Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Tesko da ce iko sa bar malo politicke zrelosti podrzati protest koji je protiv svega i svacega, a da se ni jednom recju ne kaze sta je alternativa, odnosno za sta se zalazu organizatori. Ako su protiv kapitalizma, za sta su? Za komunizam, ili za feudalizam?

Edited by Aion
Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako su protiv kapitalizma, za sta su? Za komunizam, ili za feudalizam?
Pa, recimo, za kapitalizam s ljudskim likom. Ili socijaldemokratiju.Ne mora bas odmah da se ide u komunizam, za to je potreban odgovarajuci razvoj proizvodnih snaga. A feudalizam delimicno i imamo?
Link to comment

Pa nek to kazu! Mislim, ako su za socijaldemokratiju sta ih kosta da se tako deklarisu. Mada ako su protiv kapitalizma onda su i protiv socijaldemokratije. Komunizam i feudalizam sam naveo kao granice izmedju izmedju kojih se promislja idealno drustvo u savremnoj srpskoj politickoj misli.

Link to comment
Mada ako su protiv kapitalizma onda su i protiv socijaldemokratije.
Pa, ne mora da znaci (ne znam tacno sta oni misle, ali recimo moja sopstvena interpretacija = mozda su protiv korporativnog i neregulisanog kapitalizma, te finansijskih spekulacija na rubu kockanja: za mnoge ljude to je "kapitalizam", ali on to ne mora da bude - stavise, nije ni bio do 1980-tih.)Slazem se da treba da kazu, i meni smeta kad su poruke nejasne.
Link to comment
Pa, ne mora da znaci (ne znam tacno sta oni misle, ali recimo moja sopstvena interpretacija = mozda su protiv korporativnog i neregulisanog kapitalizma, te finansijskih spekulacija na rubu kockanja: za mnoge ljude to je "kapitalizam", ali on to ne mora da bude - stavise, nije ni bio do 1980-tih.)Slazem se da treba da kazu, i meni smeta kad su poruke nejasne.
Meni je kod zalaganja za povratak welfare države najveći problem ko će to sada da bez revolucije obuzda privatni kapital, ponovo uvede regulative i spreči spekulacije, itd... kada upravo taj nabujali privatni kapital vodi ceo show. Ili stvarno neko veruje da je kapitalista spreman da sam sebi obuzda moć, bogatstvo i uticaj? Čak i ako je tako, boriti se, protestvovati, rizikovati, trošiti vreme, za tek malo bolji, u suštini isti sistem, je isprazno i demorališuće. Čitava Welfare država je i nastala borbom sindikata i levice za komunizam, naravno usled specifičnih uslova Hladnog rata, ali nisu se sigurno tada sindikati borili za kapitalizam sa ljudskim likom, nego za pravedniju preraspodelu imovine. Edited by nemoderisani
Link to comment
...ali nisu se sigurno tada sindikati borili za kapitalizam sa ljudskim likom, nego za pravedniju preraspodelu imovine.
Pa to je to isto, drustveno-pravedniji kapitalizam (ili socijal-demokratija) = "kapitalizam s ljudskim likom" (sto je vise poetski izraz, ne tehnicki).Inace se slazem da ovi ("elite") nece sami sebe obuzdati, sad trenutno je upravo trend u suprotnom smeru.Enivej, mislim da se ne treba previse vezivati za sam termin "kapitalizam", jer znaci i suvise mnogo razlicitih stvari. (Ima lep pregled nekih od tih varijacija na pocetku ovog teksta). Ja to radije zovem korporativno-finansijski-vojno-bezbednosni™ kompleks™ (mislim pre svega na razvijene zemlje, USA & klijente, mada neka varijacija na tu temu postoji i u ostatku sveta).
Link to comment
dveri, naši i ostali geniji nemaju šta da protestuju, na vlasti su.
oslabio ti njuh, lovce.
Сви поносно против пљачке, беде и сиромаштва!Излази читава Србија!Да ли се и ти будиш размишљајући шта ћеш деци да даш да једу, јер си и последњи динар дао за рату кредита?Да ли можеш да отплатиш кредит који си једва извукао од богате банке?Да ли се бојиш да ће ти банка одузети кућу која је под хипотеком?Да ли примаш плату сваког месеца редовно?Да ли без кашњења можеш да платиш грејање, инфостан, телефон?Да ли можеш да платиш добру школу и књиге своме детету?Да ли сваке године године неколико дана можеш да одеш на море?Да ли можеш да платиш држави порез за своју радњу?Да ли успеваш да преживиш продајући робу на пијаци?Да ли можеш да верујеш да живиш у земљи у којој људи немају пара ни за сахрану?Хоћеш ли и даље дозволити да два посто политичара и тајкуна живи прелепо од наше пропасти?Ако је твој одговор на ова питања НЕ, и ако ти се смучило да живиш у држави која ти 2013. године не гарантује основна људска права да радиш и преживиш од свога рада, придружи нам се у великом маршу читаве Србије против беде!Сви заједно уједињени!Излази читава Србија!Чекамо те 30. марта у 18 часова на Тргу РепубликеСрпски народни покрет НАШИПокрет жена ЖЕНЕС – Мила Алечковић,Српско-руско братствоАсоцијација преварених грађана и дужника СрбијеПокрет српских насилно пензионисаних војних лица „Небеско око“Удружење антиглобалиста: Покрет пријатеља ВенецуелеAsta la Victoria – Покрет пријатеља КубеКратка веза: http://nasisrbija.org/?p=10794
jel kratka veza hyperlink? odlican prevod.zanimljivo kod nasih je da svaki put imaju jos neku organizaciju pod svojim amrelom. ovaj pokret "nebesko oko" zvuci bas obecavajuce.
Link to comment

Na sva ova pitanja se valjda ocekuje odgovor NE, premda im malo trokira formulisanje:

Да ли се и ти будиш размишљајући шта ћеш деци да даш да једу, јер си и последњи динар дао за рату кредита?Да ли се бојиш да ће ти банка одузети кућу која је под хипотеком?
:lolol:
Link to comment
  • 8 months later...

nisam znao de cu s ovim u nedostatku nekakvog generalnog antikapitalistickog topika, pa reko ajde ovde.elem, novi papa je strava :s_p:http://www.youtube.com/watch?v=dzoWdRMl4Jk

Link to comment

Odavno je nanjusio kako i gde ce dobiti masovnu podrsku i obnoviti popularnost pa su ga zato crvendaci i izabrali.Mnogo je vece pitanje da li ce i pre svega kako reformisati kuriju.

Link to comment
×
×
  • Create New...