Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Nema na kulinarstvu tema gde pitamo kako nešto da uradimo, ideje i tako to... Cenim™ da ovde pripada ovo moje pitanje: kako kuvate vino? Samo vino:voda 3:1, šećer, karanfilić i cimet? Ili prvo rastopite šećer, pa voda da se dobije šerbet, pa onda vino u to? Dajte neke savete, ideje i tako to :)

 

pisali skoro na domacem vinu

 

nemacko kuvano je meni odlicno, a oni dodaju obavezno i limun i narandzu. plus ga pojacaju nekim brendijem.

 

koru skinu pazljivo ljustilicom, da nema onog belog, a od vocke iscede sok. to se sve doda u secer, dolije se oko 1dl vode i zacini u kesici od gaze (da se posle lakse izvade i bace) i to se kuva dok se ne redukuje za 1/3. onda se doda vino i 1dl brendija i greje se do strujanja, nikako da prokljuca.

 

Link to comment

aha, sad razumem. ima te leso jagnjetine u "prolecu" u sezoni, volim da zagnjurim glavu u to. zao mi je sto ovi krajiski restorani po obodu zemuna slabo prave bilo sta sem jagnjeta na raznju, svasta bi se dalo pojesti zanimljivo iz tradicionalnog repertoara. nazalost niko ne pravi ni bakalar na bijelo da ja znam, svi mu ga daju po nekoj otuznoj corbici sa suvom ribom i krtolom.

Link to comment

suvi bakalar je mornarska hrana, donosili ga moreplovcii, a omasovio se posle rata kad je dolazio kao pomoc gladnom stanovnistvu. tako je suvi bakalar postao tradicija na jadranu. ovaj sto dolazi kod nas je suseni. ima i usoljenog, njega je lakse rehidrirati. 

Edited by darling
Link to comment

pa tako osusen, kao suva drva, mogao je da putuje preko celog sveta pa i do jadrana. ali na jadranu, koliko znam, nije bio svakodnevno na trpezama nego samo o vecim svecima,

Link to comment

aha, sad razumem. ima te leso jagnjetine u "prolecu" u sezoni, volim da zagnjurim glavu u to. zao mi je sto ovi krajiski restorani po obodu zemuna slabo prave bilo sta sem jagnjeta na raznju, svasta bi se dalo pojesti zanimljivo iz tradicionalnog repertoara. nazalost niko ne pravi ni bakalar na bijelo da ja znam, svi mu ga daju po nekoj otuznoj corbici sa suvom ribom i krtolom.

 

nije bas velika mudrost bakalar na koju god oces boju. za sve imas strpljena da skuvas, sto ne bi bakalao :)

Link to comment

mornarska hrana. suvi bakalar je mogao da se natovari na brod bez straha da ce da se ukvari i slicno. kad treba da ga jedes, natopis ga i spremis.

 

tako da je u srpski krajiski milje dosla iz suzivota sa hrvatima u dalmaciji.

 

moze da se kupi svez, barem u beogradu - stize relativno cesto u squadru na kalenicu i u bliskim radnjama. ide po nemackim imenom kabeljau ako je u komadu bez glave i iznutrica (vidi sliku) ili kao filet bakalara ako je, hm, filet.

 

dolazi iz severnog mora, i zapravo je iz familije oslica ali se prilicno razlikuje. on top, ovaj svezi se isto razlikuje od suvog gde je fora u susenju i rehidrataciji.

 

ovo ima da se kupi kod nas 

 

Cod-Fish-11262684224.jpg

Link to comment

ukrstili nam se postovi, darling.

 

verovatno si u pravu da bak na bijelo nije raketna tehnika ali realno slabo stojim sa strpljenjem sa tim manuelnim jelima koja iziskuju fizicki rad. a imam i emocionalni otklon. nas zajednicki prijatelj, frizer iz tivta, pravio je to najbolje u cijeli svijet, i znam da je satima mlatio velikim tučom po toj serpi u kojoj su kuvana riba i krompir dok se smesa na pretvori u najkremastiji i najvazdusastiji pire koji sam ikada pojeo.

 

ne mogu da idem tamo...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...