Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Kuvam petla, tačnije kopuna, u prokupcu. Imam vezu za snabdevanje kopunima, guskama i morkama sa jednog vojvođanskog salaša, pa je roba prvoklasna

 

Sastojci isti kao za coq au vin, samo što ja to sve spakujem u pekač, zatvorim pak papirom i lagano par sat. Pevca ostavim ucelo, pod kožu naguram putera, pa šampinjoni, slanina, šargarepa, celer, ljutika, praziluk, timijan, lovor i sve po redu... Umesto pino noara, naravno, prokupac.

 

A za doručak pravio dinstane pevčije iznutrice na guščijoj masti i seljačka pržena jaja uz turšiju i kiseli lebac iz zemunskog Pretopa

  • +1 5
Link to comment
15 minutes ago, Frank Pembleton said:

Morao sam da guglam šta je kopun.... 😂

 

Mnogi ne znaju, nažalost. Ono, kopun je još jedna paradigma našeg odnosa prema sopstvenom kulinarskom nasleđu, zapostavljenom i razjebanom. 

Kao što smo u samo jednoj generaciji zaboravili šta je maslo, pa nam sad hipsteri i zdravohranaši prodaju ghee kao super-namirnicu. Kao sto me gledaju kao  idiota kad prepričavam kako je moja prababa šopala (kljukala) guske pred zimu i kako smo dinstanu guščiju džigericu ( pravi foa gra) doručkovali kao deca - što je radilo pola Vojvodine na selu. Kao što kupujemo istarske tartufate u tegli, a švercujemo prvoklasne mačvanske i sremske tartufe u gepecima za Italiju da bi ih neko tamo preprodavao kao pijemontske... I da ne tupim dalje...

 

 

14 minutes ago, aram said:

šta mu dođu seljačka pržena jaja?

 

Pržena na jako ugrejanoj masti u debelom tiganju, pod poklopcem, da im izađu mehurići, da se krajevi belanaca zapeku i uhrskave, a žumance ostane polutečno. Pa umačeš rustičnu koricu hleba u mešavinu slane masnoće i iscurelog žumenceta, sve stružući hrskave i rumene zagoretine sa dna.

  • +1 1
  • Wub 3
  • Hvala 2
Link to comment

@Frank Pembleton sad guglao i ja iz radoznalosti, i jbg, samo wiki rečnik na srpskom daje objašnjenje i to.preuzeto iz Rečnika srpskih govora Vojvodine, sve ostalo na hrvatskom

 

Kopun je odnosu na petla kao vo u odnosu na bika, dakle uštrojen. Kopun se zato lako ugoji, meso mu bude meko i fino, a tamno i aromatično, posebno kad je gajen slobodno. 

 

Ima samo jedna farma, mislim u Temerinu, koja to radi regularno, ostalo sve može da se nabavi jedino po retkim ( i sve ređim) gazdinstvima, ako imaš sreće da poznaješ ljude

Link to comment
18 minutes ago, Milošica said:

Bukvalno zamiriše ekran kad čitaš.

 

34 minutes ago, banatjanin said:

Pržena na jako ugrejanoj masti u debelom tiganju, pod poklopcem, da im izađu mehurići, da se krajevi belanaca zapeku i uhrskave, a žumance ostane polutečno.
Pa umačeš rustičnu koricu hleba u mešavinu slane masnoće i iscurelog žumenceta, sve stružući hrskave i rumene zagoretine sa dna.

 

ba04c90e6beaf271adb2e9dc9d383aad.gif

  • Haha 4
Link to comment
5 minutes ago, pufikaflafi said:

Zar ne kažu u Crnoj Gori za petla kopun? Mislim ja sam tamo čula tu reč, a Vojvođanka sam? 😀

 

Moguće, na italijanskom je cappone, na francuskom chapon, na srpskom i hrvatskom kopun, a sve od latinskog korena capo

U svakoj opciji označava kastriranog petla, što ne znači da je nemoguće da negde u dijalektima svakog petla zovu kopun.

 

Usput:

Screenshot_20240128-140718_Chrome.thumb.jpg.4d648ada7b8acca2e2b68dd016add140.jpg

Edited by banatjanin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...