Jump to content
IGNORED

PARADA


kgmr

Recommended Posts

  • Replies 470
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    35

  • kobni zelaya

    33

  • Milogled Bluff

    25

  • morgana

    22

kako su metastaze prošle u hrvatskoj?
Zlatna Arena u Puli. A o gledanosti riječima samog autora:

»Metastaze« su u jednom trenutku imale oko 30.000 gledatelja, ali onda je, na žalost, film izašao na internetu, na torrentima i iste sekunde je prodaja karata stala. Ali danas kada pogledate samo na Youtubeu, gdje je postavljen cijeli film, vidjet ćete da ima 160.000 klikova. Zamislimo li da su svi ti ljudi došli u kina, »Metastaze« bi napravile nevjerojatan rezultat. S jedne strane i sam sam skidao s torrenta neke stvari i gledao, ali s druge strane filmove treba zaštititi i nekako sve to regulirati.

Car.

Link to comment

Tako je Lujo, pun pogodak.Meni su Metastaze izvrstan film, dok je Parada, kao što već rekoh, treš.No problem je u tome što ovo drugo uzima novce i gledalište (na davno oproban način), dok za ovo prvo opet zna gomilica zaluđenika koji u stvari žele film (priču koja će ih u nečemu nadograditi).Pučanstvo je željno lake zabave, život mu je ionako težak. Čašica žuči u Paradi taman je dovoljna da im ne ogadi čitav uradak. Ni mrva više od toga.

Link to comment

dragojevic radi isto sto i dusan kovacevic... gorko-slatki humor koji se do kraja po pravilu pretvara u mucno (balkansko?) blato. i ako se najcesce svrstavaju u komedije, ni jedan od njihovih filmova nije optimistican. junaci u paradi su manjina, navijaci bi ih prebili da se kojim slucajem licemerna policija/drzava pojavila malo kasnije. jedan od organizatora parade i gine.glavna paralela u filmu je izmedju likova koje tumace kojo i samolov, obojica pristaju na akciju iz ljubavi prema partneru, jedan je bivsi surovi kriminalac koji ne sme sa sinom da razgovara, i prizna mu da ima novu zenu, drugi hoce paradu a krije od oca da je gej, obojici partneri prave ljubomorne scene. slicnost u ljudskim porodicnim/partnerskim problemima, daleko od bilo kakvih katarzi i najave drustvenih promena... kojih nece ni biti, policija radi za tajkune, politicari na silu raseljavaju rome, svestenici sa televizije propagiraju fasizam.usput, ljudi se ne menjaju filmovima, ali ako makar na trenutak kasnije razmisle o temi... gledanje je imalo smisla.

Link to comment
Metastaze su mučan realizam, Dragojević bira šarmiranje i lake tonove bijelih laži.
Mislim da bih se slozio gore sa Takeshijem, Dragojevic ipak nije psihedelicna Prisila a nije ni metastazirao. Forma je pametno izabrana zato sto se drugacije ne moze dopreti do te publike, niti ce odredjena kolektivisticka ekipa ici da gleda film mladog hipsterskog reditelja o sanjari trojci niti ce neko ici da gleda smrtno ozbiljnu politicki korektnu panel raspravu o pravima manjina sponsored by eurimage. Dragojevic dobro veli da dramedija rulz, a da je samo drama overrejted. Ako je ijedan pristup fejk to je taj realisticki (rizikujem da zvucim kao kim) zato sto prosto popularizuje tu povrsinu, alfa je alfa. beta je beta, a gde je subverzivno rastumacavanje iracionalnih impulsa, nevidljivi kolektiv, peer pressure? U nekim zemljama su gejevi dobili pravo da budu getoizirani a negde su hibridni rajevi pa otvoreno-inkluzivno sede sa lgbt u klupama *magicna rec je: izobicajavanje (to sto je ovde splet faktora takav da je za ponizeni srBski identitet jedina naslada u kinjenju gejeva i inih jer je to poslednji stub odbrane labilnog srpskog alfa oca to je za neku drugu temu).
Ali fakat je sranje što je sin na kraju prešao na svetlu stranu sile.
ja uopste nisam doziveo taj trenutak kao da je sin stao u odbranu pedera, vise je tu bilo elemenata onoga sto je porodicna setnja valjda htela, tako da je to mogao da bude potencijalni win-win da nije bilo onog taton-pada. i tu se krije jos jedan vrhunski subverzivan trenutak. otac je (uglavnom) taj od koga ce balkanski decak nauciti da bude homofobican. limun je silom okolnosti prinudjen da izadje iz tog kolektivistickog legla po cenu denuncijacije (kako se inace vecina ljudi oslobodi predrasuda, ne putem filmova iliti tribina na filozofskom na koje niko nece doci) i on se upravo zblizava sa sinom na konto te cinjenice... krv (geja)nije voda a sin bi valjda trebao da reprezentuje silom homofobicnog gledaoca koji skapira koji su impulsi iracionalni i podrzi breaking the mould...p.s izvinjavam se svim liberalnim beta ocevima, znam da vas ima :D Edited by palfoot
Link to comment

Bem li ga. Rizikujem da me smatrate za neznalicu, ali meni se film svideo. Moj utisak je da je jedan ovakav film potreban u ovoj zemlji. Osim toga lepo sam se ismejao, zabavio, a bogami i oči mi se malo zasuziše. Kud ćeš bolje? Da dodam samo da sam jako probirljiv po pitanju filmova i da ih gledam samo kad me neko baš ubedi.

Link to comment
Tako je Lujo, pun pogodak.Meni su Metastaze izvrstan film, dok je Parada, kao što već rekoh, treš.No problem je u tome što ovo drugo uzima novce i gledalište (na davno oproban način), dok za ovo prvo opet zna gomilica zaluđenika koji u stvari žele film (priču koja će ih u nečemu nadograditi).Pučanstvo je željno lake zabave, život mu je ionako težak. Čašica žuči u Paradi taman je dovoljna da im ne ogadi čitav uradak. Ni mrva više od toga.
A na kojim je to inostranim festivalima igrao film? vec sam napisala - o ucescu PARADE na Berlinu, i ta nagrada publike sigurno nije slucajna. Metastaze su ostale lokalan film za par tisuca gledalaca u HR i nigdje drugde.
Link to comment
Bem li ga. Rizikujem da me smatrate za neznalicu, ali meni se film svideo. Moj utisak je da je jedan ovakav film potreban u ovoj zemlji. Osim toga lepo sam se ismejao, zabavio, a bogami i oči mi se malo zasuziše. Kud ćeš bolje? Da dodam samo da sam jako probirljiv po pitanju filmova i da ih gledam samo kad me neko baš ubedi.
Ti uvidjas paradox - samo se pljuvaci tretiraju filmskim znalcima, a cim se nekom PARADA svidja, mora da je neznalica. Evo, neka sam i ja, uta ta.
Link to comment
Ti uvidjas paradox - samo se pljuvaci tretiraju filmskim znalcima, a cim se nekom PARADA svidja, mora da je neznalica. Evo, neka sam i ja, uta ta.
Mislim da si u pravu. Ajmo ovako:- Nema glumatanja- Patetika ima pravu meru- Humor nije loš (po mom je ukusu, ne mora da znači da je svima smešno)- Film se zalaže za pravu stvar, koliko god to bilo nepopularno i opasno u ovoj zemljiO filmskom zanatu pojma nemam - zvuk, kostimi, kamera, long shots, kadrovi, pičke materine, ama baš ništa. Što se tiče Dragojevića, ili kako se već taj preziva, nemam predstavu:- ni ko je- ni šta je- ni kako izgleda- ni zašto ga na forumu ne gotive- ni zašto je to uopšte bitno. Edited by Bakemono
Link to comment
Bem li ga. Rizikujem da me smatrate za neznalicu, ali meni se film svideo. Moj utisak je da je jedan ovakav film potreban u ovoj zemlji. Osim toga lepo sam se ismejao, zabavio, a bogami i oči mi se malo zasuziše. Kud ćeš bolje? Da dodam samo da sam jako probirljiv po pitanju filmova i da ih gledam samo kad me neko baš ubedi.
Ti uvidjas paradox - samo se pljuvaci tretiraju filmskim znalcima, a cim se nekom PARADA svidja, mora da je neznalica. Evo, neka sam i ja, uta ta.
Alo vas dvojica, diplome rezije na sunce ili paljba sa ovog topika!
Link to comment
ja sam siguran da je film teska bulja cim se milokozu svidja.
Ma jasno. Neces se, ne daj boze, cimati da pogledas film, kad vec imas tako pouzdane pokazatelje.
Link to comment
A na kojim je to inostranim festivalima igrao film? vec sam napisala - o ucescu PARADE na Berlinu, i ta nagrada publike sigurno nije slucajna. Metastaze su ostale lokalan film za par tisuca gledalaca u HR i nigdje drugde.
Ma ne pričam o festivalima, jebe mi se za njih. Niti sam napljuvao Paradu.Samo sam napomenuo da su Metastaze kud i kamo bolji film, koji će proći nezapaženo pre svega jer spada u "teške" filmove koje ljudi slabije gledaju.
Link to comment

Da, ali ako je tacno da je Parada prodata u dstribuciju u preko petnaest zemalja, da li smo mi jadne provincijalne pizde koje taj film ne shvatamo? Ja sam u devedesetim imala te izlete medju krimi ekipom pa sam videla tipove sa dva sata na rukama - jel to stereotip? vi sedite za kompjuterima i drkate ali da li znate takve karektere, tuzni geekovi? koga znate uopste?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...