Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Prinosi o kojima ti pricas (20%, 30% su apsoltno nerealni). Drugo ne uzimas u obzir rizike, a ako baratas so ovim prinosima rizici su ogromni. Mozda ces ti da zaradis posle sedam godina onoliko koliko si izracunao, ali je mnogo veca verovatnoca da ces posle par godina da sve izgubis.Naravno, ovo ne znaci apsolutno protiv dizanja poreza na prihode od kapitala. Sta visem, licno smatram da je on kod nas sramotno nizak (10% linearno). Porez na dobit preduzeca je takodje jako nizak (10%). Cinjenica je da cak i sa tako povoljnom poreskom politikom nismo zemlja u kojoj se lako nalaze investitori.

Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cilj poreske politeke nije samo punjenje budzeta, njom bi trebalo da se utice na ekonomiju zemlje. Ako su porezi na prihode od kapitala manji, to je zato sto se zeli da se stimulise investiranje (ukljucujuci i posredno, preko stednje).
Pa upravo i to zameram - sta ima drzava da stimulise investiranje? Mozda ce poreskom politikom stimulisati investiranje kada to ne treba da radi?U Americi je drzava tako stimulisala investiranje u nekretnine pa vidi dokle smo dosli...U konkretno srpskom slucaju, drzava poreskom politikom stimulise ulaganje u delatnosti sa sto manjom (i jeftinijom) potrebnom radnom snagom. Porezi na profit i kapitalnu dobit su jako mali, kao i porezi na imovinu, dok su nameti na rad nerazumni (tu ne ide samo porez vec i doprinosi koji su de fakto porez). Rezultat je da je zaposljavati skupo a posedovati i obrtati pare jefitno. Rezultat toga je da nam je zamrla proizvodnja dok su cvetale uvoznicke i trange-frange kompanije koje su svoj kes plasirale mahom u nekretnine (videti pod Miskovic, Beko, itd.).Ili drugim recima - cemu stimulisanje investiranja ako u isto vreme destimulises zaposljavanje? Gde idu onda te investicije? Sigurno ne u nova radna mesta (tj. dovoljan broj istih).Investiranje moze da se stimulise tako sto je - porez generalno nizak, a ne tako sto je porez na kapitalnu dobit nekoliko puta nizi nego na rad. To je suludo.
Naravno, ovo ne znaci apsolutno protiv dizanja poreza na prihode od kapitala. Sta visem, licno smatram da je on kod nas sramotno nizak (10% linearno). Porez na dobit preduzeca je takodje jako nizak (10%). Cinjenica je da cak i sa tako povoljnom poreskom politikom nismo zemlja u kojoj se lako nalaze investitori.
Pa naravno da nismo jer je porez na profit samo jedan deo price...a ostatak deo price uglavnom ne radi kako treba uopste. Drugo, sto se tice stranih investitora, porez na profit vise ima psiholoski nego praktican efekat - strani investitor ce uvek naci nacin da prikaze da je profit njegove srpske filijale nula (ili vrlo nizak), ako smatra da tako treba. Multinacionalne kompanije su 'doktorirale' sve to odavno. Sto se tice domacih investitora, pa jebiga ja prvo moram taj profit da zaradim pa tek onda da razmisljam o porezu. A do zarade vec imam 150 drugih prepreka.
Link to comment

Ne znam za Beka, ali sam skoro siguran da Miskovic ono sto je gradio nije gradio od svojih para, nego od para domacih dobavljaca. Njegove pare (profit kiparskih firmi u njegovom vlasnistvu) nisu ni ulazile u zemlju. Maxijev dug prema dobavljacima, u trenutku prodaje, je bio vise stotina miliona evra. Pri tome je zbog prakticno monopolskog polozaja Maxija, bila uobicajena praksa otpisa dela duga sto se nije videlo u bilansima (ovo je tipican reket).

Link to comment

Aion, oporezuje se (ili bi barem po mom tako trebalo) na isplacene dividende, a ne novac koji je i dalje ulozen - koji se oporezuje tek kada igrac investitor proda svoj deo/akcije.

Link to comment

Ne znam o cemu pisete :fantom:South African Marikana miners charged with murder

Workers arrested at South Africa's Marikana mine have been charged in court with the murder of 34 of their colleagues shot by police.The 270 workers would be tried under the "common purpose" doctrine because they were in the crowd which confronted police on 16 August, an official said.
Zanimljivo je da BBC ni rec ne kaze o odgovornosti kompanije Lomin zbog koje se desio niz ubistava sa finalnim masakrom.Lomin je Britanska kompanija koja nije htela da poveca plate radnicima u rudnicima dugi niz godina iako je cena platine dramaticno skocila:File:Pt_price_92_12.jpgZbog toga su krenuli protesti koji su izazvali podelu u JARu. :)
Link to comment

Jbt eksplodirace mi mozak od ove logike. Ne mogu vise ni da se raspravljam. Sve si u pravu a govna bela treba pobiti. @Aion: brojke su mozda nerealne (a mozda i nisu, ja ne pricam da das pare investicionom fondu vec da otvoris svoj privatni biznis od koga neces da se izdrzavas), medjutim sustina racunice je tu, podsticanje investiranja novca umesto drzanja sa strane ili trosenja na skupe igracke. Al nisam toliko strucan u tome pa cu prepustiti hazardu da razvija ekonomski plan.

Edited by Shan Jan
Link to comment
Jbt eksplodirace mi mozak od ove logike. Ne mogu vise ni da se raspravljam. Sve si u pravu a govna bela treba pobiti.
Čekaj bre, jesi li pročitao ovu vest - radnici su optuženi za ubistvo? Jesam li ja to dobro razumeo?Eh, da, evo jednog kvota
South African lawyer Jay Surju told the BBC's Focus on Africa programme that the "common purpose" doctrine was used by the former white minority regime against activists fighting for racial equality in South Africa
Edited by kobni zelaya
Link to comment
Aion, oporezuje se (ili bi barem po mom tako trebalo) na isplacene dividende, a ne novac koji je i dalje ulozen - koji se oporezuje tek kada igrac investitor proda svoj deo/akcije.
Dva su poreze. Jedan je na dobit preduzeca i to se oporezuje sa 10% procenata, bez obzira da li su dividende isplacene ili je novac reinvestiran (poveanje kpitala preduzeca, rezervi i sl). Drugi je porez od 10% i to je porez na prihod od kapitala i on se naplcuje samo na deo koji se isplati kao dividenda. Ovaj drugi deo poreskoj upravi uplacuje preduzece, ali mislim da je poreski obveznik zapravo vlasnik kapitala.Ovih prvih 10% nije lako izracunati. Imas investicije koje se rade u toku godine (investicije koje se ticu tekuce proizvodnje, kapitalne investicije) koje se priznaju kao trosak (troskovi umanjuju dobit) prema nekim amortizacionim planovima, a za njih su vezani i neki poreski krediti.
Link to comment
@Aion: brojke su mozda nerealne (a mozda i nisu, ja ne pricam da das pare investicionom fondu vec da otvoris svoj privatni biznis od koga neces da se izdrzavas), medjutim sustina racunice je tu, podsticanje investiranja novca umesto drzanja sa strane ili trosenja na skupe igracke. Al nisam toliko strucan u tome pa cu prepustiti hazardu da razvija ekonomski plan.
Ako otvoris privatni biznis sa nekim malim kapitalom, sa idejom da se zaradjujes od svog rada, od svojih veza i sposobnosti to nije investiranje, to je preduzetnistvo.
Link to comment
Čekaj bre, jesi li pročitao ovu vest - radnici su optuženi za ubistvo? Jesam li ja to dobro razumeo?Eh, da, evo jednog kvota
I kakve veze zla kompanija ima sa tim? To je stvar izmedju drzave i njene policije sa jedne strane i radnika sa druge.@Aion: mislio sam da pokrenes biznis na osnovu svog znanja al da onda on 90% ide nezavisno od tebe. Edited by Shan Jan
Link to comment

Ima veze jer je ceo haos nastao zbog te kompanije koja ostvaruje rekordnu zaradu zbog povecanja cene platine ali ne zeli da poveca plate i poboljsa uslove rada. Zato je krenuo strajk i kasnije niz ubistava. Sada se niko ne bavi pitanjem izrabljivanja ljudi po Africi od strane velikih kompanija nego se bave posledicom. Ubistva se ne bi ni desila da je britanski Lomin hteo da ispuni uslove. Moze da se prica i o Nigeriji gde je drzava svesno dovedena u stanje rata niskog inteziteta na religijiskom nivou a za to vreme velike naftne kompanije imaju privatne vojske i korumpiranu olos na vlasti. I dok se Nigerijici tamane izmedju sebe i umiru od gladi od nafte procenat ide korumpiranom olosu a ostatak kupe strane kompanije. Uzgred, nesto ne cujem da se u Nigeriji napadaju sedista stranih kompanija jer nije ni moguce doci do njih posto imaju privatne vojske koje su jace od domicilnih vec cujem: eksplodirala bomba u crkvi/dzamiji.

Link to comment
Ima veze jer je ceo haos nastao zbog te kompanije koja ostvaruje rekordnu zaradu zbog povecanja cene platine ali ne zeli da poveca plate i poboljsa uslove rada. Zato je krenuo strajk i kasnije niz ubistava. Sada se niko ne bavi pitanjem izrabljivanja ljudi po Africi od strane velikih kompanija nego se bave posledicom. Ubistva se ne bi ni desila da je britanski Lomin hteo da ispuni uslove. Moze da se prica i o Nigeriji gde je drzava svesno dovedena u stanje rata niskog inteziteta na religijiskom nivou a za to vreme velike naftne kompanije imaju privatne vojske i korumpiranu olos na vlasti. I dok se Nigerijici tamane izmedju sebe i umiru od gladi od nafte procenat ide korumpiranom olosu a ostatak kupe strane kompanije. Uzgred, nesto ne cujem da se u Nigeriji napadaju sedista stranih kompanija jer nije ni moguce doci do njih posto imaju privatne vojske koje su jace od domicilnih vec cujem: eksplodirala bomba u crkvi/dzamiji.
Kompanija gleda profit, ne shvatam sta ti ocekujes, da je ljudi vode iz filantropskih pobuda? Za povecanje minimalne zarade i poboljsanje uslova rada se obrati drzavi ili neka se sindikati izbore strajkovima (kao ovim, po mogucstvu bez mrtvih). Nemam ja nikakav problem s tim, samo mi nije jasno na koju foru ocekujes od kompanija da se ne ponasaju trzisno. Nema tu nikakvog iskonskog zla niti velikog plana vlade u senci.
Link to comment

Pazi, Shan Jan, vidim da poznaješ prilike u Africi pa bih te pitao - u čijem je interesu da policija pobije tolike ljude (i da se još hapse štrajkači zbog toga)? Kako ti to analiziraš - zbog čega je to učinjeno? Po snimcima koje smo gledali, očigledno je da su ljudi dobili naređenje i pucali. Dakle to je učinjeno namerno. Šta ti misliš, zbog čega?

Edited by kobni zelaya
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...