Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

ako može bez ad hominem napadanja, hvala.

Apsolutno me ne zanima da ti oponiram, iznosim svoje mišljenje ma kako ono glupo  ili pogrešno bilo.

Ako se ne slažeš, to je ok, ali nema potrebe da me nazivaš sujetnim, snobom, glupakom i slično.

Hvala unapred.

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

ako može bez ad hominem napadanja, hvala.

Apsolutno me ne zanima da ti oponiram, iznosim svoje mišljenje ma kako ono glupo  ili pogrešno bilo.

Ako se ne slažeš, to je ok, ali nema potrebe da me nazivaš sujetnim, snobom, glupakom i slično.

Hvala unapred.

 

Kako sam te nazvao, izvini?

Link to comment

Napisao sam (i zatim izbrisao) da jedino mozes da mi oponiras ako nastavis da menjas znacenja reci i koristis ih kako ti se dopada. Te tako za tebe sirotinja nije nemastina, sto je sinonim, nego "stanje duha", sto tebi mozda zvuci vrlo poeticno ali raspravljati se na taj nacin podseca na igru gluvih telefona.

Edited by Meazza
Link to comment

Jbt koliko ništa ne znaš, ja bih pomislio da si ti srednjoškolac :D Kakve nebuloze bokte mazo.. al samo nastavi jako i do samog kraja. Još pitaš kad si Filozofa nazvao i kako... evo proberi ovaj tvoj post pa se javi. Jes vala, nisi direktno da se vlasi ne sete...

On topic: Ovo je klasičan primer mentaliteta lupeža, nema veze sa sirotinjom... tako je i sirotinja iz moje ulice dovozila kamione stvari iz Hrvatske i Bosne, tako su se hteli pobiti za parče drveta, a i vala obiti koji butik kad su bile demonstracije raznih prigoda...

 
Tesko je raspravljati se s tobom koji pod "normalno" mislis "civilizovano" i koristis tu rec samo kao sleng izraz za "OK" poput kakvog srednjoskolca. Evo dobrog poredjenja: normalno je da stopa samoubistava poraste sa siromastvom. Normalno je da alkoholizam i mentalne bolesti uzimaju vise maha u zemljama sa nizim standardom nego sa visim. Normalno je da je stopa nezaposlenosti u korelaciji sa kriminalom i korupcijom. Jedino ako si funkcionalno nepismen mozes prethodne recenice da shvatis kao "opravdavanje" (u tvom recniku "odobravanje") svih pobrojanih stvari. 
 
Zasto je glupo stavljati fokus na nas licni odnos prema ovome sto se desilo u Lidlu? Prosto zato sto se to moze ocekivati u ovako sirotinjskoj zemlji kakva je nasa i umesto da zalimo zbog stanja u kojem se nalazi nasa drzava mi se zgrazavamo nad sirotinjskim manirima i njihovom nedostatku vaspitanja. Kao da je sirotinja bilo gde i bilo kada pazila na manire i nije bila uvek odvratna. Ne samo da je to vraski glupo i sujetno, vec i odgovara svakom politicaru na vlasti. Ali slobodno nastavite.


Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
4 minutes ago, arheolog1981 said:

Jbt koliko ništa ne znaš, ja bih pomislio da si ti srednjoškolac :D Kakve nebuloze bokte mazo.. al samo nastavi jako i do samog kraja. 

 

 

E ovo su argumenti! :lolol:

 

Link to comment
 
E ovo su argumenti! [emoji38]ol:
 
Ma kakvi argumenti su potrebni kad si se sam diskvalifikovao... čuj stopa samoubistava raste sa siromaštvom. Da si proguglao dva minuta bilo bi ti jasno kakav je to nonsens :)

Ne znaš ti šta je sirotinja bato moj :)
Ako si siromah, ne znači da nemaš dostojanstvo i moralne nazore. Gaziti preko drugih da bi uzeo komad drveta ili veće pile... to su moralni bogalji. Ne vređaj sirotinju sa onim glupostima da je ona uvek bila odvratna i koješta što pišeš... Toliko od mene

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Ovo je forum, iznosim svoje  mišljenje o konkretnom događaju ili pojavi,  bilo ono nevažno ili ne.

Ne mogu da se raspravljam sa tvojim meta-stavovima, (tako se  mogu opravdati i ubistva iz strasti, i ostale necivilozovane radnje - kao, to je normalno za ljude, ljudi to rade od kako je sveta i veka, čemu se čudiš? Poređenje mi je glupo, ali sam hteo da iskarikiram dokle može to da odvede. Valjda se trudimo da napredujemo kao vrsta, da budemo što civilizovaniji...) 

Ne, ovo nije normalno ljudsko ponašanje ("normalno", kao antipod od "nenormalno" ili "ludačko" ili "životinjsko") 

 

 

 

 

Vidi, reč qualitas, koju mi prevodimo rečju kvalitet, nema nikakvu etičku niti estetsku vrednosnu odrednicu. Ona   prosto predstavlja skup osobina (svojstava) nečega ili, ako će ti tako biti lekše, označava intenziju pre nego ekstenziju pojma.

Probaj i da reč normalno shvatiš tako, oslobodjeno od vrednovanja.

 

Normalno onda ne mora označavati prihvatljivo nego uobičajeno.

Link to comment
4 minutes ago, arheolog1981 said:



Ne znaš ti šta je sirotinja bato moj :)
Ako si siromah, ne znači da nemaš dostojanstvo i moralne nazore. Gaziti preko drugih da bi uzeo komad drveta ili veće pile... to su moralni bogalji. Ne vređaj sirotinju sa onim glupostima da je ona uvek bila odvratna i koješta što pišeš... Toliko od mene
 

+1 Tek sad pazljivije procitah procitah onaj Meacin post i nije mi jasno da li zaista misli da je ovo tacno? Zasto drugi tip slova? Da se naglasi kao bitno? Daj Boze da kaze da je ironija

Quote

Kao da je sirotinja bilo gde i bilo kada pazila na manire i nije bila uvek odvratna.

Ovo samo neki teski elitista moze izjaviti. Neverovatno mi je da ovo smatra tacnim.

Link to comment
5 minutes ago, arheolog1981 said:

Ma kakvi argumenti su potrebni kad si se sam diskvalifikovao... čuj stopa samoubistava raste sa siromaštvom. Da si proguglao dva minuta bilo bi ti jasno kakav je to nonsens :)

 

To je bila samo ilustracija znacenja reci "normalno", da li je konkretno taj primer promasen je potpuno nevazno za poentu posta. A poenta je da objasnjavam Filozofu da nisam "odobravao" ponasanje u Lidlu niti sam mislio da je "OK", vec sam hteo da kazem nesto drugo. Tako da je ovaj tvoj pucanj samo corak. ;) 

 

Quote

Ne znaš ti šta je sirotinja bato moj :)
Ako si siromah, ne znači da nemaš dostojanstvo i moralne nazore. Gaziti preko drugih da bi uzeo komad drveta ili veće pile... to su moralni bogalji. Ne vređaj sirotinju sa onim glupostima da je ona uvek bila odvratna i koješta što pišeš... Toliko od mene

 

Jos jedan pucanj u prazno. :) Naravno da su moralni bogalji, ko to spori? Ne pisem kojesta, nego nisi razumeo ni polovinu od onoga sto sam napisao. Niti sam napisao da ce svaki siromasan covek da postupa tako - napisao sam nesto potpuno drugo: "postoje mnogi siromasni ljudi koji se ovako ponasaju, u svim zemljama, otkad je civilizacije, i to nije nista iznenadjujuce. Sto je zemlja siromasnija, to se ovakve scene cesce vidjaju." Takodje sam napisao da siromastvo utice ne samo na telo, vec i na duh coveka.  

Link to comment
6 minutes ago, radnik said:

Ovo samo neki teski elitista moze izjaviti. Neverovatno mi je da ovo smatra tacnim.

 

Shvatam da onaj kvot moze da se shvati drugacije... da ja prezirem siromasne ljude i smatram da su odvratni i nuzno nemoralni. Nista nije dalje od istine, a o tome svedoce i ostatak tog posta i ostali postovi na ovoj temi, napisani u sasvim suprotnom duhu. Voleo bih da se nisam tako nespretno i glupo izrazio. Smatrao sam da se podrazumeva da govorim o tendencijama i nisam pazljivo procitao to sto sam napisao.

 

S druge strane, ne vidim kako je elitizam reci da su mnogi drustveni problemi povezani sa siromastvom i nejednakoscu ili da zivot ispod granice siromastva nije povoljan po razvoj i integritet individue. Ovakve scene i slicne (gde ljudi ponizavajuce stoje u redovima za milostinju od 1000 jebenih dinara od jednog Palme ili prodaju svoj glas za litar ulja) su posledica toga sto nam je drzava veoma siromasna. I to je ono sto je stvarno strasno: videti koliko smo propali kao drustvo.

 

Stvar je prosta: ili zaista imamo jako los narod u Srbiji (sto je ideja koju zagovaraju neki forumasi), ili su krivci za sve sto nam se desava ipak neki drugi akteri koji aktivno podsticu njegovo duhovno i materijalno siromastvo. Sta god da je istina, (a ostavljam vama da prosudite sta od ta dva je elitisticko) politicki se ne sme razmisljati na prvi nacin jer je to samo trazenje izgovora da se nista ne promeni i uradi.

Link to comment

 

Kale gospodar vremena u Lidlu.

Ispostavlja se da je on učesnik Parova što ja recimo nisam znao, ali izgleda ove gospodje što čekaju u redu dobro znaju. 

Edited by mraki
Link to comment
1 hour ago, Bujodrag said:

I sirotinja ima svoje dostojanstvo.

Problem s siromaštvom je što smanjuje mogućnosti izbora u teškim situacijama.

 

Zivot u surovim uslovima ostavlja mnoge oziljke. 

Link to comment

Tačno.

 

I neki ožiljci budu kul u društvu a neki su samo ružni, jbg.

 

 

 

Evo, ja spadam u kategoriju siromašnih. nemam nikakve prihode već neko vreme i živim sa roditeljima. Živimo nas troje od ćaletove penzije od nekih 35 hiljada. Ali, imamo sreće jer živimo u centru grada gde su nam razne prodavnice, pijace i marketi dovoljno blizu da mogu da se  obidju peške. I onda štedimo, biramo gde ćemo šta kupiti. I siguran sam da se hranimo bolje nego većina tročlanih porodica sa tolikim primanjima. 

I onda mogu da prezrivo odmahnem glavom na gužvu u Lidlu. Čekiraću ga ali ne moram da žurim.

 

Ali, ne smem zaboraviti da takav stav mogu da guram  zato što imam i nešto  sreće. Mnogo više njih nemaju. Žive negde daleko i nemaju ni mogućnosti ni vremena da obilaze različite pijace i super markete pa da kupuju samo kad im  je potraban artikal na popustu.

 

A ni preprodaja nije sramna. Prvu polovinu devedesetih smo pregurali preprodajući koješta. Hvatala me je malo klinačka sramota kad sam prvi put vukao kolica sa kojekakvom robom na stari/pravi buvljak oko pijace u 44. bloku. Kasnije sam imao i tezgu na pijaci u Rakovici. I  da još uvek živim od toga, gledao bih da budem prvi u redu na otvaranju neke radnje, očekujući da kupim nešto jeftino za kasniju preprodaju.

E, sad, maksimum dostojanstva (ili elitizma, za one koji te pojmove mešaju) bi mi bio da ne pregazim nikoga prilikom guranja. Ali bih se gurao i gledao da zgrabim i kupim ono što mi može doneti neku kukavnu zaradu.

 

Jbg, zajebana je tema siromaštvo. I treba uvek imati ogledalo pri ruci kad se priča o njoj.

Edited by Bujodrag
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...