Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Sindikati su se prvo ubijali izmedju sebe. Prica se da je jedan blizak za Zuminima (sto mozda objasnjava sto je na pogreb bio dozvoljen pristup samo odbacenom Dzulijusu koji se vec ponasa kao opozicija). Da li je ovaj drugi sindikat blizak sa kompanijom a ona sa vladom, ne znam. Cak mislim da je verovatno da je tako, SAR je jedna od najkorumpiranijih drzava. Samo ne vidim sta time hoces reci, tako ti je u svakoj zemlji sveta. Jedino sto je nezamislivo u Nemackoj da se sindikati kolju izmedju sebe macetama a onda ih policija izreseta. Kao sto je i u Nemackoj korupcija znatno manja. Al do toga se sigurno nije doslo apelovanjem na svest korporacija vec unapredjenjem svoje vlade.edit: il da objasnim ovako - nisu kompanije te koje su stvorile ekonomski milje u SAR vec vlada, niti su kompanije te koje su rekle da se problem resi kisom metaka vec je vlada ta kojoj je to normalno ponasanje. Bilo je i strajkova ljudi koji zaradjuju vise od srpskog proseka pa je opet bilo mrtvih, samo ovaj put od ruku strajkaca, ne policije.

Edited by Shan Jan
Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Misliš da je, kada je u pitanju korupcija, kriv samo onaj ko je korumpiran ili da ima krivice i u onom ko ga plaća?Nego, mislim da nisam dobro objasnio šta sam te pitao u prethodnom postu, vidim iz tvog odgovora da nisam bio dovoljno jasan. Zbog čega su tako pobijeni ljudi - mislim nije bilo nikakvog moranja tu - bili su na priličnoj udaljenosti od policije. Štrajkovi se mogu rešiti na razne načine - vlada može da odugovlači, da "iznuruje" štrajkače, itd. Zbog čega baš ovako, tra ta ta i gotovo, koji su razlozi po tvom mišljenju?

Link to comment
tako ti je u svakoj zemlji sveta. Jedino sto je nezamislivo u Nemackoj da se sindikati kolju izmedju sebe macetama a onda ih policija izreseta.
Tako ti je u svakoj zemlji sveta :lol: jedino što se ne dešava nigde osim u JAR a u većini društava je potpuno nezamislivo.Super ti je ovaj haiku o tome kako kompanije nisu filantropi već se ponašaju tržišno (stvarno je super, nisam ironičan), jedino što malkice propušta da analizira tržišne™ mehanizme po kojima su razni Lonmini došli u posed prebogatih prirodnih resursa kao i tržišne™ mehanizme koji su do pre 20 godina vladali u JAR a koje je nasledio ANC.Lonmin se, standardno, na svom sajtu busa u grudi junačke sekcijom Sustainable Development koja, zamisli, ne kaže: "Mi nismo filantropi i radimo za profit kao i svako drugi, radnici neka se obrate vlastima ako su im plate male" nego: "Our employees are key stakeholders in determining the success of our business. Our human resources objective is to attract, develop and reward people."Nagrađuju ih tako što im svima koji su u štrajku zbog nepodnošljivo niskih plata poruče da će izgubiti posao ako se ne pojave na poslu. Posle su dobili i neočekivani bonus u vidu rafalne paljbe u meso a mi ćemo, onako bocvanski da zaključimo da između policije i krupnog kapitala u JAR ne postoji bilo kakva sprega i da je lanac dešavanja koji je rezultirao potpuno šokantnim masakrom potekao isključivo od vlasti dok je sirota kompanija kopala rukama i nogama kako bi se došlo do konstruktivnog rešenja. Nego, probaj da nekoliko meseci šljakaš u južnoafričkom rudniku za 400 evra, blizu ti je relativno, pa svrati ponovo na ovaj topik i reci nam da vlasnici ne rade ništa što se ne radi svuda u svetu i da si kivan isključivo na vlasti, valjda zato što nisu naredile kompaniji da ti poveća platu. Verovatno je tako svuda u svetu. Edited by beowl
Link to comment
Misliš da je, kada je u pitanju korupcija, kriv samo onaj ko je korumpiran ili da ima krivice i u onom ko ga plaća?Nego, mislim da nisam dobro objasnio šta sam te pitao u prethodnom postu, vidim iz tvog odgovora da nisam bio dovoljno jasan. Zbog čega su tako pobijeni ljudi - mislim nije bilo nikakvog moranja tu - bili su na priličnoj udaljenosti od policije. Štrajkovi se mogu rešiti na razne načine - vlada može da odugovlači, da "iznuruje" štrajkače, itd. Zbog čega baš ovako, tra ta ta i gotovo, koji su razlozi po tvom mišljenju?
Zato sto su nacini razracunavanja ovde dole nasilniji. I zato sto je pitanje da li ce iko da odgovara.
Tako ti je u svakoj zemlji sveta :lol: jedino što se ne dešava nigde osim u JAR a u većini društava je potpuno nezamislivo.Super ti je ovaj haiku o tome kako kompanije nisu filantropi već se ponašaju tržišno (stvarno je super, nisam ironičan), jedino što malkice propušta da analizira tržišne™ mehanizme po kojima su razni Lonmini došli u posed prebogatih prirodnih resursa kao i tržišne™ mehanizme koji su do pre 20 godina vladali u JAR a koje je nasledio ANC.Lonmin se, standardno, na svom sajtu busa u grudi junačke sekcijom Sustainable Development koja, zamisli, ne kaže: "Mi nismo filantropi i radimo za profit kao i svako drugi, radnici neka se obrate vlastima ako su im plate male" nego: "Our employees are key stakeholders in determining the success of our business. Our human resources objective is to attract, develop and reward people."Nagrađuju ih tako što im svima koji su u štrajku zbog nepodnošljivo niskih plata poruče da će izgubiti posao ako se ne pojave na poslu. Posle su dobili i neočekivani bonus u vidu rafalne paljbe u meso a mi ćemo, onako bocvanski da zaključimo da između policije i krupnog kapitala u JAR ne postoji bilo kakva sprega i da je lanac dešavanja koji je rezultirao potpuno šokantnim masakrom potekao isključivo od vlasti dok je sirota kompanija kopala rukama i nogama kako bi se došlo do konstruktivnog rešenja. Nego, probaj da nekoliko meseci šljakaš u južnoafričkom rudniku za 400 evra, blizu ti je relativno, pa svrati ponovo na ovaj topik i reci nam da vlasnici ne rade ništa što se ne radi svuda u svetu i da si kivan isključivo na vlasti, valjda zato što nisu naredile kompaniji da ti poveća platu. Verovatno je tako svuda u svetu.
Ovo u boldu rade i vlade ovde. Ja uopste ne tvrdim da je kompanija dobra. Naprotiv, kompanija ce biti losa ukoliko joj dozvolis. I nisam rekao da sprega ne postoji, dapace, pretpostavljam da je ima. Ali da li je kompaniji odgovarao masakr i svetski los publicitet ili bi radije da se sve tiho zavrsilo? Druga stvar, ako tvoj poslodavac nece da ti poboljsa uslove rada ili poveca platu onda das otkaz ili stupate u strajk. Onaj ko je prekrsio pravila su prvo bili sami strajkaci (treba naravno videti koji sindikat) klanjem izmedju sebe a zatim policija resetanjem po njima. U prvom slucaju je odgovornost na sindikatima, u drugom na policiji. To su dve adrese na koje treba kucati. Ako se otkrije da je i kompanija umesala prste u vladine odluke u vezi ovoga naravno ganjati i nju. Samo je za mene blago cudno da se odmah skace na trecu stavku a da se prve dve toliko ocigledne preskoce, valjda kao uobicajenost Afrike ili posledica (moguce) trece tacke, sta li.ANC je poput SPS-a 90tih - kombinacija trujuceg nacionalizma i uzasne korumpiranosti. Imaju vec 20 godina apsolutnu vlast na svim nivoima i sta su sa tim uradili? Ja moram reci, ne znam kakvi su uslovi rada u ovim rudnicima. Mozda su dobri, mozda su ocajni. I mozda doticna kompanija potplacuje drugove politicare ne bi li ovi okrenuli glavu na to a i resili problem strajkaca kad eskalira. Bem li ga, apsolutno mi je to moguce. I u tom slucaju je krivica podjednaka. Samo: 1) mislim da je mnogo efektnije boriti se na pravljenju bolje drzavne uprave, tj. manjih mogucnosti korumpiranosti nego se fokusirati na one koji daju mito (ovo ne znaci da njih treba zanemariti, samo ako postoji mogucnost korupcije oni ce sigurno doci, tj. sprecavanje korupcije se radi na nivou drzave, tj, onog ko prima mito) , 2) najbolje je fokusirati se prvo na ono sto je ocigledno, a to je prekoracenje ovlascenja policije, sto je odgovornost drzave.Ili, da kazem ono sto me je zaista iznerviralo, iz ovog sto kobni i zaz_pi pricaju ispada da kad bi lonmin dosao u Srbiju i tu izbio strajk onda bi srpska policija dosla sa heklerima i pobila 40 strajkaca za primer. Bi, cvrc.
Link to comment
У два одвојена оружана сукоба између полиције и копача платине у руднику Марикана у Јужноафричкој Републици, средином августа погинуло је 44 људи ( два припадника снага безбедности и 42 рудара) док је 270 цивила ухапшено. Ниједан од полицајаца који су у сукобу са штрајкачима дејствовали бојевом муницијом, није ни ухапшен, ни приведен. На запрепашћење јужноафричке јавности, државни тужилац ЈАР је прошлог четвртка против 270 ухапшених рудара подигао оптужницу за убиство колега у Марикани!Џеф Радебе, јужноафрички министар је у петак затражио „ објашњење од канцеларије државног тужиоца за оптужницу која је према његовој оцени изажвала „шок, панику и конфузију” у земљи Рта добре наде.„Одлука државног тужиоца да уместо полицајаца који су пуцали у леђа штрајкачима, за убиство оптужи њихове преживеле колеге, представља лудост владајућег система. Ко је овласто полицију да се бојевим мецима разрачунава са незадовољним радницима.?Председник државе, шеф полиције, власници рудника сви сносе одговорност за трагедију невиђену од злогласног апартхејда…» упозорио је испред суда у Га-Ранкувеу код Преторије, Џулијус Малема донедавни лидер подмлатка владајућег Афричког конгреса, иначе одстрањен из странке због критике државног председника Џејкоба Зуме.Сукоб између сиромашних и богатих у Јужноафричкој Републици је неизбежан: похлепа политичара и у з њих беле и црне елите, и очајни услови у којима живи највећи део народа постали су неиздрживи. Марикана је тек почетак…” истиче бискуп Џо Сеока председник Сабора цркава Јужноафричке Републике који ових дана посредује између штрајкачког одбора рудара у Мариканеу и „ Лонмина”, власника рудника са седиштем у Лондону.У години када владајући Афрички Национални Конгрес слави век од оснивања, и бира новог лидера на конгресу у децембру, земљу Рта добре наде потреса највећи број штрајкова од укидања апартхејда 1994. године.Кајелиша, Гугулету, Маненберг, - убога предграђа Кејптауна, студенти Универизтета Витватерсранд у Јоханесбургу, таксисти у Дурбану, рудари у појасу пребогатих налазишта платине и злата на северу земље …брује – свако на свој начин -незадовољством због зјапећих социјалних разлика, лоших услова живота и генералног осећања безнађа међу најсиромашнијима.„Дете из сиромашне црначке породице на селу нема готово никакве шансе да се домогне школовања у ЈАР данас” наводи у недавном извештају Светска банка.Земља рта добре наде испољава зачуђуђујућу провалију између најбогатијих и најсиромашнијих , додаје Бретон Вудс институција. Десет посто најбогатијих Јужноафриканаца зарађује 58 одсто дохотка нације. Десет одсто најсиромашнијих остварује 0,5 националног дохотка. „ Доњих „ 50 одсто радон способних ( и запослених ) Јужноафриканаца приходује мање од осам одсто националног дохотка! Званично у ЈАР је незапослено 25, 2 одсто способних за рад, незванично без посла је 39 одсто одраслих Јужноафриканаца. Од оних који раде половина прима мање од 300 америчких долара месечно, и сходно тамошњој традицији у обавези је да издржава бројне чланове шире фамилије.Да ли чуди онда што убоги житељи Кејп Флета одскора редовно каменују возила која оближњим Н2 аутопутем путују од Рта добре наде до аеродрома Кејптаун Интернешенел?„Насиље је једино средство које данашња власт ЈАР још чује” , верује Магдалена Мунсами , члан извршног комитета подмлатка АНК у Кејптауну. Понижавајући услови живот на ободу богатог Кејптауна ( под управом опозиционе Демократске алијансе) нагнао је политичко руководство периферије ( у којој је АНК на власти) да најави како ће сваког 27. у месецу „одсада па до промена” организовати усред Кејптауна протесне штрајкове.„Довешћемо Кејптаун до безвлашћа „ запретио је Ксолани Солаше лидер подмлатка АНК у сиромашној општини „Дулах Омар” на периферији Кејптауну.Гувернер провинције Западни Кејп Хелен Зил одбија разговор са подмлатком АНК док не повуку претњу о анархији. Подмладатк АНК то енергично одбија захтевајући од градскихвласти да у Констанци и Ронденбошу, богаташким предграђима Кејптауна, под хитно нађе земљу за смештај сиротиње и бескућника...
Interesantna reakcija ANC na nezadovoljstvo... na jednom kraju zemlje cvrstorukaska policija, na drugom podsticanje nasilja i komunisticke preraspodele. Pitam se, pitam, sta je to toliko specificno u vezi Capetowna.
Link to comment
I dalje bez opšteg sporazuma rudara u Južnoj AfriciUprava rudnika u Južnoj Africi u kojem je policija ubila 34 radnika u štrajku potpisala je u četvrtak sporazum s glavnim sindikatima, ali neki od sindikata i štrajkači i dalje odbijaju da ga potpišu.Ovo odbijanje, koje umanjuje izglede da će biti potpisan sporazum kojim bi trebalo da se otvore pregovori o platama kako bi se završio jednomesečni štrajk, usledilo je pošto su strajkači juče zapretili da će ubiti radnike i upravu koji ignorišu njihov protest.Štrakači koji su obustavili rad u rudniku Marikana rekli su da pristaju jedino na to da uprava rudnika, kompanija Lonmin PLC registrovana u Londonu, ispuni njihov zahtev o minimalnoj plati od 12.500 randa (1.560 dolara).Portparolka Lonmina Sju Vej rekla je da je danas bilo mirno u oknu Kari, gde je oko 2.000 strajkača i njihovih pristalica pretilo da će ubiti one koji im se ne pridruže u protestu. Rudnik Kari je treći proizvodjač platine u svetu.Sredinom avgusta policija je u nastojanju da okonča štrajk ubila 34 rudara, ranila 78, a uhapsila 78 štrajkača. Policija je saopštila da je delovala u samoodbrani kada je napala rudare koji su uglavnom bili opremljenji mačetama, štapovima i kukama.Lokalni mediji su preneli izjave preživelih tog napada da je na rudare pucano kada su pokušali da se predaju i preneli da autopsije pokazuju da je na rudare pucano iz blizine u ledja pošto su pokušali da pobegnu.
Mislim da bi centralna tema trebalo da bude ovo boldovano a ne efikasnost sistema oporezivanja i finansiranja socijalne države. Ovo potonje jeste ključna tema i trebalo bi da je obrađujemo na Ekonomiji ali mislim da je topik s pravom zamišljen da razvije diskusiju na temu položaja šljakera u svetu u kojem se vrše ovakve egzekucije istih. Gledao sam prilog na Sky News, gomila ubijenih u Marikani pronađena je između stena (a te stene su zaklonjene šibljem i niskim rastinjem) gde su se sklonili i nije bilo šanse da budu pogođeni iz daljine u samoodbrani. Tako zaklonjeni, mogli su jedino da budu ubijeni iz neposredne blizine a balističari su utvrdili da je u masu pucano iz tri različita pravca.
Link to comment
  • 3 weeks later...
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Ovo se za Srbiju vrlo slabo može primeniti iz dva razloga.Jedan je što je pristup znanju i dalje sasvim dobar, sem za baš najugroženije npr Rome. Ali u ostalim slučajevima, masa ljudi koji baš jedva sastavljaju kraj s krajem uspela je da odškoluje decu na univerzitetima (zahvaljujući naravno tome što je u moje vreme moglo da se potpuno izgura na budžetu; vidim da ovo sad pokušavaju dosta da smanje).Drugi razlog je što su kod nas viši slojevi dobrim delom sastavljeni od ljudi tipa Velje Ilića, Tome Nikolića, Čede, Vuk i Dana Drašković... teško da svojim obrazovanjem i inteligencijom odskaču od proseka u zemlji. Malo ko tu je i nešto nadprosečno obrazovan. Tako da bih za Srbiu možda mogla da govorim i o inverziji između viša-niža-obrazovana-neobrazovana klasa. Edited by Evi_
Link to comment

Pa, dobro, naravno da mi nismo tipično kapitalističko društvo o kojem govori Čomski, mada mogu da primetim da se u mnogim stvarima krećemo u tom pravcu.Kada je reč ovoj kvotovanoj tezi, rekao bih da ona ima još jednu dimenziju - treba toliko "zatupeti" (obespismeniti, širiti zatucanost) siromašne da oni nikako i ne mogu da komuniciraju sa nekom progresivinijom inteligencijom. Ovo za rezultat ima u praksi da se razne vrste socijalnih frustracija ispoljavju u ekstremno desnom pravcu, a ne u levom, koji bi možda mogao biti adekvatan odgovor siromašnih na izrabljivanje. Mislim, tako bar ja to kapiram.

Link to comment
Ovo se za Srbiju vrlo slabo može primeniti iz dva razloga.Jedan je što je pristup znanju i dalje sasvim dobar, sem za baš najugroženije npr Rome. Ali u ostalim slučajevima, masa ljudi koji baš jedva sastavljaju kraj s krajem uspela je da odškoluje decu na univerzitetima (zahvaljujući naravno tome što je u moje vreme moglo da se potpuno izgura na budžetu; vidim da ovo sad pokušavaju dosta da smanje).
Nepismenih u Srbiji 1,3 miliona.
Link to comment
Nepismenih u Srbiji 1,3 miliona.
Pa neće baš biti da je na deset ljudi 2 čoveka nepismeno. Da vidim izvor.
Ima blic npr vrlo precizan, kao i uvek, članak na tu temu.
U Srbiji 1,3 miliona nepismenihhttp://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/206120/U-Srbiji-13-miliona-nepismenihMeđunarodni dan pismenosti obeležava se sutra, a podaci govore da broj nepismenih ljudi na planeti nije zanemarljiv, ima ih više od 862 miliona, dok je u Srbiji oko 1,35 miliona stanovnika "bez dana škole", ili sa nekoliko razreda osmoletke.Do polovine prošlog veka koncept pismenosti podrazumevao je elementarnu analfabetsko-jezičku i matematičku orijentaciju, a to znači osnovno savladavanje veština čitanja i pisanja.Od 1964. razvija se novi pristup, odnosno funkcionalno opismenjavanje i pismenost, a osnovu ovakvog koncepta čini odnos između pismenosti i privrednog razvoja.Prema definiciji Projekta međunarodne pismenosti odraslih (IALS) pismenost se danas definise kao: prozna pismenost (razumevanje i korišćenje informacija dobijenih iz tekstova), dokumentaciona pismenost (informacije koje se nalaze u razlicitim formularima) i kvantitativna pismenost (razumevanje, na primer, izveštaja o stanju na računu u banci, određivanje poreza, kamata i dr.). U najnovijem istraživanju Projekta IALS-a obuhvaćeno je šest zemalja OECD-a: SAD, Kanada, Nemačka, Holandija, Švedska i Švajcarska. Ustanovljeno je, na primer, da najviši nivo pismenosti imaju Švajcarci - 35 odsto, a da za njima slede Amerikanci sa 20 odsto.
Znači Švajcarci, sa 35% pismenosti su najbolji, za njima slede Amerikanci sa 20%, a mi smo na zaćelju liste sa - 80%.Sem toga, ako je kriterijum da se ima cela osnovna, onda u ovih 20% spadaju ljudi koji su išli u školu kad nije bilo neophodno celo osnovno obrazovanje. Godine iz koje je članak imala sam i babu i dedu iz ove kategorije. Sad se srpska pismenost popravila, jer je deka nažalost preminuo, a baba sad živi sa nama i čita film bez naočara sa preko 2 metra daljine - jedina iz kuće btw koj ato može, ne zezam se uopšte.Ali super zvuči za frljanje brojkama ovako bez jasne definicije nepismenosti, smušeno napisano, onako za neku NVO tribinu samo.
Link to comment
Pa neće baš biti da je na deset ljudi 2 čoveka nepismeno. Da vidim izvor.
Citao sam skoro po po novinama. Ne znam ko je radio istrazivanje i da li je bilo istrazivanja.
Nepismenih 1,3 miliona septembar 2012.Na Međunaordni dan pismenosti izneti zabrinjavajući podaci o obrazovanju građana. Gotovo polovina stanovništva ima završenu samo osnovnu školu ili nema svih osam razredaOKO 1,3 miliona ljudi u Srbiji potpuno je ili delimično nepismeno. Među njima je oko 250.000 građana koji uopšte ne znaju da pišu, dok preostalih milion delimično ume da čita i piše, ali ne razume pročitani tekst. Gotovo polovina stanovništva u Srbiji ima završenu samo osnovnu školu ili nema svih osam razreda.U celom svetu danas se obeležava Međunarodni dan pismenosti, a ovi podaci zabrinjavaju i pokazuju da se iz godine u godinu slika pismenosti u Srbiji ne menja značajno.Situacija je jednako zabrinjavajuća i među decom školskog uzrasta, koja umeji da čitaju i pišu, ali u velikoj meri imaju problem razumevanja teksta. Rezultati međunarodnog PISA testiranja iz 2009. godine, pokazali su da je trećina petnaestogodišnjaka, koji su učestvovali u ovom testu, funkcionalno nepismena - da ne razume dobro pročitani tekst. Ove godine testirana je nova generacija učenika prvog razreda srednje škole, a krajem sledeće godine biće poznato da li su bili uspešniji.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...