Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

1996/97 Univerzitet je bio u paralizi zbog zahteva koji su imali širi društveni značaj.

 

ovi vaši zahtevi su tehničke prirode i nemaju nikakav značaj izvan aula fakulteta, niti korespondiraju sa nekim većim društvenim problemom. kakva crna "klasna svest", ovo je ritualni spor studenata i uprave koji se dešava svake godine.

Dobro, ali Fernoux je u jednom u pravu - socijalni protesti neće poći iz intelektualnih krugova i pisanija u nekom od medija ili blogova.

Mnogo je, međutim problematičnije šta bi bili ciljevi tih protesta. Pre sto godina smo imali radnike i kapitaliste, ali šta sad kad su na udaru nezaposleni koji su, u stvari, značajnija grupa od radnika. Čini mi se da su u ovom trenutku samo javna dobra, prostori neka tačka koja može da ponudi prostor za šire proteste. Dakle, nešto slično kao Taksim, ili protesti protiv privatizacije vode ili struje, na primer.

Link to comment

Arapsko proleće su protesti koji su posledica političke krize, njihova veza sa socijalnim protestima postoji ali je u pitanju vrlo složena veza i ne treba nipošto izvlačiti znak jednakosti između arapskog proleća i socijalnih protesta (poput onih u Alžiru). Što se mene tiče i Arapsko proleće i peti oktobar i 1996. pokazuju bezperspektivnost i bedu svih frakcija u politici i nužnost neke istinske, klasne pobune. Arapsko proleće nije stvorilo nikakvu alternativu, a u nekim zemljama je pomoglo i uspon diktature. Nije svaki protest koji zauzme "militantan" stav društvena pobuna, klasni protest, socijalni protest itd. 1996/97 je protest opozicije u Srbiji i takođe proizvod političke krize, možemo o toj opoziciji misliti šta hoćemo (ja recimo mislim da je to sramota za beogradske studente i bio sam srećan kada su pobunjeni studenti 2006. izbacili vođe protesta 1996. - Čedu Antića i Čedu Jovanovića - sa fakulteta) ali to nije socijalni protest. A ni on ni Arapsko proleće nisu nastali iz "idealizma", kao ni bilo koji drugi protest, već su nastali kao reakcija na represiju, sa uporištem u stvarnim snagama koje bi to Proleće sproveli u delo.

 

Reći da zahtevi studenata nemaju nikakav značaj izvan aula fakulteta je isto što i reći da plata radnika u Maksiju nema nikakav značaj van zidova Maksija pa ne treba podržati njihov štrajk.

 

Inače, Shan Jan i Vasilije normalno razgovoraju, ali namenski i teacher imaju nekakvo bolno iskustvo sa politički aktivnim studentima (ko zna odakle i ko zna kakve politike) i na svakoj temi ispoljavaju neku povređenost i pakost i ometaju diskusiju.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Što se mene tiče i Arapsko proleće i peti oktobar i 1996. pokazuju bezperspektivnost i bedu svih frakcija u politici i nužnost neke istinske, klasne pobune.

Sa kojim ciljem?

Link to comment

Sa kojim ciljem?

 

Sa ciljem da oslobodi ljude uslova u kojima svaka "revolucija" mora da vodi ka još žešćem varvarstvu i reakcionarnom nasilju. Sa ciljem da oslobodi ljude antagonističkog društva koje stvara otuđenje i njegovog krajnjeg oblika koje ljude drži u nehumanom stanju stalne kompetitivnosti i nesigurnosti, okrećući nas jedne protiv drugih.

 

Sa ciljem da omogući svestan pokret za univerzalnu ljudsku emancipaciju kroz koji bi se moderno društvo oslobodilo od postojećeg društveno-ekonomskog poretka, i transformisalo se u slobodnu asocijaciju proizvođača. Ovaj pokret će omogućiti slobodan razvoj individualnosti koji će biti odgovarajući i vredan naše ljudske prirode.

Link to comment

Sa ciljem da oslobodi ljude uslova u kojima svaka "revolucija" mora da vodi ka još žešćem varvarstvu i reakcionarnom nasilju. Sa ciljem da oslobodi ljude antagonističkog društva koje stvara otuđenje i njegovog krajnjeg oblika koje ljude drži u nehumanom stanju stalne kompetitivnosti i nesigurnosti, okrećući nas jedne protiv drugih.

 

Sa ciljem da omogući svestan pokret za univerzalnu ljudsku emancipaciju kroz koji bi se moderno društvo oslobodilo od postojećeg društveno-ekonomskog poretka, i transformisalo se u slobodnu asocijaciju proizvođača. Ovaj pokret će omogućiti slobodan razvoj individualnosti koji će biti odgovarajući i vredan naše ljudske prirode.

 

 

U svakom slučaju, to se sve nikada ne dešava tako što se skupe ljudi sa "lepim idejama", malo ih usaglase, pa onda krenu da prilagođavaju svet svom programu. To nikada nije tako išlo, pogledaj moj uvodni post.

 

 

Plemenite su ti ideje, ali pravo pitanje je kako nameravas to da sprovedes. Ja mislim da ces biti zestoko razocaran kada shvatis da se to verovatno nikada nece dogoditi. Ovaj sistem kakav danas imamo je ipak sistem sa ljudskim likom koji oslikava covekove slabosti, snage i nade. Promeniti to nije bas tako lako.

Edited by Eraserhead
Link to comment

kobni, "ciljevi" tog protesta (bolje zahtevi) bi bili najpre defanzivni i odnosili bi se na nove napade koji pogađaju sve radnike u Srbiji:

 

Mogli bi da budu:

 

- NE smanjivanju plata i merama štednje

- NE smanjivanju penzija

- NE otpuštanjima i novom Zakonu o radu

- NE ukidanju budžetskih mesta na fakultetima

 

I to je to. To su naši zahtevi, tražimo od države da odstupi i ne zanima nas kako - ne dozvoljavamo da nas uvuku u politikanske priče kako bismo mi rešili krizu, koja politika je bolja od njihove itd. Umesto toga, bavimo se sobom i svojim interesima: kako da okupimo što više ljudi koji se identifikuju sa našim klasnim interesima i kako da organizujemo ovu svoju odbrambenu mobilizaciju.

 

Masa koja će se okupiti oko ovakvih zahteva može biti početak stvaranja alternative. Ono što je po meni bitno je da se ne traži neki način politizacije borbe koji bi se nametnuo izvana, već da se pusti da se ove borbe politizuju same (jedino to neće biti veštačka politizacija). Već ovo što kobni priča o "ciljevima", a protesti nisu ni počeli može biti simptomatično. Treba nam najdoslednija i najodlučnija borba za ove defanzivne zahteve - i to će, sa kolektivnim odlučivanjem i autonomijom, biti dovoljno - a ne neko igranje revolucije i politikanstva.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Plemenite su ti ideje, ali pravo pitanje je kako nameravas to da sprovedes. Ja mislim da ces biti zestoko razocaran kada shvatis da se to verovatno nikada nece dogoditi. Ovaj sistem kakav danas imamo je ipak sistem sa ljudskim likom koji oslikava covekove slabosti, snage i nade. Promeniti to nije bas tako lako.

 

Ovo je slično kao ona (vladajuća) teza da je liberalna demokratija možda otuđujuća (politički) i nesavršena, ali se ne treba mnogo igrati sa tim jer sve drugo vodi u tiraniju. Imalo u tome istine ili ne, jasno je da je takav stav apologija statusa kvo i da je njegov objektivni efekat uvek isti. S tim što je ovo kod tebe malo modifikovana teza: ti, čini se, govoriš o klasnom društvu uopšte (kada govoriš o sistemu koji oslikava "čovekove slabosti"). A to prosto nije tačno - veći deo ljudske istorije čovečanstvo je živelo u uslovima neklasnog društva. Istina je da je i uspon klasnog društva bio nužan, ali je jasno i da takva nužnost danas više ne postoji. U svakom slučaju, čovečanstvo je videlo i društvo bez klasa i klasne vladavine.

 

Preporučujem knjigu od Cyrila Smitha "Marks i milenijum" koje se bavi kontradikcijama modernog društva i Marksovim shvatanjem revolucije. Znam, odmah dolaze poznate asocijacije - ali Smith nije staljinista, "dijalektički materijalista", a ni marksista (njegovim rečima) već demistifikuje i ove (iskrivljujuće) interpretacije Marksa. Neki njegovi tekstovi se mogu naći i ovde: http://www.marxists.org/srpshrva/biblioteka/smit-siril/index.htm

Edited by FERNOUX H
Link to comment

ovi vaši zahtevi su tehničke prirode i nemaju nikakav značaj izvan aula fakulteta, niti korespondiraju sa nekim većim društvenim problemom. kakva crna "klasna svest", ovo je ritualni spor studenata i uprave koji se dešava svake godine.

 

Upravo. Ovo je samo klasicno svakogodisnje prenemaganje studenata, koje ima za cilj samo gledanje sopstvenog dupeta bez skoro ikakvog gledanja sire slike. Mislim, gledanje sopstvenog dupeta je sasvim legitimno, ali to je onda "interna" stvar na relaciji studenti - univerziteti - nadlezno ministarstvo, i nema nikakav znacaj za bilo koga izvan tog trougla. OK, ima, za poreske obveznike koji to treba da finansiraju sve, ali s obzirom da postoje daleko vece rupe u budzetu, nije to neki prioritet u tom smislu.

 

Zasto kazem samo gledanje svog dupeta? Zato sto je svake godine ista prica - bodovi, budzet, rokovi, produzenje rokova. Studenti gledaju samo kako sebi da olaksaju upis sledece godine, i to na budzetu, i to je sve. Nista dalje. I to je sasvim legitiman licni interes studenata, ali to nije nista drugacije od toga sto radnici PIO fonda stupe u strajk sto im je ukinut bonus na platu koji dolazi od izdavanja praznih prostorija fonda ili sto su im ukinuti jeftini krediti za stan koje su dobijali od fonda, ili tako nesto. I ne znaci da su studenti u pravu i da biju neku bitnu drustvenu bitku.

 

Ako dobro pratim fabulu, Bolonja predvidja da je za upis sledece godine potrebno ocistiti trenutnu, tj. uknjiziti sve bodove. I onda je to u prvim godinama bolonjske reforme snizeno na neki drugi broj bodova, sto je bilo razumno jer realno novi programi uglavnom nisu bili prilagodjeni takvom skoro pa blok-sistem konceptu, pa je prag snizen na neki nizak broj bodova pa je zakon predvidjao da svake godine od neke godine taj prag ide malo na gore dok ne dodje do 60 (je l tako bese?). I onda kada smo dosli do podizanja opet protest, dzeva, tralala vratite prag na dole. I tako svake godine skoro. Isto sa pragom za budzet. I niko da ne spomene - cekaj, a zasto mi ne mozemo da dodjemo do toga da studenti koji ulazu potreban napor dobiju svih 60 bodova? Mozda zato sto gradivo nije prilagodjeno i sto su mnogi fakulteti (narocito isprva) samo pro-forme prihvatili bolonjski sistem, a sve drugo je ostalo isto? I umesto da se insistira na prilagodjavanju gradiva, daljem menjanju sistema, itd. itd. ponavlja se samo i jedino - broj bodova! I sad treba biti fer i reci da vecina fakulteta i jeste u medjuvremenu prilagodila gradivo bolonji vise nego sto je to ranije bio slucaj (i ako je sve i dalje daleko od potrebnog).

 

Isto ovo za ispitne rokove (zasto 6? fakultet bi mogao sasvim lepo da funkcionise sa 2 ili 3 ispitna roka ukupno, to sto ne moze je opet do sistema - dakle nije problem broj rokova nego kako stvari funkcionisu van rokova) ili za bolonjce upisane 2006. Cekaj stani malo, Bolonja opet predvidja da se faks zavrsava u roku (3 ili 4 godine), ovim prvima je dat mnogo duzi rok (sto i treba jer su realno bili "zamorcici" reforme) ali danas je 2014. godina. Ako nisi zavrsio faks za 7-8 godina, mislim ne znam sta da kazem. I medju najneprilagodjenim bolonji faksovima ljudi zavrse za 5 ili 6 godina, ovaj sto nije zavrsio za 7-8 mozda i ne treba da ga zavrsi.

 

Realno da sam nadlezni ministar najavio bi poostrenje po ful bolonjskim kriterijumima za 2 godine, bez popustanja, pa onda kada autonomni univerziteti vide da samo 10% generacije moze da skupi svih 60 bodova u toku jedne godine, neka se cesu po glavi zasto je tako pa nek menjaju nesto u svom nacinu rada.

Link to comment

Studenti reaguju na rezove i reforme koje su posledica rezova i štednje; studenti pružaju otpor ukidanju budžetskih mesta i ukidanju benefita. Šta su to nego socijalni zahtevi, zahtevi koji su deo borbe koja reaguje na isti napad (štednju) na koju će sutra reagovati i neki pobunjeni radnici?

 

Inače, upravo ovo tvoje drvljenje o "menjanju gradiva" i nekakvom reformom obrazovanja predstavlja odvlačenje sa klasnog terena i sa terena socijalne borbe na teren politikanskih igri (bolonjski sistem - da ili ne, "kakvo obrazovanje nam treba", "jao, gde ode obrazovanje"). Baš to bi od cele stvari napravilo "studentsku stvar" (nešto što je vezano samo za fakultete i obrazovanje) i baš onda bi sve ostale ljude trebao da boli kurac za razvoj takve borbe.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Opet ce da padne krv na topicu. Al valjda je to normalno, ipak se ovde kuva revolucija (makar forumaska). 

 

Hazard prica jednu drugu pricu koju ja sustinski podrzavam - nase visoko skolstvo je nakaradno, mnogi profesori pa i celi fakulteti se hvale time sto je prosek studiranja 2-3 puta veci od broja godina koliko bi zaista trebalo da traje. Na fakultetu na kome sam studirao od nas par stotina mogu da izbrojim na prste one koji su zavrsili u roku. Normalnim se smatralo da studiranje traje 6-7 godina iako je oficijalno 4. To je suludo. To je arcenje vremena i truda ljudi. Stvari trebaju da se stave u normalne okvire. Ako je neko upisao fakultet, polozio prijemni, onda vecina takvih treba da zavrsi u roku, u suprotnom treba videti sta koci toliki broj studenata na faksu. 

 

Sto se tice mesta na budzetu mislim da ih ne bi trebalo smanjivati vec povecavati. Srbija mozda ne moze da ponudi zaposlenje svojoj omladini ali makar moze dobro obrazovanje i time im omoguci da potraze srecu negde daleko, sa druge strane ograde. 

 

Sto se tice smanjenja plata i penzija, recicu samo resursi su ograniceni™. Ako zelis da plate i penzije ostanu iste (i da ih ne ubiju velikom inflacijom) onda moras odnekud da uzmes, jer novcana masa predstavlja vrednost proizvoda drustva. Ima jedan cika koji je predlagao da se oduzme od svih onih koji lade jajca u drzavnoj upravi jer su dosli preko veze, kao i kroz kresanja "subvencija" i "programa" koji sluze za isisavanje para iz budzeta. Ime mu je Sasa Radulovic i dobio je 2% glasova na zadnjim izborima. Delom zbog medijskog mraka, delom zbog naroda kome je valjda njegova prica isuvise komplikovana i nedovoljno populisticka (a.k.a treba da ukljucis mozak ako ga imas) a delom i jer je "inteligencija" i "elita" nestala bez traga pa je doticni sakupio 0 poznatih licnosti koje su ga podrzali. U prevodu, od Srbije su svi vec digli ruke, revolucija ce se ovde zapatiti ko Cegevari u Boliviji.

Edited by Shan Jan
Link to comment

 


Opet ce da padne krv na topicu. Al valjda je to normalno, ipak se ovde kuva revolucija (makar forumaska). 

 

Hazard prica jednu drugu pricu koju ja sustinski podrzavam - nase visoko skolstvo je nakaradno, mnogi profesori pa i celi fakulteti se hvale time sto je prosek studiranja 2-3 puta veci od broja godina koliko bi zaista trebalo da traje. Na fakultetu na kome sam studirao od nas par stotina mogu da izbrojim na prste one koji su zavrsili u roku. Normalnim se smatralo da studiranje traje 6-7 godina iako je oficijalno 4. To je suludo. To je arcenje vremena i truda ljudi. Stvari trebaju da se stave u normalne okvire. Ako je neko upisao fakultet, polozio prijemni, onda vecina takvih treba da zavrsi u roku, u suprotnom treba videti sta koci toliki broj studenata na faksu. 

 

Sto se tice mesta na budzetu mislim da ih ne bi trebalo smanjivati vec povecavati. Srbija mozda ne moze da ponudi zaposlenje svojoj omladini ali makar moze dobro obrazovanje i time im omoguci da potraze srecu negde daleko, sa druge strane ograde. 

 

Sto se tice smanjenja plata i penzija, recicu samo resursi su ograniceni™. Ako zelis da plate i penzije ostanu iste (i da ih ne ubiju velikom inflacijom) onda moras odnekud da uzmes, jer novcana masa predstavlja vrednost proizvoda drustva. Ima jedan cika koji je predlagao da se oduzme od svih onih koji lade jajca u drzavnoj upravi jer su dosli preko veze, kao i kroz kresanja "subvencija" i "programa" koji sluze za isisavanje para iz budzeta. Ime mu je Sasa Radulovic i dobio je 2% glasova na zadnjim izborima. Delom zbog medijskog mraka, delom zbog naroda kome je valjda njegova prica isuvise komplikovana i nedovoljno populisticka (a.k.a treba da ukljucis mozak ako ga imas) a delom i jer je "inteligencija" i "elita" nestala bez traga pa je doticni sakupio 0 poznatih licnosti koje su ga podrzali. U prevodu, od Srbije su svi vec digli ruke, revolucija ce se ovde zapatiti ko Cegevari u Boliviji.

 

 

Da, ali to (kakvo nam je obrazovanje itd) je priča za neki drugi topik. Ovo je ono na šta sam mislio pod igranjem revolucije koje može da sjebe ove proteste (i iste probleme imamo i na njima).

 

U neposrednim interesima najširih slojeva ja vidim odbranu (radničku odbrambenu mobilizaciju), a kao krajnji cilj napad (oslobađanje od ovog trulog sistema). Ako se ovako postavljaju stvari kao što to hazard radi neposredne borbe neće imati za cilj ni odbranu ni napad - nego nešto između, a krajnji ciljevi opet neće biti ni odbrana ni napad - nego nešto između. To su jalovi ciljevi. Jedno neće ni dovesti do drugog jer će se pre toga sve raspasti.

 

To što govoriš za "ograničene resurse" govorim i ja i zato sam na primer objašnjavao na protestima da je "besplatno obrazovanje" iluzija: obrazovanje je formalno besplatno, ali onda našim roditeljima to naplate kroz njihove plate. I tačno je i ovo za penzije i plate. Upravo zbog toga su i sve trajne reforme nemoguće - zato što je ovaj sistem u permanentnoj krizi. Ali stvar je u ovome: oni sada smanjuju penzije i plate, i ako se sada kada to rade ujedine svi koji su pogođeni (što je naravno dugačak i složen proces) stvoriće se i alternativa društvu u kojem postoje ti "ograničeni resursi" (jer u pitanju je posledica krize, a ne nešto što stvarno postoji).

 

Saša Radulović u tom sistemu "ograničenih resursa" tj. krizi ne bi postigao ništa. Ispalo bi da su Vučićeve reforme bile bolje (bolje za državu i za gazde), da je napravljena veća ušteda (to je odmah lako dokazati) i ništa. Čak i da Radulović osvoji vlast, isto kao i Vučić sve politike mogu doneti ili inflaciju ili radikalne rezove i sve ostalo su nijanse između toga. Sistem je u krizi, političari ne mogu da igraju van pravila sistema, ali ne mogu ni da ga se odreknu.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Bio sam u pravu  :fantom:

 

Fervex je najznacajnije arheolosko otkrice druge decenije 21. veka, 1 fosil takoreci, sa sve radnickom klasom i okupljanjima studenata na filozofskom i filoloskom fakultetu BU...

 

 

 

 

 

 

Da, ali to (kakvo nam je obrazovanje itd) je priča za neki drugi topik. Ovo je ono na šta sam mislio pod igranjem revolucije koje može da sjebe ove proteste (i iste probleme imamo i na njima).

 

U neposrednim interesima najširih slojeva ja vidim odbranu (radničku odbrambenu mobilizaciju), a kao krajnji cilj napad (oslobađanje od ovog trulog sistema). Ako se ovako postavljaju stvari kao što to hazard radi neposredne borbe neće imati za cilj ni odbranu ni napad - nego nešto između, a krajnji ciljevi opet neće biti ni odbrana ni napad - nego nešto između. To su jalovi ciljevi. Jedno neće ni dovesti do drugog jer će se pre toga sve raspasti.

 

To što govoriš za "ograničene resurse" govorim i ja i zato sam na primer objašnjavao na protestima da je "besplatno obrazovanje" iluzija: obrazovanje je formalno besplatno, ali onda našim roditeljima to naplate kroz njihove plate. I tačno je i ovo za penzije i plate. Upravo zbog toga su i sve trajne reforme nemoguće - zato što je ovaj sistem u permanentnoj krizi. Ali stvar je u ovome: oni sada smanjuju penzije i plate, i ako se sada kada to rade ujedine svi koji su pogođeni (što je naravno dugačak i složen proces) stvoriće se i alternativa društvu u kojem postoje ti "ograničeni resursi" (jer u pitanju je posledica krize, a ne nešto što stvarno postoji).

 

Saša Radulović u tom sistemu "ograničenih resursa" tj. krizi ne bi postigao ništa. Ispalo bi da su Vučićeve reforme bile bolje (bolje za državu i za gazde), da je napravljena veća ušteda (to je odmah lako dokazati) i ništa. Čak i da Radulović osvoji vlast, isto kao i Vučić sve politike mogu doneti ili inflaciju ili radikalne rezove i sve ostalo su nijanse između toga. Sistem je u krizi, političari ne mogu da igraju van pravila sistema, ali ne mogu ni da ga se odreknu.

 

Link to comment
×
×
  • Create New...