Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

- popkult bonus: niko osim nas 4 iz srbije nije čuo za the smiths pa su zaključili da je to "a serbian thing"
Jedan od jacih utisaka u mojoj tek zacetoj drustvenjackoj istrazivackoj karijeri je koliko ima cak i etabliranih sociologa koji su uzasno usko obrazovani i izuzetno dosadni sagovornici.
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

Postoji izgleda odredjena netrpeljivost albanskih Albanaca (smesno zvuci) i kosovskih. Cuh jednom da su mnogi nasi™ Albanci kada je u Albaniji pao komunizam, kao vise eksponirani prema zapadnom svetu itd., isli u maticnu im zemlju i zapocinjali bizmise™ tj. prodavali naivnim sunarodnicima muda za bubrege. Ne znam sta je tu tacno, a sta nije. Neke stvari se doduse svode na potpuno licno iskustvo - imao samo kolegu Albance, iz Tirane, koji je na pomen kosovskih Albanaca rekao "you can keep them". Zasto, pitam ja, kad on kaze njegova je familija platilia nekom Kosovaru da ih ilegalno prebaci u Nemacku, on uzo pare, prebacio ih, a onda 3 dana kasnije otisao i prijavio ih kod policije kao ilegalce i uzeo neku nagradu koja se tada davala za prijavljivanje ilegalaca.
slicno iskustvo prosle godine: vracam se taksijem kuci, taksisti dosadno krece small talk, odakle si, sta vec.ja mu kazem da sam iz srbije, on kaze da je iz albanije, i krece da truje protiv kosovara, kako ih mrzi, kako su uzas... 5minuta.mislim se u sebi - ludog li coveka, to sto sam srbin, i sto me vozis za 10e ne znaci da treba da pljujes po svojimai onda isprica pricu kako je bezao iz komunisticke albanije na kosovo, pa ga ulovili lokalci (jos im se on obradovao kad ih je video :) ), prebili, opljackali i ostavili na planini da umreonda ga uhvatila vojska, pa ga stavila u zatvor (to kaze s posebnim osecajem srece i zadovoljstva - sto ima smisla, jer je zahvaljujuci tome preziveo), i posle ga pustili da se prosvercuje u nemacku i otpocne svoj zapadnoevropski sanza moju diskriminaciju: sedim na metro stanici, citam knigu i cekam na metro jelte.dolazi neka baba i pita - ti si stranac?- paaaa.. daaa. sto? (inace, ocigledno je obzirom da citam knjigu na engleskom)umesto odgovora, da mi ucini, i da me ne maltretira nemackim, pokaze par puta na praznu flasu na par metara od klupe gde sedim.ja kapiram da me upozorava da ne pravim djubre, te joj nekako na krdzavom nemackom objasnjavam da nije to moja flasa i da sam ja jedan fin momak koji to nikad ne bi uradioi onda stize babin punchline:- uzmes, odneses u prodavnicu i zaradis pare!- mrsupickumaterinumatorakarakondzulo (al dzabe kad nije razumela :( sem urlika kao takvog)
ovde ti je skolski sistem takav, osnovna cetiri godine, onda za srednju ucitelj pise svoje misljenje, koje je do prosle godine bilo obavezujuce, za koju vrstu skole je dete od 10 godina sposobno. ako ti napise hauptschule (zanat), fakulteta nikad videti nece.
ako se dobro secam, to vazi na nivou federalnih jedinica - mislim da mi je neko pricao da je resio isti problem laznim preseljenjem u drugu "drzavu"
Ali znam i za jednu katedru jednog nemačkog fakulteta koja nije krila <mada nije bilo ni eksplicitno "pravilo"> da stranjci (Srbi, Česi, Crnci, Argentinci, šta god) imaju uvek pola plate, a Nemci uvek celu platu.
postoji studija plata na max planku, gde stranci (neibtno odakle) mnooogo cesece dobijaju stipendiju za doktorantsku poziciju u odnosu na nemce koji dobijaju platu. mrzi me da guglam, mislmi da je bilo i na forumu Edited by Zverilla
Link to comment
A jel spada tu podjebavanje salterusa, kasirki & slicnih dusica, kad se pravi da te nista ne razume i tera da ponovis ?
tu ne znam da li je podjebavanje ili njihova generalna glupost. uglavnom se druzim s obrazovanim nemcima i oni nemaju problem sa mojim nemackimali zato kad god pricam sa trash.om iz usluznih delatnosti, nijedan od njih ne razume moje nazalno H (nemci imaju neko glasno h, koje meni zvuci identicno kao ovo moje)i onda ja ponavljam 20x "wilhelm strasse" da bih stigao kuci dok oni odmahuju glavom, dok se nekako ne razumemo i onda sa otkrovenjem uzviknu "aaaa, wilhelm strasse"prvo sam mislio da me zajebavaju, ali nakon 10og puta na istu foru, skapirao sam da su stvarno tupavi (ono - sta drugo moze da bude ulica koja je WIL_ELM...)jos malo na temu neinformisanosti:kolega, doktor nauka, znamo se vec nekoliko godina, primeti da jedem svinjetinu za ruckom i sokirano upita - pa zar niste vi u srbiji muslimani?onda ulece moj sef (poljak, koji je vise puta rekao da sveta rimska inkvizicija uopste nije bila tako losa kao sto zli jezici pricaju): "pa felix, kako to mozes da pomislis! oni su branili hriscanstvo u evropi od turaka 500 godina!"car :)
Link to comment
jos malo na temu neinformisanosti:kolega, doktor nauka, znamo se vec nekoliko godina, primeti da jedem svinjetinu za ruckom i sokirano upita - pa zar niste vi u srbiji muslimani?onda ulece moj sef (poljak, koji je vise puta rekao da sveta rimska inkvizicija uopste nije bila tako losa kao sto zli jezici pricaju): "pa felix, kako to mozes da pomislis! oni su branili hriscanstvo u evropi od turaka 500 godina!"car :)
Зна човек знање...
Link to comment

Citam ove vase dogodovstine iz Evrope i mnogo mi je milo sto sam emigrirao u US&A. Za 20+ godina, nijedan primer nekakve diskriminacije. Usput, to sto neki stranac ne zna gde je Srbija (ili misli da je bila deo SSSR ili je pomesa sa Slovackom, Sibirom, ili Sirijom), to nije diskriminacija nego neznanje. Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Jedan od jacih utisaka u mojoj tek zacetoj drustvenjackoj istrazivackoj karijeri je koliko ima cak i etabliranih sociologa koji su uzasno usko obrazovani i izuzetno dosadni sagovornici.
meni majka ima običaj da kaže da sam "zaglupeo" s protokom vremena (kad me pita bešto iz ukrštenih reči ili nešto iz kviza), a ja joj smireno objasnim da ne možeš u +30im imati enciklopedijsko-kvizološko znanje kao u gimnaziji, jer te posao vuče u fah-idiotizam.
Link to comment

Tja, meni ni jedan moj incident nije posebno zapao za srce, jer kad podelim njihov broj i intentizitet na sve ove godine u inostranstvu, mogu da zaključim da sam imao više neprijatnosti u duplo kraćem roku samo u vezi sa parkiranjem auta u mom starom bloku. Bilo šta u pogledu pripadanja nekoj grupi može da izazove bilo gde "problem" i/ili problem. "Pazi grobarčine, nosi univerzalke!!!"Ovako, prošlo je pored mene par kretena i gomila normalnih ljudi tokom ostalih 363 dana u godini.

Link to comment
Citam ove vase dogodovstine iz Evrope i mnogo mi je milo sto sam emigrirao u US&A. Za 20+ godina, nijedan primer nekakve diskriminacije.
USA je ipak nešto specijalno kad je u pitanju odnos prema imigrantima. Parče porodice mi je tamo, pa znam. Meni je zapao malo teži posao, kao i obično.
Link to comment
postoji studija plata na max planku, gde stranci (neibtno odakle) mnooogo cesece dobijaju stipendiju za doktorantsku poziciju u odnosu na nemce koji dobijaju platu.
hehe, ma je l da...
Link to comment

Sve sto sam procitao na ovom nesvetom thread-u samo me je ucvrstilo u visegodisnjem stavu - fuck central europe. A ono za Smithse je neprejebivo - to mora da je neka njihova interna stvar :lol: vala da znas da jeste...

Link to comment

dva velika plakata u minhenu. na jednom se reklamira neki fitness studio za zene. 5 zenskih u trenerkama:- 3 zgodne mlade plavuse- 1 debela turkinja- 1 trudna indijka/pakistankadrugi plakat je povodom pocetka akcije "nacionalna strategija za opismenjavanje odraslih". na plakatu neka turkinja/arapkinja.

Edited by Ros
Link to comment
pita covek: "Why do you people come here?"
prosto ne zelim vjerovati u ovakva diskriminatorna pitanja, te kad me neko slucajno i pita tako nesto, znajuci da dolazim sa toplog mediterana u ovu smrzotinu od zemlje, obicno odgovaram 'zbog klime, naravno' :s_d: treptrep nevjerica, ono sto slijedi poslije toga nema cijenu...
Link to comment
dva velika plakata u minhenu. na jednom se reklamira neki fitness studio za zene. 5 zenskih u trenerkama:- 3 zgodne mlade plavuse- 1 debela turkinja- 1 trudna indijka/pakistanka
Isti pano ovde kod mene bi imao 5 od 5 zgodnih plavusa.
Link to comment
prvi, praaaavi, uskace sa:
vidiš a kod mene je ne-Nemica srala, a Nemica joj skresala "naravno da je Evropa" s druge strane pak me je jednom zdravo iznervirao jedan belgijski Nemac (da, i to postoji, grad Eupen i okolina) kada je ovako ispričao gde je sve putovao: "bio sam uglavnom samo po Evropi, i malo u Poljskoj i Češkoj"
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...