Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Kada se (skoro) svi Bitcoini iskopaju, incentive za minere ce biti transaction fee. Transaction fee je incentive in danas, s' tim sto je neuporedivo manji tih 25 BTC koji se svakih 10 min ubace u sistem, kada se jedan blok resi.

 

U vezi mog neznanja od Bitcoinu, da, ne razumem niti me interesuju neke tehnicke dubine, nemam potrebu istima da se bavim jer ne razvijam aplikacije, s' druge strane mislim da znam koliko mi je potrebno i mislim da imam dovoljno znanja da druge barem uvedem u Bitcoin. Rajka, ako si mislila na tehnicke dubine, slazem se, ali ako si mislila na opste znanje o kriptovalutama, ja se ne bih slozio.

 

mene je informisao pyc baš na ovom topicu i reče mi da sav taj hardware troši struju da bi u realnom vremenu verifikovao sve transakcije bitcoina. tako nekako sam ja to shvatio.

onda sam mu ja postavio pitanje šta će da se desi kada ostane premalo bitcoina da se iskopa i kad ljudi krenu da isključuju svoj hardware, on mi je rekao da se to neće desiti jer će ljudi na dobrovoljnoj bazi da daju napojnice ovima što i dalje drže hardware u mreži.

 

ili me je pyc trolovao ili će ceo taj finansijski sistem da se zasniva na bakšišu i dobroj volji. :)

Link to comment

Nema u Bitcoinu nikakvog mesta za neiskrenost. Ceo sistem je otvorenog koda, i svima je dostupan i mogu da ga koriste, zapravo nema nikakvog elitizma u Bitcoinu. Ako verujes u Bitcoin ideologiju, onda ga kupuj i time mu dizi cenu i reklamiraj ga - ako ne verujes, slobodan si da ne verujes i da trolujes po forumima. Bitcoin nije ekskluzivni klub, kao sto su mnogi bankarski, bilderberski, masonski i slicni... Hajde sada smejte se jos malo teoreticaru zavere. Zavera je u praksi pokazana i dokazana x puta do sada, ali ima nesto u ljudima sto cini da to jednostavno ne zele da vide.

 

dovoljno kvalitetni linkovi da se pročita jedna suštinska neiskrenost libertarijanskog pristupa 

 

u pozadini je neko pustio muzku, te se čuje 

 

Efficiency and progress is ours once more 

 

itd

Link to comment

yup, informisi se od strane ryca, pa troluj. nema veze sto sam ja dala recimo jedan od mnogih kvalitenih linkova (koje si mogao i sam da nadjes da te zanima) par postova gore. ali tebe zapravo ne zanima da se informises zar ne? ti si ovde dosao da das "misljenje".

 

Ako neko poredi utrošak energije koja radi nešto konkretno i neophodno za život i rad ljudi (rashlađuje, greje ili osvetljava kanc), sa potrošnjom energije koja se utroši za emisiju bitcoina...ne moram ja biti nešto previše informisan o btc da bih rekao da je to klasično izvrtanje teza.

 

Zameni dolar bitcoinom i opet ćeš imati banke koje poseduju poslovni prostor gde rade ljudi i tu troše struju na klime i sijalice

To ne možeš izbeći osim ako će bitcoin da uništi i bankarstvo, berze i drugo. A neće. Baš toliki anarhisti nisu čak ni vlasnici bitcoina.

 

Usput, bitcoin morati da i dalje troši energiju na mining, obradu transakcija i šta li već radi taj silni hardware.

 

Tako da bi potrošnja energije bitcoin sistema treba da se poredi sa utroškom štamparije novca a la Topčider, a ne sa strujom koju troši 100.000 filijala u USA.

I čak i ako bi bitcoin sistem mogao sam da odmeni baš kompletan finansijski sistem, mi i dalje imamo ljude koji će da zbog nečega da sede u svojim kancelarijama i drže uključen klima uređaj.

 

I ako bitcoin sada troši 650 GWh energije, koliko će da troši ako bi se to stvarno raširilo u upotrebi?

Broj transakcija koji vrše veoma mali broj običnih ljudi, mešetari, narko dileri i drugi različiti krimosi nije ni milijarditi deo broja tranaskcija ako bi gomile ljudi krenu da vrše tranaskcije za kupovinu svega i svačega. Koji hardware će sve to da nadgleda u realnom vremenu?

Link to comment

 

Bitcoin nije ekskluzivni klub, kao sto su mnogi bankarski, bilderberski, masonski i slicni... Hajde sada smejte se jos malo teoreticaru zavere. Zavera je u praksi pokazana i dokazana x puta do sada, ali ima nesto u ljudima sto cini da to jednostavno ne zele da vide.

 

aj reci koju o reptilima!

Link to comment

Ako neko poredi utrošak energije koja radi nešto konkretno i neophodno za život i rad ljudi (rashlađuje, greje ili osvetljava kanc), sa potrošnjom energije koja se utroši za emisiju bitcoina...ne moram ja biti nešto previše informisan o btc da bih rekao da je to klasično izvrtanje teza.

 

Zameni dolar bitcoinom i opet ćeš imati banke koje poseduju poslovni prostor gde rade ljudi i tu troše struju na klime i sijalice

To ne možeš izbeći osim ako će bitcoin da uništi i bankarstvo, berze i drugo. A neće. Baš toliki anarhisti nisu čak ni vlasnici bitcoina.

 

Usput, bitcoin morati da i dalje troši energiju na mining, obradu transakcija i šta li već radi taj silni hardware.

 

Tako da bi potrošnja energije bitcoin sistema treba da se poredi sa utroškom štamparije novca a la Topčider, a ne sa strujom koju troši 100.000 filijala u USA.

I čak i ako bi bitcoin sistem mogao sam da odmeni baš kompletan finansijski sistem, mi i dalje imamo ljude koji će da zbog nečega da sede u svojim kancelarijama i drže uključen klima uređaj.

 

I ako bitcoin sada troši 650 GWh energije, koliko će da troši ako bi se to stvarno raširilo u upotrebi?

Broj transakcija koji vrše veoma mali broj običnih ljudi, mešetari, narko dileri i drugi različiti krimosi nije ni milijarditi deo broja tranaskcija ako bi gomile ljudi krenu da vrše tranaskcije za kupovinu svega i svačega. Koji hardware će sve to da nadgleda u realnom vremenu?

 

da bi ocenio da li je to mnogo ili malo energije (para), mora bi stavis u kontekst potencijalnih usteda ( na bankarskim fee- jevima na primer), i onda taj broj ponderises sa verovatnocom da projekat propadne pre nego sto se realizuju koristi. ja ne znam za takve kalkulacije, ali ono sto je specificno za ideje koje imaju disruptivni potencijal, osim visokog rizika, jeste i da je tesko predvideti sve potencijalne koristi. recimo, 1985, 1990, pa cak ni 1995 niko (ukljucujuci one koji su ga napravili) nije predvidjao da ce internet postati ni ovoliko vredan koliko je sada (a postoji konsenzus da smo tek poceli s njim).

 

ono sto je meni zanimljivije je da li ce sledeca iteracija kriptovaluta (jer kao sta sam rekla bitcoin je tek early alpha), biti energetski efikasnija i kako ce se regulisati eksterni efekti.

Link to comment

U vezi potrosnje energije, procena sa Reddita...:

 

According to this article, there are currently 93,000 bank branches in the US.

For Air conditioning let us assume each bank branch has this AC unit: at 5kw, and uses it 20% of the time, 50% of the year. 5kw * 24 * 0.2 * 0.5 * 365= 4,380 kwh x 93,000 = 407 GWh per year.

We will estimate lighting at 6 of these fixtures, on 12 hours per day. 360 * 6 * 12 * 365/1000 = 9,460 kwh * 93,000 = 880 GWh

Computers are about the same. A bank branch will have 6 computers on at any given time, with ~300w used by the tower and another 60 by the monitor, working out to be 360 * 6 * 12 * 365/1000 = 9,460 kwh * 93,000 = 880 GWh

This would make AC, computers and lighting add up to a staggering 2,167 GWh.

For mining bitcoin, let us be fair and use the figure of 1w/GH, since not everyone is using hardware that can achieve 0.7w/GH or lower yet. At 75 petahash, we're looking at 75MW of power. Mining hardware runs all day so: 75MW * 24 * 365 = 657 GWh

.

2,167 GWh / 657 GWh = 3.3x more energy used by bank branches in the US.

This could be stated as bitcoin using 30.3% of the energy of US bank branches, or 69.7% less energy.

.

If you include the entire financial system (corporate offices, call centers, stock/commodity/futures/forex markets, auditing, regulatory and compliance offices, etc), you would probably have to at least double energy consumption (in the US alone) and then quadruple that again for a worldwide figure. Therefore we could increase this estimate by (very roughly) 8x, making bitcoin mining consume ~3.79% electricity compared to the existing global financial system, and this figure of 3.79% will be cut in half in 114 weeks.

 

Da prihvatimo tacnost procene kakva jeste, 3.79% energije globalnog sistema u odnosu na .000001% obima transakcija globalnog sistema bi trebalo da bude nesto pozitivno?

Link to comment

Samo cu reci da mene uopste ne tangira potrosnja energije za jedan tako dobar sistem kao sto je Bitcoin, ako treba, nek trosi i 10x vise struje nego banke.

Link to comment

šta bi noskich rekao na ovu temu, baš me zanima.

Reci ce ti da je ovo dojajna ideja, ko sve sto oponira danasnjem sistemu. 

 

Na stranu virtualno kopanje koje trosi resurse besmisleno, glavni problem bitcoina je sto je to zapravo najcistiji liberalni kapitalizam - nema preraspodele, bogatasi su apsolutno sigurni sa svojim novcem i bice sve bogatiji, siromasni moraju sve vise da rade za istu kolicinu para, ne postoji nikakva drustvena svest samo svoje dupe itd... U tom smislu ovo je tesko nazadna ideja i treba je zakopati zauvek. 

Link to comment

Bitcoin je upravo nastao iz drustvene svesti i potrebe da se menja sistem. Nema tu nikakvog besmislenog trosenja resursa, nego se ti nisi dovoljno udubio u materiju a verovatno uopste i ne kapiras do koje mere je trenutni sistem skrojen samo po meri elite.

Link to comment

Trenutni sistem (koji btw jeste ocajan) je meni dao besplatno skolstvo i sansu da zivim relativno dobar zivot. U tvom bitcoin worldu bih mogao da se jebem u dupe ako se rodim bez dovoljno para da majnujem ili sam kasno dosao na zurku, sto je tek kretenizam svoje vrste. 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Trenutni sistem (koji btw jeste ocajan) je meni dao besplatno skolstvo i sansu da zivim relativno dobar zivot. U tvom bitcoin worldu bih mogao da se jebem u dupe ako se rodim bez dovoljno para da majnujem ili sam kasno dosao na zurku, sto je tek kretenizam svoje vrste. 

tacnoje da je najcistiji liberalni kapitalizam...nego, ja sam citao dobar clanak kako nomadske grupe fulanija u sjevernoj africi, kojih je btw. 40 + miliona, koriste svoje portal skole za bc majninig. aha...

 

katastrofalno je sto bitkojn parazitira na anarhistickim idejama.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...