Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

Ja i nešto i nisam imala ružnih iskustava (barem ne eksplicitnih*), najgori je bio holandski graničar koji me je smarao kako to da iz Švajcarske letim u Finsku sa francuskom vizom a ne sa finskom, pa ja lepo kažem imala sam već francusku koja mi važi i za Finsku, zašto bih vadila opet, on opet nešto smarao, ja bih ga najradije klepila u fašističku njušku no naravno zna se šta valja činiti, i ništa, pitao me kod koga idem u F, zašto, koliko ostajem, blablatruć i pusti me.A te redove za Non-EU nikad nisam šljivila, uvek stanem gde mi je najzgodnije i nikad nisam imala problema (doduše to je sve "nultih" godina, kako je bilo 90tih ne znam).Inače par interesantnih doživljaja:- većina nije ni znala tačno šta je to Srbija; uglavnom su brkali Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i još mi se izvinjavali, reko ma nema to kod mene veze, jedan Švajcarac me je zvao i Srbohrvatica :lol:, a jedan Holanđanin mi pričao kako je baš smešan taj moj voz što stalno kasni, zvani Zagreb-Ekspres- jedan Nemac me je pobrkao sa Slovacima pa posle rekao "ju izvini, Srbija, Slovačka, Slovenija, meni sve to isto"- jedan Šveđanin usred neke tundre me pitao "a jel ti drago što je Sloba otišao u Hag?" (leto 2001ve)- drugi Šveđanin usred iste te tundre reko kako on ima druga Crnogorca kod kojeg će ići sledećeg leta- jedan Englez koji živi dugo u USA se totalno iznenadio kad je čuo da sam ja bila u Srbiji tokom svih sranja uključujući i "vazdušnu kampanju", i pričao kako mu sad sve to totalno drukčije izgleda, kako mu je onda delovalo kako je dobro što je jednom neko i reagovao na neke ružne stvari u nekoj zemlji a ne samo da gleda sa strane, a sada kad je mene upoznao i ja mu malo ispričala kako mi/nam je bilo ta tri meseca više ne misli da je to baš dobra ideja- jednom smo vozili bicikl Nemac, Australijanac i ja, i na nekoj pauzi jedan otišao u voćnjak da vidi ima li kajsija, i rekao mi "ha, ovde je jedan tvoj, dođite da pričate!", ja odem ono Albanac :D il super bio Albanac, siti se ispričasmo i još nam pokazao gde su najbolje kajsije :s_a:*desilo mi se 2-3 puta da sam izvisila za stan iz etničkih razloga, koji naravno nisu direktno rečeni ali sam jednostavno znala da je to bio razlog, pri čemu sam u CH gotovo sigurna da je zato što sam iz Srbije/Ex-Yu, a u Nemačkoj zato što sam imala čudan akcenat (inače izvisiše i neki Španci tada)

Edited by Amelija
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

:lolol:Ma razmisljao sam da ga prijavim kompaniji (turske autobuske kompanije su uzasno seriozne ustanove) ali sam shvatio da ne znam nista o zivotnim okolnostima tog coveka, mozda je samo bahata stoka a mozda mu je brata posekao kaurin.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Meni je najveći utisak nakon prvih intenzivnijih kontakta sa strancima (preko interneta i uživo) bio koliko oni zapravo malo znaju o situaciji u ovom regionu i koliko je to u neskladu sa slikom koja je nama servirana o zlim zapadnjacima koji ništa ne rade osim što po cele dane smišljaju kako da nam napakoste. Ljudi su uglavnom znali da se ovde nešto događalo, ali sad ko je koga tu tačno, kako i zašto, niti su bili sigurni niti ih je mnogo zanimalo. Naslušao sam se raznih kombinacija, od toga da je Srbija bombardovana zato što je prethodno bombardovala Hrvatsku, do toga da su Miloševića zbacili Albanci koji su onda preuzeli vlast u Beogradu.Tada sam pomislio da je lično iskustvo i neposredni kontakt najbolji način za razbijanje predrasuda, dok nisam shvatio koliko ima ljudi koji godinama žive po Evropama i Amerikama, a rezonuju na nivou penzionerskih/kafanskih priča.

Link to comment

Bilo je svačega tu, ali ništa što bih ja smatrao nekom diskriminacijom. Na desetine puta sam objašnjavao Australijancima i Amerima da Srbija nije Sibir i da nemamo gulage. Pa onda nekada usledi pitanje, jesi li siguran da niste bili deo SSSR? Jedna od više awkward situacija koje sam imao je pre samo par nedelja na jednom prijemu gde sam za stolom bio smešten sa prilično dobrostojećim bračnim parom, republikancima. Dosta su uključeni u politiku, on više od supruge, ali dobro. I supruga se priključuje sa par minuta zakašnjenja za sto, upoznajemo se i pita me odakle sam. Nakon odgovora da sam iz Srbije, ona napravi srećnu facu, kaže kako je to grejt i krene da mi se zahvaljuje. Ja zbunjen, ne znam sad da li je ona sigurna odakle sam, da nije pogrešila.. te pitam. Kaže ona, "pa hvala vam što ste sprečili invaziju muslimana na zapadnu Evropu svojim ratom na Kosovu 1999. Veliki ste narod i svi bi trebalo da vam budemo zahvalni". Narednih 5 minuta sam blenuo u salatu i pokušao da dođem do nekog pametnog odgovora.

Link to comment
Meni je najveći utisak nakon prvih intenzivnijih kontakta sa strancima (preko interneta i uživo) bio koliko oni zapravo malo znaju o situaciji u ovom regionu i koliko je to u neskladu sa slikom koja je nama servirana o zlim zapadnjacima koji ništa ne rade osim što po cele dane smišljaju kako da nam napakoste. Ljudi su uglavnom znali da se ovde nešto događalo, ali sad ko je koga tu tačno, kako i zašto, niti su bili sigurni niti ih je mnogo zanimalo.
+1mada su kod mene bili kontakti samo uživo, otkako sam počela da se muvam po Jevropi da studiram i raduckam
Link to comment
Pa mi smo skroz oterali ovu pricu u pravcu predrasuda. Ali zanimljivo je.
Pa dobro, nije da nema veze :)Inače kao što rekoh ja sam diskriminaciju kao takvu osetila samo povremeno na graničnim prelazima (bwt NL :fashisto: je bio vrh, ali bila je jednom prilikom i jedna mlada perspektivna Nemica koja me je pitala da li sam već kupila kartu za voz (WTF?!?!?!, misim kake to veze ima sa bilo čime)), i pri traženju stanova.Ali znam i za jednu katedru jednog nemačkog fakulteta koja nije krila <mada nije bilo ni eksplicitno "pravilo"> da stranjci (Srbi, Česi, Crnci, Argentinci, šta god) imaju uvek pola plate, a Nemci uvek celu platu. Edited by Amelija
Link to comment

Ja nešto vrtim po sećanju i nikako da pronađem neki ozbiljan incident u Nemačkoj, Sloveniji, Austriji ili UK. U Turskoj me najiskrenije prihvataju kao svog, ali bukvalno kao svog, u tom smislu su 18 stoleća ispred Zapadne Evrope. Mislim da je najozbiljniji, a ujedno i najkomičniji momenat zabeležen u Opatiji pre dve godine, kada sam otišao u turističku organizaciju Kvarnera da prijavim boravak. Mlada uposlenica uredno unela podatke iz pasoša, još ja namestio nešto lokalnog dijalekta da joj olakšam, ljubazno tu ona meni objasni šta i kako, preporuči par interesantnih izleta i tako to, i onda krene da mi da brošuru o Opatijskoj rivijeri: "Hm... nemamo ih na vašem jeziku... mogu vam jedino dati ovo" - i pruža mi brošuru na ruskom :D Bilo mi bed da je pitam da li je ozbiljno neinformisana ili pokušava da bude duhovita, pa sam samo uz osmeh odgovorio da će hrvatska verzija savršeno odraditi posao. Nekako imam utisak da je iskreno istripovala da u Srbiji ne postoji latinica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...