Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Supica od mladog zelja i mladog luka (baza supa od morke)

 

Puterica sa rotkvicama i dresingom od istarskog hcmulja i dižon senfa

 

Brancin sa grila

 

Kuskus sa mladim, divljim dalmatinskim šparglama

 

Ladan šardone

  • +1 2
Link to comment

Plan za danas:

  • Trouglaste ćufte sa pistaćima
  • Spanać sa leblebijama
  • Rukola, mladi luk i crni paradajz
  • +1 2
Link to comment

corbicu od mlade koprive,

proju od koprive

neko meso..ne bitno..

i salatu-zelena,mladi luk,maslacak i ljubicice :P 

  • +1 2
Link to comment

kari čorbica od crvenog sočiva sa spanaćem i svežim korijanderom

salata - puterica sa nečim što se izgovara kao mizuno ili tako nekako, od famozne gospođe sa cvetka

  • +1 2
Link to comment

IMG-20240309-172047.jpg

 

4cluka, 2 bluka, 2 praziluka, 4 mrkve, paradajz pire. Red toga, red djelimično prokuvanog bijelog pasulja u koji je uronjena otkostana dimljena butkica, 2 domace dimljene kobasice, dva reznja pancete, pa ponovo red ovoga. Misli me more...

  • +1 6
Link to comment

Kao uvek subotom, riblji ručak

 

Pagar imao cca kilo i četiristo, zapanjujuće svež - zato sam ga i uzeo umesto brancina. A ispekao sam ga talo da mi je došlo da se samopotapšem po ramenu

Napravio mišancu od pera mladog luka, sremuša, zelja i puno crvene i zelene blitve.

Pre toga gusta paradajz čorba sa bosiljkom i velikim parmezan - griz knedlama

Zaliveno belim sovinjonom taman dotaknutim drvetom (Barovo belo, Tikveš) 

 

received_968373628236025.thumb.jpeg.f3a38a6751b2d5c3e24b6094219714d2.jpeg

 

  • +1 8
  • Wub 1
Link to comment

I to arbun mi ne znaci mnogo. Ovako po izgledu mi lici na zubatac. 

Samo da je ukusan :blush:

Link to comment

Zubatac i pagar nisu isto, ali oba su porodica Sparide, liče. Zubatac raste veći, glavatiji je, vide mu se zubi. Pagar ima sličan oblik tela, crveniji je, manja glava i ima debele, blede, poprečne šare.

 

Arbun je posebna vrsta, meni odličan ali najmanje cenjen, ne raste velik, izduženijeg tela, krupne oči, jarko crven. I on je porodica Sparida.

 

Edited by banatjanin
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

pa ukusan je, a sad mu je baš sezona. sitniji su super za prženje, veći na gradele. meni je odličan za gregade i brodete kad je ovako velik.

edit: a eto i pravog znalca da objasni, ja sam bio ubeđen da je pagar i arbun ista riba :)

  • +1 2
Link to comment

ovi pagari stižu iz uzgoja, u metro su stizali iz turske a ovi sad po pijacama mislim da su hrvatski

 

zubi su pokazatelj da li je riba gajena ili ne, na divljoj ribi su zubi mnogo razvijeniji. onoj hranjenoj, iz kaveza, zubi ne trebaju.

 

hrvati umeju da arbunom zovu svu crvenu ribu iz familije sparida pa to pravi zabunu. slično je i napolju gde sve crveno zovu red snapper.

 

isto kao što ga neki zovu crveni zubatac 

 

pravi arbun, tj pandora ili litrini u grčkoj je sigurna kupovina jer se ta riba ne gaji zbog ograničenja u rastu na par stotina grama, bude ih obično 5-6 u kili. ukusom, jedna od najboljih, slatko meso, isto kao i jednako potcenjena ušata ili melanuria. ima to doba godine /juni/ kada bukvalno uskaču ribarima u čamce i cena im padne na 6e, tada se prave zalihe za celo leto.

 

Pagellus_erythrinus________________Lithr

 

 

pagar, fagri - gajen

 

stock-photo-red-porgy-fish-natural-backg

 

 

divlji pagar

 

Pagrus-pagrus-2.jpg

 

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Sve si u pravu - pagar iz dtd ribarstva jeste iz uzgoja, Cromaris i. zvrstan je, kao i njihov brancin.

U Beogradu skoro nikad ne kupujem divlju morsku ribu, jer je po pravilu suludo skupa, a najčešće sumnjiva i granično sveža (izuzetak je srdela, kao i divlja riba u Metrou - kad je ima i ja naletim, dakle retko). Cromaris je, empirijski utvrđeno, za koplje bolji od drugog uvoza i subotom im je riba extra sveža - bar kad se kupuje u ribarnicama DTD Ribarstva. Još sam se tamo sprijateljio sa tetkama, pa za mene bude ispod tezge komada

 

Nisam još čuo da Dalmoši pagra zovu arbun, vizuelno se baš razlikuju.

I da - potcenjen kao i ušata, koju baš volim, ali mi je arbun još bolji. Generalno su te sitnije sparide odlične, kantar na primer ili krupni fratri - egal sa oradom.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...