Jump to content
IGNORED

Ubice na drumovima i ulicama


SeljačkaSreća

Recommended Posts

ma, sve to ok, al mene stra' s kim sve sutra dete može da ti sedne u kola... brrr

 

mene stra' da izadjem na ulicu. kad bi samo od mene zavisilo, ni po' jada...

Link to comment

Pre svega strasno mi je zao te dece i njihovih porodica.

 

Takodje, ne znam sta je zaista uzrok nesrece, niti hocu da spekulisem.

 

Ali ovo nije ni prva ni poslednja nesreca u Srbiji koja se desava na mestu gde su u toku obelezeni radovi na putu. Vec duzi niz godina vozim po Evropi i primetio sam kako severnjaci (Nemacka, Holandija, Austrija, Danska...) vrlo disciplinovano postuju ogranicanja brzine na takvim mestima. Ako je oznaceno 40, svi voze 40 u koloni, makar i ne bilo radnika u vidnom polju. Ako je 60, voze 60. Kad izadju iz oblasti radova, Porse cepa svojih 320 u levoj traci na autobanu i sve ok.

 

Na jugu, i tu ne mislim samo na Srbiju u kojoj dozivim stres svaki put kad vozim, vec i u Italiji i Grckoj, juri se kroz radove na putu sa 120 na sat. Desilo mi se u Italiji da su radnici bili obe spoljne trake, samo je srednja bila otvorena i obelezena za voznju sa ogranicenjem 60, svi su vozili 120. Iza mene se nabio neki Italijan i trubio i ablendovao dok i ja nisam dao gas.

 

Magla ili kisa na autoputu -- ista prica.

 

Necu da ulazim u polemiku sever vs. jug, ali zasto je tako?

Link to comment

ma, sve to ok, al mene stra' s kim sve sutra dete može da ti sedne u kola... brrr

 

Meni se dogodilo početkom 90ih, kada nisam više bila tinejdžerka, a ni vozač nije bio klinac, da sam u po bela dana sela u kola sa drugom moje drugarice, da me preveze od opštine Novi Beograd do centra Zemuna, i ta vožnja se završila tako što sam ja tražila da izađem u Tvorničkoj. On je vozio suludom brzinom, skretao je pod pravim uglom u punoj brzini, malo je reći da sam umrla od straha. Drugarica mi je posle rekla, da nisam normalana, pa on tako uvek vozi i niko nije nastradao. Zjabbi ti to, meni je moj život najmiliji.

Link to comment

Gledala sam u par navrata emisiju o kaznenoj skoli za pijane vozace, u Australiji cini mi se, gde im drze predavanja ljudi kojima je neko nastradao u nesreci ili su izazvali neku tesku nesrecu, plus im prikazuju snimke i fotografije. Ne znam koliko je zaista uspesno ali deluje da ima efekta na ljude. Mislim da bi tako nesto slicno moglo da se organizuje po skolama i fakultetima posto su mladji vozaci najrizicniji. Ne moraju da ih traumiraju fotkama ali bar predavanja gde ce angazovati ljude koji imaju takvo iskustvo. Vecina ljudi ide onim "nece to bas meni da se desi", pa bi mozda pomoglo suocavanje sa realnim zivotom.

 

Tuga me hvata kad vidim ovakve naslove :(

ima toga i po Svabiji dosta, jedan nas lik to radi uspjesno, tj on vodi taj program, nije nikog on ubio pijan.

Inace, pojedinci iz "struke" su predlagali da se kao obavezno u a. skolama tokom obuke  uvede simulator sudara, ili jeftinija srpska varijanta da jedan ispitni centar ima nekog starog juga kojim ce se isntruktor sa kandidatom zabiti u kontejner pri nekoj brzini, cisto da ovi kandidati osjete silu udara, strah i da im to u malom mozgu ostane, kako god smijesno izgledalo.

Ovi su valjda isli 220 na sat.

Link to comment

Ali ovo nije ni prva ni poslednja nesreca u Srbiji koja se desava na mestu gde su u toku obelezeni radovi na putu.

 

 

Sve što si napisao stoji ali mislim da je u Srbiji sumanuta brzina zajednički činilac kod bezmalo svih masovnih pogibija ovog tipa. Uz nju gotovo po pravilu ide i alkohol.

 

Ako nisi pijan i ako nisi baš potpuno pomerio pameću, proći ćeš kroz radove na putu sa 80-90 bez problema i imaćeš dovoljno vremena da reaguješ ako iskoči nešto neočekivano.

 

Ako se napiješ kao dupe i/ili nagaziš preko 200, ti si se automatski odrekao svog i života svih saputnika u vozilu. Da li ćete izaći živi više ne zavisi od vozača nego samo od spleta okolnosti koji često ume da bude nepovoljan po sve te pijane Laude u pokušaju. Pri tim brzinama svaki neočekivan događaj na putu, čak i onaj najbezazleniji kao što je oboren plastični marker na deonicama gde se koristi samo jedna traka, ima kapacitet da se glatko pretvori u masakr.

 

Kada su otvarali drugu traku u Milutina Milankovića, mi koji smo živeli u blizini smo je koristili i pre otvaranja s tim da smo znali da se na samom kraju, kod raskrsnice sa Proleterske solidarnosti, nalazilo brdo šljunka koje je trebalo da glumi barijeru i spreči snalažljive™ vozače. Zbog toga smo se vraćali u zajedničku traku na raskrsnici sa omladinskih brigada. Jedne noći vraćam se kasno gajbi, taman da skrenem u zajedničku kad pored mene bukvalno proleti nešto (posle video da je bila Opel Calibra), otprilike 130-140 kmh. Produži prema onom šljunku i zakuca se bočno u njega nakon što je pokušao da smota. Mamlaz je imao više sreće nego pameti i izašao nepovređen ali da je uleteo u taj šljunak sa 220 držali bi mu opelo, u tome je suština.

 

Brzina je sve. Postoje opasne brzine i brzine na kojima svesno predaješ svoj život verovatnoći i igraš ruski rulet. Da li tu komunikacija između ljudi može da pomogne, nisam siguran. Recimo, ona pogibija u Šapcu od pre mesec i nešto. Troje ljudi je molilo i kumilo pijanu budalinu da ne ulaze u kola ali ih je on na kraju ubedio, ukrcao, odmah nagazio na 200 i toliko o tome. Automobili su sve moćniji a društvene norme su sve više nepostojeće. Niti ima ko da prenese neke elementarne poruke o učešću u saobraćaju, niti ima ko da čuje te poruke. Tako biva u svim anarhijama i hajdučijama, pa i u ovoj našoj. 

Edited by beowl
Link to comment

Pre svega strasno mi je zao te dece i njihovih porodica.

 

Takodje, ne znam sta je zaista uzrok nesrece, niti hocu da spekulisem.

 

Ali ovo nije ni prva ni poslednja nesreca u Srbiji koja se desava na mestu gde su u toku obelezeni radovi na putu. Vec duzi niz godina vozim po Evropi i primetio sam kako severnjaci (Nemacka, Holandija, Austrija, Danska...) vrlo disciplinovano postuju ogranicanja brzine na takvim mestima. Ako je oznaceno 40, svi voze 40 u koloni, makar i ne bilo radnika u vidnom polju. Ako je 60, voze 60. Kad izadju iz oblasti radova, Porse cepa svojih 320 u levoj traci na autobanu i sve ok.

 

Na jugu, i tu ne mislim samo na Srbiju u kojoj dozivim stres svaki put kad vozim, vec i u Italiji i Grckoj, juri se kroz radove na putu sa 120 na sat. Desilo mi se u Italiji da su radnici bili obe spoljne trake, samo je srednja bila otvorena i obelezena za voznju sa ogranicenjem 60, svi su vozili 120. Iza mene se nabio neki Italijan i trubio i ablendovao dok i ja nisam dao gas.

 

Magla ili kisa na autoputu -- ista prica.

 

Necu da ulazim u polemiku sever vs. jug, ali zasto je tako?

 

Zato što je tako nešto sveprisutno. Bahato ponašanje već u osnovnoj školi, srednjoj školi (ima na youtubu ihaha snimaka), na ulici itd, onda naravno kad se neko takav dohvati volana, neće ni u saobraćaju biti ništa bolji ni pažljiviji; jedan isti obrazac koji se svuda preliva.

 

Link to comment

zadesio sam se malopre na železničkoj kad se desio ovaj sudar. ono vrištanje posle udarca verovatno neko vreme neću moći da zaboravim. sva sreća da sam bukvalno minut-dva pre toga baš prešao preko pešačkog u nemanjinoj. čak mislim i da sam video čoveka koji je u teškom stanju, ako jeste, onda je bio udaren na onom prvom pešačkom u savskoj, pre nego što preseče početak nemanjine. jbm ti život baš i sve

Edited by Malvo
Link to comment

Čitam da se i na pančevačkom neki bus zakucao u auto na semaforu.

 

Pamet u glavu, najviše se gine zbog nečije ili sopstvene gluposti...

Edited by Tale
Link to comment

Sve manje imam želju da vozim, jer sve češće vidim bahatost i ludost na putevima... Prestrojavanje u traku za levo kako bi se obišla kolona koja redovno čeka za pravo i nakon toga presecanja puta kako bi se nastavilo pravo je postala redovna pojava u gradu, bahato i bezobrazno preticanje je takođe redovna pojava, nije retka situacija da na mestima gde je ograničenje 60km/h, kad poštujem ograničenje, postajem smetnja u saobraćaju, jer 90% vozača vozi bar 80 km/h... I sve ovo u sred bela dana, s treznim vozačima... Pretpostavljam da je noću, posebno vikendom ovaj haos mnogo veći i da je prava sreća bezbedno završiti vožnju...

 

I nisu problem samo oni koji naprave grešku zbog neiskustva, neznanja ili gluposti, već i oni koji svesno ulaze u rizične sitiacije, jer nemaju ni malo moralne odgovornosti, za krivičnu se lako snađu, a materijalna im ne predstavlja problem... Slobodni da divljaju...

 

Stanje u saobraćaju prati stanje u društvu...

Link to comment

kad oću desno na uslovno a majmun koji ide pravo stane u tu traku ja elegantno pređem u u levu traku obiđem ga i skrenem desno jer ne mogu ja da gubim svoje vreme koje košta hiljade evra dnevno zato što se neki naprednjački luzer danas odlučio za učešće u saobraćaju  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

kad oću desno na uslovno a majmun koji ide pravo stane u tu traku ja elegantno pređem u u levu traku obiđem ga i skrenem desno jer ne mogu ja da gubim svoje vreme koje košta hiljade evra dnevno zato što se neki naprednjački luzer danas odlučio za učešće u saobraćaju  :fantom:

pa da. 

zato je bicikla i zgodna.

Link to comment

... Prestrojavanje u traku za levo kako bi se obišla kolona koja redovno čeka za pravo i nakon toga presecanja puta kako bi se nastavilo pravo je postala redovna pojava u gradu, bahato i bezobrazno preticanje je takođe redovna pojava, nije retka situacija da na mestima gde je ograničenje 60km/h, kad poštujem ograničenje, postajem smetnja u saobraćaju, jer 90% vozača vozi bar 80 km/h... I sve ovo u sred bela dana, s treznim vozačima... Pretpostavljam da je noću, posebno vikendom ovaj haos mnogo veći i da je prava sreća bezbedno završiti vožnju...

 

I nisu problem samo oni koji naprave grešku zbog neiskustva, neznanja ili gluposti, već i oni koji svesno ulaze u rizične sitiacije, jer nemaju ni malo moralne odgovornosti, za krivičnu se lako snađu, a materijalna im ne predstavlja problem... Slobodni da divljaju...

 

Stanje u saobraćaju prati stanje u društvu...

+1 za izdvojeno, od reči do reči.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...