Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

onda da se rehabilituje maja. reche naknadno da se misli na 'mentalno selo' (njen izraz), mada zvuchi kao neubedljivo vadjenje jer vapaj™ 'vratite se u svoja sela' upucuje na doseljenike

nadam se da ce neko pogledati film, kad je vec bio povod za ovo razigravanje

Mene "ljakse" ovde upućuje na nešto što je nazadno.

Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

Mene "ljakse" ovde upućuje na nešto što je nazadno.

Jeste, tehnološki nazadno, iz vizure zgb tampon škole koju sam imala na umu tad

Al,druga stvar, i neobrijani pazuh peaches kao ideološki feministički stejtment

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Kako nema, a pankeri i gospoda! Pankeri kao dobri graždani koji se u mimohodu zdrave podižući svoje halbcilindre.

 

 

 

 

 

Staveno!

 

Pripalo ti muka od viršli sa kioska :)

 

to to. NY 's got shit on us. 

 

 

Ma bljuvalo mi se od pocetka rasprave, tekst je cherry on the top (of a pile of shit). 

 

Bljuva mi se od beogradskog elitizma u svojim najmanjim naznakama. Eto kad vec daju ljudi licne primere, imao sam devojku iz Makedonije. Posle nekog vremena je pocela mrzeti svoje dolaske u Beograd jer se gradska ekipa sa kojom obicno izadjemo ne ume uzdrzati od snishodljivog smeska dok ona govori. Ma jbt, ja sam imao problem da je uverim da sam se na stvari kao sto su kikiritkicki smejao samo zato sto su mi simpaticne. Jer joj iskustvo sa kafa i izlazaka po Beogradu sa mnom (u sta sam se i ja uverio tek kad sam obratio paznju na te stvari) govori da je svaka druga urbana figura kosmopolitskog izgleda (i maslinom u casi) ili pola nije slusala u nemogucnosti da isprati komunikaciju jer je bag vec bio na prvom naglasku koji je drugaciji, ili simulirala bazicno nerazumevanje makedonskih reci i gramatike (inace, nama u 90% slucajeva apsolutno razumljivom) posmatrajuci je od glave do pete kao marsovca. Najcesci, a njoj najgori, slucajevi su bili oni koji bi je pogledali "jooj mukica" pogledom, i kao je uzimali pod svoje skute, pravili od nje nekog statijaznam, protezea. Jednostavno, seljanija jedna palanacka da joj ravne nema. I ja njoj treba da pokusam da objasnim da je Beograd urban, hocu reci kosmopolitski. Jeste krc. Sto je najgore, imala je prilike da ga uporedi sa atipicno velikim brojem gradova koje je videla po svetu.

 

Smesni su nam (od govora samo pocinje) Rumuni, Bugari, Makedonci, Bosanci, Nislije, Leskovcani.. Na osnovu cega? Kompletna ta gradska "scena"  je isprdak nekog talasa koji niko nije nastavio, koji se sveo na samodovoljne spodobe (individualiste) luconose sa egzibicionizmom kao skoro jedinim adutom u izrazavanju. Jbg, imao sam dovoljno zivotne srece da malo i putujem, po mom iskustvu imas srece ako ti "stranac" uopste razume odakle dolazis, a krajnji domet je da je cuo za jebenog Kustu/Bregu. I to je to. Skoro da ne postoji nijedan slikar, pisac, bend/muzicar, pesnik, glumac, ma sta god, koji je zavredio paznju ikoga van sela u poslednjih 30 godina, a koji moze biti tema kad u belom svetu sretnes kolegu kosmopolitu. I onda mi ta kvazi aristokratija bgd urbanluka ide i pravi performanse iz protesta sto niko iz njenog kruga nije bio dovoljno talentovan te uspeo da zainteresuje i privuce dovoljno ljudi da iz toga izadje neki kvalitet kojim bi pobedili cecu. Mis'im sta, ne slusajte cecu i jecu, evo vam van gogh? 

 

Pogotovo sto, ne znam kako vi to kapirate, je meni urbani elitizam oksimoron. Urbano (i u tom kulturoloskom smislu) meni oznacava javno dobro, vrstu infrastrukture dostupne svima. Ovo ti je plocnik, ulica i semafor, dobrodosao u nas grad vs. ovo ti je semafor pizda ti materina seljacka. Sama cinjenica da se lozis da je semafor tvoj mi je seljanija. U sustini mi je urbanost sinonim za toleranciju. Tako da mi je upravo taj odbrambeni refleks (mrtvog konja) i beg u izolaciju i sjebao stvar bas onda kad je bilo najpotrebnije, tokom poslednjih vecih migracija. Da su umesto izolacije, performansa i drvljenja kite u zatvorenim krugovima kriticara imali drugi pristup i dovoljan kvalitet, pobedili bi pa makar i gerilom. Da ne pricam o tome da ni ne razumem koga i zasto uopste i treba pobediti, na prvom mestu. 

 

 

Jbm li ga, mozda je ovo i neki rant, licna frustracija, jer sam, jel'te, i sam dosao tu odnekud. Ja sam nesto ubedjen da nije tako, jer prvo nisam dosao iz daleka pa se nisam previse razlikovao, drugo dosao sam dovoljno mlad da mi pola drugova vise i ne zna da nisam odatle, a trece, dovoljno sam beogradjanin da znam da su u mojoj generaciji 90ih pankeri, skinsi, i ostala boranijia bili "opasni tipovi", al' u Doboju. No svakako, drago mi je da sam barem prve godine zivota proveo van te seljanije jer su mi onemogucili da uopste dobijem mogucnost da izgradim stavove koji bi me u kasnim tridesetim naveli da se svadjam sa decom u troli i vicem mrzim cecu dok koracam ulicama svoga grada. Stoga: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=7QG1sWSqhDQ  

Link to comment
  • 2 weeks later...

saopštenje Kratkog metra:

 

Zbog velikog interesovanja za film "Beograd-život ili smrt" uvodimo dodatni termin za prikazivanje filma večeras u petak 04. aprila u 22h, odmah nakon prve projekcije.

 

Link to comment

Danima dobijam poruke od različitih Beograđana kako sam hrabra i kako imam m... što glasno kažem da ne slušam Svetlanu Ražnatović.

 

^_^

 

da se citiram kao pobednik™ -_-

 

Individualizam koji je sam sebi cilj (u reprezentaciji, sto'b reko Darkatraktor) pocinje i zavrsava se na forsiranoj uglavnom fizickoj razlicitosti od okoline. Taj baja individualac™ je zavrsio sa individualizmom onog trenutka kada je sebi zadao svoj drustveni antipod. Ne moze se individualizam gajiti u odnosu na nesto.

 

Edited by Caligula
Link to comment

Mislim da je ovo vrh:  

Usamljena sam u toj hrabrosti i počelo je da me frustrira to što se Beograd pretvara u palanku u kojoj ne može da se održi gej prajd. I ne treba da se održi, jer ti što žele da budu ponosni rasplaču se nad svojom jadnom sudbinom uz Svetlanine pesme. 

Link to comment
Šetnja Knezom u haljini od bakinog miljea

- Ta Knez Mihailova ulica se pretvorila u seljački korzo. Ljudi su me gledali sa mržnjom i ljubomorom. Slošilo mi se u jednom momentu i sela sam pored devojčice koja je svirala violinu. Počela sam da plačem. Devojčica se zbunila i prestala da svira. Kazala sam joj: “Molim te, nastavi, jer neću moći da ustanem dok ne čujem tvoju muziku.” Tada smo se rediteljka i ja zaplakale i prekinule snimanje - kaže Maja.

 

 

 

Link to comment

Odakle vadite to biserije, nema toga tamo u tekstu

 

dajte link da citam, jer necu moci da ustanem dok ne procitam™

 

 

edit: A. sad videh taj tekstic o vijolini, ima pravo Luja, urbanost dolazi od valtzera 

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...