Jump to content
IGNORED

Beograd Prajd


Аврам Гојић

Da li će vlast dozvoliti održavanje Prajda?  

169 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

pa ne nužno iz JMBG, u Australiji označavaju pasoš sa "x" tamo gde treba da bude gender. To što kod nas JMBG ima formu kakvu ima je nešto drugo. Ali nije u pitanju samo hermafroditizam, nego i transgender osobe (bar dok ne promene pol).
mislim da ovde postoji temeljna sex-gender konfuzija. JMBG ne sadrzi, niti pretenduje da sadrzi podatke o rodu. isto vazi za maticne knjige, zatim licnu kartu i sve ostalo - makar u srbiji. ne znam za dokument koji sadrzi podatke o rodu ili zahteva da se izjasnis o rodu.ovaj australijski pasos mi nije jasan - sex ili gender je podatak o kojem govorimo?ako te dobro razumem, tu je opet pitanje pola, s tim sto postoji opcija X za koga, hermafrodite i bespolne osobe?
Link to comment
pa njih je najlakše rešiti, omogućiš im šta traže i ne treba više da se baviš time.
ok, slazem se. kad sretnem(o) jednog koji to trazi.
Link to comment

u Nemačkoj (a i u Španiji) dete ne može da ima ime iz kojeg se jasno ne vidi polako roditelji hoće neko takvo ime (kao što su kod nas Vanja, Saša, i slično), onda moraju da dodaju još jedno kod kojeg nema dileme oko polabtw i meni je malko neobično da neko sa ajd da kažem dosta godina iznenada postane gej/lezbejka, ali to nikako ne znači da treba biti diskriminisan

Link to comment
ovaj australijski pasos mi nije jasan - sex ili gender je podatak o kojem govorimo?
Sad sam pogledao, piše Sex kod mene. M, da ne bude zabune. :D
Link to comment
Poenta je, pretpostavljam, da nekim aktivistima ne odgovara ta priča o izboru. To sam zapazio, pošto je meni, onako intuitivno, zvučalo sasvim OK da neko ima pravo da izabere hoće li biti GLBT. Za takav stav sam očekivao napad zdesna (od recimo crkvenjaka), a ne baš od samih predstavnika GLBT.
pa nije neocekivan ni napad od samih predstavnika lgbt, buduci da gro napada na njih ide sa pozicije da bi oni za taj svoj izbor mogli da zainteresuju druge, odnosno da "zaraze" ostale. taj argument se cuje narocito u raspravama o usvajanju dece.
Link to comment
...ovaj australijski pasos mi nije jasan - sex ili gender je podatak o kojem govorimo?ako te dobro razumem, tu je opet pitanje pola, s tim sto postoji opcija X za koga, hermafrodite i bespolne osobe?
iz linkovanog članka:
Transgender people, whose perception of their own sex is at odds with their biology, will be able to pick whether they are male or female if their choice is supported by a doctor’s statement. Transgender people cannot pick “X.”
ok, slazem se. kad sretnem(o) jednog koji to trazi.
pa kaže kelt da ih ima, ja nisam sreo nijednu otvoreno homoseksualnu osobu o dvopolcima da ne govorim.
Link to comment
pa kaže kelt da ih ima, ja nisam sreo nijednu otvoreno homoseksualnu osobu o dvopolcima da ne govorim.
ja sam u srbiji srela ukupno tri otvoreno gej osobe.medjutim, medju srbima i uopste ljudima iz bivse jugoslavije koje sam sretala dok sam boravila van srbije, procenat autovanih gejeva bio je kudikamo veci nego u matici ;)
Link to comment
pa nije neocekivan ni napad od samih predstavnika lgbt, buduci da gro napada na njih ide sa pozicije da bi oni za taj svoj izbor mogli da zainteresuju druge
mogucnost izbora takodje znaci da bi mogli da voljno izaberu da ne budu gay, sto prilicno ocigledno nije tako. premisljanje je, cini mi se, dosta drugacija stvar. vise kao negiranje. glorfindel je jednom pisao kako je iskreno mislio da je biseksualan dok je bio mlad. a u stvari je samo bio mlad, i bilo mu je lako da se napali na sve zivo. cim je libido malo opao sa godinama, postalo je jasno sta je ostalo.
Link to comment
upravo ovo. tj. citam sta pisete i razmisljam (postavljam sebi retoricko pitanje) zar 'sveti gral' ljudskih prava nije upravo to da se postuje moj izbor? ako mogu slobodno da izaberem koju god hocu religiju i to se onda postuje u drustvu (bar ove dobro ukorenjene, institucionalizovane religije) iako tu nema govora o nekoj urodjenosti, zar onda ne bi bilo 'idealno stanje' to da mogu isto i po pitanju toga da l' mi se svidjaju muskarci ili zene ili oba pola?
Samo da uočim još jednu bitnu distinkciju: i ako homoseksualnost nije urođena, to nikako ne mora znači da je u pitanju izbor. Zapravo, mislim da niko to i ne tvrdi. Seksualna orijentacija teško da je stvar izbora, čak i ukoliko je proizvod nurture-a a ne nature-a. Frojd je prvi smatrao da je pre svega proizvod nurture-a, pa je opet nije smatrao izborom (u smislu svesnog izbora). Ono što se ovde bira, ako išta, jeste lajfstajl. Homoseksualna orijentacija se ne može birati, ali homoseksualni lajfstajl može.Pitanje je da li su stvari i sa religijom tako proste, i da li se religijsko verovanje, ili bilo koje verovanje for that matter, može birati. Džejms je smatrao da može, ali mnogi se danas ne bi složili. Verovanje treba da odražava pravo stanje stvari, a to je nešto što zaključujemo na osnovu dokaza, a ne biramo. Ako biramo - nije verovanje, jer onda priznajemo da ne odgovara pravom stanju stvari, nego samo našoj želji. Ne mogu izabrati da verujem da li je sada dan ili noć, prosto zato što već verujem da je dan, jer za to imam razloge, a za ovo drugo nemam. Ali da ne komplikujem, kompleksna je tema. Edited by Syme
Link to comment
Verovanje treba da odražava pravo stanje stvari, a to je nešto što zaključujemo na osnovu dokaza, a ne biramo.
uf ... bice verovanje i znanje kao pol i rod ...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...