Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

a dobro, posmatrano iz ugla savrsenog utopistickog drustva, jeste :))

 

Nikakav utopizam. Dolar je, zbog nekoliko razloga (FED, nafta...), vise sklon promenama vrednosti od, na primer, evra. Pravis valutu za koju pretendujes da bude globalna i stabilna i vezes njenu vrednost za dolar!?!? Upropastio si je u startu jer se mogu desiti dve situacije. Da bi održao vrednost valute, ukoliko dolar poraste, moraš upumpavati dolare i otkupljivati valutu. Ukoliko vrednost dolara pocne da pada, padace i vrednost tvoje valute i imaces izbor da li da odustanes od vezanosti za dolar ili da li da stampas valutu.

 

Stvar je u tome sto onaj koji izdaje valutu nema dovoljno novca da isprati te fluktuacije i sto ce pri prvoj  krizi odustati od vezanosti za dolar. 

 

Citave države su pokušale da urade sličnu stvar, da vežu svoje valute za franak, dolar, zlato, sta god. I sad ocekujes da neki privatnik uspe tamo gde države nisu uspele.

 

Novcu daje vrednost ekonomija koja iza njega stoji, obim transakcija koji se u tom novcu obavlja, a ne neka vezanost za druge valute, zlato itd.... Zbog toga su centralne banke odustale od zlatnog ili valutnog standarda a ne zbog nekakve svetske zavere. 

Link to comment

Ima, kako nema. Napravljen je tako da zloupotrebljivači ne mogu da budu naFatani.

 

Mislis ono Bitcoin finansira teroriste i taj rad. A da ok, pa da, slozio bih se. Na lomacu sa direktorom Bitcoina!

Link to comment

Kako ama baš svaki pokušaj prodaje nečeg što je revolucionarno, novo, humano, protiv okoštalog otuđenog sistema i šta ti ja znam šta sve ne, na kraju završi ovim srednjevekovnim, zakon jačeg objašnjavanjem?

 

Nema tu zakona jaceg, radi se o osnovnoj pismenosti kada je u pitanju rad na racunaru. U osnovne stvari se ubraja da stavis password na svoj Bitcoin wallet, da nemas glup password u sistemu i da povremeno napravis kopiju svojih para. Onaj ko to ne ume, sta uopste trazi na kompjuterima?

Link to comment

Novcu daje vrednost ekonomija koja iza njega stoji, obim transakcija koji se u tom novcu obavlja, a ne neka vezanost za druge valute, zlato itd.... Zbog toga su centralne banke odustale od zlatnog ili valutnog standarda a ne zbog nekakve svetske zavere. 

 

Mora da je jako lepo zatvoriti okice i ziveti u savrsenom svetu koji se uzgred budi receno raspada. To je uradjeno samo iz uskog interesa bankara/vlasti i kraj.

Link to comment

Mislis ono Bitcoin finansira teroriste i taj rad. A da ok, pa da, slozio bih se. Na lomacu sa direktorom Bitcoina!

 

to je drugi aspekt, ovog puta sam se samo osvrnuo na rudnike ovog zlata

Link to comment

Mora da je jako lepo zatvoriti okice i ziveti u savrsenom svetu koji se uzgred budi receno raspada. To je uradjeno samo iz uskog interesa bankara/vlasti i kraj.

 

Aaaaaaaaa zavera, trijaterala, bilderberg, masoni i jogi letaci. Tako reci.

Link to comment

meni je ok da mi neko kaže da sam glup zato što propuštam dobru poslovnu priliku

 

ni prva ni poslednja

 

međutim pristup bitcoinu kao valuti koja spasava svet uz jedan fin propovednički ton je potpuno suluda

 

jedino ako pristup nije kao kod moje pokojne babe cincarke - sine, kada vidiš da se neko davi, pomozi mu, gurni ga dublje da se kraće muči

 

onda razumem, iako ne podržavam

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Problem br. 1 u svetu je novac. Bitcoin je jedan novi i sasvim drugaciji novac i zbog toga bar delimicno moze da utice na dovodjenje stvari u normalu. Niko ovde, pa ni ja, nisam propovedao da je Bitcoin kao takav spas.

Link to comment

ne dovodi ništa u normalu, samo omogućava nove špekulacije, širi mogućnosti

 

kod pravih valuta, koje su u normalnim tokovima, bar deo (ma koliko mali) ide na lečenje bolesnih, obrazovanje neobrazovanih, zbrinjavanje ubogih

 

bitcoin omogućava izbegavanje bilo kakvo obavezno učestvovanje u onome što je jedan od osnovnih aspekata društva 

 

sa druge strane ne otvara nove mogućnosti onima koji nemaju, 

 

može se kupiti, to je već za one koji imaju novac

 

može se iskopati, ali sve teže i teže uz potreban izuzetno jak hardver, koji je i energetski zahtevan

 

drugi način kopanja je preko diperzije hardvera na mnogo umreženih računara, preko malver programčića

 

ne vidim ja tu neke nove mogućnosti za one kojima je nova valuta najpotrebnija

Link to comment

Kratkovida je ta prica i steta sto ne kapiras koji su to problemi koje Bitcoin resava. Efekat tako neceg ne moze da se vidi preko noci, vec su potrebne godine i godine. Drustvena korisnost se ogleda upravo u tome sto se ekonomija pretvara u normalniju i samim tim postoji sansa da pocnemo da se izbavljamo iz ove velike farse sa novcem, iz finansijskog ropstva. Konj prdi, vetar nosi, kad neko ne zeli da shvati da je nesto mozda bolje od neceg prethodnog, nikakvi tu argumenti ne pomazu, a izneo sam ih milion...

Link to comment

na primer sutra se uvede bitcoin. ja mogu da dođem do njega samo ako ga kupim za već postojeće pare. znači, ko nema para sada, neće ih imati ni tada. s obzirom da nema narodne banke, nema ko da reguliše kurs, pa se on slobodno formira. ako neko uleti sa milijardu dolara, bitcoin ode gore (u odnosu na trenutne valute) i onaj ko ga nije kupio na vreme, može da se jebe. međutim, hleb i dalje košta 0.01 bitcoin, ali to je sada 100 dolara, a ne 10 kao juče.

 

ako meni treba 1000 bitcoina da bih kupio stan, a mogu da vraćam 1 mesečno, od koga ih tražim ?

 

kada dođemo blizu gornje granice bitkoina, a populacija se znatno uvećala, šta da radimo ? odakle nam bitkoini koji u tom trenutku već dosta vrede jer ih ima malo. onaj ko ih ima je car, onaj ko ih nema - sirotinju i bogu si teška.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...