procenjuje ispravnost tuđih kriterijuma i shvatanja veze, a sad kažeš da se on u to ne meša. Ja po onome što sam čitala mislim da se itekako meša, namećući svoja (duboko konzervativna) shvatanja.
Pa naravno da ocenjuje kad traži uzrok problema, ali ne kad rangira prioritete u životu. To su dve stvari. To da li neko želi brak sa decom a neko samo vezu, a nekom je pak karijera najbitnija je nešto što psihijatar treba da identifikuje, a ne da usmerava osobu u jednom od tih pravaca. Ali ako u ostvarenju tih ciljeva (šta god je ko pokazao da želi da ostvari) postoji neki problem (zbog čega je osoba i došla) psihijatar/ZM će da ocenjuje kakvi su stavovi, ponašanja... uzrok problema na osnovu nekih svojih kriterijuma stečenih verovatno kroz kombinaciju onoga što su učili, dominantnog pravca u terapiji koji je tad bio izabran ili se smatra za neki standard ali i lične logike itd.edit:Ne znam kako izgleda terapija, ali je verovatno potrebno da psihijatar ima neki custom-tailored pristup. Inače bi situacija bila ovakva kakvom je opisuješ - ZM bi nametao svoja konzervativna shvatanja i ljudima kojima to nije stil, a neki psihijatar hipik bi pak nametao svoja shvatanja nekom npr tradicionalnom religioznom pacijentu. U oba slučaja ta terapija bi verovatno rezultovala čistom frustracijom i dodatnim zbunjivanjem nekoga ko već ima problem. Ali čisto sumnjamm da to tako izgleda, ipak je to ozbiljna nauka sa velikim iskustvom u metodama isl. Edited by Evi_
Link to comment

samo se ti sali, to je jedino sto vi unesreceni dualisti i umete ! dr Zoca makar ima svoju gnosticku noosferu u kojoj je bezbedan od kosmickog debrisa Amor Foua.. ^_^

Link to comment

ja bih bas volela da milivojevic razradi ovaj non sequitur:

Да је заљубљеност друштвена конструкција доказује то што постоје културе у којима не постоји заљубљивање.
ne zanima me toliko da li bi nepostojanje zaljubljivanja u jednoj kulturi dokazalo (oh my) da je zaljubljenost konstrukcija, koliko to kako se utvrdjuje da ne postoji zaljubljivanje ili bilo koja druga, kako on kaze, emocija. metodoloski i pojmovno je vrljav. recimo, on uspesnost veze svodi na njen opstanak do smrti jednog od partnera, misli da nam je drugi potrebniji za ljubav nego za zaljubljenost (ne znam samo kako je to izmerio) pa na tome zasniva nekakvu vecu vrednost ljubavi, naivno misli da aranzirani brakovi redje propadaju zato sto nisu posledica zaljubljenosti ...inace, ima nesto tuzno u tom njegovom javnom pozivu da se ukine zaljubljenost.
Link to comment

O Zoranovoj ljubavi prema novcu i ljubavi prema svetovnim zakonima. Ako je ovo tačno, onda je sasvim jasno zašto brani one koje rade u sivoj zoni. Preporučujem ceo tekst.http://mislim-dakle-postojim.blogspot.com/2010/03/zoran-milivojevic.html

Ovo preduzeće organizuje i edukaciju iz oblasti transakcione analize, iako za tako nešto nije registrovano. Tu su naravno i razni drugi "treninzi". Cene za pojedine "treninge" su negde vidljive, a nigde i nisu, a što se naročito odnosi na predavanja iz transakcione analize koja traju godinama prema svetskim normativima i uključuju stotine i stotine sati rada (individualnog, mentorskog, terapeutskog i sl.). Na jednom mestu na dnu stranice, sam pronašla da je za osnovni TA trening (TA 101) potrebno deset sastanaka i da jedan "sastanak" košta 45 (naravno ne piše čega, pa samo možemo da pretpostavimo da se radi o evrima, jer sigurno nisu dinari u pitanju ;-P). Naravno, sve je to po sistemu navali narode, dakle ko god ima VI ili VII stepen stručne spreme iz bilo kog zanimanja je dobrodošao da dođe i ostavi brdo para, kako za početni, tako i za sve napredne nivoe.
Edited by Malkmus
Link to comment

kao i psihoterapija, takva edukacija u srbiji ne moze ni biti registrovana jer ih zakon ne spominje i ne prepoznaje. jedina sifra delatnosti koja se nudi je "ostala nepomenuta socijalna zastita bez smestaja"

Link to comment

@garoviksMože, kao psihoterapijsko savetovalište. Postoji i uputstvo za početnike na epsihoterapija.com.Što ne ometa, recimo dvoje iz predsedništva Saveza društava psihoterapeuta Srbije da1. Pišu recepte iz agencije ze konsalting2. Pišu recepte sa VMA u advokatskoj kancelariji

Link to comment

nema ta sifra decko. moze firma da se zove savetovaliste, a sve iz te delatnosti ide pod ono sto napisah. postoje psihoterapeuti koji su u isto vreme i doktori medicine pa mogu da prepisuju farmakoterapiju.takodje postoji i strogi kodeks koji svi clanovi drustva moraju da postuju, ali da je postovan, celo rukovodstvo bi vec davno letelo, ako ne i lupalo limenom cinijom po resetkama. na celu sa zm. da je sve npr regulisano zakonom. doduse u srbiji je i zakon kerova pisa.

Edited by garoviks
Link to comment

Hm, ali, khm, ako je nekome recimo rečeno da "mu nije ništa i da bolje ide da pravi decu onoj koja mu puši i ne gubi vreme na te gluposti, jer ti koji kontrolišu to... i oni toj osobi dolaze"... tu ima dima... ako je ovo ako i recimo tačno, ali je nedokazivo.Ova eksteritorijalizacija recepata sa VMA u advokatsku kancelariju je dosta zanimljiva sa pravne tačke gledišta.Ali, znajući ih, bojim se da si u pravu.

Edited by Malkmus
Link to comment
Pa poenta koju ti propuštaš je daneko može da se utripuje da mu je srodna duša neko osećajan, osrednjeg fizičkog izgleda, inteligentan tu negde ko i oni a dalje voljno, a i tu realizacija hoće da ide nategnuto. A neko se istripuje da mu je srodna duša neko ko je tih a bučan, flegmatičan a strastven, visok a nizak, ima praktično nikakvu šansu za realizaciju. A slala kod Milivojevića ne bih nikog, samo kažem da od onih koji sami odu meni ima logike da bi u ovom drugom slučaju terapeut actually mogao da pomogne osobi da uvidi da neki od njenih kriterijumima ne stoje najbolje sa prirodnim zakonima.Syme, ja sam u startu rekla da je zaljubljenost i socijalna i biološka kategorija, a Indy je bio taj ko je tvrdio da je to 100% biologija i da ga i samo pominjanje socijalne komponente u tome vređa kao čoveka (i kao komunistu :P).Jel ubrajaš bridemaids u holivudski rom-com? Ovaj silver linings nisam gledala. Zanimljiva bi bila tema to sa rom-coms i predstavama o ljubavi.
Evi, kad ovako izložiš stvar, ja nemam nikakav problem s tim što pričaš. Naravno da zaljubljenost može da izazove razne probleme, i to posebno u kulturi koja visoko ceni ličnu i romantičnu ostvarenost. Problem je samo u tome što Zoća zbog toga zaključuje da su te ambicije pogrešne i da se treba vratiti u vreme kada one nisu bile bitne. To je treš koji može izazvati mnogo veće probleme od onih koje navodno rešava. Dobro je što živimo u kulturi koja ceni pojedinca i njegove ambicije, sreću i romantične ideale, jednom rečju, njegovo pravo na pursuit of happiness. To je, verujem, jedno od najvećih dostignuća savremene kulture. Ovakav razvoj događaja naravno izaziva razne krize i probleme, i te krize i probleme moramo rešavati, ali rešenje nikako nije povratak na staro. To nije ni moguće ni poželjno.Postoji još jedna stvar oko koje smo se sporili, a to je da li je Milivojeviću stalo da pomogne konkretnoj osobi, kakve god njene želje bile, ili mu zapravo nije cilje njena sreća i zadovoljstvo, nego nešto drugo - kolektiv, natalitet, itd. On u "Formulama ljubavi", u uvodu koji si delom citirala, stvarno piše nešto u prvom smislu, ali to je samo "lip service" terapeutskom kodeksu. Ako čitaš njegove intervjue i izjave postaje sasvim jasno da je za njega pojedinac potičnjen kolektivu, i da je briga za ličnu sreću znak dekadencije i "propasti Zapada".U nastavku ti dajem samo jedan od brojnih primera.Edit: Inače, Bridesmaids nije baš rom-com, pre je ženski buddy movie.
Next step da se udruzi sa popovima pa da krenu lopatama na te nesrecno zaljubljene
Бин дер, дан дет.
Može li se dalje razvijati čovečanstvo bez porodice, u kom smeru?– Kada kažete čovečanstvo onda verovatno mislite na sve ljude na Zemlji. Mi često kada govorimo o sadašnjosti isključivo mislimo na Zapad, a zaboravljamo na Jug i na Istok. Zaboravljamo da najveći deo čovečanstva, onaj koji teško živi, živi u skladu sa običajima u kojima je brak sveta, neprevaziđena institucija. A to je onaj deo sveta u kojem se rađaju deca, buduća većina stanovnika zemlje. Verujem da pojedinci okrenuti užitku, nestabilni brakovi zasnovani na uživanju u seksu i zaljubljenosti, neraspoloženje da se neko odrekne svojih želja i ambicija radi odgajanja dece, odnosno celokupna atmosfera na Zapadu ne može smisliti nikakvu dovoljno dobru zajednicu u kojoj bi bila odgajana deca. Dakle, možda ćemo mi nestati kao kultura i narod, ali će čovečanstvo preživeti.Da li hrišćanstvo može da uravnoteži brak koji je u krizi, podsećajući da u sveukupnom prožimanju muškarca i žene, uz pretpostavku prave ljubavi, nalazimo najbolju moguću sliku odnosa čoveka i Boga?– Hrišćanstvo nije samo verovanje u Boga, već je to prihvatanje određenog sistema vrednosti, tako da je odgovor na vaše pitanje definitivno potvrdan. To ne znači da hrišćani ne mogu imati bračnu krizu, ali znači da imaju na raspolaganju određene načine da je prevaziđu, bilo sami bilo uz duhovnu ili stručnu pomoć. Problem koji ja vidim je to što je sve više onih koji se ne nalaze u hrišćanstvu, koji imaju neke drugačije vrednosti i poglede na život.
Inače, "Pravoslavlje" je u to vreme bilo vrlo blisko Dverima i redovno objavljivalo tekstove Boška Obradovića, na primer ovaj, objavljen samo par brojeva ranije od Zoćinog intervju. Porodične vrednosti, if you catch my drift Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...