Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

Mene jedna Albanka iz Tirane napala zbog srpskog odnosa prema kosovskim Albancima. I mislim se ja, dobro, ništa čudno, kad ono poenta ispade sasvim neočekivana - zašto smo ih naterali da se otcepe, i sada oni dolaze stalno u Albaniju, a grozni su i primitivni. :mellow: Druga Albanija™.
Postoji izgleda odredjena netrpeljivost albanskih Albanaca (smesno zvuci) i kosovskih. Cuh jednom da su mnogi nasi™ Albanci kada je u Albaniji pao komunizam, kao vise eksponirani prema zapadnom svetu itd., isli u maticnu im zemlju i zapocinjali bizmise™ tj. prodavali naivnim sunarodnicima muda za bubrege. Ne znam sta je tu tacno, a sta nije. Neke stvari se doduse svode na potpuno licno iskustvo - imao samo kolegu Albance, iz Tirane, koji je na pomen kosovskih Albanaca rekao "you can keep them". Zasto, pitam ja, kad on kaze njegova je familija platilia nekom Kosovaru da ih ilegalno prebaci u Nemacku, on uzo pare, prebacio ih, a onda 3 dana kasnije otisao i prijavio ih kod policije kao ilegalce i uzeo neku nagradu koja se tada davala za prijavljivanje ilegalaca.
- jednom smo vozili bicikl Nemac, Australijanac i ja, i na nekoj pauzi jedan otišao u voćnjak da vidi ima li kajsija, i rekao mi "ha, ovde je jedan tvoj, dođite da pričate!", ja odem ono Albanac :D il super bio Albanac, siti se ispričasmo i još nam pokazao gde su najbolje kajsije :s_a:
Mom kolegi jednom iz NS se na metro stanici u Torontu desilo sledece: ceka on metro, nista sve normalno, prilazi mu stariji covek i odjedanput "Jugoslavija? razumes me?" i on kao :huh: "da razumem..." i lik ga pita nesto, gde je ovo ili ono, po naglasku moj kolega pomisli da je covek Albanac...pita ga odakle je a on "Pristina" sledi "a kako si znao da sam i ja iz bivse Jugoslavije?" "pa ono, znas, gledam te, licis, racunam, koga da pitam, slabo znam engleski, a ti mi licis ko da si jugosloven...pa eto" :D "i odakle si ti?" "Novi Sad" kaze kolega a on ce "Novi Sad...bio jedanput. Mnogo velika pijaca! Sve ima!" i nasmeje se, zahvali, i ode. :DInace ja sam jedinu diskriminaciju iskusio kao klinac u Kanadi kada mi je u svlacionici posle fizickog neki decko kanadjanin (anglo-sas s'o bi reklo) na moje spominjanje nekom drugom da sam iz Srbije rekao "you're a Serb? get out of here!" ja sam samo zanemeo...A da, inace sto je neko rekao za stan u CH, u nekim delovima Ciriha provereno necete dobiti stan ako imate prezime na -ic, reci ce vam raznorazne gluposti, tipa stan od 50 kvm nije predvidjen za dve osobe nego za jednu, i tako dalje.
Link to comment

"zelim da se zena mog sina krsti sa tri prsta"stepen vise od"zelim da zena mog sina bude iste nacije"kaze covek koji ne bi ni mrava zgazio

Edited by fragand
Link to comment
Moja keva kaze za unuka (=mog sestrica) koji je nasao devojku kineskog porekla (lutkica/pametnica), dobro je, barem nije crnkinja. :isuse:Jbga, ja to ne razumem, ali sta ces.
Ja sam imao prilike da sretnem par osoba kojima su roditelji (prva generacija gastosa) bukvalno sjebali zivot : u 14-15 godina su ih vratili kod babe i dede u "Jugu", da se slucajno ne bi udale za crnca ili arapina.
Link to comment

Mene uhvatilo kako u lokalu, tako i sa ove strane Rajne.U HR zato što mi je ime i prezime onako baš srbsko. Ako izuzmem par verbalnih konfrontacija, desilo mi se da završim na urgentnom i tamo čekam od 11 do 17h da me prime, a gomila drugih ljudi dolazi i odlazi.U SER zato što mi je mesto rođenja van SER, ali to je bio hronični slučaj srpske administracije, akutan već sam po sebi.U DE zato što nisam iz DE, logično. Par puta kada se tražio stan - čuo sam svakakve izgovore. I jednom u vezi posla, ali ne od strane neke firme, nego od strane aparatčika iz Arbeitsamta, koji nije meni ništa direktno rekao, ali je tako ispreskakao ribu iz HR-a (koja takođe nije Nemica) "zašto su bili uzeli baš mene, a toliko Nemaca bez posla", da se žena pitala da li da ubuduće angažuje strance. I to sam od šefa kasnije saznao, kao i to da je on nazvao tog lika i rekao mu da ne gura nos gde mu nije mesto. Bilo je i par puta onako ovlaš, više na indirektan način (instruktor u auto školi, lekarka opšte prakse), koji mi takođe nisu ništa direktno rekli, ali su se za ponašali kao da smo mi Rusi upravo izašli iz neke zemunice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...