Jump to content
IGNORED

Beograd Prajd


Аврам Гојић

Da li će vlast dozvoliti održavanje Prajda?  

169 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Jesi siguran?
Nisam. Bus je valjda jedini gej koga (forumski) dobro poznajem, i znam da se on užasno ljutio svaki put kad bi neko insinuirao da gejnost nije urođena (ne samo na mene, na mene se još najmanje ljutio). Btw. šteta što nije više na forumu, sam bi najbolje objasnio, a i mnogo bolje od mene zna šta misle gej aktivisti. (Kad sam rekao da ih podržavam, mislio sam pre svega da ih moja stranka, zeleni, zdušno podržava).
Link to comment
regrutacija
pa zapravo, ne. nikada za dokazivanje pola (kao ni datuma rodjenja) nije dovoljan JMBG. trazi se uvek izvod iz maticne knjige rodjenih. u tom smislu, setanje okolo sa tim brojem koji nije dovoljan ni za sta nema opravdanja.ni maticar ne uzima zdravo za gotovo podatke iz licne karte, pa ni pojavu pred sobom, nego trazi izvod. ali zato recimo u indeksu stoji jmbg, a u kontekstu studiranja pol je irelevantan podatak.
Link to comment
a na opstijem nivou, JMBG sam po sebi treba problematizovati, on je pregnantan ;) irelevantnim podacima. sta ce u tom broju podatak o mom polu, kada se za taj podatak ne vezuje nijedna pravna posledica?
Trenutni način formiranja nepromenjivog JMBG je problematičan i zbog toga što otkriva promenu pola. A to je je naročito osetljiv lični podatak.Definitivno nešto tu treba menjati.
Link to comment
a brak? :) Odnosno, ako ne donesu zakon o istopolnim brakovima, a mrtva trka jel će pre da se reši pitanje hf ili toga.Nekima promene pol dok su bebe pa je to rešeno, neki odluče da promene pol kasnije, a neki da ostanu dvopolni (x gendered). Šta sa onima koji hoće da budu dvopolni? Oni su retki, ali postoje.
ja ne vidim gde je problem. neka budu dvopolni. jedini cilj za koji se ima smisla zalagati je brisanje pola iz bilo kakvog identifikacionog broja. ma i brisanje svakog id broja, imas ime i prezime i citav niz podataka u maticnoj knjizi koji onemogucavaju konfuziju.sta bi ti hteo, da se iz broja koji ti traze kad se uclanjujes u teretanu vidi da je covek dvopolan?razmisli malo ...
Link to comment

E pa, neki od njih žele da budu priznati kao dvopolni i da to piše u dokumentu. Isto kao što gej populacija želi da bude priznata i ostvari neka građanska prava (i ljudska prava, je li)

Edited by Kelt
Link to comment
Za ove reaktivne tendencije nek kaže Kelt (ne znam), ali za ovaj prethodni deo ovo što kažeš da ne znaš kakve veze ima sa našim razgovorom - pa tema te polemike (na kraju svađe) je bila tačno to što me pitaš, tj. pitaš Kelta. Bus je stalno pisao o tom osećaju da ga privlače dečaci kad je imao još 5 godina (što je meni bilo uvek čudno, al' ajde valjda on bolje zna šta ga je privlačilo nego ja). Znači, to bi bio neki pravi, iliti urođeni gej. S druge strane, koliko znam, postoji dosta onih koji "preispituju" svoju seksualnost i u poodmaklim godinama (viđah po štampi ovde i oglase, u fazonu "ako preispitujete svoju seksualnost javite se nama za pomoć"). Znači tu prilično jasno imamo 2 vrste homoseksualnosti, e sad prepuštam stručnjacima da dalje to objašnjavaju na naučnoj bazi (ja znam dovde).
Ali na osnovu čeg su to dve vrste homoseksualnosti? Da li su oni koji od detinjstva vole masline, i oni za koje su masline bile acquired taste kasnije u životu, dve različite vrste maslinoljubaca? Inače, nema nikakve veze, prosto zato što niko u8 ovoj raspravi ni u jednom trenutku nije zastupao stav koji pripisuješ Busu. (u fusnoti: jasno ti je da činjenica da neko ne zna od detinjstva da je gej, poput Busa, nego se, recimo, premišlja negde oko 16-e, uopšte ne mora da znači da homosekualnost nije urođena, samo da nije okurentna od detinjstva. Ovo nije moj stav, prosto uočavam logičko polje mogućnosti, i razdvajam dve tvrdnje - o urođenosti (da/ne) i o znanju od detinjstva (da/ne), koja nisu logički povezane - to jest mogu se bez kontradikcije kombinovati u parovima da/da, ne/ne, da/ne ili ne/da).
Link to comment
Геј ген: мит или стварност?Немања ЗарићИако се у медијима пласирају различите информације, нико никада није доказао постојање геј гена!Београд, 18.06.2012
interesantno, cini mi se da je odgovarao na ovaj tekst.a taj tekst - u kom se radi o tome da su majke i tetke gej muskaraca simpaticnije i atraktivnije od majki strejtera (i zatim na tome gradi neku X-hromozomsku teoriju) - ima mnogo veci problem od ovih koje zaric navodi... ne uzima u obzir mogucnost da su gejevi skloniji da se autuju finijim majkama.
Link to comment
pa zapravo, ne. nikada za dokazivanje pola (kao ni datuma rodjenja) nije dovoljan JMBG. trazi se uvek izvod iz maticne knjige rodjenih. u tom smislu, setanje okolo sa tim brojem koji nije dovoljan ni za sta nema opravdanja.ni maticar ne uzima zdravo za gotovo podatke iz licne karte, pa ni pojavu pred sobom, nego trazi izvod. ali zato recimo u indeksu stoji jmbg, a u kontekstu studiranja pol je irelevantan podatak.
ok, pročitao sam opet i vidim da je od početka JMBG, tj. višak informacija bio sporan, mogu da se složim sa tim.jmbg je možda koristan u doba računara, mnogo lakše se sve vodi kada postoji jedinstven broj za svaku osobu umesto da se pretražuju još i datumi i mesta rođenja, imena roditelja i ostalo u slučaju istog imena i prezimena.
Link to comment
jasno ti je da činjenica da neko ne zna od detinjstva da je gej, poput Busa, nego se, recimo, premišlja negde oko 16-e, uopšte ne mora da znači da homosekualnost nije urođena, samo da nije okurentna od detinjstva.
Pa ne mora da znači, mada jeste malo čudno ako se neko premišlja oko 35-te (da ne kažem 55-te), a ima i toga. Poenta je, pretpostavljam, da nekim aktivistima ne odgovara ta priča o izboru. To sam zapazio, pošto je meni, onako intuitivno, zvučalo sasvim OK da neko ima pravo da izabere hoće li biti GLBT. Za takav stav sam očekivao napad zdesna (od recimo crkvenjaka), a ne baš od samih predstavnika GLBT.Površno guglanje na homosexuality and choice ukazuje na puno razmimoilaženja, dosta uglavnom na bazi ideologije, gde nauka (koja je kao i uvek nekompletna, pošto je takva svud po tijelu) kao i obično dobije po nosu, kako kome već odgovara.Dalje distinkcije prepuštam stručnijima (kojih ima ovde).
Link to comment
jmbg je možda koristan u doba računara, mnogo lakše se sve vodi kada postoji jedinstven broj za svaku osobu umesto da se pretražuju još i datumi i mesta rođenja, imena roditelja i ostalo u slučaju istog imena i prezimena.
pa takav broj moze da bude random dodeljen
Link to comment
E pa, neki od njih žele da budu priznati kao dvopolni i da to piše u dokumentu. Isto kao što gej populacija želi da bude priznata i ostvari neka građanska prava (i ljudska prava, je li)
je l' ti vidis koliko je ovo l'art pour l'art? mi se bavimo onima medju hermafroditima koji su izabrali da ostanu dvopolni i pri tom traze da im se dvopolnost vidi iz JMBG-a ?!?
Link to comment
je l' ti vidis koliko je ovo l'art pour l'art? mi se bavimo onima medju hermafroditima koji su izabrali da ostanu dvopolni i pri tom traze da im se dvopolnost vidi iz JMBG-a ?!?
pa njih je najlakše rešiti, omogućiš im šta traže i ne treba više da se baviš time.
Link to comment
je l' ti vidis koliko je ovo l'art pour l'art? mi se bavimo onima medju hermafroditima koji su izabrali da ostanu dvopolni i pri tom traze da im se dvopolnost vidi iz JMBG-a ?!?
pa ne nužno iz JMBG, u Australiji označavaju pasoš sa "x" tamo gde treba da bude gender. To što kod nas JMBG ima formu kakvu ima je nešto drugo. Ali nije u pitanju samo hermafroditizam, nego i transgender osobe (bar dok ne promene pol). A onda ima i osoba koje mogu da nemaju pol... odnosno, da su neprepoznatljive spoljašnje forme, a da ne postoje unutrašnji polni organi, i ne razvijaju sekundarne karakteristike jer prisustvo polnih hormona zavisi od prisustva organa. Najbliži opis bi bio "evnuh", ali je netačan pošto oni imaju pol. Edited by Kelt
Link to comment
Nije manje prava, ali je nastala zbog uticaja sredine.
Non sequitur. Objasnio sam u odgovoru Indiju.
A što se tiče reaktivne... kada pacijent kaže "osećam da sam naglo postao homoseksualac i zbog toga sam prestao da izlazim napolje jer će svi da vide u mojim pokretima i ponašanju šta sam" (parafraziram, ali tako je zvučala rečenica).
Ova rečenica nije indikacija bilo kakve homoseksualnosti, nego HOCD-a. Brkaš pojmove.
Homosexual OCD typically has elements that parallel checking, contamination, and Pure-O OCD. Some individuals with HOCD have a predominantly checking-related variant of OCD. When around same sex individuals, they “check” their own bodies for signs of sexual arousal. Other people with homosexual obsessions have a contamination-related variant of HOCD and worry that contact with gay men, lesbians, bisexual individuals, or effeminate/androgynous people is “contagious” or may somehow “activate” their latent homosexuality. Still others worry about acting on unwanted sexual impulses. They worry that if they’re around gay people or same sex individuals that they might lose control and act out sexually. Some people with HOCD worry that other people will think they’re gay, and they spend excessive time and energy trying to “act straight.” Many people with HOCD experience all of the symptoms above.(...)What if this isn’t OCD? What if I’m really gay?” These are important questions that you might wish to discuss with your therapist. If you have HOCD, doubt about your sexuality reflects an OCD-related “false alarm” that has nothing to do with your actual sexual orientation. If you are gay, your gay thoughts will be associated with pleasure rather than with fear (although you might experience anxiety about the social repercussions of “coming out”).
Isto to samo duhovitije.:
Homosexual OCD is a demon, and it knows how to deceive sufferers, but if you know what to look for you cannot be deceived. Part of the problem is that HOCD masks sufferers' body signals. The other part is that people wrongly think they can suddenly turn gay, and that, of course, is an impossibility. You cannot suddenly turn gay any more than you can sprout wings. It does not get any more basic than that.
Link to comment
Poenta je, pretpostavljam, da nekim aktivistima ne odgovara ta priča o izboru. To sam zapazio, pošto je meni, onako intuitivno, zvučalo sasvim OK da neko ima pravo da izabere hoće li biti GLBT.
upravo ovo. tj. citam sta pisete i razmisljam (postavljam sebi retoricko pitanje) zar 'sveti gral' ljudskih prava nije upravo to da se postuje moj izbor? ako mogu slobodno da izaberem koju god hocu religiju i to se onda postuje u drustvu (bar ove dobro ukorenjene, institucionalizovane religije) iako tu nema govora o nekoj urodjenosti, zar onda ne bi bilo 'idealno stanje' to da mogu isto i po pitanju toga da l' mi se svidjaju muskarci ili zene ili oba pola?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...