Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Kupe br 6

 

ovo sam vise shvatio kao metaforu. imas jednu rusiju, umetnicku, liberalnu, u lepim salonskim stanovima, gde je ok biti gej i koja je potpuno odlepljena od druge, oronule  ruske provincije i margine koja se vozi jeftinim vozovima, neobrazovana je, gruba, pregazena i prebijena, zdere jeftine kolbase i kisele krastavce dok se kontuzuje alkoholom. i imas evropu, sa jedne strane lopovsku i kolonijalno punu predrasuda i sa druge strane dobronamernu, naivnu i idealisticku ali pogubljenu i nesrecnu.

 

i odlican je film. preporuke.

  • +1 2
Link to comment
On 7.2.2022. at 16:33, Pantelija jr said:

@banecare1 u vezi sa "Kupeom br. 6"

 

da, djeluje kao nešto što bih rado pogledao

 

posebno zato što je priča o običnom ruskom ludilu™ ispričana od jedne Finkinje. podsjetila me je na jednu bivšu šeficu, inače jednu super-finu i pristojnu teticu koja je, osim što je bila istinski pristojna, bila i sva po PC pravilima - osim kad su Rusi u pitanju. njih je mrzjela, prezirala (naravno, bez korišćenja tih riječi). i onda je valjda osjetila kakav  utisak njen takav stav ostavlja meni i drugima iz kancelarije (pošto joj ništa niko nije rekao, jer, em šefica, em inače fina teta od 60+, em, na kraju krajeva, živjela žena pored Rusije cijeli život, tata veteran Zimskog rata, može se objasniti/oprostiti određena doza emotivnosti, neobjektivnosti itd.), pa nam je ispričala kako njen stariji brat još od '90-ih posluje po Rusiji (uglavnom po pograničnom području na sjever od St.P) i kako on smatra Ruse najboljim ljudima koji postoje...

 

 

 

 

veliko je pitanje ko je ludji - finci ili rusi :D 

 

Link to comment

Mozda zato sto je noar.

 

Sto rece Scorsese pre nekih mesec dana: I would bet that the term “noir” has appeared in most of the reviews and comments about “Nightmare Alley,” and with good reason. The characters are all haunted, many are doomed, and the film is based on a novel with the kind of wild labyrinthine plot that is a hallmark of film noir. On top of that, the novel was filmed once before, right after its publication in 1946, and the earlier version directed by Edmund Goulding has long been considered a classic of the genre.

 

But the term “noir” has been used so often and in such a cheeky way that it seems more like a flavor than anything else, and it might just lead someone seeking information about the picture in the wrong direction. They might be expecting a noir “pastiche,” of which there have been many. That doesn’t even begin to do justice to Guillermo and Kim Morgan’s adaptation.

Link to comment

Sta zna izlapeli deda?

Salu na stranu, veoma je nategnuto to svrstavanje u zanr, i ako se ovlas pogledaju obavezne karakteristike neonoara koje nudi vikipedija npr. film gotovo da nema dodirnih tacaka sa klasicima cak i iz ovog veka. Pre svega, film ima dosta brz tempo sto je dosta neuobicajeno za neonoar, sa protagonistima se nepoistovecujes zato sto su sitne duse kojima zaista ne verujes i na kraju krajeva nije ti ih ni nesto posebno zao, a neonoar antijunak se voli zato radi pravu stvar na pogresan nacin itd

  • +1 1
Link to comment

Pa film ima dosta karakteristika noara, kako u samoj strukturi (o cemu Marty pise), tako i po nacinu na koji je snimljen. Kazu da je to jos uocljivije u crno-beloj verziji koja ce nadam se biti dostupna na Blu-rayju jednog dana.

 

Sto se tempa tice, ne bih ga okarakterisao kao brz nikako (i to nije kritika, naprotiv). Oko nepoistovecivanja sa glavnim likom se slazem, ali u knjizi su prakticno svi likovi takvi, jedino do koga nam je zapravo zaista stalo je Molly. Sto rece neko u razgovoru sa Giljermom, jedna od kljucnih karakteristika noara je fatalizam, da niko od protagonista sustinski nema sanse, osudjeni su da propadnu zbog svoje samodestruktivnosti..

Link to comment

Nightmare Alley je čist neonoar.

Netipičan je po veoma dugoj ekspoziciji - cirkuski segment traje otprilike sat vremena, i samo na momente nagovještava odlazak u pravcu noara.

Posle tih sat vremena, film kao da se resetuje i tu već imamo dosta čist noar sa sve tipičnom femme fatale.

U pojedinim trenicoma se čini da je taj uvod sa cirkusom čist višak, ali pred kraj filma stvari dolaze na svoje i krug se pravilno zatvara.

15-ak min prije kraja se može predvidjeti rasplet, ali i dalje mislim da je to najsmisleniji kraj koji u potpunosti zaokružuje priču.

Edited by colonelo
  • +1 1
Link to comment

Uncharted

 

Genericka CGI jurnjava, nesto zabavnija od tipicnih adaptacija video igara, moze da posluzi za ubiti 2h uz kokice. Nisam igrao igre pa se prvi put susrecem sa likom Nejtana Drejka, ali Holand je ovde Piter Parker 1/1, samo mu fali Spajdermenov kostim. Pretpostavljam da je poprilican miscast, iako se trudi, docim Volberg i Banderas upadljivo na autopilotu odradjuju ovo.

Link to comment

Kimi (2022)

 

Scenario Davida Koeppa je nadahnut, usvrhovljen, sa dovoljno obrta i prepoznavanja, koji se kreću od misaonih kritičkih pogleda dok se uvodi u radnju da bi potom prešli u konkretnu akciju nje same održavajući joj visoki nivo dinamike kada se sve zahukta.

 

Soderbergh je u svom stilu sve to režirao istovremeno kritikom snimatelja, pa režijom, pa nanovo kritikom montažera. i režijom. Sve vreme ostajući nadahnut, prožet očudžavajućim idejama jednako kao i nasleđem žanra. Svaki "citat" je u takvom nadahnuću nužno ironičan, svaki "omaž" neizbežno i suptilno parodičan.

 

Kimi je izvanredan triler koji se prožet formalnom svešću sadašnjeg trenutka, jednako kao što je svestan duge i preopterećene istorije žanra, uzdiže do klasične zaokruženosti vanvremenskog ideala. Počinje kao zanimljiva kritika stanja društva, a onda se zahuktava u tobogan niz koji te zgrabi i istovremeno uzleti jednako brzo i u oba smera.

 

Ko ga nije gledao i voli klasičan triler, svega sat i po vremena dug, u kome nema ničega što je suvišno, a ima isuviše toga da bi bilo ograničeno ili uhodano, ovo je svakako zadovoljstvo koje je pred njim...

 

 

edit: Moram ovo da dodam. U Lepotici dana Bunjuel ima kadar koji je ceo u pretapanju: jednim pokretom kamera ide na gore sa ulice preko fasade zgrade ka nebu, a drugim pokretom se spušta sa krošnje dole na ulicu. Nijedno ni drugo pretapanje se ne završava, ostaju uporedo ceo kadar u tom slavnom filmu nadrealističkog reditelja. Režija ovog filma me je podsetila na taj kadar.

Link to comment

Kimi

samo podnosljiv film, ne bas najbolji Soderbergov. 

strahovito mi je smetala u poslednje vreme jezivo izrabljena, trendy hickok fora sa komsijskim prozorom kroz koji se naravno sve vidi.

ima tu jos puno drugih gluposti i naive. Zoi Kravic svojim glumatanjem takodje nije bas uvelicala film.

 

 

Link to comment

Teranje jeftinih kontri nije daleko od onog patetičnog de gustibus non est disputandum, za koe si puno puta pisao da ga ne podnosiš, pa otuda znam da se tvoj post posve slučajno našao posle mog...

Link to comment
6 hours ago, Ajant23 said:

Teranje jeftinih kontri nije daleko od onog patetičnog de gustibus non est disputandum, za koe si puno puta pisao da ga ne podnosiš, pa otuda znam da se tvoj post posve slučajno našao posle mog...

 

ne teram ti ja nikakvu 'jeftinu kontru', film mi se nije svideo, previse je 'netflixovski', zanatski ok ali nista profinjenije nije doneo.

 

 

Link to comment
4 hours ago, 3opge said:

ne teram ti ja nikakvu 'jeftinu kontru'

 

Pa, da, to sam i rekao u postu...

 

Mada, ovo je ispalo pomalo blesavo obzirom da mi sada zapravo teraš kontru nakon što sam u postu upravo napisao da sam uveren da to ne radiš...

 

Nije bitno... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...