Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Božićni bakalar koji prave moji u Dalmaciji obavezno uključuje muškog dobrovoljca koji protresa/drmusa šerpu sa komadima ribe, pa jedno dobrih pola sata onako udarnički. Efekat koji se dobija ovim omekšavanjem je prilično značajan i zato mu se uvek poklanja pažnja. Tako umlaćena riba se servira na krompiru, božanstveno je.

 

Evo i par prigodnih stihova koje uvek zapevamo posle klope:

 

Jedna Dubrovčanka,

Otvorila dućan

U njem' je svega bilo,

Samo ne jedna stvar -

a to je bakalar.

 

 

Edited by beowl
Link to comment

bakalar je super riba za kontinent, mozes ga i na salatu i na pastetu i na brodet, kako god. jedino sto je kod nas preskup slj klase... obozavam bakalar. 

Link to comment

jedoh bakalar u centralnoj dalmaciji, dubrovniku i boki puno puta. najbolji, kontinentalni, bakalar sam jeo kod poznatog kninskog urednika rts-a na slavi 90ineke usred beograda.  :s_c:

Edited by foto
Link to comment

cini mi se da se pravi suvise fame oko bakalara. jednostavno se priprema, ne moze da ne uspe. tlaka moze biti namakanje par dana ako je covek mrzovoljan. i stvarno smrdi dok se kuva prvo kuvanje. ali to se izluftira i posle manipulises njime kako oces. mozes i da ga zamrznes tako skuvanog, pa da ga koristis kad treba. stvarno steta sto kod nas nije jeftiniji, idealan je da bude svakodnevno jelo...

Link to comment

slazem se. najveci problem sa bakalarom je miris i nerealno visoka cena. ostalo mi spada u uzivanje u pripremanju. kao i kod drugih jela koja se prave o posebnim prilikama.

Link to comment

Bakalar je skroz tamondo sedamdesetih bio sirotinjska hrana. Norvezani i islandjani su ga nemilice lovili i bio je uzasno jeftin, a lak za transport i izvoz. Onda su usvojili neke konvencije o zastiti jer su osakatili populaciju pa je skocila cijena. To je prica.

Link to comment

kod nas je duplo skuplji nego u kroejsi, pri cemu je loseg kvaliteta, mali, krivi, kvrgavi, ne mozes da biras. u norveskoj je jeftin. u portugalu je jeftin. za ostalo ne znam. 

Link to comment

fis se pravi od svezeg bakalara, a ovaj o kom pricamo je suseni. nista ne znam o ceni svezeg :)

inace, gledala sam dokumentarac o fisu i cipsu i trgovini zaledjenom ribom, i pokazalo se da ne mozes biti siguran da jedes bakalar, vrlo cesto ga menjaju jeftinom ribom, pangazijusom i rodjacima... 

Link to comment

jedoh bakalar u centralnoj dalmaciji, dubrovniku i boki puno puta. najbolji, kontinentalni, bakalar sam jeo kod poznatog kninskog urednika rts-a na slavi 90ineke usred beograda.  :s_c:

nasao si cime da se hvalis

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...