Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

pa da, upravo tako. sa malom napomenom da sam eto hteo onako orijentalno da raspredem sve varijacije. nabolji mi je spin, sto antikomunista aka razocaranih ili u karijerama sjebanih aparatcika, sto srbendi iz ubedjenja, da je teza o zaveri protiv tita 48e samo opravdanje tadasnjeg rezima. kurac opravdavanje. gotovo sve je bilo spremno za puc, u vojsci, policiji, pripadajucim tajnim sluzbama, diplomatskoj sluzbi... ali eto, strana na vlasti je bila odlucnija u nameri da zadrzi vlast i bi sta bi. jedino je ostala mala istorijska nedoumica da li je hebrang bio izabran da bude tito umesto tita, odredjeni nekada jako bitni i mocni ljudi su cutali o tom detalju, na osnovu logike i infoa koji su davali neki drugi nekada jako bitni i mocni ljudi hebrang je bio idealan izbor. drago mi je da bar neko ovde razume sta sam pokusao da kazem u svom dekomponovanju mita da bi jugoslovenima srbima bilo bolje krajem 80ih da smo imali iskustvo zivota u varsavskom paktu, kurac bi bilo bolje, ruski imperijalni um bi organizovao ondasnju drzavu na svoj nacin, sssr bi bankrotirala pa kada bi poceo neoustasluk da seta kosti iz blagburga i zapisava teritorije a kontra toga neki drugi manijaci istog tipa uzvratili za nosenjem kostiju kneza lazara i zapisavanjem teritorija pa kada bi se izvuke traume i mrznje iz drugog svetskog rata i eto nas opet iz istorije paralelnog univerzuma u istoriji 90ih naseg univerzuma
ŠBBKBB scenario po kom Srbija izlazi iz Varšavskog ugovora uopšte ne isključuje postojanje nacionalne mržnje u SFRJ, već isključuje mogućnost srpskog savezništva sa zaostalim vojno-političkim aparatom stare države kao i konfrotaciju sa apsolutno svim vetrovima koji su duvali sa zapada tih godina. Srbi jesu tokom 80ih čistili se polako od titoizma, federalnog jugoslovenstva i komunizma ali su '89-'91 možda jedini u Evropi stali na branik odumirućeg poretka i tražili savezništvo odlazeće garniture u Moskvi da zavedu red u svom dvorištu i vrate točak istorije za 40+ godina. Nisu shvatili nijedan preovlađujući proces tih godina, ni demokratizaciju ni decetralizaciju ni ništa i u početku su sjebali druge a na duži rok sami sebe. Toga ne bi bilo da su osetili sovjetsku čizmu.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

Devedesetih odemo moj dobar ortak, nažalost mrtav, i ja, na Žabljak. On iz četničke, a ja iz partizanske familije. Podno Sinjajevine imaju dva sela. Gornja i Donja Bukovica. Gornja četnička, a Donja partizanska. Dogovorili smo se da odemo kod njegovih u Gornju Bukovicu na nekoliko dana. Ja sam bio prvi iz moje familije koji je prespavao u tom selu. Skoro čedrteset godina od rata. Niko nam nije dao jasan odgovor zašto je to tako. Vidjaju se, pričaju, ali taj mrak ne žele da izbace.Već sam napisao da mi je deda bio na golom otoku, a da dodam i ujaka. Ne što su moji, ali ja dva poštenija i pitomija čoveka od njih u životu nisam upoznao. Ćale mi je iz rata izašao kao major. Nisam metuzalem jer se ćale oženio u poznim godinama, tako da sam ostao uskraćen njegovog pogleda na ta vremena.Goli otok je bio nastavak komunističke revolucije kojoj je samo povod bila ugroženost od spoljnog neprijatelja. Pokazivanje odanosti Titu. To i danas gledamo kod naprednjaka, naravno bez logora i ubijanja. U takvim vremenima iz rupa izlazi potkazivački šljam koji preko cinkarenja ili od ranije nenamirenih računa, a sve u cilju uvaljivanja sopstvenig dupeta, hvata karijerni zalet ili neki sitni ćef. Kad bi samo znali ko su sve bili ta govna potkazivačka i koliko je dobrih partizana i komunista najebalo jer jebiga imali su kičmu koja nije poželjna u postrevolucionarnim vremenima.Nije mi kriv Kapičić iz onog vremena. Nije se on bavio pojedinačnim krivicama. Kriv mi je što u poznim godinama nije pokazao ni trunku ljudskosti i obične jebene empatije prema nevinim ljudima.
U Zminici, odakle je ženina familija, su čuvali jedni druge, čak i posle rata. Otprilike ih je pola otišlo u partizane (Jezersko-šaranska i Durmitorska brigada) a pola u četnike (sa kapetanom N.B.). Mnogo ih je izginulo, posebno četnika na Neretvi.Picture160_zps0ac293b1.jpgOvo je memorijal palim borcima na Žabljaku, uglavnom se radi o Durmitorcima i Šarancima... Na zidovima sa strane su ispisana imena poginulih, vidi se otprilike trećina.
Link to comment
Ne bih mnogo da smetam, lepo mi je da vas citam ovde, samo da priupitam od kad je to sto je neko ozenjen dokaz da nije zenskaros? Ne mislim ni na koga konkretno, no onako opste pitanje.
pa lepa bi zveknula kocu na spavanju a po svim izvestajima rocko je bio papucic. dobrica cosic je bio svaler i voleo je lepo zensko drustvo. mislim da je on bio u vezi sa operskim pevacicama i glumicama. ne znam da li je on pontijakov srednji kadar. odgovara opisu u tom periodu :DSent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
@yodapa ok. iskreno, seva mi paja za sudbinu pomenutih. kazem opet, meni je holokaust najbitniji kada tumacim drugi svetski rat...
Nismo se ovde razumeli. Ponajmanje je fokus bio na balerinama (a gde su pomenute ostale cice?) koje su ionako vise metafora za tip devojaka koje su pobednici osvajali, zenili, provodili se s njima itd. Naravno da Suslova i bratiju vadim prilicno van konteksta, ali to je samo odziv na pricu o pohotljivim funkcionerima, prilicno banalan, ali valjda i nije trebalo nesto preko toga.A nisam ni protiv eseja o ulozi balerina, princeza i kobasa u srednjevekovlju i svetskoj revoluciji (kao sto vidis, ja tu pravim razliku izmedju balerina i princeza), ali necu ovde, ma koliko bi se pustopasni duh cika Jove verovatno tome radovao.
Link to comment

ma na sahrana se bitno da se druzimo uz pricu a o pokojniku, pa on je samo povod za okupljanje, ionako je mrtav :)nisam ni ja govorio o balerinama vec o balerinama. jazes, tip devojaka? eto, znam 20ak porodica a neke od tih porodica su druzile sa mojim direktnim precima od pre svetskog rat a koje imaju po zenskoj liniji malogradjanima tako pozeljnu biografiju porekla i staleza. dakle, fine obrazovane devojke koje su se tako trudile da zavedu mlade ljude pred kojima je karijera ali malo ipak starije od njih. i zivele su lepo kao drugarice u svojim kucama, ocevinama i dedovinama, to je po onom zakonu o nacionalizaciji kada se vlasniku ostave dva stambena objekta po izboru a ostalo nacionalizuje + sto se ostaje bez ekonomske osnove dobrobiti, nema trgovine na krupno, nema investicionog bankarstva, nema industrije, nema nicega a kuca velika i treba to odrzavati i celjad nahraniti. o tom tipu nekadasnjih devojaka govorim. pa su lepo odrasle, izrodile decu, muzevi bivsi ratnici postali diplomate ali jbg, neki od njih su em bili ratnici em imali skole od pre svetskog rata pa bilo prirodno da nastave ratnicki poziv na nivou diplomatije jer da se zezam na temu diplomatije, kako ono bese, rat je samo nastavak diplomatije drugacijim sredstvima i ja dodajem da moze i obratno :P ili direktori firmu u milanu i londonu, slavni paravani udbe i njenih finansijskih transakcija. drugarice nekada ostajale gospodarice kuce aka domacice, nekada se iz sporta bavile kulturom i naukom kojekude. i uvek insistirale na svom poreklu i gradjanstini. i tako sve do smrti muzeva. i danasnje babe, nekadasnje devojke o kojima je ovde rec, i danas seruckaju o tome, o svojoj gradjanstini i preziru dodjose, hercegovce, licane, ma preziru sve sto je mlado i zivo, prokleta pakost starosti koja vec vonja na smrt.. i to je beograd. i to je gradjanska klasa.

Edited by Pontijak
Link to comment
Toga ne bi bilo da su osetili sovjetsku čizmu.
mislis? :P hajde ovako da pravimo paralele sa istorijom u paralelnom svemiru i realnom svemiru. srbende su svasta dozivele krajem 80ih pa kroz 90e pa onda nova faza posle 2000e. nisu osetili sovjetsku cizmu ali su osetili kojekakvu obucu koja im se sutiranjem uteruje duboko u debelo crevo. i sada smo svi tu gde smo u 2013. dakle, sta su srbi u realnoj istoriji naucili? zasto mislis da bi ista naucili u istoriji paralelnog svemira?i zao mi je sto ponavljam, to o sovjetskoj cizmi je dramljenje. nista narocito. kao dete sam ziveo u zemlji sovjetskog bloka. nista narocito. kada sam dosao u beograd nisam osetio ikakvu promenu klime aka tipa kvaliteta zivota i slicno. tako isto samo sa petparackim finesama. dobro, bio sam dete a i status mi je bio malkice drugaciji ali moji vrsnjaci u zemlji pod sovjetskom cizmom su ziveli tako normalno i obicno, nikakvu razliku nisam primetio kada sam dosao u novi beograd, blok 1. tako slicno, ustvari tako isto. ali ko voli mit o izuzetnoj sreci sto srbende nisu bile pod sovjetskom cizmom, neka veruje sto se mene tice i moze o tome da veselo peva sve prebiruci po zicama fender balalajke :Dodo ja u rl da pijancim iako nema danas rl sahrane ali sta fali.nego ko je ovde umro, cija se sahrana? ja vec zaboravio :P Edited by Pontijak
Link to comment
i uvek insistirale na svom poreklu i gradjanstini. i tako sve do smrti muzeva. i danasnje babe i danas seruckaju o tome o svojoj gradjanstini i preziru dodjose, hercegovce, licane, ma preziru sve sto je mlado i zivo, prokleta pakost starosti koja vec vonja na smrt.. i to je beograd. i to je gradjanska klasa.
Uopste nisam protivan, stavise, mada bih pre rekao da je slika sarena. Ova prica, pokojni cika Jova uz kojeg tako lepo ide i Goli otok tera da se ta citava trijaza staljinistickih drugova iz rata pogleda i iz licne perspektive gde se desavalo da sluzbini delatnici namestaju svoje partijske drugove samo zato sto bi im za oko zapala njihova devojka ili zena.edit: Gorcin se verovatno ne bi slozio, ali kvarnija je Jeja od majora Krsmana. Edited by Yoda
Link to comment
Pa čekaj, na ovoj mapi ti je Cro s vojnom krajinom veća nego RH. Samo ti se Srbija i MNG smanjile.
Gledaš te granice očima suvremenog Hrvata. Zagreb je upravljao sa tim crvenim sa leve strane, i to je prava Hrvatska. Ostalo su bile Vojna Krajina, Slavonija i Dalmacija, sa kojima je banski dvor mogao da opšti otprilike koliko i beogradski ili cetinjski.
Link to comment

šta znam, pontijače, s početka šezdesetih blok 1 nije se mnogo razlikovao od sličnih naselja s one strane zavese. ni život klinaca. znam kakav je moj bio.no '79 sam imao priliku da vidim/osetim granične prelaze na drumovima beč - prag i pešta - beograd. jeza brate. i imao sam priliku da obiđem temena trougla "trke mira". varšava, berlin, prag. godina '79 koje sam ja u minhenu, u menjačnici zamenio dinare za marke.sreća je naša što nismo bili pod ruskom čizmom. titova je bila poput mokasine.

Edited by djordje geprat
Link to comment
Uopste nisam protivan, stavise, mada bih pre rekao da je slika sarena. Ova prica, pokojni cika Jova uz kojeg tako lepo ide i Goli otok tera da se ta citava trijaza staljinistickih drugova iz rata pogleda i iz licne perspektive gde se desavalo da sluzbini delatnici namestaju svoje partijske drugove samo zato sto bi im za oko zapala njihova devojka ili zena.
to da. sarena je slika ali precesto se pominje samo jedan deo tog spektra pa ko rekoh, da podsetim i na drugi deo spektra. ma razumemo se mi odlicno, jedino ja malo prolupam, previse pijem na sahranama pa se zagubim u prici a i stalno navodim razgovor na price o seksu i nikako da se predje na lascivne teme a i pokojniku bi bilo milo da se o takvim temama prica, bar sam se setio cija je sahrana :D
Link to comment

gospon djordje, verujem vama na vasem misljenju. s tim sto zbog sada vec male razlike u godinama a nekada to bila mnogo velika razlika u godinama, vi imate mnogo vise zivotnog iskustva i pameti koju ste sticali paralelno sa iskustvom te tako pamtite mnogo vise, sada vec egzoticnih i novim generacijama potpuno apstraktih detaljaau ljudi.... sreca je sto ne idem po slavama, kada sam ovakav po sahranama necu ni da mislim kakav bih bio na slavama kada se podnapijem :P ovde me sama situacija sahrane drzi u nekim okvirima pristojnosti i finog ponasanja :P

Link to comment
pa bas zato sto broz i koca nisu bili nepismeni sejlaci vec svetski ljudi vrlo dobro su shvatili cinjenicu da vladaju u zemlji u kojoj je 80% nepismenih...
Pa da, ljudska prava i civilizacija uopste ne vaze za (civilizacijski) nepismene. Interesantna elitisticka logika po kojoj civilizacija nikad ne bi ni napredovala.
mala digresija, povodom humanih zatvora, vladavine prava itd. ko ih jebe, mislim nemacke ratne zarobljenike, jbg, treci rajh je uveo praksu promene pravila ratovanja pa su ratni protivnici samo prihvatili to i bogme apgrejdovali tu ideologiju nove evrope o novim pravilima ratovanja a bogme i tehnicki doveli gotovo do savrsenstva. jebes patnje istocnoberlinaca i ceo taj spin hladnog rata. ko ih jebe. karma je to sto jeste i treba je dostojanstveno prihvatiti a ne kukumavciti, bar bi arijevci morali da se drze takve etike.
Ima smisla, Srbija/RS su takodje uvele nova pravila tokom rata u Bosni/na Kosovu pa je shodno ovoj tvojoj logici Beograd trebalo sravniti kao Vukovar i Sarajevo a srpsko stanovnistvo iz Vojvodine deportovati vozovima za Sumadiju i istocnu Srbiju. Dostojanstveno i bez kukumavcenja molim.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...