Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

Savet Evrope je 2009. objavio izvestaj u kome se kritikovao, citiram, "rasireni rasizam" u Svajcarskoj, a ja sam preneo licne, dosta neugodne utiske tokom boravka od 15 dana.
ne kapiram sta se dogadja sa izlivima sarkazma, ali mi je svajcarski muz (ima i pasos i sve) vise puta pricao kako ex-yu ljudi imaju* najnizi moguci drustveni status u svajcarskoj. kaze da je odnos uporediv sa odnosom naseg vecinskog stanovnistva prema romima.* vazilo pre 10+ godina, mozda sad postoji neka nova in manjina za sikaniranje. skoro mu je neko rekao da mlada generacija davno izbeglih kosovskih albanaca vec polako stasava, i da ih sad ima osetan broj po fakultetima. solidni studenti, multilingvalni, sasvim integrisani... i slika se lagano menja.
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

sasvim integrisani... i slika se lagano menja.
Verovatno je nehotice (?) ispalo da je diskriminatorski odnos ranije bio zasluzen, posto doticni nisu bili integrisani. Verovatno ucitavam previse u ovu tvoju formulaciju, medjutim to je dosta prisutna problematika™. Gde se otprilike uslovljava prihvatanje novodoslih, pod uslovom da se ponasaju tako kako domicilni zele. Potrebni su samo pokorni, nikako ponositi, "Indijanci."
Link to comment
Verovatno je nehotice (?) ispalo da je diskriminatorski odnos ranije bio zasluzen, posto doticni nisu bili integrisani. Verovatno ucitavam previse u ovu tvoju formulaciju, medjutim to je dosta prisutna problematika™. Gde se otprilike uslovljava prihvatanje novodoslih, pod uslovom da se ponasaju tako kako domicilni zele. Potrebni su samo pokorni, nikako ponositi, "Indijanci."
Pa i domicilni treba da budu pokorni kad je u pitanju postovanje zakona zemlje gde zivis, neuzimanje socijalne pomoci na mufte,neagresivno ponasanje u javnosti i sl.Ako je i pored postovanja uredjenja zemlje u kojoj boravi neko ipak diskriminisan, onda naravno ima pravo da im se na... blize i dalje rodbine, po mogucstvu na finjaka i u skladu sa evropskim vrednostima -_-
Link to comment
Verovatno je nehotice (?) ispalo da je diskriminatorski odnos ranije bio zasluzen, posto doticni nisu bili integrisani.
bio je tu momenat dvoumljenja kako da predstavim situaciju, tako da je bilo polunehotice. osoba kojoj se stav promenio je bila iskreno iznenadjena, sto kod mene izaziva ambivalenciju: lepo je sto je spremna da promeni stav pod pritiskom dokaza, ali ipak...
Link to comment
Pa i domicilni treba da budu pokorni kad je u pitanju postovanje zakona zemlje gde zivis, neuzimanje socijalne pomoci na mufte,neagresivno ponasanje u javnosti i sl.
E ovo je momenat koji dezurni dusebriznici obicno zaobidju. Pre masivne imigracije, u Danskoj su recimo u nekim krajevima seljaci prodavali svoje proizvode tako sto postave tezgu sa vocem/povrcem, vagu i kasu bez nadzora. Dodjes, izmeris, platis, uzmes kusur. Seljak dodje i pokupi pazar na kraju dana, koji naravno niko ne dira. U Holandiji se na bolovanje islo na poverenje, bez lekarskog. U invalidsku sa potpisom jednog, bilo kog lekara. U Francuskoj si posle otkaza imao pravo na 90% plate najmanje godinu dana... A onda su dosli "nepokorni Indijanci".
Link to comment
Pa i domicilni treba da budu pokorni kad je u pitanju postovanje zakona zemlje gde zivis, neuzimanje socijalne pomoci na mufte,neagresivno ponasanje u javnosti i sl.Ako je i pored postovanja uredjenja zemlje u kojoj boravi neko ipak diskriminisan, onda naravno ima pravo da im se na... blize i dalje rodbine, po mogucstvu na finjaka i u skladu sa evropskim vrednostima -_-
Znas sta, to nasta ja mislim je mnogo suptilnije nego ono nasta ce 90% ljudi prvo da pomisli (zabradjene zene, recimo). Ne radi se uopste o nekakvom stvarnom neintegrisanju, vec o tome da je dvoje potrebno za valcer, da bi se neko integrisao sredina mora takodje da zeli da se taj neko integrise.Radi se o finoj dinamici odnosa, recimo (i posebno) u firmama, gde inace postoji izrazena kompetitivnost. Postoje ti mali, ultrasuptilni, mehanizmi neprihvatanja, zaobilazenja (o cemu bi, cenim, zene u principu trebalo puno da znaju iz prve ruke). To je dovoljno da se bitno osujeti zivot, bez da se neko tuce bezbol palicom i naziva ruznim imenima.Lepota toga je sto se pritom sovinizam/rasizam moze izuzetno lako odricati, jer doista nikad i nije eksplicitan, ocigledan niti ostavlja tragove (po istom principu po kom su mnogi koji se bave finansijama ugledni i bogati gradjani, a ne u zatvoru, gde bi trebalo da im bude mesto).Recimo, nedavno sam ucestvovao u nekoj polemici gde je bila teza da je tzv. "socijalna inteligencija" (tlapnja, for all I know) legitiman kriterij po kome uposljivaci procenjuju kandidate za posao. Mozda to i moze biti tako, ali isto tako moze biti i sjajan, velicanstven, paravan za sve vrste "bigotry" (stagod da je srpski termin). Valjda je to na nekom nivou i normalno, ljudi preferiraju one sebi slicne. Samo, ako je tako, valja znati da je tako.
Link to comment

ja u holandiji idem na bolovanje na poverenje :mellow:u jednoj situaciji gde sam morala da odsustvujem duze, morala sam da javim administraciji da bi upisali u neke svoje knjige. kad izostajem dan-dva, ne moram nikom da javim.

Link to comment
Znas sta, to nasta ja mislim je mnogo suptilnije nego ono nasta ce 90% ljudi prvo da pomisli (zabradjene zene, recimo). Ne radi se uopste o nekakvom stvarnom neintegrisanju, vec o tome da je dvoje potrebno za valcer, da bi se neko integrisao sredina mora takodje da zeli da se taj neko integrise.Radi se o finoj dinamici odnosa, recimo (i posebno) u firmama, gde inace postoji izrazena kompetitivnost. Postoje ti mali, ultrasuptilni, mehanizmi neprihvatanja, zaobilazenja (o cemu bi, cenim, zene u principu trebalo puno da znaju iz prve ruke). To je dovoljno da se bitno osujeti zivot, bez da se neko tuce bezbol palicom i naziva ruznim imenima.Lepota toga je sto se pritom sovinizam/rasizam moze izuzetno lako odricati, jer doista nikad i nije eksplicitan, ocigledan niti ostavlja tragove (po istom principu po kom su mnogi koji se bave finansijama ugledni i bogati gradjani, a ne u zatvoru, gde bi trebalo da im bude mesto).Recimo, nedavno sam ucestvovao u nekoj polemici gde je bila teza da je tzv. "socijalna inteligencija" (tlapnja, for all I know) legitiman kriterij po kome uposljivaci procenjuju kandidate za posao. Mozda to i moze biti tako, ali isto tako moze biti i sjajan, velicanstven, paravan za sve vrste "bigotry" (stagod da je srpski termin).Valjda je to na nekom nivou i normalno, ljudi preferiraju one sebi slicne. Samo, ako je tako, valja znati da je tako.
Pa to jeste tako, odvajkada, a i svi izgledi pokazuju da ce i dalje biti.Pitanje je samo kako pristupiti tom problemu, prevazici ga a usput i izvuci zivu glavu, rekoh ja kao zena (i dizajnerka) Najmanje konstruktivno od svega mi deluje rantovanje na temu, znaci ako za neki posao treba da budes skinny bitch iako to niko eksplicitno nije naveo u aplikaciji - nema svrhe da kukas sto ne prihvataju punacke sa dobrom dusom, prosto kucas na pogresna vrata. Doduse ovaj posao jeste mozda ekstreman primer, ali za svaki posao s ljudima je nazalost neophodan neki bazicni nivo social skillsova...ako se pojavi neki za koji nije - count me in!
Link to comment
E ovo je momenat koji dezurni dusebriznici obicno zaobidju. Pre masivne imigracije, u Danskoj su recimo u nekim krajevima seljaci prodavali svoje proizvode tako sto postave tezgu sa vocem/povrcem, vagu i kasu bez nadzora. Dodjes, izmeris, platis, uzmes kusur. Seljak dodje i pokupi pazar na kraju dana, koji naravno niko ne dira. U Holandiji se na bolovanje islo na poverenje, bez lekarskog. U invalidsku sa potpisom jednog, bilo kog lekara. U Francuskoj si posle otkaza imao pravo na 90% plate najmanje godinu dana...A onda su dosli "nepokorni Indijanci".
Dosli, a? A Francuzi nisu njima isli u posetu, recimo u Alzir? More bre...
Link to comment
Hajde da ipak ne budemo Svajcarska.
... nemaju tecni jogurt™ too.NIsam mislio bukvalno. Ovde solidarnost u odbrani prava manjina ne postoji, to je po pravilu individualna kategorija koja zavisi od kucnog vaspitanja, inteligencije, empaticnosti i nekih talenata.Prosto, kao sto se narod nece pobuniti protiv odluka vlasti koje su ocigledno stetne (ali ce izaci da bije pedere) tako se nece buniti ni kada neko u fabrici ili kancelariji sikanira slabijeg ili malobrojnijeg. Ta stvar ne moze da se zacne kod pojedinca vec treba da postane sistemska (kao u groznoj Shwajtzarskoj).Otvriti ovu temu i pitati "sta ste vi uradili povodom toga" je isto kao i pitati "sta ste vi konkretno uradili povodom skorasnjeg izlivanja Dunava". Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...