Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Citao sam skoro po po novinama. Ne znam ko je radio istrazivanje i da li je bilo istrazivanja.
'I kako to komparira sa dr zemljama ako su uključene generacije koje nisu završavale osnovnu? Npr svi rođeni pre WWII Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne razumem te sta hoces da dokazes. Kod nas najobrazovaniji odlaze li odlaze i to se odrazava na drustvo.
Sama ta brojka od 1.3 miliona zvuči dramatično, ali ne toliko ako uzmeš u obzir da se tu ubrajaju stariji ljudi koji su išli u osnovnu kad je 4 razreda bio standard, a ne 8. A pošto smo mi penzionersko društvo, takvih ima još poprilično. Drugo, volela bih da vidim u članku i malo objašnjenja za statistiku, pošto članak koji to tvrdi a koji sam ja linkovala potiče od pre popisa, pa me zanima i koliko je brojka tačna.Dalje, kako to deluje ako uporedimo sa drugim zemljama, npr Grčkom ili Nemačkom. Koji procenat nepismenih je po tom kriterijumu tamo. Možda je isti, ne bi me iznenadilo.Dalje, članak dalje tvrdi i da je Švajcarska sa 35 % pismenih najbolja a da je sledi USA sa 20% pismenih.Ceo članak zvuči kao da ga je na brzinu sklepao neko kome je šef u 4 popodne rekao da hoće članak na temu Srbi su neobrazovani (pa im zato loše ide) za sutrašnje izdanje novine.
Ustanovljeno je, na primer, da najviši nivo pismenosti imaju Švajcarci - 35 odsto, a da za njima slede Amerikanci sa 20 odsto.
Tako da je podatak da je 1.3 miliona nepismenih potpuno nepotpun, jer nije jasno koliko je po tom kriterijumu nepismenih u dr zemljama. Isti članak tvrdi da je u USA pismeno samo 20% ljudi - jel sad treba svi da padnemo u zgražanje.A to da najbolji odlaze je još jedna novinska podmetačina - odlaze skoro svi koji to ikako mogu, evo moja komšinica koja se nije nešto školovala je zbrisala kao au pair i našla muža tamo, za manje od dve godine je uspela da od besperspektivnog posla sa minimalcem u Srbiji dođe do trajnog boravka u inostranstvu. Ali po novinama vole da pišu o brain drain-u bez ikakve statistike ili sa ovako ad hoc ciframa. Koliko ljudi je tačno otišlo i koja je njihova obrazovna i starosna struktura je nešto što nikad nisam videla u novinama. Beže i obrazovani i neobrazovani, i stari i mladi, znam ljude koji su pred kraj radnog staža emigrirali, znam ženu koja je u penziji emigrirala, niko od njih nije imao obrazovanje ali su imali način. Beže naravno i obrazovani, ali da li je njihov procenat značajno veći u odnosu na ukupnu emigraciju? Ja ipak stvarno najviše srećem ljude koji nisu nešto obrazovani, ali su petljali neku fizikaliju i tažili muža/ženu da se usidre za papire.
Link to comment

Ne razumem sta hoces da kazes. Koja je poenta? Pusti glupi tekst i amerike i svajcarske i shvati da ako zelimo uhvatiti kakav takav prikljucak za tim zemljama potrebni su nam skolovani ljudi. A da odlaze to je valjda svima jasno i ne znam sta ti znaci ovo ubacivanje odlaska neobrazovanih. Da sam rekao da samo obrazovani odlaze ovaj tvoj post bi imao smisla.

Link to comment

Pa ne vidim kako ćemo povećati pismenost, ili bilo kakvo obrazovanje, kada se već dvadeset godina ovde radi na omalovažavanju obrazovanja, bilo propagandno (putem medija, što državnih, što privatnih na koje država može da utiče kada joj treba), bilo suštinski, tako što obrazovanje prosto ne predstavlja uslov ni za šta - imali smo ministra kulture bez fakulteta, sve vreme imamo direktora državne televizije bez fakulteta, sad imamo predsednika sa sumnjivim fakultetom. Poruke koje svaka vlast ovde šalje već dvadeset godina narodu je ta da je obrazovanje nekakvo foliranje koje nikom ne treba i ništa ne znači.edit - hoću da kažem da je to valjda to o čemu Čomski govori u onom pasusu.

Edited by kobni zelaya
Link to comment
Ne razumem sta hoces da kazes. Koja je poenta? Pusti glupi tekst i amerike i svajcarske i shvati da ako zelimo uhvatiti kakav takav prikljucak za tim zemljama potrebni su nam skolovani ljudi. A da odlaze to je valjda svima jasno i ne znam sta ti znaci ovo ubacivanje odlaska neobrazovanih. Da sam rekao da samo obrazovani odlaze ovaj tvoj post bi imao smisla.
Ako zemlja ima 7 miliona stanovnika, i 1 milion obrazovanih, to je recimo ok za razvoj te zemlje. Ako se 1 milion najobrazovanijih odseli, zemlja je u problemu. Ako se odseli 3.5 miliona, a od toga pola miliona obrazovanih i i 3 miliona ostalih, zemlja ima istu strukturu kao i pre emigracije i nije u problemu formalno. Tako da tvoja logika ne pije vodu, jer nije broj obrazovanih nešto fiksirano što treba imati, nego njihov udeo u društvu. Tako npr Americi od 300 miliona treba 30 miliona obrazovanih da stvari funkcionišu. Ali Norveška nije u problemu iako ima samo 3 miliona ljudi ukupno, pa samim tim ne može da ima ni 30 miliona obrazovanih, jer Norveška ima 300 000 obrazovanih što je u odnosu na ukupnu populaciju 10%, isto kao i u USA.Tako da Srbija nije u problemu jer obrazovani emigriraju, dok god je njihov udeo u emigraciji komparativan sa udelom u ukupnom stanovništvu. Zato je bitan i broj obrazovanih i broj neobrazovanih u emigraciji, a ne samo puka činjenica da i školovani ljudi odlaze.
Pa ne vidim kako ćemo povećati pismenost, ili bilo kakvo obrazovanje, kada se već dvadeset godina ovde radi na omalovažavanju obrazovanja, bilo propagandno (putem medija, što državnih, što privatnih na koje država može da utiče kada joj treba), bilo suštinski, tako što obrazovanje prosto ne predstavlja uslov ni za šta - imali smo ministra kulture bez fakulteta, sve vreme imamo direktora državne televizije bez fakulteta, sad imamo predsednika sa sumnjivim fakultetom. Poruke koje svaka vlast ovde šalje već dvadeset godina narodu je ta da je obrazovanje nekakvo foliranje koje nikom ne treba i ništa ne znači.edit - hoću da kažem da je to valjda to o čemu Čomski govori u onom pasusu.
Ja sam shvatila da Čomski govori o tome kako je mehanizam za održavanje na vlasti i potčinjavanje mase upravo suprotno, obrazovanje je ekskluziva samo za bogate, oni se obrazuju i rade dobre poslove, dok siromašni nemaju pristup obrazovanju i mogu samo da sređuju travnjak bogatima i rade u rudniku sa smešne pare, pa se tako održava jaz između bogate vadajuće i siromašne potčinjene klase.Ono o čemu sam ja pričala je ustvari upravo ovo što si ti i sam rekao, kod nas siromašna klasa ima dobar pristup obrazovanju, ali svejedno ne znači da će postati i bogatija klasa kad nađu posao. Dobri = dobro plaćeni poslovi svojina su vladajuće klase, i obavljaju ih baš naprotiv neobrazovani ili slabo obrazovani ljudi poput ovoga što si ti pobrojao - ministar bez fakulteta, predsednik sa kupljenom diplomom. U tom smislu ja pominjem inverziju u Srbiji - vladajuća klasa je čist neobrazovani white trash, a obrazovani ljudi su siromašnija radnička klasa. Edited by Evi_
Link to comment

Neka idu. Šta sad trebamo da radimo, da plačemo za njima? Idu i Poljaci i Česi u Nemačku i Britaniju, a mi ionako nismo država sa manjkom radne snage pa da se nešto previše potresamo oko toga. Ionako se sistemski ništa ne radi. I to malo fakulteta treba radikalno srezati jer nema nikakve poente da školuju kadrove za inostranstvo.

Link to comment
Ako zemlja ima 7 miliona stanovnika, i 1 milion obrazovanih, to je recimo ok za razvoj te zemlje. Ako se 1 milion najobrazovanijih odseli, zemlja je u problemu. Ako se odseli 3.5 miliona, a od toga pola miliona obrazovanih i i 3 miliona ostalih, zemlja ima istu strukturu kao i pre emigracije i nije u problemu formalno. Tako da tvoja logika ne pije vodu, jer nije broj obrazovanih nešto fiksirano što treba imati, nego njihov udeo u društvu. Tako npr Americi od 300 miliona treba 30 miliona obrazovanih da stvari funkcionišu. Ali Norveška nije u problemu iako ima samo 3 miliona ljudi ukupno, pa samim tim ne može da ima ni 30 miliona obrazovanih, jer Norveška ima 300 000 obrazovanih što je u odnosu na ukupnu populaciju 10%, isto kao i u USA.Tako da Srbija nije u problemu jer obrazovani emigriraju, dok god je njihov udeo u emigraciji komparativan sa udelom u ukupnom stanovništvu. Zato je bitan i broj obrazovanih i broj neobrazovanih u emigraciji, a ne samo puka činjenica da i školovani ljudi odlaze.
Procitaj napisano.
Pusti glupi tekst i amerike i svajcarske i shvati da ako zelimo uhvatiti kakav takav prikljucak za tim zemljama potrebni su nam skolovani ljudi.
Edited by bergasa19
Link to comment
Pa ne vidim kako ćemo povećati pismenost, ili bilo kakvo obrazovanje, kada se već dvadeset godina ovde radi na omalovažavanju obrazovanja, bilo propagandno (putem medija, što državnih, što privatnih na koje država može da utiče kada joj treba), bilo suštinski, tako što obrazovanje prosto ne predstavlja uslov ni za šta - imali smo ministra kulture bez fakulteta, sve vreme imamo direktora državne televizije bez fakulteta, sad imamo predsednika sa sumnjivim fakultetom. Poruke koje svaka vlast ovde šalje već dvadeset godina narodu je ta da je obrazovanje nekakvo foliranje koje nikom ne treba i ništa ne znači.edit - hoću da kažem da je to valjda to o čemu Čomski govori u onom pasusu.
Normalno da je to ono o cemu Comski govori.
Link to comment
Procitaj napisano.
bergasa, zamoran si, pročitaj ti ono što sam ja napisala - koliko tačno obrazovanih ljudi i obrazovanih za koje poslove. Sad ako imamo 7 miliona ljudi i sve ih iškolujemo za vrhunske istoričare umetnosti ili never mind that, neka svi budu inžinjeri telekomunikacija - po tvome bi stvari u zemlji krenule automatski nabolje.Dok je recimo Tito imao masu fantastično obrazovanih ljudi pa je zato mogao da pokrene zemlju tamo 1950-e, sve inženjer do inženjera, sve školovano, a ne kao danas.editČomski, in his words
Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Znači vi tvrdite da je na delu pravljenje/održavanje ponora u obrazovanju Velje - viši sloj i narodnog puka - niži sloj. Ja mislim da kad bi u Srbiji to bio mehanizam za vladanje zemljom, ovi naši vlastodršci ne samo da bi morali da ukinu pristup osnovnoj školi ljudima, morali bi i da ih lupaju toljagom po glavi svaki dan da bi se postigao obrazovni ponor između Velje i Perice iz narodnog puka. Edited by Evi_
Link to comment
Ja sam shvatila da Čomski govori o tome kako je mehanizam za održavanje na vlasti i potčinjavanje mase upravo suprotno, obrazovanje je ekskluziva samo za bogate, oni se obrazuju i rade dobre poslove, dok siromašni nemaju pristup obrazovanju i mogu samo da sređuju travnjak bogatima i rade u rudniku sa smešne pare, pa se tako održava jaz između bogate vadajuće i siromašne potčinjene klase.Ono o čemu sam ja pričala je ustvari upravo ovo što si ti i sam rekao, kod nas siromašna klasa ima dobar pristup obrazovanju, ali svejedno ne znači da će postati i bogatija klasa kad nađu posao. Dobri = dobro plaćeni poslovi svojina su vladajuće klase, i obavljaju ih baš naprotiv neobrazovani ili slabo obrazovani ljudi poput ovoga što si ti pobrojao - ministar bez fakulteta, predsednik sa kupljenom diplomom. U tom smislu ja pominjem inverziju u Srbiji - vladajuća klasa je čist neobrazovani white trash, a obrazovani ljudi su siromašnija radnička klasa.
Da, različito smo shvatili Čomskog, ali se u suštini slažemo, osim što mi izgleda da je mnogo obrazovanih i među nezaposlenim i na taj način oni ostaju potpuno van sistema, nikako ne utiču ni na šta u zemlji. Van sistema, van podele dobara, nisu nikakav uzor za neobrazovane, pa ni ne mogu da utiču na njih.
Link to comment
Da, različito smo shvatili Čomskog, ali se u suštini slažemo, osim što mi izgleda da je mnogo obrazovanih i među nezaposlenim i na taj način oni ostaju potpuno van sistema, nikako ne utiču ni na šta u zemlji. Van sistema, van podele dobara, nisu nikakav uzor za neobrazovane, pa ni ne mogu da utiču na njih.
To je bilo nešto u šta nisam htela da ulazim, jer ionako mnogo smaram sa tim. Ja sam svedok toga da su moje kolege, znači najobrazovaniji sloj u zemlji, hronično nezaposleni. Ili recimo, drugarica koja je pravnik, radi za minimalac već godinama i ništa ne prima na ruke, i zarađuje čak i manje u firmi nego radnik koji nešto istovara. Kakav je njihov uticaj na napredak u društvu - nisu u situaciji da daju neki ekonomski zamajac, nisu za ugled neobrazovanima jer se njihovo školovanje u novčanom smislu nije isplatilo, fini su ljudi ali ništa više nego frizerka Maja koja nije išla u školu? U kom smislu oni utiču na društvo pozitivnije nego neki običan radnik koji je recimo fin i kulturan, prima iste pare, i nije išao dalje od osnovne/srednje?
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...