Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

(bwt NL :fashisto: je bio vrh, ali bila je jednom prilikom i jedna mlada perspektivna Nemica koja me je pitala da li sam već kupila kartu za voz (
Meni je jedna mlada i perspektivna Norvežanka jednom prilikom videla plavi pasoš, prokomentarisala "Jugošlavija" :P, na šta ja rekoh, više za sebe, Srbija, na čemu sam odmah zažalio jer je od toga ispao problem jer njoj nikako nije bilo jasno otkud sad to i zašto ne putujem za pasošem Srbije. Na sreću, kolega joj je brzo objasnio da je sve OK.
Nekako imam utisak da je iskreno istripovala da u Srbiji ne postoji latinica.
Upoznao sam dvoje Hrvata (oboje stariji od 35 godina, sećaju se SFRJ) koji su zaista mislili da se u Srbiji uopšte ne koristi latinica, osim eventualno u komunikaciji na internetu.
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

Ih, pa negde 1995, tik posle Oluje, majka moje drugarice iz Zagreba se, videvsi moje pismo drugarici, cudom cudila kako dobro pisem latinicu... :lolol:Isao sam tamo i ovamo, ali direktna diskriminacija - jok. Bar ne mogu da se setim.

Link to comment
Upoznao sam dvoje Hrvata (oboje stariji od 35 godina, sećaju se SFRJ) koji su zaista mislili da se u Srbiji uopšte ne koristi latinica, osim eventualno u komunikaciji na internetu.
pa to je zato sto se u hrvatskoj nikad nije koristila cirilica, i uopste, nije cest slucaj jedan jezik - dva pismapre npr. 6-7 godina su u mom stanu bile gosce dve bekpekerke slovenke. posle prve setnje gradom, dosle su mi sa iznenadjujucim utiskom kako srbi nisu mali, tamnoputi i crnokosi
Link to comment
pa to je zato sto se u hrvatskoj nikad nije koristila cirilica, i uopste, nije cest slucaj jedan jezik - dva pisma
Jasno, za mlađe mi nije čudno ako ne znaju, npr. znam jednu devojku koja je mislila Srbi uče latinicu samo zato da bi mogli da pišu po hrvatskim forumima, da ne pominjem jednu koja je pitala da li mi i engleski pišemo ćirilicom i "po Vuku" :D Ovi su me pomalo iznenadili jer su ipak živeli i u bivšoj državi. No, dobro, zaboravilo se. Edited by Halvard
Link to comment
pa to je zato sto se u hrvatskoj nikad nije koristila cirilica, i uopste, nije cest slucaj jedan jezik - dva pisma
Kaj god, izgurali ste željezničarsku pragmatiku ko onomad Mađari, svaki put na kolodvoru si mogao ponavljat slova dok ti stoji vlak... :fantom: Kad sam prije par godina bijo u špijunskom posjetu Srbiji, oma u Šidu dobio sam napad nostalgie™..
Link to comment
Nedaleko od Ciriha, nalazi se lepo seosko imanje Rolanda Wiederkehra, svojevremeno jedinog nezavisnog poslanika u konfederalnoj skupstini Svajcarske. U toj prigradskoj komuni kuce ljudi spojene su tunelima u kojima se nalaze pomocne prostorije, odaje za bucnu razonodu (fliperi, soba za sviranje bubnjeva i tako dalje), sto pokazuje da Svajcarci zaista jesu gnomi.Imao sam cast da mi, cudnim spletom okolnosti, gospodin Wiederkehr, neobican covek, bude domacin, tj, meni i sarolikoj grupi ljudi iz celog sveta. Poslanik je otvorio svoj dom, dao nam da pustamo muziku sa njegovog raskosnog stereo sistema, Gruzinima ustupio kuhinju da kuvaju svoje specijalitete, i cak u ponoc vozio do pumpe da namkupi jos vina, i to dobrog vina. Ali ne pricam ovo da bih agitovao za Wiederkehrovu politicku opciju nego da bih ispricao slucaj njegove kucne pomocnice, nazovimo je Mirela.Ova Bosanka, koju je rat oterao u Svajcarsku, ispricala mi je da je ovaj poslanik bio jedini covek za koga je ikada radila u Svajcarskoj (a radila je duze od decenije) koji ju je tretirao kao ljudsko bice. "Mi sa Balkana smo za Svajcarce stoka i lopovi. Kad cuju da govorim sa drugaricom, prodavci nas prate u radnjama zato sto misle da cemo nesto ukrasti".I sam sam to iskusio kod Svajcaraca. Jedan od domacina skupa u okviru kojeg sam upoznao tog poslanika veselo je obavestio nasu grupu "da ne sme da se krece bez nadzora domacina, posto imaju lose iskustvo sa ljudima iz Treceg sveta". A na trafici je zena htela da presvisne od straha kada sam se malo nagao preko pulta da vidim koje cigarete imaju, sve pricajuci, na srpskom jeziku, sa makedonskim Albancem. Pocela je da vice da se sklonimo i da ce zvati policiju. Scenu su, zamucenih ociju od piva, gledali neki klinci, Cirisani. Jedan od njih je poceo da ustaje, valjda da "resi stvar", a drugi su ga odgovorili i zadovoljili se time sto su groktali u nasem pravcu.Hajde da ipak ne budemo Svajcarska.
1. Dajte split, ovo je briljantno.2. Mladi lider Novaka Đokovića zove Nole.edit: Moram da se pohvalim da sam jednom išo u švajcarsku na 15 dana seminara za mlade lidere. Neću da vam pričam šta su nam tamo pričali iako je čist KDP (dovoljno je reći da smo imali nekakve grafikone kojima smo crtkali koja je nacija vrednija i uspešnija i tako to, pa smo mi ispali jadni i bedni, negde zajedno sa pre-Obama Amerikom koja je prototip KDP nacije ako pitaš mladog lidera hiperevropske provenijencije™. Sa mnom su iz Srbije bili neka jadnica iz Ministarstva spoljnih poslova, plava pripravnica koja je za sebe tvrdila da je diplomata™ i govorila da ne može da raspravlja o srpskim pitanjima kao što je Kosovo zato što nema direktive iz ministarstva :s_w: i jedan mladi biser iz Međunarodnog crvenog krsta koji je zbijao ukusne šale na račun crnaca kao što su "jel si opro ruke posle rukovanja, ostalo ti crno". I tako. Organizator seminara bio je još jedan KDP lik - jedini švajcarski nezavisni poslanik, i lik koji je pomogao da se onomad dovede DJ Bobo u Srbiju. Osušio sam usta objašnjavajući čoveku da u Srbiji ljudi imaju pristup popularnoj muzici sa zapada. Posle sam mu na oproštajnoj žurci marnuo 2 flaše vina sa gajbe, ali to sad nije bitno.
:fantom::lolol: Edited by pogranicni
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...