Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa kad bi predstavljao predrasudu tipa žene treba da nose duge suknje jer kratke pozivaju na silovanje, tu bi stvarno morao da bude oprezan. A u predrasudi da žene kuvaju a muškarci jedu, nema ničeg inherentno lošeg. Kuvanje je realno jedan od prijatnijih poslova na ovoj planeti, lično ne bih imala ništa protiv da se podelimo tako da dragi ide u nabavku a ja da kuvam. Mislim više mi prija takva predrasuda nego ona da su i muškarci i žene podjednako fit da budu rudari ili radnici na građevini.
Pa, kad vec polazis od "meni bi vise prijalo", onda dopusti i ostatku sveta da na taj nacin koncipira stvari. Dakle, cemu ta preliminarna podela? Zasto moraju stvari da se anticipiraju? Zasto ne bismo dali ljudima slobodu da, u okviru svojih mikrokosmosa, urede svet po svojoj meri?Mene nervira kada neka budala koja me ni ne poznaje misli da zato sto sam zensko to nesto podrazumeva..ne podrazumeva nista. Pitaj me, pa cu da ti kazem. Edited by brokoli
Link to comment
Pa kad bi predstavljao predrasudu tipa žene treba da nose duge suknje jer kratke pozivaju na silovanje, tu bi stvarno morao da bude oprezan. A u predrasudi da žene kuvaju a muškarci jedu, nema ničeg inherentno lošeg. Kuvanje je realno jedan od prijatnijih poslova na ovoj planeti, lično ne bih imala ništa protiv da se podelimo tako da dragi ide u nabavku a ja da kuvam. Mislim više mi prija takva predrasuda nego ona da su i muškarci i žene podjednako fit da budu rudari ili radnici na građevini.
Evi, pobogu, nije stvar u tome voliš li ti da kuvaš ili ne. Voli bre, ko ti brani. Nemoguće da ne vidiš šta je problem sa upotrebom ovog primera, na ovakav način, u ovom slučaju. Pazi, ako muž ne kaže ženi da je dobra kuvarica, ona će da se sneveseli, jerbo je biti dobra kuvarica suština njenog bića.To je suština Zoćinog primera. Edited by Syme
Link to comment
krstise.gif
Aman, ne u smislu da to treba da bude stanje stvari samo tako i nikako drugačije, nego to nije loše per se ako je postavljeno tako da žena kuva. To je lična stvar kako će ljudi da urede ko radi koje poslove u domaćinstvu, ili da li dele sve fifti-fifti.Loše je kad neko nekog zlostavlja, npr objašnjava ženi da je manje vredna, neće da školuje žensku decu a mušku hoće, takve stvari.Syme, ja obožavam da dobijem kompliment za kuvanje, i da, sneveselim se kad ne dobijam komplimente i z akuvanje ali i za sve ostalo na redovnoj bazi. ALi to nikako ne implicira de je kuvanje suština mog bića, šta više i nisam neka kuvarica.Srbija, a stanovnicima te zemlje se Zoća obraća, je odavno prošišala fazu gde odnose u domaćinstvu uređuje patrijarhalizam (a ovo smo sve već negde diskutovali). U svim primerima koje znam, isključivo priroda dve osobe određuje podelu poslova itd u njihovom odnosu. To čak nije nužno povezano ni sa ekonomijom, jer znam i za primere domaćica koje brišu patos svojim radnim muževima (mada ta konkretno pomenuta kuva, al mislim da je to jedino što uz zakeranje radi na ovom svetu), a znam i obrnuto, da žena koja je jedini zaposleni u kući posle posla mora i da kuva jer nezaposleni muže neće da radi ženske poslove. Samo i isključivo posledica ličnih stavova s obzirom da svaka kuća funkcioniše potpuno na svoj način i da već neko vreme nemamo šablonizirana domaćinstva sa jasno podeljenim ulogama. Ovo za kuvanje je još i poslednji ostatak mnogopominjanog patrijarhata u nas. Edited by Evi_
Link to comment

Ali Evi, to jeste implicitno u Zoćinom primeru. Pohvaliti ženu kao dobru kuvaricu, znači pohvaliti je kao osobu. Jer to je žena kao osoba - kuvarica. Ako tu omanjuje, onda omanjuje kao osoba.

Link to comment
Похвале бића су веома важне за децу, јер им на тај начин помажемо да изграде позитивну слику о себи. Када родитељи детету тврде да је оно паметно, способно, здраво, лепо, спретно, талентовано, оно почиње да верује да је заиста такво. Тако изграђена позитивна слика о себи је веома важна када дете изађе из куће и суочи се са светом вршњака. Када одрасту она деца која у својим породицама нису добијала похвале, постају одрасли који немају развијену позитивну слику о себи. Недостаје им самопоштовање, самопоуздање и љубав према себи.
celo ovo vidjenje samopouzdanja (ili je mozda bolje reci "samopuzdanja") kao pozitivnog i roditelja kao obaveznih da to nekakvo samopouzdanje stvaraju ni iz cega meni zvuci malo pomodno. kao uostalom sto je nekad bilo da decu treba redovno tuci/ne treba ih ni u cemu ogranicavati i sl. je l ima nekog psihologa na forumu da objasni da li to stvarno ima efekta na decu, osim sto eventualno regulise ponasanje deteta kod kuce npr. cini mi se da samopouzdanje ipak nije nesto sto lebdi u vakuumu i nema bas nikakve veze sa tvojim objektivnim kvalitetima.inace, ovo je jedini zocin tekst koji sam procitala.ne znam da li su mu i ostali u ovom kljucu, ali meni on uopste ne zvuci (i ne pise) kao psiholog (ili ajde, naucnik), pre kao neki trgovac. Edited by Patty Lee
Link to comment
Ali Evi, to jeste implicitno u Zoćinom primeru. Pohvaliti ženu kao dobru kuvaricu, znači pohvaliti je kao osobu. Jer to je žena kao osoba - kuvarica. Ako tu omanjuje, onda omanjuje kao osoba.
ma ne misli tako, ali je izabrao vrlo nesrećan primer. A i inače je užasno dosadan u tim svojim pisanjima, probao sam da čitam nešto i nisam odmakao od dve strane. Iz nekog razloga, ukazuje na razliku između toga da li hvališ delo ili čoveka, primer valjda treba da bude za svakodnevnog srbina.U stvari, ja mislim da je on dobar stručnjak u svom poslu, ali je problem što mu je neko savetovao da krene da piše knjige sa popularnim psihološkim temama, a ne ide mu baš od ruke (što ne utiče nužno na prodaju). Možda je i sam video u svetu™ kakve se pare dobijaju od toga pa krenuo i on.Kao da ja pročitam Heninga Mankela i onda rešim da napišem srpski krimić u kombinaciji dizelaši, ratni zločini, high level management prevare od strane bivših revolucionara. Edited by Kelt
Link to comment
ma ne misli tako, ali je izabrao vrlo nesrećan primer. A i inače je užasno dosadan u tim svojim pisanjima, probao sam da čitam nešto i nisam odmakao od dve strane. Iz nekog razloga, ukazuje na razliku između toga da li hvališ delo ili čoveka, primer valjda treba da bude za svakodnevnog srbina.U stvari, ja mislim da je on dobar stručnjak u svom poslu, ali je problem što mu je neko savetovao da krene da piše knjige sa popularnim psihološkim temama, a ne ide mu baš od ruke (što ne utiče nužno na prodaju). Možda je i sam video u svetu™ kakve se pare dobijaju od toga pa krenuo i on.Kao da je pročitam Heninga Mankela i onda rešim da napišem srpski krimić u kombinaciji dizelaši, ratni zločini, high level management prevare od strane bivših revolucionara.
Pa čuj, možda i ne misli, ne znam, ali ovo što je napisao prosto znači to što sam rekao.
Link to comment
Pa čuj, možda i ne misli, ne znam, ali ovo što je napisao prosto znači to što sam rekao.
a šta da je napisao "ovo je bio dobar sex" ili "ti si baš dobra u seksu", onda bi osvanule konotacije o kurvama :lol:Kapiram šta hoće da kaže, ali koristi krajnje trapav primer. Edited by Kelt
Link to comment
ne znam da li su mu i ostali u ovom kljucu, ali meni on uopste ne zvuci (i ne pise) kao psiholog (ili ajde, naucnik), pre kao neki trgovac.
ja uopste i ne znam zasto se u narodu smatra da je on naucnik. jel radi neka istrazivanja? ili je naucnik covek koji puno cita?
Link to comment
Ali Evi, to jeste implicitno u Zoćinom primeru. Pohvaliti ženu kao dobru kuvaricu, znači pohvaliti je kao osobu. Jer to je žena kao osoba - kuvarica. Ako tu omanjuje, onda omanjuje kao osoba.
Znaš kako, ako provedem sat vremena nekim danom u kuhinji to u tom trenutku i jeste moje zanimanje i hoću svoju pohvalu. Isto tako, pošto meni lično kuvanje nije glavna profesija, naravno da više cenim pohvalu dobijenu u svojoj glavnoj profesiji. Žena koja je samo domaćica ili kako ti kažeš kuvarica kod nas ima pežorativni tretman, to si pak lepo primetio. Mada lično mislim da ne bi treblo da bude tako, nije svako lekar a ne treba ni da bude. Takođe ako je muškarac kuvar onda će svi da pričaju da idu kod Miće u kafanu jer je fenomenalan, a ako je neka žena samo i isključivo domaćica e to je već ništa.Interesantno je da na takođe patrijarhalnom zapadu to nije tako. Opekla sam se na to par puta, npr jednom kad je moja sestra bila nezaposlena jedan Nemac je iskomentarisao u stilu da sad može da bude "highly educated housewife" na šta sam ja skočila kao oparena u stilu ni slučajno, zaposliće se negde. Tu je odreagovala jedna devojka koju sam time nenamerno uvredila, čija majka je domaćica a iz moje reakcije je bilo jasno da ne cenim ženu koja je samo domaćica. A taj stav sam vremenom revidirala, to jeste bitan deo ljudskog života uopšte, i nije svaka domaćica dobra domaćica uprkos tome što su nas u Šumadiji istrenirali da je to jedno tako usputno zanimanje koje se radi nakon dana u fabrici po nekoliko sati ali bez prava na umor i zasluge jer se to rmbanje prosto podrazumeva (ovo nije tako sa mojom generacijom, ali je bilo itakako slučaj sa generacijom mojih roditelja).
Link to comment
ja uopste i ne znam zasto se u narodu smatra da je on naucnik. jel radi neka istrazivanja? ili je naucnik covek koji puno cita?
Pa valjda iz istog razloga za koga se u narodu smatra da je jedan psihijatar ustvari psiholog.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...