Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Neka idu. Šta sad trebamo da radimo, da plačemo za njima? Idu i Poljaci i Česi u Nemačku i Britaniju, a mi ionako nismo država sa manjkom radne snage pa da se nešto previše potresamo oko toga. Ionako se sistemski ništa ne radi. I to malo fakulteta treba radikalno srezati jer nema nikakve poente da školuju kadrove za inostranstvo.
Za zemlju kojoj petina para stiže iz inostranstva, baš naprotiv ovo bi ekonomski bilo jako dobro podsticati. Obrazovani ljudi bolje zarađuju vani, i šalju više para u maticu.btw, Moj stav je, da je radikalno srezavanje broja fakulteta tj recimo ukupnog boja studenata, vrlo opasno razmišljanje. Neke pare narod daje državi, i da država te pare vraća narodu kroz neke korisne usluge - infrastruktura, zdravstvena zaštita i školovanje. Podržavanjem kresanja budžeta za studije mi direktni podržavamo masivniju krađu novca iz budžeta, jer te pare će samo nestati a nikada neće biti upotrebljanje da se uloži više u pomenutu infrastrukturu ili zdravstvo.Fakultete ne treba srezati, nego pojačati ono što funkcioniše dobro i smanjiti ono što je zastarelo i nema uporište u realnoj ekonomiji.Ali ono što nikako nikad ne treba misliti je da vladajuća klasa, kad je već uništila fabrike, treba sad i škole da zatvori jer ljudi nemaju gde da rade, a kad je već uništila poljoprivredu, nek zatvori i bolnice jer što da lečimo ljude kad već nemaju šta da jedu. To je vrlo vrlo opasno razmišljanje i samo pomažemo šljamu. Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

bergasa, zamoran si, pročitaj ti ono što sam ja napisala - koliko tačno obrazovanih ljudi i obrazovanih za koje poslove. Sad ako imamo 7 miliona ljudi i sve ih iškolujemo za vrhunske istoričare umetnosti ili never mind that, neka svi budu inžinjeri telekomunikacija - po tvome bi stvari u zemlji krenule automatski nabolje.Dok je recimo Tito imao masu fantastično obrazovanih ljudi pa je zato mogao da pokrene zemlju tamo 1950-e, sve inženjer do inženjera, sve školovano, a ne kao danas.
Obrazovanje je proces koji pokazuje kuda drzava zeli da ide. Tako sam ja ukapirao Comskog. Nasoj politickoj kliki ne trebaju obrazovani ljudi posto sa ovako neobrazovanim narodom mogu da vladaju koristeci najprimitivnije alate manipulisanja. I EU i Kosovo. Kakav stepen obrazovanja takva i manipulacija. Da Tito je pokrenuo zemlju, izmedju ostalog, i zbog besplatnog obrazovanja. Pokazao je smer kojim se krece.
Link to comment
Obrazovanje je proces koji pokazuje kuda drzava zeli da ide. Tako sam ja ukapirao Comskog. Nasoj politickoj kliki ne trebaju obrazovani ljudi posto sa ovako neobrazovanim narodom mogu da vladaju koristeci najprimitivnije alate manipulisanja. I EU i Kosovo. Kakav stepen obrazovanja takva i manipulacija. Da Tito je pokrenuo zemlju, izmedju ostalog, i zbog besplatnog obrazovanja. Pokazao je smer kojim se krece.
Ja znam puno obrazovanih ljudi koji glasaju za radikale i puno neobrazovanih koji su glasali kao i ja za DS (ne da se iz ove perspektive hvalim time, ali recimo da sam do nedavno smatrala da za DS glasa progresivni deo naroda). Primitivna manipulacija radi dobro sa jednim slojem ljudi, ali veći deo naroda ipak još uvek nekako dobro kapira šta se dešava, što su ovi izbori i pokazali. Imam utisak da ih je narod u značajnom procentu pročitao isto ovako kao i ovaj narod na forumu - lopovi, uništavači, kriminalci, e sad je pitanje kako efikasno protiv njih. Protesti ne rade posao, a da se hvata za puške i gine ne garantuje ništa, a ljudima se živi.Na boldovano - naša vladajuća klasa nema nikakvu viziju želi li obrazovano ili neobrazovano stanovništvo. Ukinuće obrazovanje ako vide da mogu da ukradu pare time. Ili još pre, povećaće formalno broj škola i fakulteta, ali za pare, jer su ukapirali da roditelji u Srbiji u principu žele da školuju decu, pa će onda da nađu način da budu dobri u tome. Ako je dete pametno, nek ide na državni fakultet al nek plaća sve više i više, ako nije baš dobro u školi, evo otvoriće neki singidunum, nek mali plati pa će dobiti papir. Šta god, obrazovani ili neobrazovani, dok vladaoci mogi još neki dinar da uzmu, njima ne pravi razliku. Nisu oni ljudi od dugoročne vizije, sem za pljačku.
Link to comment

Primitivna manipulacija je ziva i zdrava i narod nije nikog procitao posto su sve stranke imale isti program. Zato nam je potrebno obrazovanje kao proces ucenja osnovnih stvari. Normalno da politicari to ne zele jer bi time pucali u sebe.

Link to comment
Primitivna manipulacija je ziva i zdrava i narod nije nikog procitao posto su sve stranke imale isti program. Zato nam je potrebno obrazovanje kao proces ucenja osnovnih stvari. Normalno da politicari to ne zele jer bi time pucali u sebe.
Ptcenjuješ puk. Veći je problem što su ljudi generalno izolovani od sveta i sluđeni realnim i fiktivnima aferama (ali ovo podjednako kači i obrazovane i neobrazovane).
Link to comment

Samo da se osvrnem na ovo pilipenkovo o tome kako drzavi ne treba obrzaovna snaga. Necu da tupim dal je to istina il nije, zelim samo da kazem, da je po meni, tu postpuno naglavacke stavljen koncept. Ne postoji narod radi drzave vec drzava radi naroda (pa on ju je i napravio da bi bolje ziveo). Ako ce putem obrazovanja deo tog naroda da nadje bolji zivot u inostranstvu, sve i da ne salje novac u matici, meni je to vredno truda i upravo i poenta postojanja drzave. A vi nastavite udarati patriotizmom o kamen.

Link to comment
Vracam te na pocetak. Zasto su izolovani od sveta u doba interneta.
Pa ne uči se o svetu preko interneta. To kao da neko hoće da se odmori na plaži, a ti mu kažeš da lepo otvori sliku Bečića na kompu i nek odmara. Ili još bolje, danas nek gleda Bečiće, pa sutra Grčku, a prekosutra slike sa Havaja. Da otvori malo horizonte.
Samo da se osvrnem na ovo pilipenkovo o tome kako drzavi ne treba obrzaovna snaga. Necu da tupim dal je to istina il nije, zelim samo da kazem, da je po meni, tu postpuno naglavacke stavljen koncept. Ne postoji narod radi drzave vec drzava radi naroda (pa on ju je i napravio da bi bolje ziveo). Ako ce putem obrazovanja deo tog naroda da nadje bolji zivot u inostranstvu, sve i da ne salje novac u matici, meni je to vredno truda i upravo i poenta postojanja drzave. A vi nastavite udarati patriotizmom o kamen.
Pa to sam i ja rekla. Dosta ljudi šalje novac, a bolje i da idu u inostranstvo i rade nego da budu frustrirani i potplaćeni u zemlji. I pritom ima još jedna korist, što više ljudi ide, to u nekim slučajevima neke struke postaju deficitarnije i plaćenije. A ne ovako kao sad kad poplava nezaposlenih ubija i plate koje bi mogle biti više (kapiram da u nekim firmama prihod jednostavno nije dovoljan da se primaju veće plate, ali na mnogo mesta ima mesta povećanju ali što bi to poslodavac radio kad se nude ljudi i za 20 hiljada).
Link to comment
Pa ne uči se o svetu preko interneta. To kao da neko hoće da se odmori na plaži, a ti mu kažeš da lepo otvori sliku Bečića na kompu i nek odmara. Ili još bolje, danas nek gleda Bečiće, pa sutra Grčku, a prekosutra slike sa Havaja. Da otvori malo horizonte.
Kako se ne uci o svetu preko interneta? Rekla si da je nas problem u izoliranosti, a ja ti kazem da se to putem interneta moze prevladati. Problem je opet u obrazovanju. Plaze su ti los primer.
Link to comment
Samo da se osvrnem na ovo pilipenkovo o tome kako drzavi ne treba obrzaovna snaga. Necu da tupim dal je to istina il nije, zelim samo da kazem, da je po meni, tu postpuno naglavacke stavljen koncept. Ne postoji narod radi drzave vec drzava radi naroda (pa on ju je i napravio da bi bolje ziveo). Ako ce putem obrazovanja deo tog naroda da nadje bolji zivot u inostranstvu, sve i da ne salje novac u matici, meni je to vredno truda i upravo i poenta postojanja drzave. A vi nastavite udarati patriotizmom o kamen.
Gde sam ja rekao da državi ne treba obrazovna snaga??? Ja sam rekao da a) ne treba plakati za njom i b) ne trebamo mi da plaćamo njihovo obrazovanje i subvencionišemo odlaske u inostranstvo. Nikakve to veze sa patriotizmom nema, čista ekonomska računica. To što neki vide u tome opasnost po sirotu građansku opciju, žalim slučaj. U svakom slučaju, apsolutno mi je nejasno svo to kukanje na silne mozgove koji odu. Dajte mi kvalitetnu i sprovodivu alternativu - kako ih zadržati. Barem pola ljudi koje znam da su otišli su otišli jer su tako davno, davno zacrtali u svojoj glavi da je to kul i niti su inteligencija (bez obzira na stepen obrazovanja) niti su sirotinja. Jednostavno, tamo ima više kinte. A onda mi srbuju odande, nabijem ih na krivak srpski. Da su ostali, napretku države i društva bi doprineli jednim velikim ničim.
Link to comment
Gde sam ja rekao da državi ne treba obrazovna snaga??? Ja sam rekao da a) ne treba plakati za njom i b) ne trebamo mi da plaćamo njihovo obrazovanje i subvencionišemo odlaske u inostranstvo. Nikakve to veze sa patriotizmom nema, čista ekonomska računica. To što neki vide u tome opasnost po sirotu građansku opciju, žalim slučaj. U svakom slučaju, apsolutno mi je nejasno svo to kukanje na silne mozgove koji odu. Dajte mi kvalitetnu i sprovodivu alternativu - kako ih zadržati. Barem pola ljudi koje znam da su otišli su otišli jer su tako davno, davno zacrtali u svojoj glavi da je to kul i niti su inteligencija (bez obzira na stepen obrazovanja) niti su sirotinja. Jednostavno, tamo ima više kinte. A onda mi srbuju odande, nabijem ih na krivak srpski. Da su ostali, napretku države i društva bi doprineli jednim velikim ničim.
y185186676393344489_3.jpg
Link to comment
Fakultete ne treba srezati, nego pojačati ono što funkcioniše dobro i smanjiti ono što je zastarelo i nema uporište u realnoj ekonomiji.
To ostaje samo lepa želja. Jer, imali smo "akreditaciju" koja je dala 99% potvrda da su sve obrazovne ustanove super i rade kako valja.Odmah nakon nje i aferu index. Ali, nebitno, država je uradila šta je do nje. Koga briga kvalitet urađenog posla...Država se na zamajava obrazovanjem, zato nek' prepusti tržištu da razdvoji dobru od loše škole.
Pa ne uči se o svetu preko interneta.
Sve se danas uči preko Net-a. Jezik, struka, pa i nalaze kontakti - najmanje sam naučio i video u školi.Pritom zaista mislim na sve. Od fakultetskih predmeta do svetske istorije, domaći udžbenici su prevaziđeni ako ne i loši.
Kakav je njihov uticaj na napredak u društvu - nisu u situaciji da daju neki ekonomski zamajac, nisu za ugled neobrazovanima jer se njihovo školovanje u novčanom smislu nije isplatilo, fini su ljudi ali ništa više nego frizerka Maja koja nije išla u školu? U kom smislu oni utiču na društvo pozitivnije nego neki običan radnik koji je recimo fin i kulturan, prima iste pare, i nije išao dalje od osnovne/srednje?
Moji najbliži drugari, ista generacija, ista osnovna i srednja škola i potpuno dva različita puta:- jedan je odmah nakon srednje krenuo da radi. Šanker, konobar, rad u kladionici, rad u štampariji.- drugi je otišao na fakultet, završio i zaposlio se mnogo kasnije.Ironija ove situacije je u tome da obojica rade za istu platu.Sada jedan iza sebe ima 9 god plaćenog rada, drugi diplomu i 2-3 god rada (uz poveći trošak zbog studiranja).Da se razumemo, ne žalim se ja na državu, tu smo, gde smo.Ali, kad te neko postavi u situaciju gde je sve naopako, nema poente diskutovati kako to treba da bude u idealnom svetu. Daleko smo od toga.Trenutno, nema poente u studiranju ako se ostaje u državi. Nažalost.
Link to comment
Gde sam ja rekao da državi ne treba obrazovna snaga??? Ja sam rekao da a) ne treba plakati za njom i b) ne trebamo mi da plaćamo njihovo obrazovanje i subvencionišemo odlaske u inostranstvo. Nikakve to veze sa patriotizmom nema, čista ekonomska računica. To što neki vide u tome opasnost po sirotu građansku opciju, žalim slučaj. U svakom slučaju, apsolutno mi je nejasno svo to kukanje na silne mozgove koji odu. Dajte mi kvalitetnu i sprovodivu alternativu - kako ih zadržati. Barem pola ljudi koje znam da su otišli su otišli jer su tako davno, davno zacrtali u svojoj glavi da je to kul i niti su inteligencija (bez obzira na stepen obrazovanja) niti su sirotinja. Jednostavno, tamo ima više kinte. A onda mi srbuju odande, nabijem ih na krivak srpski. Da su ostali, napretku države i društva bi doprineli jednim velikim ničim.
Bas naprotiv, ja smatram da treba pomoci ljudima da se obuce i odu. Tacno je da ce za to da se uzme para i ljudi koji nece otici (vecina) ali time se pokrece proces gde jedan emigrant vuce drugog, familije se odseljavaju i time istovremeno smanjuje opterecenje na nezaposlenost i podstice ekonomija i podize standard ljudi dok emigranti pomazu preostale clanove porodice i prijatelje. To je jedini delotvorni put u situaciji kada zemljom vlada pljackaska banda i kad ekonomija ocigledno postaje sve slabija i slabija. To ti je jedna aleternativa. Druga je revolucija.Ja bih voleo da zivimo u drzavi gde vlada pravo i pravda pa se ne bih bunio da skolujemo samo ljude u onoj meri kojoj su potrebni zemlji. Samo sto mi zivimo u drugacijem okruzenju. Edited by Shan Jan
Link to comment

E sad, smanjićemo nezaposlenost tako što podstičemo emigraciju. A možemo i da prepustimo da priroda učini svoje na polju smanjivanja populacije...Valjda je rešenje da se obezbede nova radna mesta da bi se smanjila nezaposlenost.A revolucija....

Link to comment
×
×
  • Create New...