Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

Devedesetih odemo moj dobar ortak, nažalost mrtav, i ja, na Žabljak. On iz četničke, a ja iz partizanske familije. Podno Sinjajevine imaju dva sela. Gornja i Donja Bukovica. Gornja četnička, a Donja partizanska. Dogovorili smo se da odemo kod njegovih u Gornju Bukovicu na nekoliko dana. Ja sam bio prvi iz moje familije koji je prespavao u tom selu. Skoro čedrteset godina od rata. Niko nam nije dao jasan odgovor zašto je to tako. Vidjaju se, pričaju, ali taj mrak ne žele da izbace.Već sam napisao da mi je deda bio na golom otoku, a da dodam i ujaka. Ne što su moji, ali ja dva poštenija i pitomija čoveka od njih u životu nisam upoznao. Ćale mi je iz rata izašao kao major. Nisam metuzalem jer se ćale oženio u poznim godinama, tako da sam ostao uskraćen njegovog pogleda na ta vremena.Goli otok je bio nastavak komunističke revolucije kojoj je samo povod bila ugroženost od spoljnog neprijatelja. Pokazivanje odanosti Titu. To i danas gledamo kod naprednjaka, naravno bez logora i ubijanja. U takvim vremenima iz rupa izlazi potkazivački šljam koji preko cinkarenja ili od ranije nenamirenih računa, a sve u cilju uvaljivanja sopstvenig dupeta, hvata karijerni zalet ili neki sitni ćef. Kad bi samo znali ko su sve bili ta govna potkazivačka i koliko je dobrih partizana i komunista najebalo jer jebiga imali su kičmu koja nije poželjna u postrevolucionarnim vremenima.Nije mi kriv Kapičić iz onog vremena. Nije se on bavio pojedinačnim krivicama. Kriv mi je što u poznim godinama nije pokazao ni trunku ljudskosti i obične jebene empatije prema nevinim ljudima.

Edited by bergasa19
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

moguce je da bi sssr podrzao tzv. srpsku stranu i brutalno iskorenjivanje da ne kazem etnicko ciscenje krajeva koji su tradicionalno davali ustasluk u 20 veku. mozda da a mozda i ne. mozda bi doslo do prekrajanja republickih granica pa bi se stvorila sr srbija u etnickim granicama (ah taj vlazni san seselja dr vojislava i slicnih) koja bi vojnom, policijskom i ostalim silama imala supremaciju u fnrj/sfrj. mozda da a mozda i ne. a postoji i pretpostavka da bi sssr forsirao recimo hrvatske politicke snage i inkorporirao u represivni aparat prezivele ustase i narocito prezivele pripadnike policijskog aparata ndh i nediceve srbije jer su se ti aparati pokazali monstruozno efikasnim?a n iskusni pripadnic handzar divizije nisu za bacanje kada treba formirati lokalne lojalne trupe. bar je to sssr umeo da radi u svojoj ddr jer je u stazi inkorporirano dosta ljudi iz gestapoa i ostalih struktura treceg rajha (bizarna anegdota je sudbina fon paulusa posle izlaska iz zarobljenistva), sta reci o ddr koja je cak sacuvala dizajn uniformi vermahta i strojevi korak, samo je umesto orla sa krstom dosao onaj simbol zupcanika i crvena petokraka. za sssr je to poprilicno pametan potez, nisu imali glavobolje sa istocnim nemcima, jebes ideolosku denacifikaciju, pustis da 90% nemackih ratnih zarobljenika pomre u logorima, ostale samo prebacis na svoju stranu i vratis ih kuci da nastave ono sto najbolje znaju. na osnovu toga se moze svasta pretpostavljati sta bi bilo kad bi bilo.
Ovo uopšte nije nikakva dilema, osim što se vajni srpski nacionalisti lože da bi možda "srpsku stvar" podržala Moskva. Zna se ko je bio sovjetski adut - Andrija Hebrang, šef Komunističke Partije Hrvatske, mađioničar koji je svojevremeno izlazio iz Jasenovca bez ikakvih problema. Čik da pogodim čija li bi struja bila podržana od strane fiktivnog sovjetskog okupatora, hm... :wacko:Ali budalu Srbina ne možeš ubediti da je Rusu isti kurac Srbin, Bugar ili Hrvat, već on misli da Rus baš njega najviše voli...
Link to comment
Devedesetih odemo moj dobar ortak, nažalost mrtav, i ja, na Žabljak. On iz četničke, a ja iz partizanske familije. Podno Sinjajevine imaju dva sela. Gornja i Donja Bukovica. Gornja četnička, a Donja partizanska. Dogovorili smo se da odemo kod njegovih u Gornju Bukovicu na nekoliko dana. Ja sam bio prvi iz moje familije koji je prespavao u tom selu. Skoro čedrteset godina od rata. Niko nam nije dao jasan odgovor zašto je to tako. Vidjaju se, pričaju, ali taj mrak ne žele da izbace.Već sam napisao da mi je deda bio na golom otoku, a da dodam i ujaka. Ne što su moji, ali ja dva poštenija i pitomija čoveka od njih u životu nisam upoznao. Ćale mi je iz rata izašao kao major. Nisam metuzalem jer se ćale oženio u poznim godinama, tako da sam ostao uskraćen njegovog pogleda na ta vremena.Goli otok je bio nastavak komunističke revolucije kojoj je samo povod bila ugroženost od spoljnog neprijatelja. Pokazivanje odanosti Titu. To i danas gledamo kod naprednjaka, naravno bez logora i ubijanja. U takvim vremenima iz rupa izlazi potkazivački šljam koji preko cinkarenja ili od ranije nenamirenih računa, a sve u cilju uvaljivanja sopstvenig dupeta, hvata karijerni zalet ili neki sitni ćef. Kad bi samo znali ko su sve bili ta govna potkazivačka i koliko je dobrih partizana i komunista najebalo jer jebiga imali su kičmu koja nije poželjna u postrevolucionarnim vremenima.Nije mi kriv Kapičić iz onog vremena. Nije se on bavio pojedinačnim krivicama. Kriv mi je što u poznim godinama nije pokazao ni trunku ljudskosti i obične jebene empatije prema nevinim ljudima.
Gornja i Donja Bukovica, nema lepše prirode na svijet. Nažalost, ne posećujem te krajeve nekoliko godina. Vezano za tvoju priču, čuo sam dosta sličnih, pogotovo od crnogorskih partizana. Procentualno, najviše Crnogoraca je bilo na Golom otoku, od kojih je najveći broj tamo završio ni kriv ni dužan, neko što je imao zgodnu ženu, neko što se zamerio bivšem saborcu, neko što je zapevao Kaljinku u kafani, gotovo niko nije bio opasnost čak ni za partijski mambo-džambo. Uglavnom, ispovesti tih ljudi su zastrašujuće.
Link to comment

da se ne vraćam da kvotujem. SVT je crnogorac, iz nekih reževića, mogao bi da bude dodat uz koču kao intelektualac, pravnik i španski borac.ja stvarno imam neku zadršku kada su "španci" u pitanju. moraš da ceniš tu ludost, ideal, hrabrost. i dobar deo je najebao, ščepan u kandže KGBa.ranković je bio pozitivna ličnost za onih par desetina hiljada na njegovoj sahrani. verovatno jer je bio žešći u AKMO. on je bio persona No 2 u vreme stvaranja i punjenja otoka. ako treba nekog da optužimo za prenos i razradu tog sistema, to je on.bergasa je u pravu. da je JK samo ćutao, pokrio se ušima i odradio stare dane u kafani, ne bi bilo ni ovog topika.pontijakova pretpostavka je tačna. da nam je rus ušao u zemlju '48 imali bi građanski rat. neviđeno krvav. ono iz devedesetih bi bila igra.ubeđen sam da bi i otac koji je otišao na službeni put, poslao nekog tamo u drukčijim okolnostima ako ništa drugo da ne bi morao da yebe u klozetu ili gura čarapu pod suknju u kupeu nego da svršava u krevetu tešeći belu udovicu.

Link to comment
.... ali to je problem kad se protiv fašizma tuku nesavršeni ljudi, a ne neko kao Anduril. Onoga ko se takav pojavi ćemo onda svi složno izripovati bez ijedne primjedbe.....
Ovo je klasicni argument o nesavrsenosti ljudi, o "greskama" koje se jednostavno desavaju i koje su neizbezne. Argument je supalj.I u danasnje vreme imamo razne "kolateralne" stete koje su "neizbezne", rezultat nesavrsenih ljudi i nesavrsenog sveta u kojem caruje tzv. real-politika bez vizije i odgovornosti. Mislim da bi bio red da ostanes onda dosledan i hejlujes sve to zajedno sa Rogerom.Razni Goli Otoci, streljanja, otimacina i podmirivanje zasluznih kadrova medjutim nisu bili rezultat nesavrsneih ljudi nego prosto rezultat ideologije i svesne politike. Nisu staljinizam i njegova metologija usavrsavani samo u vreme rata kada nije bilo drugog izbora nego pre svega tridesetih godina proslog veka kad je i Tile ucio zanat. To je bilo prosto deo izgradnje sistema a tom sistemu su itekako postojale alternative i u to vreme. Nisu Tile, Koca, JK i kompanija bili nepismeni seljaci ili nomadi iz Sibira koji nikada nesto drugo nisu videli nego svetski ljudi koji su odlucili da vladaju drzeci se maksime "nema coveka, nema problema" i slicnog. Culi su oni i za druge sisteme, za sudjenja, za humane zatvore, za vladavinu prava i politicke kompromise. Nije samo SFRJ bila u opasnosti od Sovjeta ili imala posla sa kvislinzima posle rata. Ali, tako su svesno odlucili i izabrali zlocinacki put bez obzira na nesumnjive zasluge u borbi protiv fasizma ali i mnogih drugih, dobrih stvari koje su uvedene posle rata.No, ne vidim zasto nije moguce napraviti izdiferenciranu analizu nekih istorijskih licnosti gde im se priznaju zasluge ali i greske.Ljudi nikad nisu ni 100% zlocinci a ni 100% heroji ma sta nam razne propagandne mitomanije sugerisale.
Link to comment
bergasa je u pravu. da je JK samo ćutao, pokrio se ušima i odradio stare dane u kafani, ne bi bilo ni ovog topika.
Ili da je bar devedesetih bio na pravoj strani, na kojoj je bila vecina njegovih saboraca. Mozda bismo sad imali reprizu Rankoviceve sahrane.
Link to comment
da se ne vraćam da kvotujem. SVT je crnogorac, iz nekih reževića, mogao bi da bude dodat uz koču kao intelektualac, pravnik i španski borac.
Tempo je iz Brčela, relativno si blizu bio. U Reževićima je kasnije napravio kuću.edit sad vidim da sam i ja omašio, mada nekih par stotina metara, iz Podgora je. Edited by yabadaba
Link to comment

oprostite, ali odakle vam ideja da je Jovo precizirao kojom zastavom da mu sanduk bude prekriven?mozda je trazio i zastavu Mordora.

Link to comment

''Jer opet će Slovenke rađati Slovence, Hrvatice Hrvate a Srpkinje Jugoslovene.'' - neimenovani kvisling, 1945. - ^_^

Edited by dillinger
Link to comment
oprostite, ali odakle vam ideja da je Jovo precizirao kojom zastavom da mu sanduk bude prekriven?mozda je trazio i zastavu Mordora.
to je stari cg obicaj da te pokriju sa nekom tamo bezveze zastavom. jos je i dobro ispalo, mogli su da ga pokriju zastavom zambije ili fc twente-a, ili da mu napakoste i posalju ga na onaj svet sa cetnickom mrtvackom lubanjom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...