Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

kod dragstora su se skupljali svi, pankeri su kod skca, metalci kod ruskog cara, hipici na platou, skinsi kod dragstora prekoputa kst-a.bar je to tako bilo krajem 90ih. metalci tu jedini nisu bili (kvazi)ideoloski obojeni, tj nisu imali prirodne neprijatelje*, a sve je zavisilo i od ekipe. uglavnom, alternativci su se retko medjusobno krljali, mada je bilo nekih, mozda poluizmisljenih, masovki.

 

*osim sabana, pretece dizelasa koji su ih tukli sve zajedno, tj svakog ko se nije oblacio kao oni.

 

 

da, sada vidim. ti nisi propratio ovaj period o kom ja pricam. ovo sto sve pises je naknadno nastalo, i tu sam imao vec 16, 17 godina. 

Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

Nisam rekao da piše ovo ili ono, ako pogledaš, videćeš da je moj post odgovor na Otov, na temu demarkacione linije između urbanog i neurbanog.

 

a ok to, nisam dobro ispratio ocigledno

Link to comment

Beograd je u poslednjih 25 godina imao toliku migraciju stanovnistva da se nikako ne moze smatrati normalnom ili prirodnom. Stasale gradske generacije su naprasno otisle i odlaze jednako kao i generacije koje su stigle i stasavaju od strane stanovnistva koje su Beograd naselile silom prilika. 

Grad kao takav nije umeo nit'znao da reaguje na taj demografski sok pa tako imamo silna divlja i polu-divlja naselja koja su na 5 do 10 km od "strogog centra" i citav jedan urbani zivot na nizem rangu.

 

Meni je super simpaticno bili kad je moj dobar drugar, iz Nisa, u nekoj od mojih prvih poseta njemu, govorio o nekim likovima tamo kao o seljacima i dodjosima i kako nisu iz prave staaare™ nislijske porodicu i kako je on sa Palilule a seljaci su u Durlanu a ja se mislim "vidi ga ljakse nislijski, tripuje krug dvojke u Nisu" al to tamo mnogo vise ima smisla jer je migracija mnogo manja i porodice su ostajale i nasledjivale pa stvarno imas i nesto jos od pradede ili cukundede pa se znalo ko je ko i ko je gde™...

 

sa tog stanovista su stanovnci mml i bezanije (dok ih neki dan nisu razjurili razularene horde ozegovicevaca) medju urbanijima u beogradu  :fantom:

Link to comment

pa da, al "seljacina" nije geografski pojam ("seljacina" ne znaci da je neko odnekud, moze da zivi ceo zivot u ulazu preko puta). mislim da vidis u tekstu ono sto ne pise, a ja mislim i da ga nema. Kao i danas kad kazes da je neko ljakse ne znaci da je dosao odnekud nego da je prosto...dziber. Sinonim. 

 

onda da se rehabilituje maja. reche naknadno da se misli na 'mentalno selo' (njen izraz), mada zvuchi kao neubedljivo vadjenje jer vapaj™ 'vratite se u svoja sela' upucuje na doseljenike

nadam se da ce neko pogledati film, kad je vec bio povod za ovo razigravanje

Link to comment

u mojoj masti ispoljavanje urbanog duha mi je pojava cold wave zenskog punk benda malaria! iz berlina 1982 a ne chasovi valcera i machevanja nekog klinca iz becha

 

mislim da skoro neko nije rekao lepsu stvar na forumu :heart:

 

ali ipak ja bih rekao da je to divan ali i ujedno previsok standard za urbanost.

 

Link to comment

onda da se rehabilituje maja. reche naknadno da se misli na 'mentalno selo' (njen izraz), mada zvuchi kao neubedljivo vadjenje jer vapaj™ 'vratite se u svoja sela' upucuje na doseljenike

nadam se da ce neko pogledati film, kad je vec bio povod za ovo razigravanje

 

to je druga stvar u odnosu na ono sto pise u onom tekstu

Link to comment

to je druga stvar u odnosu na ono sto pise u onom tekstu

 

ne referiram na text, samo primecujem saglasnost oko legitimnosti prezira/obrachuna sa 'seljachinama', ljaksonima, kako kazes, ono sto sad zipa y naziva 'mentalno selo' bez obzira na geografsko poreklo

onda ono njeno 'mrzim politiku' deluje kao neki paradoks, autisticno apstrahovanje  uzroka dominacije 'mentalnog sela' u javnom prostoru, tj ljudi kojima ona uteruje urbanost 

Link to comment

da li si nacrtao iz cistog bunta sestokraku zvezdu na tabli firme kada si odlazio iz nje da bi buduci narastaji znali u kakvu eskploatatorsku jazbinu dolaze? :fantom:

 

Није било потребе, сами су одрадили неке ствари јаче од тога. За довратке пришрафили стаклене цевчице са по једним свитком из Торе, за Пасху празнили фрижидер (чак сам и своју кафу и млеко морао да однесем), петком зими затварали у пола два да и они што живе у Њу Џојзију стигну кући пре него што почне Шабат а админа од мреже нисам могао да саватам кад ми је хитно требао, отишао да учи... нашао га у ходнику пресамићеног над Тором. Ал'ајде, извадио се, водио ме на некакав ручак и чак је питао да ли једем кошер. Уопште није лоше то што има.

 

п.с. И добио сам 1 опкладу са собом.

Edited by расејан
Link to comment

ne referiram na text, samo primecujem saglasnost oko legitimnosti prezira/obrachuna sa 'seljachinama', ljaksonima, kako kazes, ono sto sad zipa y naziva 'mentalno selo' bez obzira na geografsko poreklo

onda ono njeno 'mrzim politiku' deluje kao neki paradoks, autisticno apstrahovanje  uzroka dominacije 'mentalnog sela' u javnom prostoru, tj ljudi kojima ona uteruje urbanost 

 

stvarno ne znam šta je mislila da kaže, prvo jedno pa drugo, razlika je ogromna.  i mislim da je "selo" pogrešan izbor reči, ja to nikad ne koristim, uvek kažem džiber (koji btw skoro nikad nije baš iz nekog sela, mnogo češće je upravo iz grada, bilo kog grada).  Ono "mrzim politiku" je vrlo zanimljiv usklik i mislim da je to ono što će prelomiti da pogledam film.

 

po meni "legitiman", ako tako može da se kaže, je prezir bilo koga prema bilo čemu pod uslovom da nije zasnovano na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili pak geografskoj netrpeljivosti. Nije legitimno preduzimati nasilne akcije u bilo kom smislu, ali šta ćeš da misliš i kažeš ili iskažeš, to je tvoj problem. Drugim rečima, zalažem se za slobodu misli i govora   :) (ali isključivo pod ovim boldovanim uslovima)

Edited by MancMellow
Link to comment

Није било потребе, сами су одрадили неке ствари јаче од тога. За довратке пришрафили стаклене цевчице са по једним свитком из Торе, за Пасху празнили фрижидер (чак сам и своју кафу и млеко морао да однесем), петком зими затварали у пола два да и они што живе у Њу Џојзију стигну кући пре него што почне Шабат а админа од мреже нисам могао да саватам кад ми је хитно требао, отишао да учи... нашао га у ходнику пресамићеног над Тором. Ал'ајде, извадио се, водио ме на некакав ручак и чак је питао да ли једем кошер. Уопште није лоше то што има.

 

п.с. И добио сам 1 опкладу са собом.

 

Али дајем себи једно негативно бројање што сам озбиљно одговорио на 1 поруку на енгрпском.

Link to comment

 

 

Као што сам својевремено игнорисао Стонсе јер нисам био довољно нервозан...

 

:lol:  :lol:

 

Jedno od boljih objašnjenja za "zašto (ne)volim Stonse".

Link to comment

stvarno ne znam šta je mislila da kaže, prvo jedno pa drugo, razlika je ogromna.  i mislim da je "selo" pogrešan izbor reči, ja to nikad ne koristim, uvek kažem džiber (koji btw skoro nikad nije baš iz nekog sela, mnogo češće je upravo iz grada, bilo kog grada).  Ono "mrzim politiku" je vrlo zanimljiv usklik i mislim da je to ono što će prelomiti da pogledam film.

 

po meni "legitiman", ako tako može da se kaže, je prezir bilo koga prema bilo čemu pod uslovom da nije zasnovano na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili pak geografskoj netrpeljivosti. Nije legitimno preduzimati nasilne akcije u bilo kom smislu, ali šta ćeš da misliš i kažeš ili iskažeš, to je tvoj problem. Drugim rečima, zalažem se za slobodu misli i govora   :) (ali isključivo pod ovim boldovanim uslovima)

 

ne znam sta je stvarno mislila, to ce se svakako videti u filmu, ali sam dodala malo prostora da se film vrti oko te druge, 'legitimne' opcije opljuvavanja po 'mentalnom selu', 'dziberima', jer je to bio njen odgovor na  optuzbe za neki lokalpatriotski bgd fashizam prema dodjoshima

 

na boldovano nemam ni da pisnem naravno, ali nisam sigurna ni da je prezir prema dziberima  legitimna pozicija nekog ko gordo, u mrznji prema politici tj u apoliticnosti istice svoju posebnost i manjinsku ugrozenost jer je bas politika u bliskoj vezi sa promenama kojih se ona gnusha. sto se akterke tiche.

 

a i ovako, sto se mene tiche, ne znam sta da kazem o toj legitimnosti tj saglasnosti, prezirem samo ljudski olosh a to ipak nije sinonim za ljaksizam :)

Edited by InvisibleLight
Link to comment

ne znam sta je stvarno mislila, to ce se svakako videti u filmu, ali sam dodala malo prostora da se film vrti oko te druge, 'legitimne' opcije opljuvavanja po 'mentalnom selu', 'dziberima', jer je to bio njen odgovor na  optuzbe za neki lokalpatriotski bgd fashizam prema dodjoshima

 

na boldovano nemam ni da pisnem naravno, ali nisam sigurna ni da je prezir prema dziberima  legitimna pozicija nekog ko gordo, u mrznji prema politici tj u apoliticnosti istice svoju posebnost i manjinsku ugrozenost jer je bas politika u bliskoj vezi sa promenama kojih se ona gnusha. sto se akterke tiche.

 

a i ovako, sto se mene tiche, ne znam sta da kazem o toj legitimnosti tj saglasnosti, prezirem samo ljudski olosh a to ipak nije sinonim za ljaksizam :)

 

videće se šta se mislilo. ne obećava to je sigurno, ali me zanima. 

 

bold - pa jeste, ali ako nije to glupo, ružno i besmisleno "vratite su u svoja sela" (tj toliko su zajebali sa tom rečenicom da ne znam kako će to da izvade u filmu, ako uopše), onda me zanima šta su mislili da kažu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...