Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Ti sad nepotrebno pojednostavljujes. Teologija je doprinela razvoju ljudske misli.
zasto pojednostavljujem?nisam se unapred odredio na cijoj sam strani (i da li sam na necijoj), ali bih voleo da cujem biladnija da se on izjasni(nije fer da on samo postavlja pitanja i mrsomudi kad dobije odgovor na njih, mogao bi za promenu i da odgovori na neko)
Link to comment
Slazem se i slazem se da je "strah od smrti" vrlo sirok pojam.
frojd bi verovatno rekao da mi inace, kada je sve u redu sa nasim zivotima, ni ne mislimo o smrti.
Link to comment
pa nije tako besmisleno. frojd je drzao da mi ne mozemo da zamislimo smrt kao takvu. to ne znaci da se ne bojis kamiona koji juri ka tebi vec da ukoliko opsesivno mislis o smrti i imas anksiozni strah od iste koji te blokira u tvojim svakodnevnim aktivnostima onda taj i takav strah od smrti (smrt kao nistavilo i kraj ega) sustinski krije nesto drugo. drugim recima ja ne mogu da mislim sopstveno nepostojanje.
Slican argument je koristio Epikur da bi dokazao da ne bi trebalo da se plasimo smrti: "tako nas se to toboze najstrasnije zlo, smrt, nista ne tice, jer dok postojimo mi, nema smrti, a kad dodje smrt, tada vise nema nas. Smrt se, dakle ne tice ni zivih ni mrtvih, jer se na prve ne odnosi, a onih drugih vise nema." Sama potreba da se drugima dokaze da je strah od smrti neosnovan ukazuje na to da takav strah postoji. Zasto bi uostalom bilo nemoguce plasiti se necega sto ne mozemo da spoznamo? Strah od nepoznatog, stranog, nije neuobicajen (meni su najstrasniji horor filmovi oni gde ne znamo sta je to sto vreba iz mraka).Osim toga, nije sasvim tacno da ne mogu da zamislim svoje nepostojanje - ne mogu to da ucinim u prvom licu, ali mogu da se zamislim u kozi spoljnog posmatraca u svetu u kome vise ne postojim, i da se kao takav zapitam sta je ostalo od Radagasta, da li je, sto bi rekao bergasa, on ostavio nekakav trag i kakav.
Link to comment
frojd bi verovatno rekao da mi inace, kada je sve u redu sa nasim zivotima, ni ne mislimo o smrti.
Otkrio Frojd toplu vodu. Edited by bergasa19
Link to comment
Slican argument je koristio Epikur da bi dokazao da ne bi trebalo da se plasimo smrti: "tako nas se to toboze najstrasnije zlo, smrt, nista ne tice, jer dok postojimo mi, nema smrti, a kad dodje smrt, tada vise nema nas. Smrt se, dakle ne tice ni zivih ni mrtvih, jer se na prve ne odnosi, a onih drugih vise nema." Sama potreba da se drugima dokaze da je strah od smrti neosnovan ukazuje na to da takav strah postoji. Zasto bi uostalom bilo nemoguce plasiti se necega sto ne mozemo da spoznamo? Strah od nepoznatog, stranog, nije neuobicajen (meni su najstrasniji horor filmovi oni gde ne znamo sta je to sto vreba iz mraka).Osim toga, nije sasvim tacno da ne mogu da zamislim svoje nepostojanje - ne mogu to da ucinim u prvom licu, ali mogu da se zamislim u kozi spoljnog posmatraca u svetu u kome vise ne postojim, i da se kao takav zapitam sta je ostalo od Radagasta, da li je, sto bi rekao bergasa, on ostavio nekakav trag i kakav.
Cini mi se da ljudi ne vole da na zivot i njihovo bivstvovanje smrt stavlja tacku. Vise bi voleli da je to zarez.
Link to comment
frojd bi verovatno rekao da mi inace, kada je sve u redu sa nasim zivotima, ni ne mislimo o smrti.
Trenuci kad je sve u redu sa nasim zivotima su retki. I kad je nama sve ok, tesko da mozemo da ostanemo slepi na smrt, ratove i bolesti oko nas (ne verujem da postoji neko srednjih godina kome niko blizak nije umro).
Link to comment
budi konstruktivan diskutant pa eto objasni dobrobit teologije i njen doprinos onome sto svet sada jeste.i uporedi recimo sa... medicinom
da. ima smisla pričati o doprinosima nekog učenja.napimer hrišćansko učenje. hrišćanstvo je medicina nebeska. nemam pojma šta mu mogu zameriti. a ti? ili, religiozni strah zbog greha u opštem. teista se boji greha i Boga. a ateista policije i sudstva. ili još tragičnije. kada se ateista poziva na sumnivi moral. možda bi glede greha nauka trebala pokazati da grešnik sam sebi čini zlo. da ga u biti kažnjavaju njegova nedela. no kako učiniti da tikvani to shvate kad ne svataju: ne ubij. ljubi bližnjega...
Link to comment
Slican argument je koristio Epikur da bi dokazao da ne bi trebalo da se plasimo smrti: "tako nas se to toboze najstrasnije zlo, smrt, nista ne tice, jer dok postojimo mi, nema smrti, a kad dodje smrt, tada vise nema nas. Smrt se, dakle ne tice ni zivih ni mrtvih, jer se na prve ne odnosi, a onih drugih vise nema." Sama potreba da se drugima dokaze da je strah od smrti neosnovan ukazuje na to da takav strah postoji. Zasto bi uostalom bilo nemoguce plasiti se necega sto ne mozemo da spoznamo? Strah od nepoznatog, stranog, nije neuobicajen (meni su najstrasniji horor filmovi oni gde ne znamo sta je to sto vreba iz mraka).Osim toga, nije sasvim tacno da ne mogu da zamislim svoje nepostojanje - ne mogu to da ucinim u prvom licu, ali mogu da se zamislim u kozi spoljnog posmatraca u svetu u kome vise ne postojim, i da se kao takav zapitam sta je ostalo od Radagasta, da li je, sto bi rekao bergasa, on ostavio nekakav trag i kakav.
naravno da mozes. i apropos tople vode (sto bergase kaze) frojd je samo tvrdio da kada neko legne na kauc uz reci 'mislim samo o smrti' to zapravo znaci da se tu najmanje radi o smrti samoj.nemam problema sa ovim mladi princ sidarta se seta gradom pristupom vec samo ukazujem kako je o tome mislio rodonacelnik psihoanalize.
Link to comment

Kad neko kaze 'mislim samo o smrti' prvo sto pomislim je da prica o promasenosti svog zivota, a na strucnim ljudima je da zadju u rukavce tog usca zvanog mislimsamonasmrt.

Link to comment
Kad neko kaze 'mislim samo o smrti' prvo sto pomislim je da prica o promasenosti svog zivota, a na strucnim ljudima je da zadju u rukavce tog usca zvanog mislimsamonasmrt.
drugim recima i pored cinjenice da cemo umreti i da o tome imamo svest (sto je za hajdegera bila vazna distinkcija u odnosu na zivotinje) vecina nas je ipak operativna.
Link to comment

Bez smrti zivot ne bi imao smisla i to je jedan od mojih odgovora Radagastu kako se nosim sa mislju da nema nista vise posle smrti.

Edited by bergasa19
Link to comment
napimer hrišćansko učenje. hrišćanstvo je medicina nebeska. nemam pojma šta mu mogu zameriti. a ti?
pa na primer to sto ne priznaje jedinog pravog boga, alaha*ili ako hoces prizemniju primedbu: kako se tretiraju zene, homoseksualci, vernici drugih religija
ili, religiozni strah zbog greha u opštem. teista se boji greha i Boga. a ateista policije i sudstva. ili još tragičnije. kada se ateista poziva na sumnivi moral.
ti to hoces reci da oni koji ne veruju u boga i nisu religiozni, automatski su i nemoralni? :isuse: :isuse: :isuse: *zameni proizvoljnim bogom/skupom bogova iz neke druge religije
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...