Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

Kad si vec kod Sovjeta, pogledaj epizodu gde je po okoncanju ratnih operacija Staljin poslao Suslova u balticke zemlje. Jeste da je bila onolika nacikolaboracija, ali je drug Mihail mnoge poslao sa kartom u jednom pravcu da bi sa ostalim drugarima uzivao u zenama istih. Provodi nasih drugova sa balerinama i ostalim cicama su cista romatnika u odnosu na ove neobuzdane oslobodioce.Jedva ga Koba skinuo sa zadatka. :D

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

@yodapa ok. iskreno, seva mi paja za sudbinu pomenutih. kazem opet, meni je holokaust najbitniji kada tumacim drugi svetski rat. a taj entuzijazam u pogromima jevrejskog stanovnistva je bio toliko efikasan u baltickim zemljama, tzv. poterne grupe ss tu nisu imale ikakvog posla, lokalci su sve zavrsili, a zene tih mnogih, jbg, takav je zivot, tudjin se poda novim gospodarima i ostane ziv i ne padne mu standard :hella: + malo seksualne nagrade za pravednike druga Mihaila i ono cuveno patrijarhalno pobednik je zaista pobedio tek kada je pojebao sve dobre zenke protivnika. etnografija.a taj domaci mit o balerinama, pa nije to islo jednosmerno. mnoge devojke iz dobrih kuca su jurile tadasnje mlade pobednike sa nekom karijerom, nagledao sam se u mladosti uzornih supruga i kasnije bakuta udovica koje su tako bile ponosne na svoje gradjansko poreklo i umele su tako otmeno da sire gradjanske vrednosti 70ih i 80-ih a dobru poziciju u drustvu su imale zahvaljujuci cinjenici da su u mladosti kvalitetno fastale komunisticke kobase i postale ugledne drugarice registrovanjem kod maticara. sto ti je tradicija gradjanstine u srbalja, nastavlja se na srednjovekovnu tradiciju, kad je mogla kcerka kneza lazara posle njegove pogibije da kvalitetno fasta sultanov kurac i postane mu supruga a ne clanica harema pod inventarskim brojem 389, e tako se cuva sopstvena kultura u novim istorijskim okolnostima, tako se vodi diplomatija u uslovima ratnog poraza, tako se cuva srbija, tako se od nevernika brane evropske vrednosti, to je taj obrazac kojeg su se drzale balerine ustvari samo htedoh reci da mi je taj lokalni malogradjanski mit o brdjanima u uniformama i cizmama i nesrecnim balerinama koje su eto morale sve u ime opstanka, da bi prezivele i odrzale se i mogle i dalje da sire gradjanske vrednosti u varvarskoj diktaturi nepismenih proletera sa oficirskim cinovima toliko sluzav i nije cak ni petparacki jer ne vredi nista.

Edited by Pontijak
Link to comment
@yodapa ok. iskreno, seva mi paja za sudbinu pomenutih. kazem opet, meni je holokaust najbitniji kada tumacim drugi svetski rat. a taj entuzijazam u pogromima jevrejskog stanovnistva je bio toliko efikasan u baltickim zemljama, tzv. poterne grupe ss tu nisu imale ikakvog posla, lokalci su sve zavrsili, a zene tih mnogih, jbg, takav je zivot, tudjin se poda novim gospodarima i ostane ziv i ne padne mu standard :hella: + malo seksualne nagrade za pravednike druga Mihaila i ono cuveno patrijarhalno pobednik je zaista pobedio tek kada je pojebao sve dobre zenke protivnika. etnografija.a taj domaci mit o balerinama, pa nije to islo jednosmerno. mnoge devojke iz dobrih kuca su jurile tadasnje mlade pobednike sa nekom karijerom, nagledao sam se u mladosti uzornih supruga i kasnije bakuta udovica koje su tako bile ponosne na svoje gradjansko poreklo i umele su tako otmeno da sire gradjanske vrednosti 70ih i 80-ih a dobru poziciju u drustvu su imale zahvaljujuci cinjenici da su u mladosti kvalitetno fastale komunisticke kobase i postale ugledne drugarice registrovanjem kod maticara. sto ti je tradicija gradjanstine u srbalja, nastavlja se na srednjovekovnu tradiciju, kad je mogla kcerka kneza lazara posle njegove pogibije da kvalitetno fasta sultanov kurac i postane mu supruga a ne clanica harema pod inventarskim brojem 389, e tako se cuva sopstvena kultura u novim istorijskim okolnostima, tako se vodi diplomatija u uslovima ratnog poraza, tako se cuva srbija, tako se od nevernika brane evropske vrednosti, to je taj obrazac kojeg su se drzale balerine ustvari samo htedoh reci da mi je taj lokalni malogradjanski mit o brdjanima u uniformama i cizmama i nesrecnim balerinama koje su eto morale sve u ime opstanka, da bi prezivele i odrzale se i mogle i dalje da sire gradjanske vrednosti u varvarskoj diktaturi nepismenih proletera sa oficirskim cinovima toliko sluzav i nije cak ni petparacki jer ne vredi nista.
nemam statisticke podatke ali supruga rodoljuba colakovica, milica zoric, je bila slikarka i predratni komunista a sa rockom je bila u vezi i pre rata. druga supruga koce popovica, lepa perovic, je ucetiljica, komunistkinja od pre rata i borac. mislim da su se upoznali u ratu. deluje da su se mnoge balerine izvukle.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
pa da, upravo tako. sa malom napomenom da sam eto hteo onako orijentalno da raspredem sve varijacije. nabolji mi je spin, sto antikomunista aka razocaranih ili u karijerama sjebanih aparatcika, sto srbendi iz ubedjenja, da je teza o zaveri protiv tita 48e samo opravdanje tadasnjeg rezima. kurac opravdavanje. gotovo sve je bilo spremno za puc, u vojsci, policiji, pripadajucim tajnim sluzbama, diplomatskoj sluzbi... ali eto, strana na vlasti je bila odlucnija u nameri da zadrzi vlast i bi sta bi. jedino je ostala mala istorijska nedoumica da li je hebrang bio izabran da bude tito umesto tita, odredjeni nekada jako bitni i mocni ljudi su cutali o tom detalju, na osnovu logike i infoa koji su davali neki drugi nekada jako bitni i mocni ljudi hebrang je bio idealan izbor. drago mi je da bar neko ovde razume sta sam pokusao da kazem u svom dekomponovanju mita da bi jugoslovenima srbima bilo bolje krajem 80ih da smo imali iskustvo zivota u varsavskom paktu, kurac bi bilo bolje, ruski imperijalni um bi organizovao ondasnju drzavu na svoj nacin, sssr bi bankrotirala pa kada bi poceo neoustasluk da seta kosti iz blagburga i zapisava teritorije a kontra toga neki drugi manijaci istog tipa uzvratili za nosenjem kostiju kneza lazara i zapisavanjem teritorija pa kada bi se izvuke traume i mrznje iz drugog svetskog rata i eto nas opet iz istorije paralelnog univerzuma u istoriji 90ih naseg univerzuma
Upravo tako. Jedini način na koji ja vidim da bi se eventualno ostvarili vlažni snovi naših nacionalista bi bio npr. da je Ranković uspeo da skloni Tita dok je bio na vrhuncu moći, ili da je Tito preminuo ili "preminuo", pa da je Rankovićeva struja uz podršku Moskve (on je šezdesetih tu podršku i imao) došla na vlast. I onda da takva klika redefiniše Jugoslaviju, a ne da se desi ustav iz 1974. Međutim, za tako nešto je najpre bilo potrebno da je Ranković to uopšte želeo, plus da ispadne da bi Ranković bio dovoljan nacionalista (što nije bio) da se razočara u Jugoslaviju ali da u tom razočarenju stvori pretpostavke za raspad zemlje koji bi, da tako kažem, više pogodovao srpskoj strani. Sve u svemu, potpuna iluzija, premda bih ja itekako voleo da je Hrvatska bila svedena na svoje historijske granice (a i Crna Gora, dodao bih). Map_of_the_Kingdom_of_Croatia_(1848).pngA naravno da je 1948. sve bilo spremno za puč, samo što se danas o tome ne priča toliko, jer potire željene ciljeve. Pa jebote, u jednoj noći su u bežanju ka SSSR-u uhvaćeni komandant avijacije, načelnik vojne akademije i generalni inspektor pešadije.
Link to comment
znaci tvrdis da je Jovo zasigurno trazio da mu pokriju sanduk crnogorskom zastavom? meni se takav mikromenadzment smrti ne cini narocito verovatnim. to ipak nije bio Hunter S. Thompson.
Kod starijih ljudi se to obično zna, izjasne se šta hoće a šta neće na svojoj sahrani. Gde da se sahrane, da li hoće opelo ili ne, i tako dalje i tako redom. Da ne pominjem koliko je to bilo bitno među funkcionerima SFRJ, ko će da stoji pred odrom, ko će da drži posmrtno slovo (posebno u Crnoj Gori), i ostale ''tehnikalije'' pogreba. S obzirom da je dotični pokojnik izrazio želju da bude sahranjen na Cetinju sigurno mu nije promaklo da potomcima da instrukcije i oko ostalog. Poslednja želja pokojnika se poštuje, i verujem da je ovo kako je sprovedeno u Crnoj Gori izričita želja Jove Kapičića.Ništa Jugoslavija, ništa komunizam...toliko o visokom jugoslovenskom (saveznom) komunističkom funkcioneruŠto reče Yoda, zelena boja ubi svojom drečavošću... Edited by slow
Link to comment
nemam statisticke podatke ali supruga rodoljuba colakovica, milica zoric, je bila slikarka i predratni komunista a sa rockom je bila u vezi i pre rata. druga supruga koce popovica, lepa perovic, je ucetiljica, komunistkinja od pre rata i borac. mislim da su se upoznali u ratu. deluje da su se mnoge balerine izvukle.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
mislio sam na komunisticki patricijat srednjeg ranga a ne na vrh :) naravno da se ne izrugujem pravim balerinama vec balerinama, pametan si i obrazovan covek i znas na kakav malogradjanski mit mislim a ne bi bilo lepo da sada iznosim ikakve rl podatke o konkretnim ljudima u bg, ne mora niko da mi veruje na rec ali igrom slucajnosti i zivotnih okolnosti imao sam prilika i prilika od mladosti pa na dalje da vidim i upoznam poprilicno, da tako kazem, interesantnih ljudi i pojava.meni se samo umereno gadi od tih sladunjavih malogradjanskih mitova ove sredine, nista vise
Link to comment
Pa to je standardni protokol i u Srbiji i u CG za sahrane nosilaca spomenice, a posebno kad je nosilac spomenice bio i nosilac ordena narodnog heroja. Zastava, počasni vod, plotuni, kratak in memoriam u Dnevniku... Po meni, više nego civilizovano i potpuno u redu.
Majku mu, ima sve privilegije i u smrti...
Link to comment
Upravo tako. Jedini način na koji ja vidim da bi se eventualno ostvarili vlažni snovi naših nacionalista bi bio npr. da je Ranković uspeo da skloni Tita dok je bio na vrhuncu moći, ili da je Tito preminuo ili "preminuo", pa da je Rankovićeva struja uz podršku Moskve (on je šezdesetih tu podršku i imao) došla na vlast. I onda da takva klika redefiniše Jugoslaviju, a ne da se desi ustav iz 1974. Međutim, za tako nešto je najpre bilo potrebno da je Ranković to uopšte želeo, plus da ispadne da bi Ranković bio dovoljan nacionalista (što nije bio) da se razočara u Jugoslaviju ali da u tom razočarenju stvori pretpostavke za raspad zemlje koji bi, da tako kažem, više pogodovao srpskoj strani. Sve u svemu, potpuna iluzija, premda bih ja itekako voleo da je Hrvatska bila svedena na svoje historijske granice (a i Crna Gora, dodao bih).A naravno da je 1948. sve bilo spremno za puč, samo što se danas o tome ne priča toliko, jer potire željene ciljeve. Pa jebote, u jednoj noći su u bežanju ka SSSR-u uhvaćeni komandant avijacije, načelnik vojne akademije i generalni inspektor pešadije.
interesantno je to da se odrzava taj mit o rankovicu i te teorije bulevarske stampe i feljtonistike o uzrocima njegovog politickog pada. a narocito je smesno sto je kod srbendi on dobio neki mitski status Velikog Srbende, mislim da ne moram da objasnjavam zasto je to stupidno ali kada je pa kod srbendi bilo icega sto iskace iz standarda stupidnosti? nije to za ovu temu ali samo da pomenem da je u sustini politicki razlaz izmedju tita i rankovica kao uzrok imao sukob oko ekonomskog sistema i razvitka zemlje a svi oni povodi aka brionski plenum i te price su bili za one za jeftinjim ulaznicama a bogme i mnogi formalno visoko pozicionirani ljudi u tadasnjoj drzavi su imali jeftinije ulaznice. dakle ovako, rankovic je, iako nije imao formalno obrazovanje tipa univerziteta, doktorata u sorboni i slicno, bio sve samo ne glup covek + sto je bio sve samo ne nacionalista i srbenda, jednostavno, ozbiljno je shvatao svoju politicku ulogu i stepen moci i mogucnost ucestvovanja u kreiranju ekonomske a samim tim i politicke buducnosti zemlje. krajem 50ih je u najuzim krugovima moci zastupao stav da je potrebna temeljita reforma ekonomskog a samim tim i pravnog sistema zemlje, da drzava treba da drzi u vlasnistvu samo strateski znacajne resurse i industriju a da sve ostalo, narocito mali zemljisni posedi, zanati, manufakture, male fabrike do 50ak zaposlenih, mala trgovina ili kako se pre svetskog rata govorilo trgovina na sitno, da sve to treba vratiti u privatnu inicijativu i vlasnistvo jer je postojeci model ekonomije i drzavnog vlasnistva nad svime postojecim ekonomski neuspesan i samim tim produkuje opasnosti tipa nacionalizama kao pokretacke snage za pobune unutar drzave inspirisane od delova elite na lokalnim nivoima u sadejstvu sa ljudima iz vojnog i policijskog aparata i slicno jer se politicka kriza hrani losim stanjem ekonomije i time drzava dolazi u opasnost. naravno da je to kod tita izazvalo izliv besa u mozak i zavrsila se ta teoretska diskusija ali je na tom ekonomskom pitanju tito prakticno prestao da veruje rankovicu koji je uprkos tome sto vise nije pokretao tu pricu bio jednostavno osudjen na politicku propast kada mu prodje zenit politicke moci u drzavi. e sad, taj pocetak politickog razlaza je inspirisao broza da slabovidog bivseg ucitelja stimulise da krene u brzu teorijsku razradu modela samoupravljanja te da se tom politickom-formalnom-pravnom akrobatikom krene u ekonomsku reformu da bi se sprecilo rastakanje drzave po etnicko/plemenskim savovima uz svu etnografiju patologije i iracionalnih zlocina jer je ta opasnost jednostavno uvek postojala posle gradjansko/etnicko/verskog rata tokom svetskog rata, sto se na zalost pokazalo kao istinito jer smo savremenici kao je to izgledalo. dakle, taj sukob je bio neverovatna jeres za to doba i posle nekoliko godina dolazi i do zvanicnog rankovicevog pada i demontiranja njegove piramide moci i uticaja.potpuno sam svestan da ovo zvuci kao prava prica na sahrani kada alkohol vec opako udara u mozak i sasvim mi odgovara da je to tako :Dovo oko 1948, nikome ni iz dzepa ni u dzep, ko hoce da veruje da je pripremani drzavni prevrat samo mit, pa neka veruje u taj mit i moze da gusla o patnjama na zlom komunistickom otoku sve na fender elektricnim guslama Edited by Pontijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...