Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

ok, i sta da radimo sa onima koji ripuju tvorca takvog sistema?
ko je tvorac tog sistema? ne JK, sigurno, tvorci tog sistema su negde na istoku iz staljinove ere. kompartija jugoslavije je prepisala kompletno ustrojstvo bratske KPSSSR uključujući i represiju. to su prepisale i sve zemlje "lagera". ima jedna knjiga "L'aveu" Artura Londona koji je preživeo praški proces. Svi optuženi su priznali, još i nacifrali. I bili streljani.kompartija jugoslavije ima zaslugu što smo bili pošteđeni nastavka staljinizma u onom najbukvalnijem smislu i imali lagodniji život od njih tamo,u svakom slučaju.JK je bio bitan deo te mašinerije i treba ga tako gledati. njegova duboka starost ga je dovela u javnost a iritirala je njegova doslednost i nepomenjivost stavova. i franjo tužman i ranković su bili prvoborci i po godinama tu negde. kad pomenuh rankovića, pa on je tu u to vreme bio jako bitan igrač. možda i bitniji od JK. zašto se on tretira danas manje-više kao pozitivac.jedan detalj o crnogorskoj tvrdoglavosti u branjenju sopstvenih stavova. iz tempovih memoara saznao sam da mu je brat bio četnik. tempo je majci, na njeno "kada se rat završi ja ću svakako plakati" odvratio sa hladnim"šta ćeš, tako je". ili tako nekako. parafraziram.sve najbolje
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

e ova prica posle sahrane j.k. se razvija ipak u dobrom pravcu, posle ozbiljnog diskutovanja i malo zuci preslo se na anegdote, sto neko rece, jos malo pa cemo da pricamo o modelima automobila krajem 40ih, kulinarstvu, muzici, seksu i svemu sto se u jace pripitom stanju prica na sahranama :P
Prvo ću ja ašovom od grobara da zveknem Miralema u glavu jer se drugačije ne može.
Link to comment
jedan detalj o crnogorskoj tvrdoglavosti u branjenju sopstvenih stavova. iz tempovih memoara saznao sam da mu je brat bio četnik. tempo je majci, na njeno "kada se rat završi ja ću svakako plakati" odvratio sa hladnim"šta ćeš, tako je". ili tako nekako. parafraziram.
Zar SVT nije Bosanac?
a čitaš, čitaš :naughty:
Ono je napisano kao priznanje.
Link to comment
zašto se on tretira danas manje-više kao pozitivac.
pa kod koga normalnog se tretira kao pozitivac? evo i kim ga tretira kao negativca iako je bio komunac jer su mu ga opoganile nacionalisticke apologete (pa sad misli da je on bio prvo srbin pa tek onda komunac). koje ga pak nikada nisu priznavale ni u jednom drugom kapacitetu do mucitelja i progonitelja balista i bliskih. sa izuzetkom dobrice cosica. Edited by gazza1
Link to comment
Zato sto ste se svi sjatili ovde, kao da se nesto dogadja. A samo smrdu raspadnuti lesevi.
nemoj tako, bilo je tu i izvesnih zanimljivosti.evo, mejdejka mi je otvorila oči onom SSSR-elaboracijom.
Link to comment
pa kod koga normalnog se tretira kao pozitivac? evo i kim ga tretira kao negativca iako je bio komunac jer su mu ga opoganile nacionalisticke apologete (pa sad misli da je on bio prvo srbin pa tek onda komunac). koje ga pak nikada nisu priznavale ni u jednom drugom kapacitetu do mucitelja i progonitelja balista i bliskih. sa izuzetkom dobrice cosica.
pa to su ljudi u vremenu. kapicic je ucestvovao u revoluciji i nob-u a posle je mucio dojucerasnje saborce - druge komunce uglavnom. rankovic je bio dosledan u svojim stavovima i prilicno limitiran da shvati kako se svet oko njega menja.neki put su neki ljudi pozitivca a nekada negativci. kao onaj tvoj splicanin kolaboracionista sa kolonijalnim ubicama i fasistima.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Prvo ću ja ašovom od grobara
Ovo asovom od grobara me podseti na vreme pre 20 godina, krenuo dr Sekil na Sainovicevu vladu, Toma jedan od glavnih isturenih, pozove ga Minimaks u emisiju. 'Kako ti podnosis nadimak grobar, to sto ti stavljaju u ruke lopate, asove i slicno?'- Nisam ja obican grobar. Ja sam dupli grobar! Edited by Yoda
Link to comment
ko je tvorac tog sistema? ne JK, sigurno, tvorci tog sistema su negde na istoku iz staljinove ere. kompartija jugoslavije je prepisala kompletno ustrojstvo bratske KPSSSR uključujući i represiju. to su prepisale i sve zemlje "lagera". ima jedna knjiga "L'aveu" Artura Londona koji je preživeo praški proces. Svi optuženi su priznali, još i nacifrali. I bili streljani.kompartija jugoslavije ima zaslugu što smo bili pošteđeni nastavka staljinizma u onom najbukvalnijem smislu i imali lagodniji život od njih tamo,u svakom slučaju.JK je bio bitan deo te mašinerije i treba ga tako gledati. njegova duboka starost ga je dovela u javnost a iritirala je njegova doslednost i nepomenjivost stavova. i franjo tužman i ranković su bili prvoborci i po godinama tu negde. kad pomenuh rankovića, pa on je tu u to vreme bio jako bitan igrač. možda i bitniji od JK. zašto se on tretira danas manje-više kao pozitivac.jedan detalj o crnogorskoj tvrdoglavosti u branjenju sopstvenih stavova. iz tempovih memoara saznao sam da mu je brat bio četnik. tempo je majci, na njeno "kada se rat završi ja ću svakako plakati" odvratio sa hladnim"šta ćeš, tako je". ili tako nekako. parafraziram.sve najbolje
ama kakva doslednost? nakon sloma "njegovog" sistema presaltovao se iz odma u cg nacionaliste, a potom pokusao da se uvali u otprilike sve ostale stranke.takodje, neko je morao da uspostavi taj gulag sistem i u yu, nije se on sam od sebe preslikao. a neki bi morao (u nekom boljem svetu) za to i da odgovara.
Prvo ću ja ašovom od grobara da zveknem Miralema u glavu jer se drugačije ne može.
samo da znas da sam te prijavio moderaciji.
Link to comment
ama kakva doslednost? nakon sloma "njegovog" sistema presaltovao se iz odma u cg nacionaliste, a potom pokusao da se uvali u otprilike sve ostale stranke.takodje, neko je morao da uspostavi taj gulag sistem i u yu, nije se on sam od sebe preslikao. a neki bi morao (u nekom boljem svetu) za to i da odgovara.samo da znas da sam te prijavio moderaciji.
tako bi ti i na golom otoku cinkarosu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

@dilingerinteresantno mi je ovo sto si pokrenuo u par navrata, ta spekulacija kakva bi bila posleratna istorija jugoslavije da je kojim slucajem srusen tito i verni mu politbiro i da su na vlast dosle tvrde prosovjetske snage. formalno stoji to sto kazes, da bi iskustvo zivljenja u varsavskom paktu nekoliko decenija imalo pedagoski efekat na stanovnistvo i da bi se benefiti osetili krajem 80ih. a opet, previdjas jednostavnu cinjenicu da bugarska, rumunija, poljska, cehoslovacka i madjarska nisu imale iskustvo izuzetno krvavog gradjanskog rata motivisanog lokalnoetnickim, nacionalnim i religijskim faktorima za razliku od okupiranje kraljevine jugoslavije koja je uz svu bedu okupacionih zona imala i taj tragican fenomen + sto pomenute zemlje nisu imale jake komunisticke partije koje bi vodile jak pokret otpora te im je komunisticki rezim bio nametnut politickom voljom sila pobednica koje su podelile profit ratnog kolaca.mislim da ces se sloziti da bi prevrat 1948. godine, tj rusenje tita i njemu vernih ljudi u drzavnom aparatu, tj. vojsci i policiji sa pripadajucim sluzbama bezbednosti, morao da bude internacionalizovan jer ne bi bio dovoljan samo prevrat. svaki drzavni prevrat u rovitim zemljama, a federativna jugoslavija je bila izuzetno rovita zemlja bas zbog tog krvavog verskog/etnickog/nacionalnog gradjanskog rata koji je bio tako svez u secanjima + poprilicno lokalnih sredina koje gde novi rezim jednostavno nije imao ni moc ni uticaj. pretpostavljam da bi taj puc sa nuznim potresom po ceo drzavni aparat mogao da izazove poprilicno pobuna kod stanovnistva, recimo skocio bi sav preziveli ustasluk, domobranluk, cetnikluk, handzardivizluk™ koji jeste bio pacifikovan ali daleko da je bio totalno porazen te 1948, dakle, nove vlasti bi imale posla sa gusenjem lokalnih oruzanih pobuna + obracuni sa porazenim protivnicima za koje pretpostavljam da bi bili poprilicno krvavi te je vrlo moguce da bi bila pozvana u prijateljski intervenciju bratska crvena armija. e sad, zamislimo da se tako razvijao tok desavanja. nema pretpostavki kako bi crvena armija pomagala novim vlastima ali pretpostavljam da bi nacin bio neuporedivno brutalniji nego madjarska 56e zbog situacije na terenu. nemam nikakvu ideju kako bi nove vlasti resavale diktaturom nivelisanje odnosa medju republikama i pacifikovanje dzepova otpora sirom jugoslavije. mozda slicno kao sto je fnrj to resavala a mozda drugacije. u svakom slucaju otpor bi bio skrsen jer je crvena armija 1948 godine bila mnogo opakija nego ranih 80ih kada je usla u afganistansku avanturu, iskusan kadar koji je preziveo svetski rat i vrlo opakog i ozbiljnog protivnika kao sto je vojska treceg rajha.i sta onda? moderni srpski nacionalisti imaju jednu cudnu idejnu polifreniju: srpstvo iznad svega, antikomunizam kada je tumacenje sfrj u pitanju jer su eto komunisti iz drugih republika najgadnije napakostili srpskom narodu i blabla sa sve teorijama zavere i muckim insistiranjem komunista da saveznicki zlikovacki bombarduju nedicevu srbiju jer svi i svako mrze srbe i svi i svako je tokom istorije zeleo zlo da im nanese i napakosti im.isti ti moderni srpski antikomunisti imaju i prosovjetsku struju, da je steta sto nas sssr nije uzeo pod svoje i sto nije tita zlikovca koji je smislio goli otok sjebao 1948 jer bi onda srbi dosli na svoje u jugoslaviji i ne bi im zlo nanosili ti opaki hrvati slovenci muslimani bosnjaci a bogme i crnogorci. meni je to cudna logika ali davno sam prihvatio spoznaju da se verskim i paraverskim ubedjenjima pod maskom politike ne treba cuditi nego ih samo prihvatiti da postoje.ono sto tu tezu o istorijskom boljitku koji bi dosao bankrotom sovjetskog bloka pod uslovom da je fnrj/sfrj postala deo sovjetskog bloka 1948. cini manjkavom je pretpostavka da bi sssr stvorio pravedno rasporedjenu diktaturu medju svim narodima i narodnostima :P a zaista ne postoji nikakav dokaz za to. moguce je da bi sssr podrzao tzv. srpsku stranu i brutalno iskorenjivanje da ne kazem etnicko ciscenje krajeva koji su tradicionalno davali ustasluk u 20 veku. mozda da a mozda i ne. mozda bi doslo do prekrajanja republickih granica pa bi se stvorila sr srbija u etnickim granicama (ah taj vlazni san seselja dr vojislava i slicnih) koja bi vojnom, policijskom i ostalim silama imala supremaciju u fnrj/sfrj. mozda da a mozda i ne. a postoji i pretpostavka da bi sssr forsirao recimo hrvatske politicke snage i inkorporirao u represivni aparat prezivele ustase i narocito prezivele pripadnike policijskog aparata ndh i nediceve srbije jer su se ti aparati pokazali monstruozno efikasnim?a n iskusni pripadnic handzar divizije nisu za bacanje kada treba formirati lokalne lojalne trupe. bar je to sssr umeo da radi u svojoj ddr jer je u stazi inkorporirano dosta ljudi iz gestapoa i ostalih struktura treceg rajha (bizarna anegdota je sudbina fon paulusa posle izlaska iz zarobljenistva), sta reci o ddr koja je cak sacuvala dizajn uniformi vermahta i strojevi korak, samo je umesto orla sa krstom dosao onaj simbol zupcanika i crvena petokraka. za sssr je to poprilicno pametan potez, nisu imali glavobolje sa istocnim nemcima, jebes ideolosku denacifikaciju, pustis da 90% nemackih ratnih zarobljenika pomre u logorima, ostale samo prebacis na svoju stranu i vratis ih kuci da nastave ono sto najbolje znaju. na osnovu toga se moze svasta pretpostavljati sta bi bilo kad bi bilo.na kraju ovog carsafa koji bi komotno mogao da se koristi u nekim novim mucionicama (smaracu vas dok ne poludite i revidirate a ni samar necete dobiti i imacete i hranu i vodu :P) samo da zakljucim: ma sta da bi bilo u slucaju prevrata 1948 i ulaska u sovjetski blok, u pocetku bi bilo krvavo, sssr bio koristila metode koje se koriste u visenacionalnim i mutlikonfesionalnim zemljama (bar je sssr imao bogatu praksu u svojoj evroaziji kako se to radi) i nuzno bi neki narod u sfrj/fnrj doziveo visedecenijski frust koji bi samo eskplodirao krahom sssr krajem 80ih. svejedno da l bi srbi zapisavavali teritorije nosajuci kosti kneza lazara ili bi hrvati zapisavali teritorije nosajuci kosti iz blajburga, sranje bi nastalo ionako i ovako jer je neverovatna kolicina frustracija koju je ostala u fnrj/sfrj posle drugog svetskog rata i to je samo eksplodiralo pocetkom 90ih. bar je to moja pretpostavka da bi tako bilo. jer realno, ma koliko propaganda tumacila zemlje varsavskog pakta kao najcrnji horor i diktaturu, ipak ima u tome i poprilicno dramljenja koje je bilo tako popularno tokom hladnog rata pa sve do pada berlinskog zida i nekoliko godina posle, sada se o tome tupi onako iz navike u bivsim socijalistickim zemljama centralne i istocne evrope, to odavno vise nije tema nad temama kao kod mucenog srpskog nacionaa povod ovoj diskusiji, tj pokojni jovo kapa? sta bi sa njim bilo? ko zna, mozda bi bio ubijen tokom puca a mozda bi inteligentno shvatio ko pobedjuje pa bi se hitro stavio na stranu pobednika a sovjeti bi umeli da cene znanje i vestinu dokazanog profesionalca, ipak je uhvatio drazu a to nije bila mala stvar u onim vremenima + ratno iskustvo i ni od koga osporena hrabrost u ratu. dakle, bilo bi golog otoka sa istom takvom metodologijom mucenja. pa bi ga mozda ubili u nekoj cistki sredinom 50ih. ko to zna?

Edited by Pontijak
Link to comment
Prvo ću ja ašovom od grobara da zveknem Miralema u glavu jer se drugačije ne može.
ali nemoj to pre dobijanja americke vize, sta ja znam kako konzul tretira nasilne intelektualke koje asovom zvekecu ljude po glavi :P
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...