Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

ljudi su nesavrseni, dvolicni i naivni, to mu je tako i to ce uvek biti tako.no, nije samo strah od smrti stvorio religiju, to je pomalo udzbenicko objasnjenje.postoji i nesto drugo: osecaj misticne ekstaze koji obuzima, povremeno, sve ljude na svetu, pri susretu sa, ne znam, neverovatnim sutom za tri u poslednjoj sekundi, pogledom sa planine, retrospektivom svog zivota i shvatanjem koliko je jebeno slozen kauzalan proces koji je doveo do bas ovog trenutka u sadasnjosti, jednim malim cvetom kao onim koji je video Budin ucenik Mahakasyapa, cudom rodjenja i tako dalje. to je snazno i veliko osecanje misticne unije koje neposredno priziva u svest misao o jednoj delatnoj i benevolentnoj svesti koja upravlja svim tim procesima. jeste, to je iracionalno. no, odbaciti to osecanje, proglasiti ga intelektualno nistavnim, znacilo bi otudjenje od jednog velikog dela antropoloskog iskustva, znacilo bi - oduzeti coveku vazan deo ljudskosti. i ne, ne zelim da govorim o tome da su vernici ubijali u ime vere. ljudi jednostavno ubijaju druge ljude ako zakljuce da su ugrozeni, a neki od najvecih pokolja u istoriji pocinjeni su ne u ime vere vec radi zelje za naucno ustrojenim svetom u kome nema mesta za genetske i druge anomalije.
Word!I religija je mnogo vise od nacina da se prevazidje strah od smrti. Religija je ono sto (za religiozne, a narocito u proslosti) daje okvir i obrazac za jedno drustvo, daje mu potporu, pravila, te daje smisao zivotu. Strah od smrti je precenjen - ljudi kao duboko misleca stvorenja u odnosu na sva ostala umeju lako da izgube volju za zivotom ako misle da on nema smisla. I to nije neka anomalija moderne civilizacije, eno vam amazonski indijanci koji se vesaju jer njihov svet vise nema smisla za njih.Mislim, postoji razlika izmedju verskog osecanja i sujeverja. Edited by hazard
Link to comment
obzirom da se pravis posebno pametan, mogao bi da naucis da pises.
ovako mi sasvim dovoljno. ako i dalje budes instistirala na gramatickom formalizmu bice bolje da me ne kvotiras. :P
njutn je verovao ali nije gurao boga u integrale.
volja njegova.
nije bitno da li su naucnici verovali ili nisu.
zasto nebi bilo bitno? osim inspiracije bitno je i tamo gde je to pocetno polaziste u nekom rasudjivanju. naprimer oko pitanja stvaranja sveta?
pitanje bi trebalo biti: koji je doprinos teologije dosadasnjoj civilizaciji, a koji ovih bogohulnih nauka?a tu vec dileme nema.
sve što je bilo doprinelo je da svet bude ovo što jeste. ima dileme. pitanje jeli taj doprinos uvek u dobrobit roda ljudskoga.
Link to comment
istinski teista je po pravilu kratkovid. slepac. da nije nebi prihvatio postojanje Boga bez dokaza.
grešiš. istinski teista kaže da veruje. tu se razlikuje od onog istinskog slepca. Edited by billadni
Link to comment
Word!I religija je mnogo vise od nacina da se prevazidje strah od smrti. Religija je ono sto (za religiozne, a narocito u proslosti) daje okvir i obrazac za jedno drustvo, daje mu potporu, pravila, te daje smisao zivotu. Strah od smrti je precenjen - ljudi kao duboko misleca stvorenja u odnosu na sva ostala umeju lako da izgube volju za zivotom ako misle da on nema smisla. I to nije neka anomalija moderne civilizacije, eno vam amazonski indijanci koji se vesaju jer njihov svet vise nema smisla za njih.Mislim, postoji razlika izmedju verskog osecanja i sujeverja.
frojd je drzao da je strah od smrti nemoguc, zato sto nikada smrt nije dozivljena - ima smrti onda nas nema, i da sustinski anksiozni strah od smrti zapravo krije druge strahove (kastrativni strah ili strah od napustanja). otuda onaj herstov rad 'nemogucnost smrti u umu nekoga ko je ziv'.
Link to comment
ovako mi sasvim dovoljno. ako i dalje budes instistirala na gramatickom formalizmu bice bolje da me ne kvotiras. :Pvolja njegova.zasto nebi bilo bitno? osim inspiracije bitno je i tamo gde je to pocetno polaziste u nekom rasudjivanju. naprimer oko pitanja stvaranja sveta?sve što je bilo doprinelo je da svet bude ovo što jeste. ima dileme. pitanje jeli taj doprinos uvek u dobrobit roda ljudskoga.
:) Edited by Radagast
Link to comment
wacko.gifnemam pojma što je patkometrija. a još manje što je pogrešna.
patkometrija : izvadis patku na panj i vices "moja patka (moj tabor, vernici) je veca (ima nas vise) i lepsa (pametniji smo i vise uradili za covecanstvo) od vase (nevernicke)". jel sad jasnije?
Link to comment
patkometrija : izvadis patku na panj i vices "moja patka (moj tabor, vernici) je veca (ima nas vise) i lepsa (pametniji smo i vise uradili za covecanstvo) od vase (nevernicke)". jel sad jasnije?
patkometrija tvrdnja bez obrazlaganja? adobro. onda ono "pogrešna" ima smisla. )ne bavim se time. kome šta nije jasno neka pita. Edited by billadni
Link to comment
frojd je drzao da je strah od smrti nemoguc, zato sto nikada smrt nije dozivljena
Kime, ovo zvuci presmesno, u rangu one montipajtonovske fusnote u Nelagodnosti u kulturi, gde Frojd objasnjava da praistorijski covek nije uspevao da ovlada vatrom zato sto plamen oblikom podseca na penis, sto je budilo homoeroticne tendencije i seksualno uzbudjivalo nase pretke, pa su oni, logicno, pisali po njoj i tako je gasili.Mislim, mene nikada nije pregazio kamion, ali bih se usro od straha da jedan izleti velikom brzinom prema meni dok prelazim ulicu.
Link to comment
ovako mi sasvim dovoljno. ako i dalje budes instistirala na gramatickom formalizmu bice bolje da me ne kvotiras. :P
uh oh, prepadoh se!pretpostavljam da si mislio "citiras"?
volja njegova.
pa da je hteo da bude klovn kao neki koji trpaju i vide religiju svugde, verovatno bi po volji svojoj udenuo boga u integral.
zasto nebi bilo bitno? osim inspiracije bitno je i tamo gde je to pocetno polaziste u nekom rasudjivanju. naprimer oko pitanja stvaranja sveta?
hmm... ti to hoces reci da je abel nasao inspiraciju za svoje grupe dok je dumao o bogu i postanju sveta?ili turing za svoju masinu?
sve što je bilo doprinelo je da svet bude ovo što jeste. ima dileme. pitanje jeli taj doprinos uvek u dobrobit roda ljudskoga.
budi konstruktivan diskutant pa eto objasni dobrobit teologije i njen doprinos onome sto svet sada jeste.i uporedi recimo sa... medicinom
Link to comment
patkometrija tvrdnja bez obrazlaganja? adobro. onda ono "pogrešna" ima smisla. )ne bavim se time.
pa rekao sam. da se uporedi ko je dao veći doprinos dosadašnjoj civilizaciji. teisti ili ateisti.
Edited by Zverilla
Link to comment
Kime, ovo zvuci presmesno, u rangu one montipajtonovske fusnote u Nelagodnosti u kulturi, gde Frojd objasnjava da praistorijski covek nije uspevao da ovlada vatrom zato sto plamen oblikom podseca na penis, sto je budilo homoeroticne tendencije i seksualno uzbudjivalo nase pretke, pa su oni, logicno, pisali po njoj i tako je gasili.Mislim, mene nikada nije pregazio kamion, ali bih se usro od straha da jedan izleti velikom brzinom prema meni dok prelazim ulicu.
pa nije tako besmisleno. frojd je drzao da mi ne mozemo da zamislimo smrt kao takvu. to ne znaci da se ne bojis kamiona koji juri ka tebi vec da ukoliko opsesivno mislis o smrti i imas anksiozni strah od iste koji te blokira u tvojim svakodnevnim aktivnostima onda taj i takav strah od smrti (smrt kao nistavilo i kraj ega) sustinski krije nesto drugo. drugim recima ja ne mogu da mislim sopstveno nepostojanje.a ta fusnota je fenomenalna. ko ne pomisli na pimpek kada vidi vatru?
Link to comment
budi konstruktivan diskutant pa eto objasni dobrobit teologije i njen doprinos onome sto svet sada jeste.i uporedi recimo sa... medicinom
Ti sad nepotrebno pojednostavljujes. Teologija je doprinela razvoju ljudske misli.
Link to comment
pa nije tako besmisleno. frojd je drzao da mi ne mozemo da zamislimo smrt kao takvu. to ne znaci da se ne bojis kamiona koji juri ka tebi vec da ukoliko opsesivno mislis o smrti i imas anksiozni strah od iste koji te blokira u tvojim svakodnevnim aktivnostima onda taj i takav strah od smrti (smrt kao nistavilo i kraj ega) sustinski krije nesto drugo. drugim recima ja ne mogu da mislim sopstveno nepostojanje.a ta fusnota je fenomenalna. ko ne pomisli na pimpek kada vidi vatru?
Ti pricas o patologiji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...