Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

E ovo je momenat koji dezurni dusebriznici obicno zaobidju. Pre masivne imigracije, u Danskoj su recimo u nekim krajevima seljaci prodavali svoje proizvode tako sto postave tezgu sa vocem/povrcem, vagu i kasu bez nadzora. Dodjes, izmeris, platis, uzmes kusur. Seljak dodje i pokupi pazar na kraju dana, koji naravno niko ne dira. U Holandiji se na bolovanje islo na poverenje, bez lekarskog. U invalidsku sa potpisom jednog, bilo kog lekara. U Francuskoj si posle otkaza imao pravo na 90% plate najmanje godinu dana...A onda su dosli "nepokorni Indijanci".
/Predrasude, Haneke mod/Naravno, da seljak ne sedi na kasi jer keca svoju cerku koju je zakljucao u podrum./Predrasude, Haneke mod/
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

Jednostavno zena je usvojila vecinski diskurs, odusevljeno se slaze sa time da su njeni sunarodnici lopovi. To je jednostavno posledica diskriminacije, da oni manjinci koji uspeju da se delimicno integrisu - cesto osecaju potrebu da zastupaju vecinske stavove. Bolje je da te stavove onda zastupas sa entuzijazmom, i na kraju i poverujes da je sve to tako.
Ovo me je podsetilo na neobičan fenomen koji sam bila svojevremeno primetila: naime, najveći i najglasnij obožavatelji, hvalitelji i podržavaoci Šešelja u mom tadašnjem okruženju su bili -- Hrvati, Mađari i Mađaro-Nemci.
Link to comment
Ovo me je podsetilo na neobičan fenomen koji sam bila svojevremeno primetila: naime, najveći i najglasnij obožavatelji, hvalitelji i podržavaoci Šešelja u mom tadašnjem okruženju su bili -- Hrvati, Mađari i Mađaro-Nemci.
Isti slucaj ovde, dok sam ziveo u bgdu najvatreniji radikal u mom okruzenju bio je komsija Makedonac. Valjda je to bila neka nesvesna preventivna odbrana od nacionalisticke histerije.
Link to comment
Da li je odnos jednak i prema Ekvadorcima, na primer?
Kanarska ostrva nisu neki dobar primer, ovde toga stvarno nema. Postoji tradicionalna tenzija izmedju domorodaca i Marokanaca, al' to je nesto nevezano za rasu, nego zdrava komsijska netrpeljivost :)Sto se Spanije tice, eventualno su na nekom zlom glasu Kolumbijci i Rumuni, zbog kriminala. Za Ekvadorce nisam cuo nikad nista.
Link to comment

@Amelija: i moje iskustvo takodje, mada ne govori u korist Dabovicevog zakljucka vec naprotiv: to sto su u manjini im je okidac da pokazu lojalnost vecini, jer se (svesno ili nesvesno) osecaju ugrozenim.Da nije tako, svi Hrvati, Madjari i Madjaro-Nemci sirom sveta bi hvalili i obozavali Seselja. Ovako, to se (gle cuda) svelo na one Hrvate/Madjare/etc. koji zive medj' srpskim vecinama. Meni je strina Slovenka/Nemica i ona je u ono doba histerije upadljivo (upadljivije od svih komsija&sugradjana) hvalila Milosevica i Seselja u duetu.edit: Radagast odgovorio pre mene

Edited by CowBoy
Link to comment

Pojedemi mi glupi firefox post...Šta ga znam, da se ogradim odmah IMHO najmanje diskriminacije ima prema Mađarima, Slovacima i Vlasima/Rumunima, oni su dosta dobro politički organizovani sami između sebe i postoji tradicija njihovog organizovanja i manjinskih prava u mestima gde žive. Pa i mogu da se izbore za to da ih barem država i državni aparat ne šikanira, barem ne više nego većinsko stanovništvo. Ja mislim da sam više puta čuo uvrede na izbegličko/bosansko/crnogorskoj nego na nacionalnoj osnovi u sremskim selima...Romi jako malo rade na svom organizovanju, glasove prodaju Radikalima i kome god i ciklus siromaštva se konstantno obnavlja - politički nezastupljeni => maltretiranje od strane države => maltretiranje od strane društva => siromaštvo, loše obrazovanje, loše znanje jezika, loši životni uslovi = loša higijena = boleštine => maltretiranje od svih živih => raspad porodice i šire društvene zajednice.Ipak ne može ništa bez politike, a ako su manjine isključene iz političkog života prepuštene su sami sebi i maltretu i hirovima.

Edited by Utvara
Link to comment
Da li ste je doziveli, gde, kako ste reagovali, da li je i na koji nacin problem resen, a krivci procesuirani i sankcionisani? Sta sve zapravo moze biti diskriminacija i uznemiravanje ove vrste?Bilo bi dobro da budu spomenute situacije vezane za posao, obrazovanje, duzi boravak ili zivot na prostoru gde vam se nesto slicno desilo/desava, a ne npr poseban red na granici/aerodromu za non eu gradjane itd...
moj prvi boravak u inostranstvu nakon 12 godina... nakon 90-ih. francuska, predgrađe ženeve, neka škola medicinske fizike. tri nedelje.holanđanin koji je smarao i kinjio na račun toga što sam srbin koljač. da bi na kraju pitao što mi se ne dopada.nisam preduzela ništa, sem što mi je bila knedla u grlu i oči pune suza.to je otprilike bilo najgore.posle toga, troje nekih hrvata u nekoj drugoj školi u italiji, koji su išli okolo i pričali da su srbi govna i svašta tako nekom internacionalnom okruženju. pa mi posle prilazili indijci, argentinci i ostali da me pitaju kakvi smo mi to srbi.inače su imali zanimljivu osobinu da nam (bile tamo još 2 novosađanke, od kojih 1 je jedna na duže boravila u trstu) se, ako su u grupi, nikad ne kažu dobro jutro (a sedeli na predavanjima pored), al ako se pojedinačno sretnu, uredno se javljaju.otprilike to, i drkanje po aerodromima* koje nije bilo samo red za non EU.*- problemi su nastajali kad ja npr. idem u bugarsku u nekakav expert mission, a presedanje je u beču (za koji nemam vizu jer mi ne treba). pa me onda smaraju i proveravaju i mrcvare i kao pa ne možete. onda pokažem ko me zove, ko me šalje i koliko para će potrošiti svi oni zajedno ako se tamo ne pojavim. o, izvinite, prođite.u moskvi je bilo slično na putu za taškent.ukratko, iz tog poniženja spasla me je struka. Edited by PointTaken
Link to comment

moje iskustvo s britancima je prilicno pozitivno. vecina funkcionise 1 na 1, generalno o osobi ne zakljucuju na osnovu porekla, izgleda, garderobe, skole... vec na osnovu komunikacije, sto je sjajno. mnogo vise predrasuda, rasizma i slicnih pizdarija sam primetio (i doziveo) kod raznih doseljenika kojima je stalo da se dokazu. naravno, ima britanaca manijaka i rasista ali vrlo malo - da li zato sto su se kroz istoriju dosta mesali sa strancima ili sto ih je sistem dresirao nisam siguran al fakat ih nema mnogo. britanci se (moje iskustvo) daleko bolje ponasaju prema nama dodjosima nego sto mi to cinimo medjusobno.glass ceiling - to je vec klasni momenat. ja kao stranac tesko da mogu avanzovati do vrtoglavih poslovnih visina al u principu imam (nemam) iste sanse kao i britanac koji nije isao u odgovarajucu skolu, nema odgovarajucu diplomu, prijatelje, okruzenje. oni koji bez tih atributa uspeju su jos uvek bitno u manjini.inace, kad mene neko tako potkaci (desilo mi se par puta u dvadeset godina, ne vise) niti se branim, niti napadam, niti objasnjavam. jednostavno ignorisem. njegova glava, njegova bolest, njegov problem. doduse, ne sumnjam da bih se obratio vlasti kad bih bio zrtva diskriminacije koja prevazilazi verbalni rant. imao sam srece da mi se to nije desavalo, nadam se da ce tako i ostati.

Link to comment

Samo par crtica iz prošle radne nedelje:- U petak otpuštena sekretarica kod mene u firmi, četrdesetogodišnja žena marokanskog porekla. "Unable to cope with work-load and stress", kaže njena menadžerka. Kolege Flamanci (ima ih oko 80% u firmi) sa razumevanjem klimaju glavom uz komentar da "oni" nisu poznati po vrednoći.- Koleginica šalje faks u Češku. Faks ne prolazi, komentar je "Sigurno nemaju struje", na šta uleće doskočica druge koleginice "Ma, možda je i imaju, al garant ne umeju da je koriste".- Izveštajima lekara iz istočne Evrope i Turske se po difoltu ne veruje, jer se "zna da oni varaju".- Još se nisu navikli na egzotiku rada sa nekim iz Srbije, pa i dalje stiže bujica prepametnih pitanja. Ove nedelje bih istakao "Otkud to da vi jedete suši?" i "A i kod vas se ugrađuju pace-makeri?"

Link to comment

Ja i dalje, sedam godina kasnije, ne mogu da se opasuljim da je zena iz Amerike mislila da lazem kada sam joj rekao da znam za Marlboro, a kada sam je obavestio da imamo fabriku Marlbora, pogledala me je uz sazaljiv osmeh nekoga ko slusa patoloskog mitomana. "siroti mladic, sta je sledece, jos ce reci da ima i internet".To su mnogo vece kulturne razlike nego sto ljudi misle. Amerikanci uglavnom ne putuju van svoje zemlje (samo 30% poseduje pasose) i cesto ne shvataju da zive u centru ogromne imperije u cijim perifernim delovima, kao sto su Srbija ili oaza Siwa u Sahari (prosecni mladi Berber vozi motor i duva sa ortacima uz Boba Marlija) ljudi dele, jedan na jedan, kulturne vrednosti sa rodjenim Rimljanima Amerikancima. jedan od razloga za ovo je ukorenjeni egzotizam putopisaca koji se u TV emisijama uglavnom koncentrisu na etnicke i lokalne aspekte zivota u stranim zemljama i zanemaruju globalisticke. pretpostavljam da ce cak i natprosecno obavesteni zapadnjak rasudjivati o Srbiji kao o zemlji trube i nece mu pasti na pamet da razmislja o hiperurbanim aspektima ovdasnjeg zivota, kao sto je, na primer, blokovska potkultura.svojevremeno sam imao problem da objasnim jednom drugaru, inace jako obavestenom coveku, da u Istanbulu postoji veoma zivahna goth potkultura, i da pobocni delovi Taksima posle ponoci deluju kao fantazija Vilijema Barouza, sa* trandzama, gotima, narkomanima, policajcima u civilu, dzeparosima, pogubljenim korejskim verskim fanaticima na proputovanju do svetinja u Efesu. "ne, oni su konzervativno drustvo, preterujes ti".* potpuni offtopic ali nisam nikada video grad velicine Beograda koji je do te mere etnicki i kulturno monolitan i monoton kao nasa "vibrantna prestonica".

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Samo par crtica iz prošle radne nedelje:- U petak otpuštena sekretarica kod mene u firmi, četrdesetogodišnja žena marokanskog porekla. "Unable to cope with work-load and stress", kaže njena menadžerka. Kolege Flamanci (ima ih oko 80% u firmi) sa razumevanjem klimaju glavom uz komentar da "oni" nisu poznati po vrednoći.- Koleginica šalje faks u Češku. Faks ne prolazi, komentar je "Sigurno nemaju struje", na šta uleće doskočica druge koleginice "Ma, možda je i imaju, al garant ne umeju da je koriste".- Izveštajima lekara iz istočne Evrope i Turske se po difoltu ne veruje, jer se "zna da oni varaju".- Još se nisu navikli na egzotiku rada sa nekim iz Srbije, pa i dalje stiže bujica prepametnih pitanja. Ove nedelje bih istakao "Otkud to da vi jedete suši?" i "A i kod vas se ugrađuju pace-makeri?"
na ovo si im odgovorio decidno NE, jel da?
Link to comment
Ja i dalje, sedam godina kasnije, ne mogu da se opasuljim da je zena iz Amerike mislila da lazem kada sam joj rekao da znam za Marlboro, a kada sam je obavestio da imamo fabriku Marlbora, pogledala me je uz sazaljiv osmeh nekoga ko slusa patoloskog mitomana. "siroti mladic, sta je sledece, jos ce reci da ima i internet".To su mnogo vece kulturne razlike nego sto ljudi misle. Amerikanci uglavnom ne putuju van svoje zemlje (samo 30% poseduje pasose) i cesto ne shvataju da zive u centru ogromne imperije u cijim perifernim delovima, kao sto su Srbija ili oaza Siwa u Sahari (prosecni mladi Berber vozi motor i duva sa ortacima uz Boba Marlija) ljudi dele, jedan na jedan, kulturne vrednosti sa rodjenim Rimljanima Amerikancima. jedan od razloga za ovo je ukorenjeni egzotizam putopisaca koji se u TV emisijama uglavnom koncentrisu na etnicke i lokalne aspekte zivota u stranim zemljama i zanemaruju globalisticke. pretpostavljam da ce cak i natprosecno obavesteni zapadnjak rasudjivati o Srbiji kao o zemlji trube i nece mu pasti na pamet da razmislja o hiperurbanim aspektima ovdasnjeg zivota, kao sto je, na primer, blokovska potkultura.svojevremeno sam imao problem da objasnim jednom drugaru, inace jako obavestenom coveku, da u Istanbulu postoji veoma zivahna goth potkultura, i da pobocni delovi Taksima posle ponoci deluju kao fantazija Vilijema Barouza, sa* trandzama, gotima, narkomanima, policajcima u civilu, dzeparosima, pogubljenim korejskim verskim fanaticima na proputovanju do svetinja u Efesu. "ne, oni su konzervativno drustvo, preterujes ti".* potpuni offtopic ali nisam nikada video grad velicine Beograda koji je do te mere etnicki i kulturno monolitan i monoton kao nasa "vibrantna prestonica".
ovo sve postoji i na liniji veliki grad-mali grad.nisu u pitanju samo nuzne predrasude (mislim, sta ja znam uopste o istanbulu, naravno da cu do neke mjere da ga stereotipiziram, ali sam toga svjesna) nego zelja ljudi da sebe vide u sto boljem svjetlu, makar kroz geo/etno ili kakvu god pripadnost, ako vec ne drugacije.nevjerovatna pitanja sam slusala, recimo, sasvim ozbiljno, da li kod nas™ roditelji dogovaraju brakove.blaze biserne primjere uopste da ne pominjem. Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...