Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Da, a narocito u ovoj "demokratiji". Drzava itekako moze da radi sta joj prdne, a svodi se na uske interese samog vrha piramide. Njihov jedini zadatak i misija je da ne izazovu gradjanski rat (a nekad im i to odgovara), i da te drze porobljenog i po mogustvu uljuljkanog, da mislis da si slobodan i da ti je super. Ignorance is bliss. Idiocracy u punom zamahu, narocito u Srbiji.

 

 

To za transakcije i ima smisla, prevashodno kao pritisak na standardne vidove slanja novca da smanje marze. Verujem da cemo jednog dana imati jedna racun za ceo svet sa minimalnim marzama za transakcije. Infrastruktura za to vec postoji i kao sto je EU naterala mobilne operatere da se odreknu dela profita na romingu tako verujem da cemo videti pritisak da se nesto slicno desi za prekogranicne novcane transakcije, makar one manje.

 

 

Drzava ne moze da radi sta joj se prdne. 

 

Link to comment

pozdrav!

prijavio sam se, iskreno, jer me je zabolela gloova od škrabotina, poluinformacija i netačnih navoda u ovoj temi. za osnovne stvari i pojmove će se već neko javiti da vam pojasno kako i šta. 

ja ću se pozabaviti malo naprednijim aspektima ove priče.

cela bitcoin mreža funkcioniše na principu konsenzusa. u toj mreži zapravo niko nema ni jedan bitcoin, već ima samo 1 ključ koji kontroliše neki prostor (adresu) na kojem se mogu naći neki bitcoin-i. kada vršite transakciju vi zapravo šaljete ključ za jednu adresu na drugu adresu. praktično se odričete prostora koji vi kontrolišete. ostali korisnici mreže (tj. drugi nezavisni nodovi) vrše kontrolu da li je ključ validan - i ako jeste - odobravaju transakciju. nezavisni nodovi u mreži prisluškuju mrežu, hvataju transakcije, pakuju ih u blokove i prosleđuju dalje. nezavisni nodovi mogu da pakuju te transakcije u nove blokove i to su rudari (koji za taj posao dobijaju 25 btc nagradu), ili mogu samo da "prisluškuju" mrežu, tj. da funkcionišu poput nekog repetitora. 
 

e sad, implikacija tu ima puno. jedna od najvažnijih je recimo da ne može neko treći (recimo država ili banka) da upadne na vašu adresu i naplati ili oduzme išta. poreze je nemoguće naplatiti osim konsensualno. ključeve je danas nemoguće razbiti. dakle, morali bi silom da ih dobiju od njihovih vlasnika.

i nije tačno da je mreža anonimna. ona je pseudo-anonimna. vrlo lako se mogu pratiti btc adrese. najveći je problem povezati adresu sa imenom i prezimenom.

toliko za sada.

lp

Edited by Mr.Pink
Link to comment

Dark Wallet je verovatno dovoljan za anonimnost, a pogotovo kada se na Bitcoin nakacis preko Tor mreze.

 

i nije tačno da je mreža anonimna. ona je pseudo-anonimna. vrlo lako se mogu pratiti btc adrese. najveći je problem povezati adresu sa imenom i prezimenom.

toliko za sada.

lp

Link to comment

A za sta je vezan BC? Recimo da se prosetam danas to tog njihovog bankomata i da zamenim 10 funti u bitkoine, gde oni stignu i kako ja tome 'novcu' pristupam? Jel to kao paypal pa pristupam preko mejla? Ili se prvo negde napravi nalog?

 

svojim bitcoinima pristupaš preko svog novčanika (aplikacije). 

 

novčanik može biti zvanični novčanik koji je izradila BTC fondacija. pošto je ceo projekat open source, mogu se koristiti i provereni third party novčanici. 

 

novčanik je tu malo prejaka reč, jer sve što novčanik radi jeste da skladišti ključeve. tako da u principu vam i nije potreban nikakav softver kako bi kontrolisali svoje novčiće - već samo 1 parče papira ili dobro pamćenje. ;) 

 

izguglajte "paper wallet". to je praktično izgenerisana adresa sa svojim ključevima. naravno, ključeve nikome ne pokazujete, jer ko ima ključeve - on ima i bitcoine.

Edited by Mr.Pink
Link to comment

btw, pročitah da pravoslavna braća ruska planira da uvede kazne u rasponu od 1000~2000 eur za svakog ko bude imao ikakve veze sa bitcoinima. 

pametnome dosta! 

Edited by Mr.Pink
Link to comment

 poreze je nemoguće naplatiti osim konsensualno.

 

kao sto ja od pocetka pricam. 

 

geekovski nacin da se izbegnu obaveze prema zajednici.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

kao sto ja od pocetka pricam. 

 

geekovski nacin da se izbegnu obaveze prema zajednici.

 

još kada ta zajednica ne bi pod pretnjom sile od mene tražila pare - to bi bilo još lepše. 

Link to comment

još kada ta zajednica ne bi pod pretnjom sile od mene tražila pare - to bi bilo još lepše. 

 

Oprosti, hoces da te lepo, sa masnicom, zamole da ispunis svoju elementarnu obavezu prema drustvu cije benefite koristis? silom, nego kako. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Anarhisti, iz ideoloških razloga vijaju basnoslovno bogatstvo... Nešto kao sajber-anarho Toni Montano. Rasturaju iznutra.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment

Oprosti, hoces da te lepo, sa masnicom, zamole da ispunis svoju elementarnu obavezu prema drustvu cije benefite koristis? silom, nego kako. 

 

 

čuj, ja trenutno kucam iz republike šumske. da li bi bio ljubazan da mi objasniš koje to benefite ja koristim? asfaltirani put i "trgove đenerala draže"?

 

radije ću se valjam u blatu nego da koristim takve benefite. 

 

Edited by Mr.Pink
Link to comment

čuj, ja trenutno kucam iz republike šumske. da li bi bio ljubazan da mi objasniš koje to benefite ja koristim? asfaltirani put i "trgove đenerala draže"?

 

ne banalizuj, nije Bitkoin nastao u RS, to pod jedan, a pod dva, da te napadne medjed ne bi te u bolnicu vozio Satosi Nakamoto nego onaj ko je za to placen iz poreza.

 

jednostavno hvalis se necim sto se izvan tih tehnoanarhistickih krugova smatra sramotom i kriminalom. 

 

ponudi vijabilnu alternativu porezu, pa da pricamo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...